Kelet-Magyarország, 1963. március (23. évfolyam, 50-75. szám)

1963-03-05 / 53. szám

Budapest válogatott—Marokko válogatott 2:1 {2:1) A totó 9. heti eredményei 1. Atalanta—Inter. 1 1:# 2. Genoa—Catania 1 4:1 3. Juventus—Torino 2 0:1 4. Lanerossi—Roma x 0:0 5. Modena—Venezia 1 2:1 6. Napoli—Mantova x 0:0 7. Palermo—Fiorentina 1 1:0 8. Spät—Bologna 2 0:1 9. Nancy—Lyon törölve 10. Rennes—Nimes x 1:1 11. RC Paris—Monaco 2 2:3 12. Mars.ille—Reims 1 10 13. Milan—Sainpdoria x 1:1 kapusba, s Ilkának el kel­lett hagynia a pályát. A találkozó utolsó perceiben Göröcs és Rákosi hagytak ki­használatlanul két jó helyze­tet. A találkozón a magyar csa­pat igen jól kezdett, azonban : a második félidőre erősen ] visszaesett. A hazaiak ebben a játékrészben nemcsak lelkese- ; désükkel tűntek ki, hanem azzal, hogy több helyzetet dolgoztak ki, mint a mieink. 1 : Dijkstra és a Roman testvérpár megvédte világbajnoki címét Coríinában Befejeződött Cortina d’ Am- Eva és Pavel Roman (Cseh- pezzoban az 1963. évi műkor- szlovákiai, 2. Shearmann, Fhil­csqlyázó és jégtánc világbaj- lips (Anglia) 3. Doan, Qrmsby nokság. A férfi egyéni és a (Kanada), 4. Sawbridge, Hic­páros műkarcsolyázás eredmé- kinbottom (Anglia). A Hiá­nyéiról már tájékoztattuk oi- gyár Korda, Vásárhelyi tán- vasóinkat cospár a 9. helyen végzett. A női egyéni műkorcsolyá­zásban a holland Sjoukje Dijkstra ismét nagy fölény­nyel biztosította világbajnoki címét. Kimagaslóan a legtar­talmasabb gyakorlatot- mutat­ta be szinte hibátlan korcso­lyázással. Az 1963. évi női műkorcsolyázó VB végeredmé­nye: 1. Sjoukje Dijkstra (Hol­landia), 2. Heitzer (Ausztria). 3. Hassler (Franciaország). A magyar Szentmiklósi Zsuzsa a 21. helyen végzett. A jégtánc világbajnokság során a csehszlovák Roman testvérpár ez alkalommal a Budapestinél is ragyogóbb teljesítménnyel őrizte meg világbajnoki címét. A világ- bajnokság végeredménye: 1. Ökölvívás: Nyíregyházi 1TSK — DVTK 15:7 Vasárnap délelőtt rendezték meg nyíregyházán, a Nyíregy­házi ITSK—Diósgyőri VTK I. osztályú ifjúsági csapatbajnoki mérkőzést. A találkozón a jó erőkből álló nyíregyházi csa­pat 15:7 arányban, megérde­melten győzött. A nyíregyhá­ziak közül Kelemen, Mincsik és Takács ellenfél nélkül, La­katos, Fábián és Kovács pon­tozással, Cs. Nagy pedig kiü­téssel győzött. A Debreceni Építők pályá­ján játszották le a mérkő­zést, ahol igen jó talajú pá­lya fogadta a két csapatot A debreceni nézők biztos DEAC győzelmet vártak a ta­lálkozótól, a lelkes VSC azon­ban már az első percekben is teljesen egyenrangú ellenfél­nek bizonyult.' Több szép tá­Nyíregyházi sikerek a közép­iskolai tornászbajnokságon Nagy érdeklődés mellett Betlérj Ilona (Pénzügyi Tech- keríiXt sorra Nyíregyházán nikum) 69,1. 6. Konyhás Valé- szombaton délután és vasára ria, (Pénzügyi Technikum) nap délelőtt a megyei közép- 68,8. iskolai tomászbajnokság. A _... csaDatban. , Nvírefív_ versenyen összesen 116 közép- csapatban, i, Nyiregy iskolás tanuló - 48 fiú és 68 ^azi Penzugyt Techmkum lány - induU. A verseny so- (Kulcsár Tibor, Rembeczki rán különösen a szabadonvá- \stván< HolP Rádi San­lasztott gyakorlatok során ^r. Temeto lst™n fs. %'?éT igen sok színvonalas teljesít- Z?ltan' 2®?>6- 2‘,V^S7á”crG’,f1’ ményt láthattunk. A lányok nazlu™ 26?;5> 3 „_^®zo.g3^a~ vetélkedésében — mind csa- sa® Techmkum 261,8. 