MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1954. augusztus 23. - 1954. október 4.
1954-10-04 - 1. Jelentés a mezőgazdasági termelőszövetkezeti fejlesztés eredményeiről, a helyi pártszervezetek és tanácsok tevékenységéről, a további feladatokról. Melléklet: jelentés; kimutatás; feljegyzések - 2. Szóbeli előterjesztés káderügyekben - 3. Javaslat a járási és városi pártbizottságok, illetve az állami mezőgazdasági gépállomások pártszervezeteinek titkáraira - 4. Szóbeli javaslat a Hazafias Népfront megyei irodájának felállítására - 5. Szóbeli javaslat a Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága létszámának kiegészítésére - 6. Szóbeli javaslat pártfunkcionáriusok lakásproblémájának megoldására - 7. Szóbeli javaslat a Szolnok Megyei Néplap nevének megváltoztatására - 8. Szóbeli javaslat a Szent szót tartalmazó községnevek eredetiben való használatára
Az építőiparban foglalkoztatott munkások átlagkeresetét tekintve, szintén a 6 g.Trösztn él kapni a legkedvezőtlenebb képet, mert amig a t ervét 62,1 %-ra . / ter melékenységét 74,1 ff-ra t éliesített é, addig az~~egy | főrgl_ es5 átlagbér 9 5»9 jB volt, ami azt jelenti, hogy amig \ egy,"~munkás az I. félév' 1 folyamán 6 , .600 Ft-al kevesebbet te"rwe lt, addig a z általa végzett "termeléshez képest Í.15l"~Ft-al több Tért kapo tt, mi nt am e n ny i y. j termele se aranyáb an "3á rt vo lna. ' Az egyéb vállalatok közül a Szerelő Vállalatnál viszont a bér erősen lemaradt a termelékenység mögött, de az 1953. évhez viszonyítva is,mert amig a termelékenység az-előző évhez viszonyítva 8.3 #-al emelkedett, a bér 12.5 #-al csökkent. Ugyancsak nagyobbmért ékben emelkedett a termelékenység Szolnokmegyei Tatarozó Vállalatnál és a Vizügyi Igazgatóságnál is a béremelkedéshez viszonyítva. Az épitkezesen lévő fté pek kihasználása,i s igen alac sony , Pl. a betonkeveré st b8.5 "ff-ba n, a habaroskeyerést 66.3 'fcban, a vakolást pedig mindössze o.o3 ff-ba n végzik géppel. Az .építkezések üteme las sú. Emiatt az'épületek nem Í kerülnek határidőben átadásra. Csak _ Szolnokon augusztus lre 16 lakást, szcgj ^cmber l-»rc pedig további 27 lakást kejlett volna_ a. 62rTr^sztj a^kZAiLajlni, amely ekjninda^jrrai" \ napi g nem' kerültek átad ásra. Igen sok baj és késedelem származik a tervek gyakori módosításaiból is. Erre jellemző példa a szolnoki 8 tantermes iskola, amely a kivitelezése körül kialakult vita miatt még ma sincs készen, ugyanakkor a folyó év május havában elkezde11 É.M.kislakások alcsi-i építkezései anjn ak ellenére, hogy azok s aJáTL-jsxónnl azn api munk a bef e• ^esé^e~lTEán_ é^vas árjiap épülnek , e gymás után kerülnek tet_ ó Ialá", Mig az7aT"l amiT~~e^^ mi n e aztr~a példa is mu.~ [|€a g"ja"r i geh~^soTcszer kátyúba jutnaka bü,r;o ^rácia^ ütjján, addig ezek a bürokráciától mentes épITkezések egymás után szinte máról-hónapra megvalósulnak. A tervek nem kellő gondral való elkészülte is igen aok esetben komoly akadály. Példa erre a törökszentmiklósi gépállomás, ahel a tervezők figyelmtfaterkivül hagyták a gépállomás területén áthúzódó szovjet telefont és a gépszint annak közvetlen közelébe,sít alá tervezték, hosszú hónapok óta folyik a tárgyalás a telefon' áthelyezéséről és addig természetesen a gészin nem épülhet. Igen súlyos hiányossága a most folyó különösen mezőgazdasági építkezéseknek a beruházások után igen gyakori, mondhatni havonkénti módosítása, ami arra vezet, hogy a már előzőleg engedélyezett hitel alapján elkezdett munkát a későbbi hiteltörlés miatt abba kell hagyni, igy természetesen sok a félbemaradt építkezés.