Népújság, 1974. május (25. évfolyam, 100-125. szám)

1974-05-21 / 116. szám

f Fél gőzzel is biztos győzelem Gyöngyösi Spartacus— Sátoraljaújhelyi Spartacus 0:0 (2:0) KB Il-es labdarúgó-mérkőzés. Cvöngyös. 3000 nézó. -V.: Schlick. Gyöngyös: KoVacs — Szonda, Forgács. Acs, Gáspár. Budai, "-ív (Sármány), Adonyi, Bágyi. Bányai. Fodor. Edző: Pailagi Kőben. Sátoraljaújhely: Szakáll — Szi­li (E^reslk), Toronyi, Sütő, Li- sovszki, Szepesi, Schuller, Dobai, Szűcs, Dutkievicz, Perecsi, (Nyi- kos). Edző: Szalay István. Eszményi labdarúgóklubén, ha­zai támadásokkal indult a mér­kőzés. Az első esemény a 4. percben Adonyi 20 méteres sza­badrúgása volt, s a kapus csak nehezen, másodszorra tudott há­rítani. A 9. percben Bágyi ívelt be balról szabadrúgást. Szonda remekül fejelt a bal sarok felé, a labda a lécről a gólvonal elé pattant, majd a védők rövid fel­szabadítását Gáspár 18 méterről elhamarkodottan kapu mellé rúgta. A hazai fölény a 1G. perc­ben érett góllá. Bágyi a felező­vonal tájékáról remtk cselekkel futott el középen, nagyszerűen talalt a lyukra futó Adonyi elé, aki a leálló védők között kiug­rott és a kifutó kapus mellett a jobb sarokba továbbított. 1:0. Három perccel később újból a vendégek hálójában táncolt a labda. Adonyi mintegy 22 méterről lö­vésre szánta cl magái, cs a jól eltalált labda büdületes erővel vágódott a jobb felső sarokba. A 35. percben Fodor előtt adó­dott gólhelyzet, de lövésébe be­leléptek és a labda szögletre per­dült. Nem sokkal később Ba­nyai ügyetlenkedett cl egy nagy helyzetet az ötösön. Kovácsnak a 40. percben kellett először ko­molyabban játékba avatkoznia, amikor egy közelről leadott, jobb Szonda fejese centikkel kerülte el a kaput. felső sarokba tartó lövést ütött ki nagy bravúrral. A második léi idő a hazai csapat támadásai­val folytatódott. Az 50. percben ács futott fel a bal oldalon, és bár nem érte cl a feléje perdülő labdat, meg­zavarta Toronyit, alti saját ka­pusa fölött a jobb felső sarokba íveit. Öngól: 3:0. A vendégek szórványos ellentámadásai közül az egyik az 55. percben kapufá­val végződött. Három perccel ké- írbbb Nagyot Sármány váltotta fel. A G5. percben a hazaiak k ü n ny elm úsködése majd nem megbosszulta magát, de Kovács isinél bravúrral hárított. A 68. percben Adonyi kitünően tájait a balszélen elfutó Sármány elé, aki a 16-osról a bal felső sarok­ba bombázott. 4:0. Ezt követően tovább esett az egj'ébként is gyenge mérkőzés- irama és szín­vonala. Az unalmas játékot a 83. Lahdarúgó-Jiít'adó Az NB í. eredményei: Üjpe. - ti Dózsa—Csepel 7:0, Vasas—Fe­rencváros 1:0, Rába ETO—Hala­dás 4M, ZTE—MTK 3:1, SZEGE —Videoton 1:1, Pécs—Bp. Hon­véd 2:0, Egyetértés—Dorog 2:0, Salgótarján—Tatabánya 1:0. A bajnokság állása: 1. Ü. Dózsa 41. 