MDP Szolnok Megyei Pártbizottság által tartott különféle tanácskozások jegyzőkönyvei 1953. július 1. - 1954. október 15.

1953-07-01 - 1. Beszámoló a Központi Vezetőség 1953. jún. 27-28. ülés határozata alapján a párt belső életéről, a határozatból adódó Szolnok megyei feladatokról. Melléklet: beszámoló

a népgazdaság fejlesztési terveit, ennek kapcsán a beruházásokat. A gazdaságpolitika gyökeres megváltoztatásának, az uj gazdaság politikai irányvonalnak alapvető célkitűzése: a lakosság és mindéneke lőtt a munkásosztály életszin vonalának lényeges és állandó emelése, a dolgozók szociális és kulturális ellátott­ságának megjavítása, továbbfolytatva lassu^ütemben a szocialis­ta iparosítás politikáját, amely változatlanul a párt fő irány­vonala. Ennek megfelelően már 1953-ban csökkenteni kell az ipari terme­lés emelkedésének mértékét. Csökkenteni kel^Í953­r a elhatá­rozott beruházások összegét. 1954-re az ipari termelés emelke­dését mintegy 8 %-ban kell előirányozni. Döntően meg kell vál­toztatni a nehézipar, a könnyű- valamint az élelmiszeripar termelése fejlesztésének az arányát, a könnyű- és az élelmiszer ipar javára, fenntartva azt az elvet, hogy a termelőeszközök termelésének viszonylag gyorsabban kell "fej lődnie, mint a fogyasz­tási eszközöknek. Jelentősen fokozni kell a beruházásokat a könnyű- de különösen az élelmiszeriparban, melynek Magyarországon adottságai vannak, melynek területén különösen elmaradtunk. Hasonlóképpen növel­ni kell a beruházásokat a mezőgazdaságban. Felül kell vizsgálni az összes beruházásokat,az egyes iparágak számára tervbe vett beruházásokat abból a szempontból is, hogy mennyiben felelnek meg az ország gazdasági és természeti adott­ságainak. Tekintve, hogy megfelelő vasércmennyiséggel és kohókoksszal egyelőre nem rendelkezünk és ezt behozatal utján sem tudjuk biztosítani - ennek alapján be kell szüntetni a Lenin Kohászati Müvek ujáalakitását. Jelentős mértékben lassí­tani kell a Földalatti Vasút építését Budapesten, A megtakari­tott összegeket közjtlekedés megjavítására és lakásépítésre kell felhasználni, 1954-ben jelentősen csökkenteni kell a beruházások mértékét, figyelembevéve az ország teherbíró képességét, 1954-1955-ben rendbe kell hozni külkereskedelmünket oly módon, hogy az összhangba legyen a népgazdasági tervekkel és biztosítsa a lakosság szükségleteinek a kielégítését, A beruházások átcsoportosításánál ügyelni kell arra, hogy az egyes intézkedések folytán felszabaduló munkaerő gyors el­helyezkedést találjon.

Next

/
Thumbnails
Contents