Népújság, 1979. szeptember (30. évfolyam, 204-229. szám)

1979-09-18 / 218. szám

Győzelem, vereség egy góllal A GYSE ötödik Gyöngyösi SE—H. Asztalos SE 1—0 (0—0) NB II-es labdarúgó-mér­kőzés, Nyírtelek, 1600 néző, V.: Koroknál. GYSE: Kovács—Adonyi, Borsányi, Ács, Kelemen— Budai, Huszár, Galgóczy dr. —Pörögi (Tóth F. a 63. perc­ben), Vágó. Szabó. Edző: Péczely Szabolcs. Asztalos SE: Ambrusz— Neumann, Vincze, Juhász, Dóka (Paulik, a szünetben) —Kanyári, Borbély, Tóth— Kovács II., Stanev, Kubik. Megbízott edző: Kovács László. Tapogatódzó játékkal, le­sen elakadt hazai akciókkal indult a mérkőzés. Később a mezőny legjobbjának bizo­nyuló gyöngyösi kapus, Ko­vács Már a negyedik, majd a 10. percben jó érzékkel hárított Kovács II. lövései­nél. A 17. percben a 16-os sarkáról Pörögi készülődött szabadrúgáshoz, labdája a sorfal mellett elcsavarodott, de a ven kapus mellett az oldalhálóban kötött ki. A 24. percben cselsorozat végén Vágó mintegy 16 m-ről kül­dött labdája alig valamivel a jobb kapufa mellett hagy­ta el a játékteret. A Hon­véd-csapat ellentámadásai során ismét két Kovács­bravúr következett a GYSE kapuja előtt. A 36. percben Tóth már csak a GYSE ka­puvédőjével állt szemben, utóbbi azonban a 10 m-ről megeresztett pettyest szög­letre öklözte. Még az első játékrész végén Vágó is ha­sonló helyzetbe került az ellenfél kapuja előtt, itt ezúttal Ambruszban akadt el a labda, s maradt ki a nagy helyzet Szünet után a 40. percben már Kovács kapus is verve volt, de Ku­bik százszázalékos helyzet­ben az üres kapu fölé emelt. A mezőnyben jobban ado­gató vendégcsapat az 58. percben ért el gélt, a két pontot jelentőt: Pörögi a balszélen nagy szólóba kez­dett, már a középhátvéd fe­lett is átemelte a labdát, amikor lövöhelyzetben a büntetőterületen belül fel­lökték. 11-es! A büntetőből Galgóczy dr. a labdát a bal sarokba vágta, 1—0. Három perccel később Kovács II. közeli fejesénél következett ismét remekbe szabott Ko­vács-alakítás. A 63. percben Porogit Tóth F. váltotta fel, ez utóbbi később sárga la­pos figyelmeztetést kapott utánrúgásért. Nagyobb se­bességre kapcsoltak a haj­rában a hazaiak, s nagy erőfeszítéseket tették leg­alább a kiegyenlítő gól meg­szerzésére. Kovácsot egy íz­ben — a 78. percben — Bor­sányi segítette ki, aki a gól­vonalról tisztázott szögletre. A lelkesen és szervezetten védekező GYSE ellen azon­ban már nem sikerült az Asztalos SE csatárainak eredményes támadást befe­jezni. A színvonal ugyan hagyott kívánnivalót maga után, a vendégcsapat azonban terv­szerűbb, odaadóbb csapatjá­tékkal, ha némi szerencsé­vel is, megérdemelt győzel­met aratott. A GYSE játéko­sai a mérkőzés folyamán töb. bet birtokolták a labdát, s főleg az első félidőben gyors indításokból gólveszélyes helyzeteket teremtettek. Szü­net után, a vezető gól meg­szerzését követő időszakban védekezésben is jó teljesít­ményt nyújtott Péczely edző gárdája. Egyénileg Kovács kapusa mezőny legjobbja volt. A védősorban Ács és Borsányi tett a legtöbbet a sikerért. A középpályás sor legjobbja Budai volt, de tetszett Hu­szár és Galgóczy dr. játéka is. Elől Vágó nagy munka­1879. szeptember 18., kedd bírásáért érdemel dicséretet, többet nyújtott Szabó is a szokottnál, Porogit