2. FTC *36. 3. ETO 35, 4. Ta­tabánya 25. 5. Videoton 33, G. Honvéd 31, 7. Vasas 30, 8. Pécs 30. 9. MTK, 28, 10. SBTC 28. 11. Csepel 25. 12. „ ZTE 24. 13. Ha­ladás 23. 11. Egyetértés 21. 15. Szeged 13; 16, Dorog 10 ponttal. Az NB 11. eredményei. Északi csoport: Ruclabánya—t’ác 2:2, MVSC—Leninváros 1:0, Kazinc- I barcika—S. Kohálz 2:2, Nagy- bátony—Kisterejiye 1:0, ÉPGEP —Nyíregyháza 1:0, Dunakeszi- Vasas Izzó 1:1, Ózd—BVSC 2:1. Nyugati csoport: Fűzfő—Előre 4:2. Bakony Vegyész—Máza- Szászvár 4:1, Rákóczi SE—Szom­bathely 10:1, Győri Elektromos —Sopron 2:1. A bajnokságban a Rákóczi SE vezet 36 ponttal, 2. Fűzfő 35, 3. PVSK 32 ponital; Keleti csoport: Szállítók—Cég-; léd 4:0, Békéscsaba—KTE 2:0. III. kér.—Kiskunhalas 1 :l, Vasas Láng—Hajdúböszörmény 2 :l. DEAC—Szolnoki MÁV 5:4. A bajnokságban a Szállítók vezet 46 ponttal.- 2. Volán 42. 3. Szabó SE 33 ponttal. Megyei II. o\ labdarúgó-mér­kőzések eredményei. Nyugati csoport: Kisköre—Pély 1:1, Hort — Atkár 1:0, Heréd—Atány 1:0, Domoszló—1Turnaszentmiklós 5 :i. Gy0ngyosi.nl ján—Nagyréde 3:3, Abasár—Ecséd 5:2, Gyöngyös- solymos—Gyöngyöshalász 2:4. Ifjúságiak. Pély—Gyöngyüssoly- mos 5:1. Abasár—Ecséd 0:2. gyöngyöstarján—Nagyréde 3:3', Domoszló—Ta.rnaszontmiklós 8 :ü, Heréd—Atány 0:1. Gyöngyös­solymos-*Gyüngyö$halász 2:4, Kisköre—Pély 4:1, Hort—Alkar 2:4. Heréd—Aiány 0:1'. Keleti csoport: Mátrád eoecske—Recsk 0:4, Erdöte: ckr-Ivi 2:1. isten­mezeje—Bekölce 3:2, Poroszló— Szürrlom 2:3, Nágytálya—Eger- sznlók 2:2, Párád—Tarnalelesz 1:2, Stromfeld SE—Besenyőtelek 4:0, Recsk—Erdőtelek 6:1, Be- kölce—Stromfeld SE. 2:1. Kál— Istenmezeje 4:2. Besenyőtelek— Poroszló 2:0, Szihalom—Nagylá­nya 2:3, Egerszalók—Párád 4:2, Tarnalelesz— Mátra derecske ( 0:1. Ifjúságiak: Mátraderecfeke— Recsk 3:5, Erdőtelek—Kál 3:2. Istenmezeje—Bekölee 3:3, Po­roszló'—Szihnlbm 3:1, Nagytulya —Egerszalók 1:1, Párád—Tar­nalelesz 2:1, Recsk—Erdőtelek 8:0, Kál—Istenmezeje 7:1, Be­senyőtelek—Poroszló 2:1. Szi- halom—Nagytálya 7:1*. Egersza- lók—Farad 8:1, Tarnaieiesz- Máir&derecsku eimuraUE Járási labdarúgó-mérkőzések eredményei: Gyöngyösi járás: Nagykökényes—Visonta 2:0, Visz­nek—Márkáz félbeszakadt, Vá- mosgyörk—Gyöngyöspala 2:6, Gyöngyösoroszi—Nagyfüged 4 :l., Ecéti járás: Egri Vasas II.—Ver- pelét 5:0, Váraszó—Mátraballa 1:5, Bodony—Szajla 2:0, Ivád— Evrerbakta 2:2. Andornaktálya— FelsQlárkány 2 :l, Makiár—Bala­ton 0:2. Egerszólát—Mikófalva 4:2, Nagyvisnyó—Hevesaranyos 0:3. Füzesabonyi járás: Mező- tárkány—Sarud 6:3, Vécs—Fcl- debrő .6:2, Kápolna—Mezöszemc- re 7:2. (Foto: Dózsa Balázs) percben ismét a gyöngyösi táma­dósor oldotta fel. Ezúttal Sár- , many iramodott meg a bal szé­len. lágyán ívelt középre és a jókor érkező Bágyi 18 méterről futtából, nagy lövést zúdított a jobb felső sarokba. 