4. Kis- patban, mind egyéniben — vardai Bessenyei Gimnázium igen éles volt a küzdelem a 261.4. 5. Pénzügyi Technikum Pénzügyi Technikum és a & 250. 6. Nagykalloi Gimna- Kölcsey Gimnázium tornászai zium 244,7, 7. Tiszaioki Gim- között. Végső soron minden názium 244,1, 8. Mátészalkai számban nyíregyházi gyöze- Gimnázium 242,4. lem született. Fiúk, egyéni: 1. Temető Ist­Eredmények, lányok «•*>»*- ván (pénzügyi Technikum) SJJSTTSSJgS. 5 —• jinovich Lenke, Horváth Irén, Gimnázium) 108,75, 3. Holp Balogh Ibolya, Nánc Katalin, János (Pénzügyi Technikum) Varga Katalin és Jávorszky 104,7. 4. Sigér Zoltán (Pénz- Judlt) 174,6 pont, 2. Pénzügyi (jgyj Technikum) 104,7, 5. Pa- Technikum A 174,5, 3. Pénz- ücz Győző (Mezőgazdasági ügyi Technikum B 167.5, 4. Technikum) 104,2, 6. Grigories Z-inyl Gimnázium 164.8, 5. istván (Kísvárdai Gimnázium) Kölcsey Gimnázium B 160.2, j02,6 pont 6 Tiszalöki Gimnázium 158,8,. 7 Mátészalkai Gimnázium |59,6, 8. Kisvárdai Leánygim- r 'Ttum A 156.5, 9. Kisvárdai Bessenyei Gimnázium 155, 10. V-ísárosnaményi Gimnázium 151,2, 11. Kisvárdal Leánygim- »ízium B 145,8 pont Lányok, egyént: 1. Kozma Valéria (Pénzügyi Technikum) 71,9, 2. Jávorszki Judit (Köl­csey Gimnázium) 71.8. 3. Gaz­da Jolán (Pénzügyi Techni­kum) 70,4, 4. Nánc Katalin (.Kölcsey Gimnázium) 69,5, 5. D VSC—Ny í Fegrházi Munkás 9:7 (4:5) A Nyíregyházi Munkás NB Il-es női kézilabda-csapata Debrecenben, a terembajnok- ság utolsó fordulójában a DVSC együttesével mérkőzött. A találkozó a debreceni együt­tes 9:7 arányú győzelmével végződött. A mérkőzésen a ve­reség ellenére is biztatóan mozgott a nyíregyházi csa­pat, a mérkőzés sorsa csak az utolsó öt percben dőlt el. A Munkásból G. Nagy I és Sis­ka 3—3 és Szabóné egy gólt szereztek. A debreceni te­rembajnokság a vasárnapi mérkőzéáekkel véget ért. Az első helyen az NB I-es Deb­receni Dózsa végzett, a Deb­receni VSC, illetve a Nyír­egyházi Munkás előtt. A Mun­kás lányainak harmadik he­lye megérdemelt szép telje­sítmény. Csak össze! lesz a Papp—Tiger találkozó? Jersey Jones, a középsúlyú ökölvívó világbajnoknak, Dick Tigenek menedzsere, meglepő nyilatkozatot tett a Papp—Ti­ger-találkozó dolgában. Kije­lentette, hogy Tigemek leg­utóbb Gene Fullmer elleni döntetlenje felborította a vi lágbajnok további terveit, egyelőre nem jön Európába. Las Vegas-ból 100 000 dollá­ros, Los Angeles-ből 150 000 dolláros ajánlat érkezett Csak ezt követően hajlandó Tiger Eu.őp— . útjára legfeljebb őssaei kerülhet sor. Élvezetes, jó iramú mérkőzés volt Diósgyőri VTK— Nyíregyházi Munkás 3:0 (2:0) Diósgyőrött mintegy 2500 A vereség ellenére sem ját- néző előtt, igen rossz talajú szott alárendelt szerepet a pályán került sor a mérkő- Munkás. Méltó ellenfele volt zésre, melyen az NB III-as a hazaiaknak, s ezen a talál- nyíregyházi csapat a követke- kozón is igazolta jó hímevét. ző összeállításban szerepveit: _____... .1____________________ madást is vezettek NB 11-es ellenfelüknél, egy gyors lefu­tás végén mégis Buglyó szer­zett a DEAC-nak vezetést 0:1. A nyíregyházi csapat ezu­tán teljes erőből rákap­csolt, s a félidő befejése előtt Szabó révén sikerült egyenlítenie, 1:1. Meglepetésre szünet után is az NYVSC játszott jobban, csatárai kombinatív szép tá­madásokat vezettek, s az 50. percben Román I. megszerezte a győztes gólt, 2:L A hátralévő játékidőben ki­egyenlített volt a két csapat játéka, az eredmény nem vál­tozott. A Nyíregyházi VSC teljesen megérdemelten győzte le az NB Il-es debreceni együttest. Rácz — Fodor, Bodnár, Papp — Gajdos. Szász — Szilágyi II, Eszenyi, Gsemniczki, Ge- lics, Héri. A mérkőzés első perceiben a hazaiak erőteljesen roha­moztak, s a 6. percben Paulás megszerezte a vezetést. 