a 11-es kiharcolása emeli a jók kö­Szkocsovszky Tibor Meghiúsult remény Balassagyarmati SE— Eger SE 1—0 (1—0) NB 11-es labdarúgó-mér­kőzést. Balassagyarmat, 200 néző, V: Hutáik. Balassagyarmat: Balázs — Pri-beli, Robb, Lajkó, Jelen (Szűcs, a 69. percben) — Hornyák, Erdélyi (Trubin a 64. percben), Hugyecz — Kovács, Lucska, Szedlák. Edző: Dávid Róbert. Eger: Baár — Danyi, Fegyvernek!, Lengyel. Veig- li — Horváth I., Móricz, Horváth III., Zágonyi — Já­nosi. Horváth II. Edző: Bán­kúti László. A hazaiak kezdték a játé­kot. Tíz percen át az egri védők sikerrel állták útját a BSE-rohamoknak, ezt kö­vetően azonban Baár ka­pusnak is akadt dolga. A 14. percben már csak a kapufa segített az egrieknek. Ekkor a legveszélyesebb hazai tá­madó, Kovács találta el a felső lécet. Negyedóra eltel­tével kiegyenlítődött a játék, a vendégek is eljutottak — egyre gyakrabban — Balázs kapujához. A tiszta fehér­ben játszó ESE Horváth II., majd Horváth I., röviddel ezután Horváth III. révén veszélyeztette a hazai kaput, de eredménytelenül. A 33. percber Danyit visszahúzá­sért sárga lappal figyelmez­tette a játékvezető. A meg­ítélt szabadrúgást követően forró pillanatok adódtak az egri kapu előtt, végül fel­szabadítottak a védők. A 42. percben Horváth II. ügyes csellel játszotta magát tisz­tára. lövése bár túljutott a kapuson, de a labda a ka­pufán csattant. A félidőt jelző sípszót várták a játé­kosok, amikor a 45. percben a hazaiak megszerezték a vezető, egyben a győzelmet jelentő gólt. Szabadrúgásból Kovács átívelte az egri sor­fal fölött a labdát és a fel­futó Hornyák tiszta hely­zetből a léc alá bombázott, 1—0. Az egriek megdermed­te« nézték a történteket. Szünet után az egriek támadásával folytatódott a találkozó. A 48. percben Móricz fejelt a kapu mellé. Sorozatos ESE- támadások közben egy hazai akció végén Baár mentett szögletre a kapufa segítsé­gével. A továbbra is fölény­ben játszó vendégek percek­re kapujukhoz szegezték a balassagyarmatiakat. Több egymás utáni szöglet közben a 65. percben Balázs bra­vúrral hárította Horváth I. erős lövését. A 75. percben Móricz ugrott ki a védők mögül, a vonalban elhelyez­kedő partjelző helyesen to- vábbot intett, a játékvezető azonban felülbírálta és síp­szóval megállította az üres kapu felé robogó játékost. Az utolsó negyedórában a hazaiak veszélyeztettek töb­bet. Lelkesen küzdő, de szeré­nyebb képességű csapattól szenvedtek vereséget az eg­riek. A korábban sok sikert eredményező hadrend ezúttal kevésnek bizonyult a pont­szerzéshez. A hátsó sor zsú­foltságában inkább zavarták, mint segítették egymást a játékosok .az elől játszók pe­dig a középpályások segítsé­gével nem volták képesek különösebb zavart okozni a megbízhatónak egyáltalán nem nevezhető hazai véde­lemben. A mezőnyben sok­kal tetszetősebb volt az eg­riek játéka, de labdarúgás­ban mit sem ér a szépség gól nélkül. Közepes színvo­nalú mérkőzésen a döntetlen jobban megfelelt volna a já­ték képének, a gólszerzés azonban az egriek számára egy-két helyzet kivételével nagyon távolinak tűnt ezen a találkozón, így kénytelenek voltak vereséggel levonulni a pályáról. Egyénileg Baár kevés dol­gát jól látta el, a vereséget jelentő gól a mezőnyjátéko­sok