5:0. Alacsony színvonalú mérkőzé­sen a fél gőzzel játszó Gyön­gyösi Spartacus szemét , gyö­nyörködtető gólokkal, még ilyen aranyban is megérdemelten győ­zött a gyenge játékerőt képvise­lő vendégek ellen. Egyénileg Kovács kevés dolgát jól látta el. Szonda remekül vé­dekezett és sok jó támadást is indított. Forgács bár jól ját­szott, néha könnyelmüsködött. Ács javuló formát árult el. Gás­párnak változatlanul nem ment a játék. Budai aránylag köny- •nyű dolgát jól látta el. Nagy a számára szokatlan helyen nem találta fql magát, a helyére be­állt Sármány kiemelkedő szélső teljesítményt nyújtott. Adonyit szép góljai és átadásai dicsé­rik, Bágyi méltó társának bizo-1 nyúlt. Enerváltan mozgott Bá­nyai és ezúttal Fodornak sem sikerült jóformán senlmi. Schlick játékvezető jól bíráskodott. (szkocsovszky) As NB ti. északi csoportjának állása: 26 15 8 3 38-14 38 26 15 7 4 46-23 37 26 14 6 6 59-27 34 26 14 6 6 49-26 34 26 12 8 6 41-20 32 8 50-35 32 3 40-25 30 26 13 4 9 37-27 30 26 7 11 8 24-36 25 26 8 8 10 38-43 24 26 9 6 11 30-38 24 26 5 7 14 21-55 17 26 6 4 16 29-43 lő 26 4 8 14 16-43 16 26 6 3 17 22-43 15 26 4 4 16 12-54 12 1. Ózd 2. Kazincb. 3. BVSC 4. MVSC 5. Gyöngyös 6. Rudab. 7. Izzó 8. Dunáik. 9. Vác 10. SKSE 11. Nagybát. 12. S.-üjhely 13. Leninv. 14. Nyírogyh. 15. EPGEP 16. Kister. Úttörő-olimpia Egerben, a Legányt Ferenc úti lőtér un bonyolították le az ui- törö-ohrr.piu lövészverseny me- - c. ontó jé.., A kitűnő ered­mények meiiett szoros küzde- l mben cl el az érmes helyek sorsa. A íanvok és fiúk verse­nyében az 1—3. helyezett között mindössze öt köregység volt a különbség. Itt a pillanatnyi for­ma döntött. Er&din ínyek. Légpuska 20 té­vés. Fűk (16 fő): 1. Szőke György (Gyöngyös-^, esz) 169, 2. Molnár György' (Eger I. sz. isk.) 167, 3. Bocsi István (Füzes­abony II. sz isk.) i64 körrel. Lányok. (15 fő): 1. Simon Ida (Eger. il. sz. isk.) 166. 2. Tóth E gm (Gyönöt> öow. oszi) 163, 3. Ju­hász Éva (Füzesabony. I. sz. isk.) ' 131 körrel. Csapatvei seny- ven: 1. Eger város 630. 2. Gyön­gyös járás 522. 3. Füzesabonyi járás 587, 4. Hatvan város 502^ körrel. A díj altat Korponai Attila, a megyei sportlövő szövetség tit­kára nyújtotta át az első három helyen végzett versenyzőknek és csapatoknak. Csak röviden Rotterdamban befejeződött a nemzetközi viz?labdator:m. A kétnapos viadalon a magynr vá­logatott gólzáporos győzelmeket aratott és megnyerte a tornát. Eredmény ein : Magyarország— Görögország 6:1, Magyarország— Spanyolország 3:3, Magyaror­szág—Hollandia 6:2. # Asztalitenisz NB ILI. eredmé­nyek : Egri Koiacskovszky— MÁV HAC 11:5. Oy.: Roman 4, dr. Estefán 3, Kovács 2, dr. Sonkádi 2. illetve: Szabó 3. Te- lekes 1. MA i. Siroki Va^a.