Levéltár és helytörténet. A Komáromi Levéltáros Szakmai Nap előadásai - Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Levéltára Évkönyvei 14. (Esztergom, 2005)
Tartalomjegyzék/Obsah - Hetvesné Barátosy Judit: Esztergom a népszámlálás tükrében (Céhes mesterek létszámának növekedése, adózások)
A polgárjog előnyeit, a meglévő szabadságjogokat a városok igyekeztek viszszaszorítani, nem szerették, ha a város életébe beleszóltak, pedig az iparűzők jobban érezték a mindennapok nehézségeit és a rendeletek megalkotása pillanatában látták, hogy milyen hátrányt okozhat számukra. A céhek mellé biztosokat nevezett ki a város vezetése. A céhmester hatalmát alaposan korlátozta, sőt megtette azt is, hogy az összevitatkozó mestereket eltiltotta a céhbejárástól és volt, akit „48 órányi kenyéren és vízen tartandó Polgár Arestomra ítélť. A szigorúság oka az is lehetett, hogy a csizmadia mesterek „most törnék meg a Jeget és panaszukat a Felséges Helytartó Tanácshoz adnák fel". 3) Ebben az esetben sikerült elcsitítani a vitát, de a későbbiekben előfordult, hogy a felsőbb hatalomhoz folyamodtak. Egy idő után pedig már a legények itt Esztergomba is kezdtek mozgolódni hasonlóképpen a pestiekhez. Tapasztalható, hogy lassan érik a helyzet a reformkor megszületéséhez. A lassan Magyarországon is beinduló iparosodás megbontotta a céhek egységes rendszerét. 31 KEMÖL, Tan.jkv. 1817. 1/47, 1/49.