figyelmetlenségének a következménye volt. A vé­dők megfeleltek. Fegyver- neki hatrozott szereléseinek értékét csökkenti a sok rosszul irányított továbbí­tás. Lengyel nagy harcot ví­vott ellenfelével. Középen Móricz mozgékonyságával tűnt ki, Horváth I. szünet után lett aktívabb. A többi­ek keveset nyújtottak. Fesztbaum Béla Keleti csoport további eredményei: Orosháza—H— vásárhely 1—0, Szarvas— Nyíregyháza 0—2. Űzd—Deb­receni USE 0—2, Olefin SC —Szolnok 0—0. Gyula—Papp J. SE 2—1, D. Kinizsi—H. Szabó SE 0—2, MVSC—B. TASK 2—1, Lehel SC—Ka­zincbarcika 3—0. A bajnokság állásai 1. Ny.-háza 7 5 1 1 13- 3 11 2. Szolnok 7 4 2 1 13- 5 10 3. Lehel 7 3 3 1 10- 5 9 4. D. USE 7 3 3 1 11- 9 9 5. Gyöngyös 7 4 1 2 9- 9 9 6. Szabó SE 7 3 2 2 11- 7 8 7. K-.barcika 7 3 2 2 13-10 8 8. Szarvas 7 3 2 2 11- 8 8 9. Papp SE 7 4­3 15-13 8 10. B.-gyarmat 7 4­3 8- 8 8 11. H.-v-.-hely 7 2 3 2 7- 5 7 12. Gyula 7 3 1 3 10- 9 7 13. MVSC 7 3 1 3 12-15 7 14. Eger 7 2 2 3 9- 9 6 15. Olefin SC 7 2 2 3 7- 9 6 16. Orosháza 7 2 2 3 5- 7 6 17. Asztalos SE 7 2 1 4 11-13 5 18. B. TASK 7 1 1 5 7-12 3 19. Ózd 7 1 1 5 3-15 3 20. D. Kinizsi 7 1­6 6-20 2 A középcsoport élmezőnye: 1. Csepel 7 7­­19- 3 14 2. Vác 7 4 3­15- 4 11 3. V. Izzó 7 3 4­13- 7 10 4. KKFSE 7 4 1 2 15- 9 9 5. BVSC 7 3 2 2 8- 4 8 A nyugati csoport élmezőnye: 1. Haladás VSE 7 6­1 23- 7 12 2. Kaposvár 7 5 1 1 21 -5 11 3. Komló. 7 5 1 1 12- ­11 4. Mohács V. 7 4 1 ? 14- 7 9 5. Sopron 7 3 2 2 10- 8 8 AUTÓS HEGYI OB Gárdonyi Balázs bronzérmes Az Egri Volán autós szak­osztályának eddigi legszebb sikerét érte el a hegyizők között Gárdonyi Balázs. A 32 éves, rallyeben is ver­senyvezetői igazolvánnyal rendelkező autós a Pécsett rendezett idei utolsó OB- fordulóban géposztálya ne­gyedikjeként végzett. Ez a részeredmény azonban szá­mára azt is jelenti, hogy az éves értékelésben az 1979. évi bajnokság bronzérmét sze­rezte meg az 1300 kem-esek között. Madaras Sándor, a Volán 4. sz. Vállalat szak- szervezeti sportbizottságának elnöke, a hazai hegyi verse­nyek jó ismerője a követke­zőkkel egészítette ki a szűk­szavú, de annál kellemesebb hírt: — Az egyik legnépesebb, a négyes géposztályban si­került Balázsnak dobogóra kerülnie. Valamennyi for­dulóban kapott bajnoki pon­tot, teljesítményéért, amely helyezésekben a következő volt: 2., 4., 4., 4. Pályaver­senyzésre ebben az évben — egy használt taxit tunningolt fel nagy-nagy hozzáértéssel. Ladájával egyébként minde­nütt futamról futamra ja­vultak az időeredményei, s bár rallys múltja több éves. ebben a mezőnyben még ru- tintalan. Kicsit előretekint­ve; bármennyire is futja to­vábbiakban képességeiből, az osztály legerősebb kocsi­ját, a Gál vezette NSU-t nem valószínű, hogy megve­ri. Sót Nagy Skoda 1300 RS márkája is lóerőgazdagabb az övénél. Az autós hegyi verseny­zők mecseki szezonzárójára eljött a nálunk is megcso­dált BMW Lolával Mauro Nesti, az olaszok háromszo­ros Európa-bajnoka. A pá­lyacsúcs „természetesen” ott is új lett! A pécsi — negye­dik, egyben utolsó — GB forduló legjobbjai. Széria Lada: Mahler. 600 kem: Fo­dor (mindkettő Pécsi Volán). 1000 kem: Szabolcsfy. 1300 kem: Gál (mindkettő Külker SC). 1600 kem: Balatoni (Bp. Volán). 