— Szolnoki MÁV 14:2, Gy.: Pa- láncz 1. Bódi I. 4, Hart 3. Fajt 3. illetve: Faragó 1, Fehér 1. F ü zesabony—Jászberényi Lehel 0:16. Gyár- és Gépszerelő—MN3 9:7, Pénzverő—Kőbányai Lom­bik 6:10. * Megrendezték Eger járas fér­fi sakk-csapat- és egyeni, Va­lamint ifjúsági egyéni döntőjét. A mérkőzéseket Andomaktá­Bélapátfalva helyet cserélt Novaijai A megyei I. osztályú labda­rúgó-bajnokság 26. fordulójá­ban tovább élesedett a harc a kiesés elkerüléséért. A Bélapátfalva legyőzte Adó­csőt és újabb két héllyel ruk­kolt előbbre a táblázaton, he­lyet cserélve a Rózsaszentmár- tonban vereséget szenvedett No­vaijai. Az Adács helyét a Tar- naméráról mindkét pontot el­hozó Sírok foglalta cl. Eggyel került, feljebb a táblázaton a Szűcsi azzal, hogy a MÁV HAC- ot két vállra fektette. Az Egri Spartacus—Péterv ásóra kiesési rangadó vendégsikert hozott, a Karikás SE hazai pályán kika­pott az Apctól, s így már csak jobb gólkülönbségével előzi meg a Bélapátfalvát. A lénye­gesen kisebb téttel rendelkező Selyp—Gáspár SE, valamint He­ves—Zalka SE találkozón osz­toztak a pontokon a csapatok. Eredmények: Rózsására!tmár­tan—Novaj 3:0 (0:0), Szűcsi— MÁV HAC 4:3 (3:2), Selyp— Gáspár SÉ 2:2 (1:2), Heves— Zalka SE 1:1 (0:1). Tárnáméra— Sirok 1:2 (1:1), Karikás SE— Apc 0:2 (0:1), Bélapátfalva— Adács 3:1 (3:0). Egri Spartacus —Pétervására 1:2 (1:0). A bajnokság állása: 1. MÁV H. 26 16 7 3 49-24 39 2. Selyp 26 15 5 6 50-26 35 !>. Zalka SE 26 15 5 6 49-27 35 4. Gásp. SE 26 14 5 7 36-39 33 5. Heves 26 11 7 8 41-33 119 6. Sirok 26 10 7 9 39-33 27 7. Szűcsi 26 10 7 9 44-54 27 8. Adács 26 12 2 12 38-44 26 9. A%5C 26 9 0 9 27-34 26 1U. Kar. SE 26 9 b 11 41-39 22 11. Bélapátf. 25 8 6 12 32-33 22 12. E. Spart. 26 8 5 13 40-53 21 13. Novaj 26 6 9 11 28-41 21 14. Péterv. 26­8 5, 13 28-53 21 15. Rózsaszm. 26 7 5 14 34-45 19 16. Tárnám. 26 3 7 16 27-53 13 Ifjúságiak: Kózsaszent marton— Novaj 2:2, Szűcsi—MÁV HAC 2:7. Heves—Zalka SE 1:1, Tár­náméra—Sirok 1:2, Bélapátfal­va—Adács 1:0. Egri Spartacus— Pétervására 1:2. Az élcsoport állása: 1. Sírok.37, 2. Heves 36. 3. MÁV HAC 34 ponttal. T.ván rendezték, ahol a követ­kező eredmények születtek. Csapatban: 1. Korvin SZ. 2. Andornaktálya I., 3. Erdoku­vesd, 4. Pétervására, 5. Ve-De­lén Dózsa Tsz. 6. Andornaktálya li. . Egyéniben: 1. Balcza I. (An­dornaktálya), 2. Pálfi Gy. (Ert doküvesü). 3. Esv.oo Z. (P: ja­vasára), 4. Juhász J. (Vei pe­lei). 5. Domány M. (Erdókö-: vesd), G. Nemeth M. (Verpc-lét). Tfiúságak: 1.. Nagy Á. (Ve.pe- lét), 2. Címer J. (Aadornaktá- lya), 3. Szúrom! J. (Andorrak- tálya), 4. Dcvná-iy Cs. (Erdokö- *vesd). 