A Magyar Hidrológiai Társaság VI. Országos Vándorgyűlése I. szekció, A tavak élete és vízgazdálkodása (Hévíz, 1986. június 17-19.)

I. SZEKCIÓ – A TAVAK ÉLETE ÉS VÍZGAZDÁLKODÁSA - VELENCEI TÓ - PAPPNÉ URBÁN JUDIT–SZABÓ GYULA: A Velencei-tó és tározói vízkészlet-gazdálkodásának vizsgálata vízmérleg-szimulációval

A VELENCEI-TŐ ÉS TÁROZÖI VIZKÉSZLETGAZDÁLKODÁSÁNAK VIZSGÁLATA VIZMÉRLEG-S ZIMULACIÖVAL Pappné Urbán Judit és Szabó Gyula Vízgazdálkodási Tudományos Kutatóközpont Hidrológiai Intézet összefoglalás A Velencei-tó a Balaton mellett fontos szerepet tölt be a hazai és idegenforgalmi üdülési igé­nyek kielégítésében. E fő hasznosítási formát szem előtt tartva igen jelentős vízgazdálkodás­ié jlesztési munkát végeztek a tavon és vízgyűj­tőjén az 1970-es évek elejétől kezdve. A tó meder- és partszabályozása mellett, a Csá­szárvizen létesített két tározóval megteremtet­ték a Velencei-tó vízszint-, ill. vizkészletsza­bályozásának az alapjait is. A felső, Zámolyi­-tarozó /1971-től üzemel/ 4,5 millió m 3, a Pát­ssi-tározó /1975-től kezdve működik/ pedig 7,8 millió m3 viz tárolására alkalmas, vagyis a Velencei-tó átlagos térfogatának /36,1 millió m-> / mintegy egyharmadát lehet a vízgyűjtőn tarta­lékolni . A Velencei-tó vízszintszabályozásának üzemi ta­pasztalatai arra indították a KDT VÍZIG szakem­bereit, hogy 1985-ben a VITUKI-t a vízminőségi szempontokat is figyelembe vevő vizkormányzási módok vizsgálatával bizza meg. E feladat lénye­gében abból adódott, hogy a tározókban jelentkező eutrofizációs jelenségek miatt a Velencei-tó viz­pótlását - a tó vízminőségi állapotának veszélyez cetése nélkül - bármikor és akármilyen formában /vízmennyiségben/ az utóbbi időben nem lehetett megoldani. E rövid tanulmányban a mennyiségi vizsgálato k mód szerének lényegéről és a főbb eredményekről szá­molunk be.

Next

/
Thumbnails
Contents