1:0. A gól után változatossá vált a játék, egy támadás végén egyenlíthetett volna a Mun­kás. Gelics már. a kapust is kicselezte, s úgy lőtt kapura. Labdája azonban elakadt a kapu előtti tócsában. A fél­idő befejezése előtt, a 42. percben formás hazai táma­dás végéjn Kovács szerezte meg a második gólt, 2:0. Szünet után a nyíregyházi csapatban Varga és Geriiczki is helyet kaptak. Ebben a já­tékrészben élvezetes jó iramú volt a mérkőzés. Gólt a 84. percben értek el a hazaiak Paulás révén. 3:0. Jól szerepeltek a női tőrvívók Vasárnap késő este fejező­dött be Triesztben a nemzet­közi női tőrcsapat-verseny. Magyarország együttese 10:6 arányban győzött Románia ellen. A magyar—olasz mér­kőzést a magyar válogatott 9:3-ra nyerte. Végeredményben a magyar női csapat első lett a tornán Romárra és Olaszország előtt. Jó játékkal győzött az II. Dózsa a röplabda Európa Kupában Az Újpesti Dózsa röplabda játékon is meglátszott, az Új- férfi csapata a szófiai CDNA pesti Dózsa 15:5-re győzött, együttesét fogadta a bajnok- s ezzel a CDNA elleni Európa csapatok Európa Kupája Kupa mérkőzést 3:2-re nyerte mérkőzéssorozat keretében. meg. Az első játszmában irtegil- letődötten kezdett a magyar bajnokcsapat, s 15:13 arány­ban veszített. A második játsz­mában igen jól játszva biz­tosan győzött a Dózsa 15:7-re. A 3.-ban a dózsások már a sírból hozták vissza a játsz­mát, ugyanis a szófiai együtt- tes már 14:9-re vezetett, ami­kor a Dózsa rákapcsolt és 16:14-re győzött. Az elideges­kedett negyedik játszma után a döntőben a magyar csapa tan látszott, hogy sokkal job­ban bírja erőnléttel, s ez a Előkészületi labdarúgó-mérkőzések Komlói Bányász—Pécsi Dó­zsa 1:0, Ferencváros—Ganz-: MÁVAG 4:2, Kecskeméti Dó­zsa—Újpesti Dózsa 3:2, Cse­pel—Vasas 2:0, Gyulai M.— SZEAC 1:1, Dorog—Bp. Spar­tacus 2:2, Ózdi Kohász—MTK 2:0, Tatabánya—Szombathely 2:1, Dunaújváros—Bp. Előre 2:1, Salgótarjáni KSE—Zagy- vapálfalva 5:1, Egri Dózsa— Egercsehi 3:1. Nemzetközi mérkőzés: SBTC—Bauslka Bys­trica 4:0 (2:0). Hírek, eredmények A BM Dózsa sportegyesület Markovié» és Balvári a Bp. tízéves fennállása alkalmából Vasasból a Bp. Spartaeusba tavaly négyes kosárlabda- lép. Buda Attila viszont a Bp. tornát rendezett Egy év Spartacusbol a Vasas felé után ismét sor került a torna tart. lebonyolítására a Péceli úti tornateremben, amely egyben Elégedettek a kézilabdának, a közelgő bajnokságra való Az idei teretnbajnokságok a felkészülést is szolgálta. A várakozáson felül jól sikerül- kupát a tavaly első ízben tek. Az ország területén több győztes BVSC nyerte ezúttal mint ezer csapát vett részt is, így annak újabb egy évig különböző küzdelmekben és védője lett. Eredmények: BM mindenütt kicsinek bizonyult Dózsa—Pedagógus 72:42 (32: a nézőtér. Most azon törik a 22), BVSC—VM Közért 53:40 fejüket, hogy lehetne Buda- (29:25). pesten a jövő évi bajnokságra Már nemcsak a vízilabda olyan megoldást találni, ahol válogatott keret, de az egye- több nézőt, lehet elhelyezni, sületek is erősen készülnek