5. Bak J. (Andorra1 vá­lyú), 6. Labró István (Petervá- sára). A díjakat Vitéz Dezső, a járási sakk szövetség elnöke ad­ta át az első három helyezett­nek. Galyatetőn rendezték meg aZ országos meghívásos mátrai autós ügyességi versenyt, ahol a következő eredmények szület­tek. I. géposztály: í. Köp- csánszky F. (Csepel) NSU, 2. Cazsó L. (Miskolc) Trabant, 3. Újhelyi Z. (Bp. Spartacus) Trabant, 4. Uracs I. (Eger) Trabant. II. géposztály: 1. Kro- mek J. (Volán Bp.) Fiat 850. 2. Mongyi G. (Gyöngyös) Zasta- wa, 3. Stréhl K. (Csepel) Wart­burg, 4. Sárközi Gy. (Jászbe­rény) Skoda S 100. III. géposz­tály: 1. Elöházi J. (Gyöngyös) Zsiguli, 2. Szabó A. (Bp. Spar­tacus) Zsiguli, 3. Heg-yés F. (Csepel) Zsigulii, 4. Zombpri Z. (Gyöngyös) Zsiguli. IV. géposz­tály: 1. Urban I. (Miskolc) Fiat 1500. 2. Deme T. (Miskolc) Moszkvics 412, 3. Reményi I. (Bp. Spartacus) Volkswagen. Nők: 1. Tő tini.' (Kunhegyes) Trabant, 2. Szabóné (Vác) Zsi­guli. A Budapesti Természetbarát Szövetség viztúra bizottsága a természetbarát szakosztályok ví- ziturázó tevékenységének, elő­segítése érdekében június 23— 30. között önkok-séges ifjúsági vízi- tű r a vezetői táborozást és tan folyamot szei*vez. Jelentke­zés: június 12-ig, szerdai napo­kon: Bp. V., Váci u. 58. 26 l^U 4 26 12 6 1. FTC—Vasas * 0:1 2. Pécs—Bp. Honvéd 1 2:0 3. SBTC—Tatabánya 1 1:0 4. ZTE—MTK J 3:1 5. SZEOL—Videoton ^ 1:1 6. KSC—Békéscsaba x 1:1 7. Olajbányász—KKFSE x 1:1 8. DVSC—SZMTE x 1:1 9. Ózd—BVSC 1 2:1 10. Leninv.—MVSC 2 0:1 11. Bologna—Lazio x 2:2 12. Laner.—Juventus 2 0:3 13. Foggia—Milan x 0:0 +1 14. Dunakeszi—Izzó x 1:1 A totó nyereményei: 13+1 ta­lálat (2 db) 345 504 Ft, 13 talá­lat (5 db) 179 396 Ft, 12 találat (1L5 db) 5200 Ft, 11 találat (1975 db) 303 Ft, 10 találat (lö 138 db) 59 Ft. * Labdarugó VB ’74 A házigazda és szomszédja (I.) A sorsolás szegélye egy cso­portba hozta össze a két német állam csapatát, a házigazdát cs a szomszédját. Az egyiknek, mármint az NSZK-nak ragyogó a világbajnoki soroza'H, a má­siknak ez lesz az szereplé­se a tizenhatos döntőoen. Az NSZK 1954-ben indult először a világbajnokságom és a döntőben éppen Magyarország ellenében nyert 3:2-re. Start — világbaj­noki címmel! Négy évvel ké­sőbb negyedik, 1962-ben Jugoszlá­via legyőzte, l:0-ra Q negyed­döntőben, így nem került a leg­jobb négy közé. 1966-ban máso­dik, ekkor hosszabbítás után ka­pott ki Angliától a döntőben 4:2-re. 1970-ben harmadik. Ki­egyensúly''- ' rtságáról tanúskodik ez a nagyszert* sorozat. Az VDK 1958-ban indult először a selej­tezőkön — c azóta mindegyiken részt vett —, de csak most si­került bejutniok a tizenhat kö­zé. A két csapat múlt évi mérlegc6 NSZK: ti* mérkőzésből hat győzelem* egy döntetlen, három vereség, 18:8-as gólarány. _______________________ V endégsiker a megyei rangadón Ez történt a labdarúgó NB lll-ban A