Kelet-Magyarország, 1979. szeptember (36. évfolyam, 204-229. szám)

1979-09-13 / 214. szám

8 KELET-MAGYARORSZÁG 1979. szeptember 13. A futball ünnepe Nyíregyházán Magyarország—Csehszlovákia 2:1 (2:0) Üresek voltak még a nyír­egyházi városi stadion lelátói szerdán, amikor a délelőtti taktikai értekezleten, a Hotel Szabolcsban dr. Lakat Károly szövetségi kapitány arról be­szélt, hogy minden lehetséges előkészület — lelki, fizikai egyaránt — megtörtént. Most már igazán következhet a Magyarország—Csehszlovákia nemzetek közötti válogatott labdarúgó-mérkőzés. Először — 85 év után Kilenc órakor már né­pes szurkolótábor szo­rongott a stadion főbejá­ratánál. Aztán a rende­zők 9,30 órakor beenged­ték az első nézőt: a 85 éves Kiss Albertet, aki Nyíribronyból utazott Nyíregyházára, hogy lás­sa a magyar labdarúgó­válogatottat. Albert bá­csi kora reggel ébredt, hogy ülőhelyhez jusson és kényelmesen nézhesse végig a találkozót. Mint elmondta, nagyon szere­ti a focit, falujában több, mint hat évtizete tölt be sportvezetői tisztet, a iPelyi járási bajnokság­ban szereplő labdarúgó­csapatnál. „Nyolvanöt évesként jutottam el elő­ször nemzetek közötti válogatott mérkőzésre. Remélem, megéri a 60 kilométeres utazást, győznek a fiúk”. Megérte! A fiúk győz­tek. A megyeszékhelyen szer­dán délelőttre tetőfokára emelkedett a hangulat. Már jóval a 11 órai kapunyitás előtt megindult a nézők ára­data a találkozó színhelye felé. Három órával a mérkő­zés kezdete előtt csaknem megteltek a stadion lelátói, zúgott a „Hajrá magyarok!” A búcsúzás ünnepélyes pil­lanata: Szepesi György gra­tulál Bene Ferencnek... Kedden délután valameny- nyi nyitott kérdés tisztázódott mindkét csapatnál, így némi meglepetést okozott, hogy a csehszlovákoknál Jozef Veng- los szövetségi kapitány ki­hagyta a 47-szeres válogatott Pollákot és helyette Hlavaty- nak szavazott bizalmat. A magyar együttes a már ko­rábban kihirdetett összeállí­tásban készülődött. A magyarok három óra után néhány perccel futottak ki a pályára melegíteni, s nem sokkal később a vendé­gek is feltűntek a játékoski­járóban. Amikor a csapatok Mathias osztrák játékvezető és két partjelzője — Holcz- mann és Steienbech — veze­tésével a pályára vonultak, 27 ezer néző fogadta őket. A himnuszok elhangzása után a csapatkapitányok — Bene és Ondrus — térfelet választot­tak, majd kezdetét vette Bene búcsúztatása. A népszerű já­tékost először Szepesi György, az MLSZ elnöke, majd Czakó István, a városi tanács elnök- helyettese Nyíregyháza nevé­ben köszöntötte. Ezt követően az Üj pesti Dózsa vezetői és a csehszlovákok adtak át aján­dékot a visszavonuló játékos­nak. Az NYVSSC NB Il-es labdarúgócsapatának nevé­ben Buús György, Bene egy­kori ellenfele búcsúztatta a 76-szoros válogatottat. Az ün­nepélyes pillanatok után a két csapat a következő össze­állításban kezdett: Magyarország: Gujdár — Szántó, Salamon, Kutasi, Ebedli, Tatár, Tóth A. — Bo­rostyán, Bene, Kiss, Kuti. Csehszlovákia: Keketi — Barmos, Ondrus, Vojacek, Gogh — Hlavaty, Jurkemik, Jarusek, Kozak — Nehoda, Gajdusek. A csehszlovák csapat kezd­te a játékot. Az első kemény összecsapásra nem kellett sokáig várni. Az első percben Tatár felvágta Hlavatyt, majd az ellentámadás során a másik oldalon Barmos Ku­tin vett elégtételt. Nagy volt a vendégek nyomása, mégis a magyaroknak sikerült meg­szerezniük a vezetést. A 10. percben Tóth, Ebedli volt a labda útja, a középpályás pontosan továbbított Kisshez, a középcsatár azonban mie­lőtt lőhetett volna, a 16-oson belül Gogh felvágta. 