Kelet-Magyarország, 1992. szeptember (52. évfolyam, 206-231. szám)

1992-09-14 / 217. szám

1992L szeptember 14., hétfő SPORT Kelet-Magyarország 11 rovata ** ŐRSZEM Alkohol a volánnál Nyíregyháza (KM - Boj­té Gizella) — Szinte nincs olyan nap, hogy ne kap­nánk hírt olyan balesetről, melyet ittas személyek fi­gyelmetlensége okozott. A bíróságon számtalan azok­nak az aktáknak a hal­maza, ahol alkoholos ál­lapotban elkövetett bűn- cselekmények, közlekedési balesetek ügyében dön­tenek. Magyarországon közel hárommillió autó fut a nem egészen jó állapotban lévő útjainkon. Az összes bal­esetek száma 1990-ben 27 801 volt (csaknem más­félszer annyi, mint tíz évvel korábban), ezek következ­tében 36 996 személy sérült meg, 2432-en pedig meg­haltak. A tragédiák jelentős része az alkoholra vezethető vissza: az ittasan okozott balesetek száma 4258 volt 1990-ben. Megdöbbentően magas ez a szám, ha össze­hasonlítjuk az előző tíz év adataival, 1980-ban és 1988-ban alig haladta meg a háromezret az ittas vezetők száma. Az autóbaleset egyébként más országokban is problé­ma. Az Egyesült Államok­ban például évente 50 ezer körül halnak meg ennek következtében, míg az ön­gyilkosok száma 22-23 ezer körül mozog, gyikosságnak pedig 22-24 ezren esnek ál­dozatául. A Szabolcs-Szatmár-Be- reg Megyei Bíróság sta­tisztikai nyilvántartása alap­ján 1991-ben több mint ezer közlekedés elleni bűncse­lekményben hoztak jogerős ítéletet. Ez azt jelenti, hogy egy napra átlag három bale­set jutott, s a közlekedési balesetek jelentős részénél közrejátszott az ittas állapot­ban való járművezetés. Sze­rencsére, egyre több ittas gépjárművezetőt „csípnek” el mostanában a rendszeres gépjárműellenőrzések alkal­mával a rendőrség járőrei, ugyanis az autók műszaki állapota mellett a vezetők „alkoholos befolyásoltsá­gát” is mérik. Segít az INTERPOL Záhony (KM - Bojté) — Szeptember 11-12. között a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-fokapi- tányság vendége volt két német rendőrtiszt, az IN­TERPOL munkatársai, akik szakmai tanácskozá­son vettek részt a záhonyi határállomáson. Dr. Kovács Sándor, a megyei rendőrkapitányság bűnügyi osztályújának veze­tője elmondta, hogy a ta­lálkozóra többek között azért került sor, mert rend­kívüli módon elszaporodtak az autólopások — nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában — ezért fontosnak tartják, hogy va- j lamennyi ország rendőrei ezen a területen is együttműködjenek, az adott ügyekről információkkal rendelkezzenek. A kétnapos tanácskö/^st Záhonyban szervezték hiszen itt lehet leginkább leleplezni az autótolvajokat. A bűnözők gyakorlata ugyanis az, hogy a lopott autókat ezen a határállomá­son viszik Ukrajnába és on­nan más országokba. Ezek­nek a gépjárműveknek a je­lentős részét egyébként a nyugati országokból, így többek között Németország­ból hozzák, ezért is érdekük a német rendőrtiszteknek, hogy a megyénk területét érintő határátkelőhelyeken . elkapják a tetteseket. A vámhivatal munkatár­sai eddig is jó néhány lopott autót kiszűrtek. Az ellen­őrzés során az úti okmá­nyok, rendszámtáblák ere­detisége vált kérdésessé. Ma körülbelül 25 nagyobb értékű külföldi kocsi van a megyei rendőr-főkapitány­ság birtokában, melyeknek nagy részét a határállomá­son