MDP Szolnok Megyei Bizottsága (1954-től Végrehajtó Bizottsága) üléseinek jegyzőkönyvei 1952. szeptember 15. - 1952. október 20.

1952-09-15 - 1. Szóbeli jelentés a békekölcsön jegyzést tárgyaló járási-városi és alapszervezeti titkári értekezletek tapasztalatairól - 2. Jelentés a Szakszervezetek Szolnok megyei Tanácsa és a szakszervezeti bizalmik munkájáról. Melléklet: jelentés; határozati javaslat - 3. Jelentés az Állami Mezőgazdasági Gépállomások Politikai Osztálya, őszi mezőgazdasági munkákra való felkészüléséről. Melléklet: jelentés - 4. Jelentés a tagkönyvcsere előkészítésének helyzetéről. Melléklet: jelentés; határozati javaslat - 5. Bejelentés pártalapszervezet alakulásáról - 6. Szóbeli javaslat a pártfunkcionáriusok állami oktatásba való bevonására - 7. Javaslat az elméleti tanácsadók tagjaira és a pártmunkás könyvtárak vezetőire. Melléklet: javaslat - 8. Fegyelmi ügyek megtárgyalása

bizottsági ülések. A titkárok sok nelyen lelkesen láttak a felada­tok megoldásához. Az értekezletek megszervezésére is súlyt helyez­tek. 5-6 $-os hiányzás fordult elő. Ezek natyrésze is igazolt. Elősegítették az értekezletek szinvonalat azzal, hogy eőkészitet­ték a hozzászólásokat és azzal, hogy a MB. figyelmeztetése eredmé­nyeként súlyt helyeztek arra, hogy a titkári beszámolók lelkesít­senek a feladatok vé & rehajtására. Néhány helyen volt a beszámolé ebből a szempontból hiányos: pl. Szolnok városban, ahovl nem moz­gósított eléggé a beszámoló. A beszámolók hiányosságai egybeesnek a járási bizottági ülések hi­ányosságaival. Szolnok városi titkár elvtárs beszámolója a jobbak közé tartozott, de az ellenség elleni hard kérdése nem jutott to­vább a beszámolónál.. Nem javult a békekölcsön jegyzés előkészítésének, szervezeti fela­datainak a megoldása és a békebizot tsások mozgósítása sem. A pél­damutatás kérdéséről is elég általánosan esett szó. A titkári értekezleteken a felszólalások elég lelkesek voltak, fi­lé g aktiv volt az értekezlet. Egy-egy értekezleten 14-28. felszó­lalás volt. Általános tapasztalat, hogy a pártszervezetek, községek, üzemek, tsz-ek versenyre hivták ki egymést. A lelkesedés mellett hiány­zott, hogy konkrétan elmondták volna azt a reményüket, hogy jól megoldják a békekölcsönjegyzés feladatait, milyen szervezési és poltikai intézkedésekkel támasztják alá# Néhány helyen fordult csak elő - pl. Zagyvarékason- hogy felvetettek olyan kérdéseket, is, mint pl. a kétlakipég kérdése, stb. Egyes helyeken megmutatkozott a titkári értkezleteken is, hogy e— léggé könnyű feladatnak látják a békekölcsönjegyzést. Máshol ennek az ellenkezője fordult elő. A békebizottságok és tömegszervezetek mozgósításáról keveset be­széltek a hozzászólásokban, úgyszintén az ellenség elleni harc­ról. Leggyengébb járási értekezlet a Jászapáti járási volt. Itt a fel­szólalások, mint Molnár elvtárs beszámolt, csak nagy unszolásra indultak meg. altalános hiba az eddigiek mellett - amire fősúlyt kell helyezni, az, hogyha tsz. tagság passzivitása megmutatkozott az értekezle­tken, az ott lévő titkár elvtársakon keresztül. Nem szólaltak fel, vagy csak kevesen. Pl. Tiszafüreden előkészítettek több hozzászó­lásra tsz. titkárokat és nem szólaltak fel. Jászberény Kossuth tsz. titkára konkrétan elmondta, hogy szegények, rossz esztendő volt, nem tudja a népnevelőket megszervezni.Tiszafüreden felvető­dött az, hogy a tsz-ek részéről kollektiv jegyzés legyen. legkomolyab árnyoldala az eddigi munkánknak az, hogy atsz-ek kö­zött passzív hangulat tapasztalható. Ezért fő kérdésként kell a tsz-ek mozgósításával foglalkozni a titkárság határozatának szel­lemeién. Egyrészt ugy, hogy meg kell magyarázni a tsz—éknek , hogy milyen segítséget kaptak az államtól. Másrészt be kell bizonyitani nekik, hogy van a tsz. tagoknak miből jegyezni. Harmadsorban: ezen az akció lebonyolításán keresztül is javítani kell a taz. tagoknak az államhoz való viszonyuk területén.

Next

/
Thumbnails
Contents