A Magyar Hidrológiai Társaság VII. Országos Vándorgyűlése III. kötet, Regionális vízművek (Salgótarján, 1987. július 9-11.)
REGIONÁLIS VÍZMŰVEK - A regionális vízellátó rendszerek kutatása, tervezése - KULINYI SÁNDORNÉ–HORÁNYI JÁNOS: Magyarországi regionális vízellátó rendszerek fejlesztési lehetőségei (regionális vízellátási tervpályázatok alapján)
A Vízgazdálkodási Intézet 10 éve - 1976 óta - foglalkozik az ország különböző térségeire készült regionális vízellátási tervpályázatok elemzésével. Ezek alapján a térségekre távlati vizellátás-fejlesztési tanulmányterveket is készített. A regionális vízellátási pályázat-sorozatot 1974-ben indította az OVH, több minisztérium (ÉVM, NIM stb.) bevonásával, elsőként Észak-Magyarország területére, majd ezt követően az ország többi hasonló nagyságú térségére. A pályázatok fő célja volt, hogy koncepcionálisan megalapozza az egyes térségek vízellátásának fejlesztését és jól ütemezhető javaslatot tegyen a rendszerek kialakítására. A tervpályázati hirdetményt, a kiírást, a beérkezett pályaművek egységes szempontok szerinti értékelését ós sorolásét, valamint a zárójelentés összeállítását egy erre a célra alakított Bíráló Bizottság végezte, akik munkájukba szakértőket is bevontak. A tervpályázaton a kiíró szervek által felkért vállalatok, intézmények vezetői által kiadott engedéllyel rendelkező pályázók vehettek részt. A beérkezett pályaművek megvételéről és dijazásáról a Bíráló Bizottság döntött, A díjazott ós megvásárolt pályaművek az illetékes vízműveknél találhatók, és a későbbiek folyamán összességükben és részleteiben felhasználásra kerültek az egyes területek és az ország vizellátás-fejlesztésének tervezése során. Az 1. sz. táblázatban felsoroljuk a pályázati kiírások időpontjait és a beérkezett, valamint ezek közül díjazott, illetve megvásárolt - tehát elemzésre, felhasználásra került pályázatok számát. Az első pályázat kiírása ós az utolsó befejezése között közel 10 év telt el, ami megneheziti az egyes kiírásokban megadott, kielégítésre váró vízigények összehasonlítását, egy-egy térsegben az I, kiépítési ütemben átlagosan 700 ezer m 3/d, a II. kiépítési ütemben 1000 ezer m 3/d ivóvizminőségü vizigény kielégítésére került sor. A legnagyobb vízigény kie- 126 - i