MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1955. május 16. - 1955. június 27.

1955-05-30 - 1. Jelentés a Hazafias Népfront bizottságainak munkájáról - 2. A mezőgazdaságban történő káderátcsoportosítási terv jóváhagyása

A Hazafias Népfrontbizottságok munkája, a Központi Vezetőség hatá­rozata végrehajtásának tapasztalatai és a további feladatok. A III. Pártkongresszus határozata megállapította, hogy proletárdik­tatúránk demokratikus alapjainak kiszélesedése és a népi-nemzeti egység fejlődése lehetővé teszi a nemzeti erők kiterjedtebb és szo­rosabb összefogását s ennek érdekében életre hivta a Hazafias Nép­frontot, a mely a dolgozók legszélesebb összefogásának kifejezőjévé vált, - Bár a pártkongresszus tisztázta a népfront elvi és gyakor­lati kérdéseit, ennek ellenére megyénkben is mutatkozott tájékozat­lanság ezekben a kérdésekben. Erre az adott alkalmat, hogy a Haza­fias Népfront Működési Szabályzata nem foglalkozott elég határozot­tan az osztályharc, valamint az osztályellenség kérdésével a mozgal­mon belül. A helytelen nézetek kialakulását segítette elő az is, hogy a helyi pártszervek eleinte bizalmatlansággal szemlélték a nép­front munkáját s nem vettek irányitólag részt azokban. Ugyanakkor jónéhány helyen az indulástól kezdve szilárd pártvezetés volt s eze­ken a helyeken a népfrontmozgalom eredményes kezdeményezésekkel se­gítette a párt,- és állami szervek munkaját,pl, a jászberényi járá­si, a szolnoki és karcagi városi, a jánoshidai és kunhegyesi községi népfrontbizottságoknál. - A megye népfrontbizottságainak munkájáról beszélve három szakaszt különböztethetünk meg: A megalakulástól a K.V, márciusi határozatáig terjedő időszakot a tömegek nagyfokú érdeklődése és közreműködése, az állami szervekkel szembeni türelmetlen beruházási követelések, a pártszervekkel szem­beni támadó bírálat és a lanyha pártirányítás jellemzik. A hibák egyrésze onnan származik, hogy a mozgalom helyi megszervezé­sénél sokszor nem volt meg a kellő körültekintés a vezetők megválasz­tásánál sem a vezetési képesség, sem a foglalkozásbeli megoszlást tekintve. Ezt igazolja & 84 helyi elnök megoszlása, akikből egyéni gazda 34, pedagógus 33, kisiparos 1, TSZ dolgozó 3, agronómus 2,vál­lalati dolgozó 4, köztisztviselő 1, gépállomási dolgozó 1, orvos 4, és ipari munkás 1 fő. A választási munkált idején a párt,- és állami szervek szorosan e­gyüttmüködnek a népfrgntbizottságokkal,melyek 4,327 jelölőgyülést szerveztek a megyében. De mikor a választások után magukra maradtak s hozzákezdtek a helyi akcióprogramok összeállításához, a helyi nép­frontvezetők nagyrészénél ingadozás mutatkozott. A dolgozók önkéntes áldozatvállalását figyelmen kívül hagyva, tisztán államunk qnyagi erejére támaszkodva néhol több milliós beruházásokat terveztek,pl.

Next

/
Thumbnails
Contents