foglalták le. Egy-egy autó értéke 4-5 millió forint körül van. A német rendőrtisztek tájékoztatták a magyar kol­légáikat a náluk már jól be­vált gyakorlati módszerek­ről, technikai eljárásokról, melyek segíthetik a lopott autók vezetőinek leleple­zését. A záhonyi határállo­máson a helyszínen vizs­gálták meg és- mutatták be azokat rendőri „fogásokat” , melyeknek alkalmazásával eredményesebb lehet az el­lenőrzés, a nyomozás. Győzelem félhomályban Kosárlabda NB I Nyíregyháza (KM - G. Dézsi Mária) — Nem sok esélyt adtam a győzelemre a nyíregyházi tanárképző fő­iskola NB I-es férfi kosárlab­da csapatának. Szombaton a stadion játékcsarnokában, az új bajnoki szezon első mérkőzésén ugyanis azt a Debreceni Sl-t fogadták, amelytől a felkészülési tor­nák alkalmával kétszer is vereséget szenvedtek. Sze­rencsére nem nekem lett igazam! Nyh. Tanárképző-Debrece­ni SÍ 93:71 (40:29). Nyíregy­háza, 400 néző. v.: Missura, Kovács. Nyh. Tanárképző: Fe­jes 4, Szemerszky 9/3, Tara- szov 14, Skurin 30/12, Szalai 21. Csere: Garay I. 5, Zom- borszki 2, Sitku 8. Edző: Elek Tamás, Sallai József. Debre­ceni Sí: Walke 33, Szekeres 3, Nagy, Shirian 15, Senánszki 5. Csere: Boros 1, Bállá, Jakab, Gurzó 7, Ónodi-Szücs 7. Edző: Rátonyi Tamás. Ered­mény alakulása: 4. perc: 6:0, 9. p.: 10:12, 15. p.: 30:21, 24. p.: 53:40, 29. p.: 64:48, 33. p.: 75:55, 38. p.: 89:68. Nyíregyházi rohamokkal in­dult a találkozó, a vendégek öt percig nem tudtak kosarat elérni. Aztán Walke, a DSI válogatott játékosa bemele­gedett, olyannyira, hogy az első percekben csak ő szerezte csapatának a pontokat. A játékvezetők sas-szemekkel követték a mérkőzést, minden hibára reagáltak. Ezt bizonyít­ja, hogy a hajdúságiak már a 8. percben összeszedték a nyolc csapatszemélyit. Sőt, a bíró­páros a félidő folyamán össze­sen 28 faultot ítélt. A mieink jól játszottak, főleg Skurin révén folyamatosan növelték előnyüket. Taraszov passzi­vitása miatt szinte észrevétlen volt, csak a 15. percben dobta az első kétpontos kosarát. Nem így Garay István, aki élete első NB I-es mérkőzésén találattal mutatkozott be. A folytatást Skurin há­rompontos dobása indította, de nem csökkent Walke dobó­kedve sem. Ezt követően Sze­merszky és Szalai parádés két perce ragadtatta tapsra a szurkolókat: többször egymás után leindították, s így szinte állva hagyták ellenfelüket. A 27. percben bebizonyosodott, hogy az ördög nem alszik: el­ment a reflektorvilágítás, de az eredményjelző sem mutatta többé az időt. A debreceniek edzője őrjöngött, sőt szán­dékosságot sejtett a dolog mögött. Tíz percnyi technikai szünet után — igaz félhomály­ban — Missura játékvezető engedélyt adott a folytatásra. Hiába próbálkozott egész pá­lyás letámadással a DSI, hátrányuk nem csökkent, sőt a közönség — főként a lelkes ifis gárda — segítségével tovább nőtt a különbség a két csapat között. Végeredmény­ben abszolút magabiztos, egy percig sem kétséges győzel­met aratott a Tanárképző. ELEK TAMÁS: Bízom benne, a győzelem megértette a játékosokkal, hogy a munká­nak mindig meg van az ered­ménye. Gratulálok a fiúknak és köszönet a közönségnek. RÁTONYI TAMÁS: Nem nyilatkozom! Két vereség Pécsett Kézilabda NB I Fantasztikus éremeső Nyíregyháza (KM) — A magyar rádió-iránymérés tör­ténetének