Sebők Balázs: Szolnok megye szocialista iparosítása 1950-1970 - Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár Közleményei 13. (Szolnok, 2015)

III. Újabb politikai fordulatok árnyékában: Az "eredeti" II. ötéves terv előkészítése. Három év középtávú gazdasági terv nélkül (1955-1957)

Az előző tervidőszakból áthúzódó beruházásokon túl következtek azok az újabb megoldandó feladatok, amelyekre a II. ötéves tervidőszaktól várták a megoldást. Szolnok város esetében a legsürgetőbb probléma továbbra is az égető lakáshiány megoldása volt. Már az előző tervidőszakban is 589 lakás megépítése maradt el, így a laksűrűség a városban már szobánként 3,7 fő volt. Az új tervidőszaktól 2 ezer lakás megépítését várták. A megye részéről továbbra is napirenden tartották az OT által korábban nem támogatott kenyérgyár és piritpörk üzem megépítését. Igényt tartottak egy új irodaházra, távolsági autóbuszok részére pályaudvarra, trolibusz-járatra, fedett uszodára, egy új állami áruházra, egy közepes kapacitású kikötőre a Tiszán és egy új, 300 vagonos közraktárra. Az ipari beruházási igények között szerepelt a piritpörk üzemen túl egy megyei húsüzem 100 vagon kapacitású hűtőházzal, valamint egy korszerű műjéggyárral. Nem mondtak le a korábban már kért női és férfi fehérnemű konfekció üzem létesítéséről, de ezúttal már csak 200-250 női munkaerő részére adódó munkalehetőségről beszéltek. Az üzem részére már az épületet is biztosítva látták, hiszen ekkor az 1950-ben épült gyapotraktárat - gyapot hiányában - semmire sem használták. Végül egy újabb vasúti felüljáró megépítését tervezték a Szolnok - Hatvan vasútvonal felett a zagyvarékasi sorompónál.339 Jászberényben az Aprítógépgyár részére öntöde létesítését kérték gazdaságossági szempontból, valamint új sportpályát és a kórház kibővítését, korszerűsítését. Karcag iparát - az előző ötéves tervben elmaradt 2 nehézipari létesítmény mellett - egy lisztfeldolgozóval, illetve tésztaüzemmel kívánták erősíteni, amely a város fejlett malomiparára épült volna és nagyszámú női munkaerő lekötését tette lehetővé. Ezenkívül kívánatosnak tartották Karcag Berekfürdő fürdő és vízisport központtá való kiépítését is. Mezőtúr az elmaradt beruházásokon túl szállodát és egy 500 vagonos közraktárat kapott volna az akkori felaprózott raktározás felszámolása érdekében. Igazán ebben az ötéves tervben kezdtek volna bele Kisújszállás iparosításába: ide, a tervezett NY-i Tisza-csatorna révén felfutó rizstermelési körzetbe egy rizshántolót, illetve az 1950-ben épült, de évek óta kihasználatlanul álló gyapotfeldolgozó üzem épületébe egy édesipari üzem létesítését javasolták. Utóbbi esetben az épület, valamint az alapanyag (liszt, cukor, tojás) biztosított volt, a város már felvette a kapcsolatot az Élelmezésipari Minisztérium Édesipari Igazgatóságával, ráadásul 150-200 fő női munkaerőt tudtak volna foglalkoztatni. Kisújszállás városa mellett Kunszentmárton és Jászapáti községek iparosítása is kilátásba került a tervekben. Kunszentmártonba egy könnyűipari gépeket gyártó üzemet terveztek, amely főként sütőipari és húsipari vállalatok részére készített volna 339 Uo. 104-105. p. 144

Next

/
Thumbnails
Contents