labdarúgó NB III. Északi csoportjában vasárnap megyei rangadóra került sor, mégpedig a GYESE—Egeresein Bányász mérkőzésre, ahol a vendégek az első félidőben szerzett góljukkal 1:0 arányban nyertek. Folytatja jó szereplését az Egri Vasas is, amely Miskolcon is magabiztos játékot nyújtva, 2:0 arányban nyert. Itt említjük meg, hogy -kitett magáért a Hatvani Kini­zsi legénysége is, hiszen a Mis- Kolci Bányászt 5:0 arányban fektették két vállra. Sajnos, ugyanennyi gólt kapott a Fető- íibánya Edelényben, s ezzel mi­nimálisra csökkent a lehetősége az élmezőnyhöz való felzárkózás­hoz. Egri Vasas—ME AFC 2:0 (1:0) Miskolc, 200 néző. V.: Hamvas. Eger: Tóth — Póta, Sípos. Me­zei. Csapó, Verebélyi. Princzes, Pázmándi. Zajócx (Molnár). Pat­kós, Hever. Edző: Csizmánk- Im­re. Támadólag lépett fel a Vasas es rögtön gólhelyzetbe kerültek a csatárok. Zajácz kétszer is ve­szélyeztette a hazaiak kapuját. A vendégek fölénye a 18. perc­ben érett góllá. Princzes labdá­jával Hever elfutott és az alap­vonal közeléből a hosszú sarok­ba bombázott, 1:0. Néhány perc múlva Princzes adott középre es Patkós fejese a kapufáról pat­tant a mezőnybe. A 31. perc­ben Zajácz már csak a kapus­sal állt szemben, de nem tu­dott a hálóba találni. A 40. perc-, ben Hever találta el a kapufát, majd két perc múlva az egyete­misták «fejeltek a felső lécre. Szünet után is a vendégek ro­hamaival folytatódott a játék es az 55. percben Patkós a védők közül kilépve biztosan talált a kapuba, 2:0. Két perc múlva Pat­kót, maid. Zaiácü lafct huülé «sár. százalékos helyzetben. A 70. perc­ben Patkós a kapufát találta el. Az utolsó negyedórában alább­hagyott a bervaiak lendülete, majd az utolsó percben Princzes negyedszer is a- kapufát célozta meg. A mérkőzés nagy részében a vendégek irányították a játékot, s győzelmük jóval nagyobb ará­nyú is lehetett volna. Jók: Póta, Sípos, Pázmándi, Princzes. Fesztbaum Béla Egercsehi Bányász—GYESE 1:0 (1:0) Gyöngyös, 200 néző. V.: örsi. Egercsehi: Bráz — Barta, Csu- hány, Stoff, Kozma. Orosz, Sza­bó (Kovács), Ballai, Halász (Dorkó). Sulyok, Petrányi. Edző: Gere Tihamér. GYESE: Szalai J. — Erdélyi, Huszár, Balázs, Szerző, Teli, Varga. Szalai F. (Csikós), Nagy, Csépány. László (Szilágyi). Edző: Takács László. A hazaiak kezdtek jobban és több veszélyes támadást vezet-« tek. A 10. percben Szerző 20 m-ről a kapufát találta el. A 15. percben László az üres kapu fölé fejelt. A 20. percben Varga be­ívelését az egyik csehi védő kéz­zel érintette a 16-oson belül, a játékvezető viszont nem ítélte, szándékosnak a kezezest. A 38. percben Kozma előrevágott lab­dáját 2 m-es lésen álló Petrányi a lest reklamáló GYESE-védők között a hajóba lőtte, 1:0. Fordulás után nagy erővel tá­madott a hazai gárda. Az első 5 percben négy nagy helyzetet hagytak ki, majd László, aztán Varga hibázott nagy helyzetben*. A 74. percben László játszotta magát tisztára, de 5 m-ról le­adott lövését Bráz lábbal men­teni tudta. A 7G. percben Csé­pány 10 m-es lövését Braz szög­letre ütötte. A 05. percben Szi­lagyi a m*rel d kapu Jele kaid.