MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1955. október 17. - 1955. november 14.
1955-10-17 - 1. Előterjesztés fegyelmi ügyekben. Melléklet: előterjesztés - 2. A mezőgazdasági termelőszövetkezeti mozgalom fejlesztésére vonatkozó intézkedési terv megtárgyalása. Melléklet: terv - 3. Jelentés Szolnok megye adóhelyzetéről. Melléklet: jelentés - 4. A megye öntözési és fásítási feladataira vonatkozó határozati javaslat megtárgyalása. Melléklet: javaslat, határozat - Szóbeli javaslat káderügyekben
ahogy azt erőnkből és lehetőségeinkből meg tudtak volna tenni* El kell érnünk, hogy elsősorban a DISZ-fiatalok tegyenek vállalásokat a fásítás érdekében, de nagyobb erőfeszítéseket kell tennünk az iskolák és az úttörők körében is, akik ezen a téren nagy munkát tudnak kifejteni. Ha végig megyünk Szolnokon a főutcán és megnézzük, hány fa hiányzik, elég szép számmal találunk. Ugyanez vonatkozik a parkokra is, ott sincs megoldva ez a kérdés. A városi pártbizottságok, éppen Szolnok városi bizottság ls a tanáccsal együtt tegyenek hathatós intézkedéseket a fásítás érdekében. Ml beszélünk nagy tervekről a fásítással kapcsolatban, de a város belső területére, ahol megvannak a lehetőségek, senki sem fordít gondot* Először mindig a kisebb dolgok megoldásával kezdjük a munkát, aztán menjünk át egy nagyobb horderejű kérdésnek a megoldására. Több javaslat hangzott el, amely kiegészítését képezi a határozati javaslatnak. Juhásznó elvtársnő javaslatában van olyan rész, amit el lehet fogadni, de van olyan is, amit javaslok a Végrehajtó Bizottságnak, hogy ne fogadja el. Többek között javasolta az elvtársnő, hogy hozzunk létre szakbizottságot arra, hogy megvizsgálnák , melyik területen milyen rizsfajtát tenyésszünk ki. Essél nem egyszer folytattak kísérletezést szakemberek, tudósok és megfelelő eredményt nem értünk el ezen a téren. A Szarvasi Kísérleti Gazdaságban megnéztük ezt a kérdést gyakorlati szempontból, ahol kísérletezést folytattak abban az irányban, melyek azok a rizsfajták, amelyek a legnagyobb ellenálló képességgel rendelkeznek a betegségekkel szemben. Kisújszálláson találkoztunk ilyen fajtával, bár még nincs nagy mértékben. Gerő elvtárs nekünk elmondta, hogy külföldről hozunk be olyan rizsfajtát a közeljövőben, amely alkalmas a megye területére. Ez általában országos kérdés, de a megyében is rendkívül fontos probléma, amelyet a központi szervek ismernek ós ennek megoldására meg ls hozták az intézkedéseket. Kérték as elvtársak, segítsünk az öntözés kérdéséhez értő szakember—státusz megoldásában. Ugy gondolom, ez a probléma rövidesen megoldódik, erről a minisztérium fog gondoskodni. Felvetődött probléma, hogy évenként milyen területen irányozzunk, tervezzünk fásítást? Ezt, véleményem szerint, nem tudjuk megmondani, ehhez ismerni kellene, hogy 5-10 évre menynyi összeget kapunk erre a célra. Erre jelen pillanatban nem tudnánk érdemleges tervet kidolgozni. B. Kiss elvtárs felvetette a zöldségellátás kérdését az ipari városokban, Így Szolnokon os. Azt hisaem, indokolt ez a kérdés, mivel hosszú évek óta probléma ez, s Szolnok városban sincs megoldva ez a kérdés.,Erre vonatkozóan több helyes javaslat hangzott el, amelynek a megvalósítása nem tőrtént meg. Szolnok körül úgynevezett zöldövezetet kellett volna létrehozni, amely biztositaná az ipari város friss zöldséggel való ellátását.