fnint a Tüzér utcában, vagy az idényre. Több átigazolás- Csepelen. A szabadtéri baj­ról hallani, ezek közül végle- nokság egyébként április első gesnek tekinthető, hogy hetében kezdődik. Víz nélküli uszoda — Tornacsarnok kell Nyíregyházának Nyilvános ülést tartott a Megyei TST gyei Asztalitenisz Szövetség ' elnöke. Széles körű társadalmi ösz- - szefogással, s állami támoga- 1 tással megfelelő sportcsamo- • kot lehetne építeni Nyír- ; egyházán. Javasolta, hog> ■ a Megyei TST alakítson kü- t lön bizottságot, mely megteszi . az első lépéseket ez ügyben. , A hozzászólások végén , Hadházi László válaszolt a felvetett kérdésekre. A nagyaktíva ülés végén a Megyei Testnevelési és Sport 1 Tanács elnöksége, mintegy százötven olyan társadalmi aktívát, jutalmazott meg érté- , kés ajándéktárgyakkal, akik az elmúlt évben elismerésre ■ méltó munkát végeztek. a sóstói uszoda helyzetét is­mertette, s kérte az MTST elnökségét, hogy hassanak oda: a nyíregyházi uszoda vég­re kapjon vizet is, hogy a nyíregyházi és a megyei úszó­élet fellendülhessen. Ezek mellett a szakember utánpót­lás problémájáról beszélt. Az oktatói, és edzői tanfolyamok sikeres munkáját ugyanis nagyban gátolja, hogy azokat nem az esti, hanem a nappa­li órákban tartják, s a fog­lalkozásokon a dolgozók nem tudnak megjelenni. Igen komoly, Nyíregyházán már jól ismert problémát ve­tett fel Nasv Miklós, a Me­Közel kétszáz sportvezető, Illetve társadalmi sportmun- tás részvételével zajlott va­sárnap délelőtt Nyíregyhá­za a Megyei Testnevelési és Sport Tanács nyilvános nagy- «ktíva ülése. Az ülésen Hadházi László, a Megyei Testnevelési és Sport Tanács elnöke tartott beszámolót. Az 1963-as év je­lentősebb feladatainak ismer­tetésénél külön felhívta a fi­gyelmet a Kilián Testnevelési Mozgalom fokozottabb felada­taira, a sportegyesületek éle­tére döntő kihatással lévő ve­zetőségválasztó közgyűlésekre, melyeket az év második felé­ben bonyolítanak le a sport­körök. Igen örvendetes volt, hogy a hozzászólásra jelentkezet­tek véleményeiben a sport iránti aggódás, a fejlődésre való törekvés uralkodott. Per- liisz József, a Magyar Testne­velési és Sport Tanács kép­viselője az értekezlet üdvöz­lése után a közelgő vezető­ségválasztások fontosságáról és feladatairól beszélt, majd felhívta a figyelmet a tagdí­jak rendezésére, mint a sport­körök gazdálkodásának egyik fontos tényezőjére. Dr. Mandula Sándor sport­orvos a sportolók egészség­védelméről beszélt. Arra hív­ta fel a figyelmet, hogy a sportolók az egyes bajnoksá­gok rajtja előtti egy-két na­pon rohanják meg \ sportor­vosi. rendelőket. így akadá­lyozzák a sportorvosok mun- k' iát. Végezetül örömmel je- 1' atette be az értekezletnek, 1 gy ma már megyénk min- t 11 járásában működik sport­ol ,’osi rendelő. Góczi Árpád a Megyei Röp­labda Szövetség elnöke a rop. labda oktatás problémáiról be­szélt. Bírálta az Országos röplabda Szövetséget, mely rém karolja fel a nyíregyhá­zi kezdeményezést, mely sze­ri nt az általános iskolások röplabda oktatását könnyebb labdával lehetne megvalósíta­ni. Kelemen András, a Megyei Úszó Szövetség (képviseletében Kellemes meglepetés Nyíregyházi VSC—Debreceni EAC 2:1 (1:1) elfektette a kapust, s mel­lette a hálóba lőtt, 1:0. A 13. percben egyenlítettek a marokkóiak. Mintegy 30 méteres szabadrúgást lőttek a magyar kapu elé, Sipos rövi­den fejelte