MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1955. március 7. - 1955. május 9.
1955-04-18 - 1. Jelentés a Szolnok megyei mezőgazdasági termelőszövetkezetek politikai és gazdasági helyzetéről. Melléklet: jelentés - 2. Szóbeli előterjesztés káderügyekben - Előterjesztés fegyelmi ügyek megtárgyalására. Melléklet: előterjesztés - Szóbeli javaslat mezőgazdasági termelőszövetkezeti pártszervezetek megalakulásának engedélyezésére - Szóbeli előterjesztés tag- tagjelölt felvételi kérelmek elbírálására - Szóbeli javaslat járási és városi revíziós bizottsági tagokra
ogyütt - 63 %-án termeltünk kalászosokat. Kevés a kapások ós a takarmánynövények terüloto. A jövedelmező üzemágak kialakításában az utóbbi evőkben van eredmény,, Tsz-einkbon 2o ezer kh öntözött térülőt van* Megindult a melegforrások kihasználása. Jelenleg 2 5 óv végére 5 primőrtelepünk losz 18 ezer négyzetméter területtel, 32 ezer négyzetméter melogágyi ablakkeret áll rendelkezésre korai zöldségfélék termelésóhoz, 41 tsz-ben 1122 kh nagyüzemi gyümölcsöst telepitettek, A lehetőségek azonban nincsenek kihasználva, ós nincs is elég törekvés a belterjes művelés fokozására. Ehhez hozzájárul - különösen a nagy tsz-ekbon ós a tsz városokban - a munkaerőhiány és a gépállomások jelenlegi hiányos gépi felszerelése is. A növénytermelés hozama alacsony. A mult évben tsz-eink búzából 5,3, kukoricából lo,7, rizsbél 7,8 q-t termőitek kh-kint. Az alacsony terméseredmények főoka a tálajerőutánpótlás hiánya ós a gyenge talajmunka. Trágyázásban az előző évhez viezonyitva volt javulás, mort az őszi vetések 77 fej trágyázták. Műtrágyából tsz-eínk 30 kg-ot használtak fel kh-kint. Istállótrágyázás azonban a szántóterület mindössze 13»9 #-án törtónt meg. Nagy tsz-einkben a trágyázás! arány még alacsonyabb. A turkevei Vörös Csillag 6600 kh szántóterületéből 521, a kunsztmártoni Zalka. Máté TSZ-bon 325 kh kapott istállótrágyát. A tsz-ek földjein az előző évek rossz művelése következtében a gyomok - különösen a vadrepce ás acat - elszaporodtak ós elsősorban ö ( gabonatermésben súlyos károkat okoznak. A kapások müvelése jobb volt, mint az előző években, de a kétszeri kapálást 90,5, a háromszori kapálást csak 58 $-ban végezték el ós a fejlettebb termelési módszereket - négyzete8vetós, pótbeporzás - kismértékben alkalmazták. v Ebben az évben szövetkezeteink a növénytermelés feladataira jobban felkészültek, A KV márciusi határozata erőt, bizalmat adott a szövetkezetek tagságának, ami a munka lendületében is megmutatkozik. Ősszel ós tavasszal a tsz ós tszcs-k szántóterületének 15,4 <fAt istállótrágyáztáE:. A kukorica területeknek mintegy 60 «6~át négyzetesen fogják vetni ós művelni, A tavaszi kalászosok zömót április elejéig elvetették. A növénytermelés vonalán eddig elért eredmények biztatóak, bár a tapasztalatok szerint a kapálás ós betakarítás idején lesznek nehézségek. Ezt a területek egyénekre való felosztásával, a családtagok bevonásával ós fokozott gépi műveléssel oldjuk meg, A gépállomások a. mult évben javitották a tss-'ben Végzett munkájukat. A gópi munka értéke 23 millió Ft-tal volt több az előző évinél. Még mindig fennáll azonban, hogy egyes munkálatokhoz nincs megfelelő gép. Különösen kevés a lánctalpas és univerzált traktor, gyürüshenger, nehóztárcsa, nohózborona, aprómag és gabonacsőplőgép.