A Magyar Hidrológiai Társaság VII. Országos Vándorgyűlése III. kötet, Regionális vízművek (Salgótarján, 1987. július 9-11.)

REGIONÁLIS VÍZMŰVEK - A regionális vízellátó rendszerek kutatása, tervezése - KULINYI SÁNDORNÉ–HORÁNYI JÁNOS: Magyarországi regionális vízellátó rendszerek fejlesztési lehetőségei (regionális vízellátási tervpályázatok alapján)

légitésére az É-Dunántúl regionális vízellátásánál (I. ütem­ben 1226,6 ezer m 3/d, II. ütemben 1632,9 ezer m 3/d), a leg­kisebbre a DK-Magyarország térségében (I. ütemben 312,9 ezer m 3/d, II. ütemben 457,0 ezer m 3/d) került sor. Ezen túlmenő­en az országos összes ipari minőségű vízigények az I'. ütem­ben 520,4 ezer m 3/d, a II. ütemben 934,1 ezer m 3/d vízmony­nyiséggel szerepel ek. A 6 pályázat szerint az összes kielégítendő csúcsvizigény: ezer m /d ivó- ipari­-vizminőségü I. ütemben 4329,3 520,4 II. ütemben 6093,7 934,1 A tervpályázatok területeit ós jellemzőit az l.sz. ábra, a területenkénti kielégítendő csúcsvízigényeket a 2.sz. táb­lázat közli. A pályázatok eredményességét tekintve megállapítható, hogy azok javaslatai nagymértékben elősegítették a rövid- és hosz­szútávú területi tervek kimunkálását, a megyei fejlesztési koncepciók megalapozásánál. Kijelölték és lehatárolták a re­gionális, kistérségi és helyi rendszerekkel ellátandó tele­püléseket (körzetek) és a rendszerek kialakításának lehető­ségeit. Nagy szerepe volt a pályázatoknak abban is, hogy segítségük­kel ki lehetett választani azokat a regionális jelentőségű vízbázisokat, amelyek a közeljövőben, vagy nagyobb távlatban alapját képezik a vízellátás fejlesztésének. A regionális je­lentőségű vízbeszerzési lehetőségeket - megkülönböztetve a viztipusokat - a 2. sz. ábra mutatja be. Ennek megfelelően lehetett megkezdeni a feltárásokat és kutatásokat, valamint a vízminőségvédelemmel kapcsolatos feladatok körét kijelölni. - 128 -

Next

/
Thumbnails
Contents