11-es! A büntetőt Tatár biztosan rúg­ta a jobb sarokba, 1:0. A gól után Benét Fekete váltotta fel, míg a csapatka­pitányi karszalagot Salamon vette át. Sok volt a pontatlan átadás ebben az időszakban, a csapatok egymás hibáiból éltek. A 22. percben Borostyán ügyes cselek után a 16-os vo­naláról célozta meg a kaput, de ballábas lövését Keketi szépen hárította. Egy perc múlva Tóth A. bombája adott munkát a vendégek kapusá­nak. A 31. percben Borostyán — Fekete — Tatár összjáték után a diósgyőri játékos ke­rült jó helyzetbe, de 14 mé­terről'fölé lőtt. A 33. percben Nehoda faképnél hagyta Szán­tót, majd Salamont, 8 méter­ről, ballal erős lövést küldött kapura, Gujdár azonban szé­pen védett. A 36. percben Jarusek át­játszotta Salamont, egyedül tört a kifutó Gujdár kapujá­ra, de Kutasi az utolsó pilla­natban közbelépett. Két perc múlva az erősödő csehszlovák fölényt sikerült góllal „lehű­teni”. Kuti vezette fel a bal szélen a labdát, becsapta Bar- most, s miközben mindenki beadást várt, a balszélső a balra mozduló Keketi mel­lett nagy erővel a jobb alsó sarokba talált, 2:0. A közönség ötfeledten ün­nepelt, az első félidőben, ha Hat újonc A magyar csapatban Salamon, Borostyán, Kiss, Szántó és a csere­ként beállt Burcsa elő­ször húzta magára a vá­logatott címeres me­zét. A hatodik újonc dr. Lakat Károly volt, aki ezúttal mutatkozott be szövetségi kapitányként. | A többszörös válogatot- ! tak fogadkoztak: az újon­cok avatását, no meg Bene búcsúját győzelem- I mel teszik emlékezetes­sé. Szép számmal akad­tak olyanok, akik mind­ezt megkérdőjelezték, hi­szen az Euróba-bajnoki cím védője volt az ellen­fél, s ráadásul a magyar csapat először lépett pá­lyára ebben az összeál­lításban. Meglett a győzelem. Az újoncok sikerrel debü­táltak ... a játék nem is volt látványos, az eredmény mindenképpen jól alakult. A magyar csapat támadásaival zárult az első játékrész. A második félidőben Jaru­sek helyett Panenka lépett pályára a vendégeknél. A 47. percben Feketét figyelmeztet­te a játékvezető, mert Jurke- miket felvágta. Később Ne­hoda szorult ápolásra. Egyre keményebbé vált a játék, egy újabb gól nagyon jól jött vol­na. Az 51. percben Kiss be­adása után Fekete perdített fölé. Ugyanő kemény reván- sot kapott Gajdusektől, aztán végre ismét játékot lehetett látni. ’ Az 54. percben Tatár lövését a jobb alsó sarok előtt fogta Keketi, majd két perc­cel később Gajdusek Gujdá- ron, de a kapun is átemelt. A 60. percben Barmos lö­vése után Gujdár már verve volt, helyette azonban a felső léc hárított. A 65. percben dr. Lakat is cserélt, Tóth he­lyett Burcsa jött be. A 72. percben Borostyán száguldott el a jobb szélen, kicselezte Göghöt, de beadásáról Feke­te lekésett. A 74. percben Ko­zak csúnyán felvágta Feketét, amiért sárga lapos figyelmez­tetést kapott. A hajrában a vendégek ját­szottak körültekintőbben és átgondoltabban, csak éppen a befejezéssel maradtak adó­sak. A 78. percben mindkét együttes frissített: Hlavaty helyén az újonc Babcan ját­szott tovább, míg a magya­roknál Ebedlit Csapó váltotta fel. Egy perc múlva Burcsát rágták fel a 16-os vonala előtt. Csapó nagy erejű sza­badrúgását Keketi bravúro­san védte. A 82. percben a magyar kaputól 18 méterre szabadrú­gáshoz jutottak a csehszlová­kok. A sorfal nem állt a bíró által kijelölt helyre, s ezért Salamont sárga lappal fi­gyelmeztette Mathias. A le­állított labdát az egészen balra húzódó Gujdár mellett Panenka a sorfal fölött a jobb sarokba csavarta, 2:1. A gól felhozta a vendége­ket, egyre-másra vezették tá­madásaikat. Nehéz perceket élt át a magyar védelem. A 88. percben Nehoda lesről ta­lált a hálóba, a partjelző be­intett, így Mathias természe­tesen nem adta meg a gólt. A várakozásnak megfelelő­en nagy küzdelmet hozott a két ország válogatottjának ta­Ex volt a o. A nyíregyházi a 6. vi­déki találkozó volt a magyar labdarúgó-válo­gatott történelmében. A korábbi öt találkozón a mieink egyaránt győz­tek: Debrecenben, Szé­kesfehérvárott, Szom­bathelyen, Szolnokon és Zalaegerszegen tartották a két pontot. Most úgy tűnt, Nyíregyházán meg­szakad a győzelmi so­rozat. Az Európa-bajnok csehszlovák csapat régi, tapasztalt labdarúgókkal állt ki, míg a magyar együttesben fiatal játé­kosok kaptak lehetősé­get. A győzelmi sorozat nem szakadt meg. En­nek talán a 27 ezres sza­bolcsi szurkolótábor örült a'legjobban, hiszen kellemesen emlékezhet