legnagyobb sikerét hozta a szombaton véget ért siófoki világbajnokság. A ma­gyarok négy arany-, egy ezüst­ös három bronzérmet sze­reztek a világbajnoki mezőny­ben, és ugyanennyit az egy időben rendezett Európa-baj- nokságon. A magyar együttes frontem­berei a nyíregyháziak voltak. Az -urh-kategóriában Lukács József egyéniben győzött és az ötödik Orosi Jánossal vala­mint a pécsi Naggyal csapat­ban is az élen végeitek. Az ifiknél Halcsák révén nyíregy­házi nyakba került az aranyérem. A ragyogó sikerről részletesebben keddi la­punkban számolunk be. Nyíregyháza (KM) — A hétvégén elkezdődött a pont- vadászat az első osztályú fér­fi kézilabda-bajnokságban. A nyíregyházi együttes va­sárnap előrehozott mérkő­zést játszott Pécsett, és ki­kapott. A kisvárdai női csa­pat szombaton szintén a ba­ranyai megyeszékhelyen sze­repelt, és ugy ancsak veresé­get szenvedett. Pécs—Nyíregyházi KC 27:21 (11:9). Pécs, 500 néző, v.: Marosi, Török. NYKC: Szabó — Berényi 4, Jankovics 1, Kun 4, Kerekes 6, Hellinger 1, Tóth. Csere: Boczák (ka­pus), Krasznij 5/3, Déváid, Bácsi, Medve. Edző: Bartha Dénes és Rácz Sándor. Kiál­lítások: 10, illetve 12 perc. Hétméteresek: 3/2, illetve 6/3. Ragyogóan rajtoltak a nyír­egyháziak, a nyolcadik perc­ben 3:0-ra vezettek. Sajnos a kezdeti lendület megtört, és egyre inkább magára talált a hazai együttes. A szoros első játékrészben végül kétgólos előnyhöz jutottak a vendég­látók. A második félidő dere­kán nőni kezdett a pécsiek elő­nye, és végül biztosan nyertek. Köszönhették ezt annak, hogy a nyíregyháziak nagyon sók technikai hibát vétettek, át­adást hibáztak. A nyíregyháziakra a héten még két komoly mérkőzés vár. Kedden Debrecenben Magyar Kupa-találkozón lépnek pá­lyára a szomszéd váriak ellen. A hétvégén pedig újabb bajno­ki következik, a sorsolás alapján az első meccs lesz, is­mét idegenben, Ózdon. Pécsi MSC—Kisvárda 32:18 (15:8). Pécs, 200 néző, v.: Pass, Vida. Kisvárda: Tóth — Demeter, Szántó, Fodor, Agárdi 11/8, Ignatyenkó 1, Zubkó 5. Cs.: Gilányi 1, He­gedűs. Edző: Zubkó Tibor. Kiállítások: 4, illetve 4 perc. Hétméteresek: 7/5, illetve 9/8. A vendégeknél csak két já­tékos játszott jól, ez pedig kevés az üdvösséghez. Agárdi és Zubkó hiába lődözték a gólokat, a többieknek most nem igázán jött össze a for­maidőzítés. Remélhetőleg a nem kifejezetten sikeres kez­dés nem szegi kedvét a csapat­nak, és hamarosan lesz miért örülni a kisvárdai szurkolók­nak. Labdarúgó megyei első osztály Ibrány: Sziporkázó játék, kiütéses győzelem Nyírbátor-Nyírkarász 3:0 (1:0). Nyírbátor 600 néző, v.: Hekman. Nyírbátor: Kormos — Szegedi, Erdősi, Herczku, Szilágyi, Tóth, (Bajusz), Sza­bó, Szalontai, Magyar, (Si­mái), Krasznai, (Salinger), Kertész. Edző: Tóth János. Nyírkárász: Tóth —- Végső, Nyerges, Kántor, Rácz, Czető, Badar, Dudás, Szántó, (Kont­ra), Fecsku, Oláh. Edző: Ko­máromi György. Magabiztos hazai győzelem. Gól: Szilágyi, Szabó, Szalontai. Fehérgyarmat-Újfehértó 0:3 (0:3). Fehérgyaimat, 600 néző, V.: Hajdú. Fehérgyar­mat: Varga — Szabó, Nagy, Kosán, Juhász, Cserepes, Pi-, ros, Kondor, (Papp), Lőrincz, Úrr, Hadadi, (Czibere). Edző: Tapasztó Ferenc. Újfehértó: Cziotka — Lácza I., Dubócz- ki, Katona, Lácza II., Papp, Kulik, (Ötvös), Hajdú, (Po- lonkai), Szalóki, Barna, (Ba­goly), Lácza