A Magyar Hidrológiai Társaság VII. Országos Vándorgyűlése I. kötet, Dombvidéki vízgazdálkodás (Salgótarján, 1987. július 9-11.)

VÍZRENDEZÉS - Vízgyűjtőrendezés és mederrendezés, összegyülekezés, lefolyás, hordalékerózió, talajvédelem, földhasználat - FEHÉR FERENC: Felszín alatti vízrendezési módszerek a talajvédelemben

A lejtöhosszuság csökkentése különféle lefolyást szabályozó keresztirányú műszaki létesítményekkel lehetséges. Ezek az elemek sáncok vagy megszakító árkok. Művelés szempontjából köztük az a lényeges különbség, hogy amíg a sáncok kiala­kíthatók átjárható formában is, addig a megszakító árok nem csak a lejtót, hanem a táblát is megszakítja. A keresztirányú lejtőmegszakitó műszaki létesítményeket csak felszín alatti megoldással nem lehet kialakítani. Eh­hez ugyanis a felszin alatti elemek és a hozzá csatlakozó árokszűrőnek olyan nagy viznyelőképességünek kellene lennie, aminek kialakítása és fenntartása gazdaságosan nem oldható meg. Ezek az elemek tehát vagy teljesen felszíniek vagy kombinált megoldások. A hazai gyakorlatban a temizol leme­zes talajcsövek, 111. a kombinált felszíni és felszin a­latti lefolyást megszakitó mű (duzzasztott vizszintü .árok­kal, oldalsó talajcsővel kombinálva) került alkalmazásra (7, 9). Ezeket a megoldásokat a 2.ábrán láthatjuk. (2, 4, 7.). A lejtőhajlás csökkentése költséges vagy területpazarló megoldás. A támfalas megoldású terasztipusok költsége ma­gas, a rézsüvei kialakitott teraszoknál a rézsű kihasználá­sa nehezen oldható meg. Mindkét megoldástipusnál szóba jö­hetnek a felszin alatti vizrendezési elemek. A támfalas te­rasz kialakítás esetén a tala jcsöveknelc a támfal mögül történő vízelvezetésénél van szerepük. Rézsüvei kiképzett teraszok esetén a felszin alatti mű a rézsüállékonyság nö­velését szolgálja. Az alkalmazott megoldásokat a 3. ábra foglalja össze (2, 5, 11). Szerepe lehet a felszin alatti elemeknek a lejtőirányu vízelvezetésben is. Ezek a zárt vezetékek a gyepes vápákat helyettesíthetik vagy kombinált megoldások is kialakítha­tók .

Next

/
Thumbnails
Contents