Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)

Tartalomjegyzék/Obsah - Kalákán László: Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának iratanyaga és a vészkorszak .

KALÁKÁN LÁSZLÓ Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának iratanyaga és a vészkorszak Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (rövidítve: Történeti Le­véltár) a Történeti Hivatal jogutódjaként 2003. április l-jén alakult meg. A Törté­neti Levéltárat a 2003. évi III. törvény hozta létre, működését az Országgyűlés el­nöke felügyeli. Jogállását tekintve önálló, teljes gazdálkodási jogkörű költségvetési szerv, az Országgyűlés fejezetén belül önálló cím. A Történeti Levéltár őrzi és ke­zeli a törvényben meghatározott volt állambiztonsági szervek 1944. december 21. és 1990. február 14. között keletkezett iratait, továbbá az egyes fontos, valamint közbizalmi és közvélemény-formáló tisztségeket betöltő személyeket ellenőrző bizottságok iratanyagát. A törvény 1. § a levéltár gyűjtőkörét az 1944. december 21. és 1990. február 14. között keletkezett, állambiztonsági vonatkozású iratokban határozza meg, illetve külön intézkedéssel az ún. átvilágító bizottságok iratanyagát is a levéltár kezelésébe utalta. A levéltár azonban mind 1944 előtt, mind pedig 1990 után keletkezett iratokat is őriz. Az 1944 előtt keletkezett iratokat általában az állambiztonsági szervek a II. világháború utáni népbírósági és egyéb, állambizton­sági vonatkozású vizsgálati eljárások során használták fel, és azok vizsgálati anya­gaihoz csatolták. Ezek tehát nem önálló, szerves irategyüttesek, hanem az 1944 után működött állambiztonsági szervek által készített vizsgálati anyagok részei, így ezen eljárások dokumentumaitól nem választhatók el. 1990 után keletkezett iratok - az ún. átvilágító bizottságok gyűjteményén kívül - azért kerültek a levéltár őri­zetébe, mert 1990. és az intézmény, illetve jogelődje 1997-es megalakulása között számos, a volt állambiztonsági szervek iratanyagának kezelésével kapcsolatos in­tézkedés, levélváltás történt, melyek dokumentumait a Belügyminisztérium a Tör­téneti Hivatal megalakulásakor a gyűjtőkör szerinti iratokkal együtt átadta az új levéltárnak. A szaklevéltár a törvényben meghatározott feltételekkel biztosítja az érintettek számára személyes adataik megismeréséhez való joguk gyakorlását, vagyis a do­kumentumokban szereplő személyek számára adatot szolgáltat a volt állambizton­sági szervek által róluk készített iratokból. Ezek mellett a levéltár biztosítja az ál­tala kezelt iratanyagban a kutatási tevékenység folytatását, levéltár- és történettu­dományi kutatásokat végez, közzéteszi a kutatás eredményeit, illetve tudományos munkamegosztás keretében részt vállal az általa őrzött együttes publikálásában. A Történeti Levéltár a 2003. évi III. törvény 12. § alapján folyamatosan veszi át és

Next

/
Thumbnails
Contents