III. Edző: Szil- vási István. A héten kulcs- játékosát elvesztő hazaiak el­len megérdemelt a vendégek sikere. Gól: Barna, Papp, Sza­lóki. Vásárosnamény-Nyírtelek 5:0 (2:0). Vásárosnamény, 400 néző, v.: Bodnár. Vásá­rosnamény: Papp — Smajda, Varga, Súgta, Szakács, Illasik. (Jeremcsuk), Berettyán, Ud­varhelyi, (Orosz A.), Szpod- nyi, Balogh T., Nagy Zs., (Orosz L.) Edző: Tóth József. Nyírtelek: Fábián — Gallyas, (Varga) Muri, Krajnyák, Var­ga, Setét, Bertli, Puki, Farkas J., Mészáros, Mokánszki. Edző: Varga János. Megérde­melt hazai győzelem. Gól: Szpodnyi 2, Balogh 2, Illasik. Csenger-Sényő 0:1 (0:0). Csenger, 380 néző, v.: Kerezsi. Csenger: Mándi — Juhász P., Petrich, Szilágyi M., Juhász J., Szabó, Szilágyi T., Osváth, Herczeg, Eszenyi, Fehér, (Rózsa). Edző: Szilágyi Tibor. Sényő: Rapcsák — Szobonya, Szikszai, Novák, Zsiga, Rubóczki, Mónus, Kiobiak, Valeri, Ványi, Illák. Edző: Hajdú József. Nagy küzdelemben a helyzetek alapján a döntetlen igazságo­sabb lett volna. Gól: Ványi. Ibrány-Kisléta 7:0 (3:0). Ibrány, 350 néző, v.: Nagy F. Ibrány: Deák — Szász, (Móré), Bárdi, Hermán A., Korpái, Bíró, Balogh, Hermán L., Kató, (Szentesi), Mikhán- di, Pap. Edző: Hermán László. Kisléta: Babicz, (Vránszki) — Rézműves, Kosztik, Szőke L, Szőke J., Bihari, Újfalusi, Sán- tha, (Herczku), Tanyi, Földesi, Borza. Edző: Pataki László. Sziporkázó játékkal, kiütéses győzelem. Gól: Mikhándi 2, Korpái 2, Bárdi, Hermán L., Szentesi. Levelek-Tiszalök 2:1 (1:0). Levelek, 300 néző, v.: Fodor. Levelek: Szabó — Svelta I., Sitku I., Svelta II., Bagoly, Ta­kács, Király, (Sitku II.), Mol­nár, Oláh (Nagy), Borbély. Edző: Majláth János. Tisza- lök: Szőlősi — Erős, Gál,-Du- ricza, Zsoldos, Magos, Csatlós, Aszalós, Újj, Loson- czi, Szelei. Edző: Csáki László. A sok gólhelyzetet ki­hagyó házai csapat megér­demelten győzött. Gól: Király, Horváth, illetve Losonczi. Záhöny-Nagy halász 0:0. Záhony, 400 néző, v.: Gomb­kötő. Záhony: Rácz L. — Dudás, Hegedűs I., Galgóczi, Hegedűs II., Balázsi, Rácz Cs., Vass, (Onder), Márton, Lipcsei, (Győri), Pokol. Edző: Gerliczki János. Nagyhalász: Kormány — Kardellás, He­gyes, Nagy, Földi, Kovács, Árokszállási L. (Árokszállási J ), Budaházi, Oláh, Ónodi, Nagy. Edző: Korpái Ferenc. A vendégcsapat taktikus játéká­val elérte célját az enerváltan játszó hazaiak ellen. Tarpa-Baktalórántháza 2:3 (2:2). Tarpa, 300 néző, v.: Márta. Tarpa: Hegyi — Csa­pó, Siti, Olt, Simon, Tóth, (Szabó), Varga J., Ferkó, (Guti), Szécsi, Tivadar, Szűcs, (Varga M.) Edző: F. Nagy Elek. Baktalórántháza: Tóth A. — Tóth I., Hrobák, Bar- nuez, Benkő, Kozma, Tren- csényi, (Lamos), Maries, Gdovin, Virtázs, (Nagy), Koskovics. Edző: Jávor Pál. Jó iramú mérkőzésen a lelkes hazaiak ellen szerencsével győzött a rutinosabb vendég­csapat. Gól: Szécsi, Tivadar il­letve Hrobák, Gdovin 2. A bajnokság állása: 1. Újfehértó 5 4 1 — 13:1 9 2. Sényő 5 4 1 — 9:4 9 3. Nyírbátor 5 4 — 1 14:3 8 4. Bháza 5 3 11 9:4 7 5. Csenger 5 3 11 8:5 7 6. Kisléta 5 3 — 2 7:13 6 7. Ibrány 5 13 1 11:5 5 8. Vnarnény 5 2 1 2 9:5 5 9. Fgyarmat 5 2 1 2 7:6 5 10. Levelek 5 2 1 2 6:8 5 11. Záhony 5 12 2 1:2 4 12. Nagyh. 5 1 2 2 4:9 4 13. Tiszalök 5 113 5:8 3 14. Nyírkar. 5 — 2 3 3:8 2 15. Tarpa 5—14 4:8 1 16. Nyírtelek 5 -------- 5 3:24 —