1600 kem felett: Cserkúti. VI. csoport: Tóth (mindkettő Külker SC). VIII. csoport: Kovács (ÁFOR SC). Csapatban: 1. Külker SC 27 ponttal. II labdarúgás ás Amerika Az észak-amerikai profi­klubok vezetőinek vélemé­nye megoszlik. A profiklu­bok fennállásának 12 éves története alatt ugyan a je­lenleg lezárult szezonban múlta fölül először a néző­szám az ötmilliót, de példá­ul Lee Stern, chicagói mul­timilliomos menekülni kíván a jövő elől: már csak egy esztendeig vezeti a klubját. „1980-ban a szurkolóknak kell eldönteniük, fognak-e a jövőben is profifutballt játszani a Michigen-tó part­ján” — mondotta Lee. Az elmúlt szezonban a klub ugyan 90 százalékkal (8035- rej tudta növelni az átlagos nézőszámot, de mérkőzésen­ként 22 500 szurkoló jelen­léte kellene ahhoz, hogy fe­dezni lehessen az évi 1,2 millió dolláros kiadásokat. A Boston csapatánál egy szezon alatt a szurkolók mintegy 45 százalékát elve­szítette a csapat. Innen - onnan Rigában a sakk-világbaj- noki zónaverseny 9. forduló­jában elhalasztották az Ador­ján—Ribli játszmát, mert Adorján megbetegedett. A TASZSZ jelentése szerint a versenyben a szovjet Tál ve­zet 6 (2) függő ponttal, a ro­mán Gheorghiu 5 (2), a dán Larsen és Adorján 4,5—4,5 (3 —3) előtt. Hétfőn bezárták Kaposvár egyetlen fedett uszodáját, mert- életveszélyessé vált. A tizenkét évvel ezelőtt átadott épület tartószerkezete a kor­rózió következtében meg­gyengült. A felújításával a jövő év elejére végeznek. A Texas állambeli Wood- landsban befejeződött a műugrók első alkalommal megrendezett Világ Kupa versenysorozata. A záró na­pon a toronyugrásra került sor és ez szép magyar sikert hozott: Kelemen Ildikó, a BVSC sokszoros válogatottja, az értékes negyedik helyet szerezte meg. Nők: 1. Irina Kalinyina (szovjet) 4(11,95. 2. Briley (amerikai) 395,70, 3. Rikiko (japán) 364,75, 4. Ke­lemen Ildikó 355,15. Harmadik hely _ Á.Z MHSZ Országos Központ és a Magyar Repülőmodel- lezö Szövetség rendezésében a közelmúltban Nyíregyházán került sor a repülömodellezö országos bajnokságra. Heves megyét négy csapat képviselte. A legjobb eredményt az F2B kategóriában (körrepülö-műrepülö) érték el verseny­zőink, akik bronzérmet nyertek. A további három csapat a középmezőnyben végzett. Képünkön a dobogós csapat két versenyzője, Veres István (balról) és Gonda Márton látha­tó (mindkettő Egri Volán Modellező Klub), amint a gépet előkészítik a rajtra. Az együttes harmadik tagja, Juhász András (Mátravidéki Erőmű Modellező Klub) volt. ÍFatóz Bajzát Lászlói. Továbbra is kasszasiker a kupasorozat Az az idea, amelyet né­hány idősebb úr 25 évvel ezelőtt egy párizsi éjszakai mulatóban tett látogatása után a gyakorlatban megva­lósított, az öreg kontinensen a labdarúgás non plus ult­rájává vált. Mármint kezdet­ben a BEK, majd a többi so­rozat kiírása: különösen ak­tuális ez a téma most, az új idény kezdetén. Kicsit visszapillantva: az 1978/79- es kupadömping mágnesként vonzotta a közönséget, s feltöltötte néhány klub kasz- száját. Az összesen 248 ta­lálkozót csaknem hétmillió- an tekintették meg. Mégis mi az, ami bűv­körébe kerítette a foci ra­jongóit? A találkozók szín­vonala többnyire aligha. Nagy csapatokat, mint ko­rábban például a Real Mad­rid, a Benfica, az Ajax vagy a