-­-i te a labdát. A 87. percben ugyanő a kapufát találta el. Végig a hazaiak irányították a játékot, de nem tudták hely­zeteiket kihasználni, s ezért ve­reséggel voltak kénytelenek el­hagyni a pályát. Jók: Bráz (a mezőny legjobbja), Csuhány, Ballai, illetve Csépány, Szerző, Teli. Takács László Hatváni Kinizsi- Miskolci Bányász 5:0 (3:0) Hatvan, 300 néző. V.: Danhau­ser. v . Kinizsi: Szabó n. (Vajda) — Bordás, Szekeres, Zábrák, Bara- nyi. Kiss, Nénai (Boros), Szabó I. , Tari, Tómács, Ludvig. Edző: Kristyán István. A Kinizsi kezdte a játékot. A 6. percben Baranyi jó labdájá­val Nánai elfutott a jobbszélen majd élesen beadott és Tómács 5 m-ről a hálóba lőtt, 1:0. A goi után a vendégeknek is adódott helyzetük, de az elsőt mellé lőt­ték, a másodüínál j>edig Szabó II. nagy szerencsével hárított. A 18. percben Baranyi 17 m-es lö­vését a kapus kiejtette es a be­robbanó Szabó I. a léc alá ta­lált, 2:0. Ezután változatos játék alakult ki. A 23. percben Bordás a be­futó Prenitzcr elöl az utolsó pil­lanatban tisztázott. A 38. perc­ben Szabó I. egyedül tört előre és 6 m-ről nem hibázott. 3:0. A második félidő a vendegek támadásával kezdődött. Az'55. percben Vajdán is túljutott a labda, azonban Bordás tisztázni tudott. A 64. percben Boros fu­tott el a jobb oldalon, beadását Tómács 5 m-ről a léc alá bom­bázta, 4:0. A 70. percben Szabó T. lefutot­ta az egész védelmet, de 7 m-ről a kapu melle továbbított. A ma­gák oldalon Barkas lov&et védte Varga. 4 50. nercben Boros és Tari küzdött " labdáért a 16-oson belül, ami végül Tómács elé ke­rült, aVí 6 méterről a hálóba to­vábbított, 5:0. A 85. percben Boros jó beadá­sát Tómács rosszul találta el, a 36. percben vis-ont Ludvig ka- pás1 '■’•■‘rto a védőkön halt el. Végeredményben a Kinizsi ilyen arányban is megérdemel­ten nyert. Jók:'Bordás, Boros, Szabó I., Tómács. Sáfrán János Edelény—Petőfibánya 5:0 (3:0) Edelény, ,f1o néző v.: Drahos. Petőfibánya: (Kakas) — Qldal, Dombi Fintó (Somoskői). Laczkó, Zsidai, Tóth, Nagy, KezsaV'ik II., Cséki, Rezsnyák I. Edző: .'