vissza a labdát, Moktatif elcsípte, s a nagy kavarodásban élesen a háló­ba lőtt 1:1. Az egyenlítés után mintegy húszpercig a marokkói csapat volt fölény­ben, s ezekben a percekben többször is veszélyben for­gott a magyar kapu. A ma­gyar csapat a 38. perctől jött fel ismét, de ekkor fölényüket rögtön gól vezette be. Rákosi Sipos éles labdájával elfutott, majd középre ívelt. A beadást Albert szép csúsztatott fejessel Tichy elé küldte, aki egyből a hálóba bombázott, 2:1. A második félidőben a ma­rokkói csapat nagy lendülettel támadott, a magyar csapat csak helyenként jutott szóhoz, különösen áll ez a mérkőzés első félórájára. Ebben az idő­szakban Ilkunak kellett né­hányszor ragyogóan hárítania. Az utolsó negyedórában vál­tozatossá vált a játék, mind­két kapu gyakran forgott ve­szélyben. A 86. percben La- mari robogott Ilku kapuja elé, de a magyar kapus szép ve­tődéssel elcsipte a labdát, a balszélső belerúgott a zette Bahri (Tunisz.) 1 Budapest válogatót: Ilku — Mátrai, Mészöly, Sárosi — ; , Solymosi, Sipos — Rákosi, Göröcs, Albert, Tichy, Feny­vesi. 1 Marokkó válogatott: Beggar — Salah, Amar, Mekki — Ti- bari, Zinaja — Lamari, Baba, Mobamed, Moktatif, Muszta- fa. Marokkó ezen a napon a trón ünnepét ünnepelte. A ta­lálkozó iránt igen nagy volt az érdeklődés. A találkozóra Moulaj Abdullah, a király ■ öccse repülőgépen érkezett meg, s utána ugyancsak gép­pel repült vissza Rabbatba, 1 az ünnepségre. A találkozó napján vasárnap vakító nap­■ sütésben, 28 fokos melegben játszott a két csapat. A ma­gyar játékosokat kicsit szokat­lanul befolyásolta a bágyasz- tó meleg. A magyar csapat vezette az 1 első támadást, melynek végén ■ Rákosi lövését a felső kapufá- . ra tudta hárítani a kapus. A labda onnan pattant a kapu mögé. Az első percek meghoz­■ ták a vezető gólt is válogatot- > tunk számára. Mátrai szerelt . egy támadást, Göröcshöz ját­szott, aki az alapvonalig fu­tott el, onnan élesen beadott, ' s a jó ütemben érkező i Fenyvesi egy testeseiig! Ott lesznek legjobb cselgáncsozóink az idei genii EB-n hát bekerült az európai me­zőny köziepébe. Kiemelte az Ű. Dózsa és az MTK, vidéken pedig a Tata­bányai Bányász és a Kecske­méti Dózsa eredményes mű­ködését. Somodi Zsigmomd főtitkár az 1963-as tennivalóikról szóit BmeLú fogják a versenyek, illetve a judo-szakosztályok számát Edzői továbbképző tanfolyamokat indítanak, e ezzel, valamint az öv vizsgáz­tatás szigorításával vélik a szakmai színvonalat emelni. Megemlítette, hogy a magyar : szövetség már tagja az Euró­pai Judo Uniónak, ahol több ■ javaslata került kivitelezésre. . Végül bejelentette, hogy leg­jobbjaink részt vesznek a má­I jusban Géniben megrende- * zésre kerülő Európa-bajnok­■ ságon. Az MTST székházában egész napos országos értekez­letre ültek össze vasárnap a cselgáncsozók. Dr. Dániel Ernő, az MCSSZ elnöke érté­kelte az 1962-ben végzett munkát. Bár a szakosztályok száma 17-ről 34-re kétszere­ződött, még mindig kevés ez és örvendetesen sok jelentke­ző egyszerűen nem juthat ma ahhoz, hogy a judonak hó­dolhasson. Kevés a versenyek ; szárma is. i Beszámolt * nemzetközi eredményekről. Ausztria vá­logatottját a mieink 6:4 ! arányban legyőzték, az essen! EB-n pedig az 1 dán kategó- > riában Dávid Tamás megsze- [ rezte Magyarország számára 5 .ebben a sportágban az első brozérmet E sportágunk te­U62. márciiM i.