vissza mindenki a nyír­ségi fővárosban rende­zett mérkőzésre. demelten szerzett két gólos előnyt. A második játékrész­ben jó húzásnak bizonyult Panenka beállítása a cseh­szlovákok részéről. Többet birtokolták a labdát, enyhe mezőnyfölényt harcoltak ki, de a góllövéssel hadilábon álltak. Lelkesen küzdő válo­gatottunknak, ha szerencsé­vel is, de sikerült az előnyt megtartani az európa-bajnoki cím védője ellen. A 2:l-es győzelem a ma­gyar labdarúgás jelenlegi helyzetében szép sikernek számít. Dicséri a játékosok lelkes küzdeni tudását, erőt, lendületet adhat a további szorgalmas munkához, felké­Kezdés előtt a két csapat... Salamon és Ebedli harca a labdáért... || Kaiét­fflagyanrszág Az MSZMP Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza, Zrínyi Hona u. 3—5. 4401 Telefon: 11-X77, 11-425, 11-525, 11-846 Telexszám: megyében 344, megyén kívül 73 344. Postacím: Nyíregyháza, Pf.: 47, 4401 Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat Nyíregyháza, Zrínyi Hona u. 3—5. 4401 Telefon hlrdetésügyben: 10-150. Igazgató, főkónyvelő: 10-003, Pf.: 25 Felelős kiadó: Mádl Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hlrlapkézbesltő postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 30,— forint, negyedévre »0,— forint, egy évre 360,— forint Kéziratokat nem őrzőnk meg és nem adunk vissza NYÍRSÉGI NYOMDA Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 25 059 HU ISSN 0133-3058 szüléshez. Hiba lenne azon­ban túlértékelni a győzelmet, mert mint ez a találkozó is bizonyította, bőven van még javítani való. A magyar együttesből Ta­tár, Kuti, Szántó és Kiss ér­demel dicséretet, míg a cseh­szlovák együttesben Ondrus, Kozak, Panenka és Gajdusek játszott jól. NYILATKOZATOK: Dr. Lakat Károly: — Ne­héz ezt a mérkőzést értékel­ni, hiszen egy összeforrott, sok nagy csatát megélt cseh­szlovák együttessel szemben egy rutintalan magyar tizen­egy vette fel a harcot. Az újoncok közül többen csak most értették meg, hogy mi­lyen nehéz feladatot kaptak. A vendégek az első félidőben rendkívül passzívak voltak, s talán akkor kellett volna na­gyobb előnyt szereznünk, mert a második játékrészben már több labdarúgónk is el­fáradt. Közülük legjobban a két építő, Ebedli és Tóth A., a ferencvárosi játékos kérte is lecserélését. A hajrát ne­héz volt átvészelni, de min­denképpen a csapat javára írható, hogy a találkozó ne­hézzé vált szakaszaiban is becsülettel helyt állt. Dr. Jozef Venglos: — Bal- szerencsés mérkőzést játszot­tunk. A második félidőben három-négy gólt is rúghat­tunk volna. Ennyi lehetőséget idegenben nem szabad ki­hagyni. A magyarok gyorsa­ságban, harcosságban, a hely­zetek kihasználásában sokat fejlődtek, s ezekkel a tulaj­donságaikkal felül is múltak bennünket. Véleményem sze­rint Nehoda gólja szabályos volt. Szepesi György: — Jó hú­zás volt Nyíregyházán ren­dezni a mérkőzést, mert ez a válogatott találkozó igazi fut- ballünnepnek számított, s ez láthatóan mindkét csapatot lelkesítette. A közönség tet­szésnyilvánításából ítélve a labdarúgásnak idehaza nem­csak múltja van, hanem jö­vője is. Salamon József: — Ilyen lelkes közönség előtt öröm futballozni. A játékosok ne­vében köszönöm a 90 percen át tartó bíztatást. EB Szerdán délután Görögor­szágban Európa-bajnoki se­lejtező mérkőzést játszott a görög és a szovjet válogatott. A találkozó igen nagy küz­delem után 1:0 arányú görög győzelmet hozott. Ez azt je­lenti, hogy az EB IV. cso­portjából nem jutott tovább a szovjet és a magyar csapat. Finnország viszont továbbra is versenyben van. A csoport állása: 1. Görögország 6 3 1 2 13- 7 7 2. Finnország 4 2 11 7-10 5 3. Szovjetunió 5 12 2 5-6 4 4. Magyarország 5 12 2 6-8 4 Az oldal összeállításában részt vettek: Dragos Gyula, Bagoly Dániel, Pauwlik György és Elek Emil. Hátralévő mérkőzések: Szovjetunió—Finnország, Magyarország—Finnország. lálkozója. A megfiatalított magyar együttes a kezdeti el­fogódottság után egyre job­ban magára talált és megér­