Bayern München volt, ma már nagyítóval kell keresni. Még a BEK-győztes Nottin­gham Forest sem vált meg­győző, nem szólva az UEFA- kupaelső Borussia Mönchen- giadbachról. A Barcelona is csak az utolsó percekben szedte ősszé ma­gát, a felejthetetlen baseli döntőn. A hatalmas feszültség, az európai összehasonlítások bűvölete azonban feledtette a szurkolókkal az igazi já­ték hiányát. Akárcsak eddig, a múlt szezonban is a legtöbben a BEK-találkozókat tekintet­ték meg, a 63 mérkőzést ösz- szesen 1 727 ezren, ami — jelentős — 27 400-as átlag­nak felel meg. Az előtte lé­vő évben ez az átlag 25 500 volt. Meglepő módon alig marad el az előbbi mögött az UEFA-kupatalálkozók nézőszáma. Itt az összesen 126 összecsapás 34 millió szurkolót vonzott, az egy mérkőzésre jutó átlag, te­hát 26 000. Ez az előzőhöz képest 20 százalékos növe­kedést jelent. A KEK ver­sengését átlagban 23 000 né­ző látta. Azonban korántsem a BEK két döntőse, a Nottingham Forest és a Malmö FF e ta­lálkozósorozat nagy anyagi győztese. A krőzus, a belg­rádi Crvena Zvezda. Az UEFA-kupadöntős együttes hat, otthoni találkozóján ösz- szesen 415 000 szurkolót üd­vözölhetett. ami csaknem 70 ezres átlagot jelent. Nagy kár, hogy ez a tizenegy nem vesz részt az 1979—80-asye- télkedőn. Másik aranybá­nyának a barcelonai „Nou Camp” bizonyult. A négy hazai találkozón kedvence­it 324 000 katalán tekintette meg. S vajon mi lesz az idén? A szeptember 18-i rajt már sok mindent elárul majd er­ről. Kedden megkezdődik a sorozat két UEFA-kupamér- kőzéssel, amelyen az egyik szereplő a Ferencváros csa­pata. Az FTC Szófiában a Lokomotív ellen lép pályá­ra. A másik mérkőzés: Glentorán-Standard Liege. A kedd-csütörtöki kupasoro­zatban összesen 61 mérkő­zés lesz. A BEK-ben az Ű. Dózsa érdekelt, ellenfele a Dukla Praha. A KEK-ben a Juventus a Rába ETO-val játszik. Az UEFA-kupában a Ra­pid—Diósgyőr mérkőzésre kerül sor. KÉZILABDA A* egri csapatok nyertek Eger SE—Taurus SC 17—13 (10—9) NB I B_s női mérkőzés Eger, 100 néző. V: Berg­mann. Reinspach. ESE: Ná- csa — Égerszeginé 1, Majo­ros, 1. Hegedűsné 8, Grósz 3, Vincze 1, Tóth 2. Csere: Szabó 1. Edző: Bereczky György. A kiesés ellen küzdő Tau­rus a vártnál nehezebb el­lenfélnek bizonyult. Az Eger SE — bar végig vezetett. — csak a hajrában tudta be­biztosítani győzelmét. Egyé­nileg Grósz érdemel dicsére­tet játékáért. Egri Finommechanika— Tiszavasvári Lombik 26—25 (15—9) NB 11-es férfimérkőzés. Eger. 100 néző. V. Csetneki, Juhász. Finommechanika: Mán — Tollner 6, Sajóvölg.yi 2, Bo- tia 2. Terenyei 8, Madarász 4, Kádár. Csere: Marosi 1, Hopka 3. Kiss. Edző: Szabó Péter. Az első félidőben nyújtott jó játék után kissé kienge­dett a hazai együttes, s így szorosabbá alakult a vég­ered mény. J ók: Terenyei, Tollner, Mán. Nyírbátor—Honvéd Zalka SE 41—28 (14-10) NB II-es férfi mérkőzés, Nyírbátor, 300 néző. Zalka SE: Paulik — Dér 6, Várai 5. Varga, Bogárdi 3, Szakáls 7, Bartha. Csere: Ikladi 1. Eke 1, Nagy Búzás. Edző: Fekete János. Nagyon gyengén ment a védekezés a Honvéd játéko­sainak a második félidőben, a hazaiak tetszés szerint ér­ték el góljaikat- könnyedén nyerték meg a találkozót. A gyöngyösiek közül senki sem nyújtott átlagosnál jobb teljesíuriényt. i