■•iiai János. * hazaiak nagy iramban kezd­tek "• szinte lerohanták a ven­dégeket a k;<’ méretű, rossz ta­lajú -»alakos pályán. A 9. perc­ben gyors bal oldíHi támadás után három védő hibájából ta­láltak a hálóba, majd a 13. perc­ben ucf'7'’.r>asuk jobb oldali akció után gólt értek el, 2:0. A 20. p^?n Nagy bombalövése a jobb oldali kapufa mellett zú­gott cl. a 21. percben viszont a hazaiak balszélsője volt ered­ményes, 3:0. Szünet után is a hazaiak ro­hamoztak többet, így az 52. perc­ben 4:0-ra növelték előnyüket. At 62. percben Csákit a büntető- területen belül felvágták, a meg­ítélt 13-est Dombi a kapufára lőtte. Az edelényiek a 73. perc­ben állították be a végeredményt, amikor egy gyorj akció végén a hálóba találtak. 5:0. A hazaiak nagy góiarányú győ­zelme még ilyen arányban Is megérdemelt. A Petőfibánya ezer a napon Nagy kivételével ener­váltan, nagy hibaszázalékkal ját­szott. Kulcsár Mihály Az NB ni. további eredményei: Törekvés—Királdi Bányász 3:1 (1:0), Trcncsényi SE—Borsodi Bányász 0:0, Borsodi Volán— Papp J. SE 1:1 (0:6). Rakarhaz— Özdvidóki Bányász $:ó (*:0). NDK: tizenhárom mérkőzés­ből tíz győzelem, egy döntetlen, két vereség', 24:9-es gólarány. ­A VB első csoportjában szere­pel még Ausztrália és Chile. Mérkőzéseiket Hamburgban és N y ugat-Berlinben j átsszák. Jellemző a házigazdák maga- biztosságára, hogy a sorsolás után Gerd Müller, a Bayer Mün­cheni gólgyárosa kijelentette: „Most már mi is világbajnokok leszünk!” De nem csak ő. ha­nem játékostársai is derűlátóak. Helmuth Schön, szövetségi kapi­tány legfőbb gondja éppen az, Hogy letörje a határtalan önhitt­séget. ami a csapatnál uralko­dik, Erre jól jött neki az év ele­ji vereség a spanyoloktól és a döntetlen az olaszoktól. A két mérkőzés reálisabb értékelésre sarkain mindenkit, egyúttal ar­ra 'ösztökélt, hogy a hátralevő időt komoly felkészüléssel és ne jóslással töltse. Egy pillanatig sem vitás, hogy az NSZK csapata Európa — sót ( túlzás nélkül állítható, liogy a világ legjobbjai közé tartozik. Két évvel ezelőtt nem véletlenül hódították el a kontinens bajno­ki címét az olaszoktól. Ennek ellenére sem tekinthetők száz- százalékos esélyeseknek, még ha figyelembe vesszük is a hazai környezet pszichikai segítő ha­tását. Az 197* évi előkészületi mérkőzések vegyes benyomást keltettek, peisze a szomszéd, vagyis az NDK sem bűvölte el a világot. Mi a két csapat közötti leg­szembetűnőbb különbség? Stílusuk, elsősorban ami a „hajtósságot” illeti, csaknem azonos. Az atlétikus készség mind a két csapatnál alapvető. A mozgásban végzett technikai megoldásoknak ugyancsak mind a két együttes mestere. Egy-egy játékos napi formája dönthet, le­het olyan előny biztosítéka, mely a végső sorrend szempontjából is lényeges és nem tekinthető mellékkörülménynek. Ezt mind a két fél szakvezetői jól tudják és sűrített sorozatmérközéseken a klub- és nemzetek közötti ta­lálkozókon készítik fel a leg­jobbnak vélt játékosokat. Közben nevelnek is, mint például Hel­muth Schön, aki a skótok és a magyarok elleni mérkőzésen ki­hagyta a keretből a kölni Ove- rathot. Pedig nagyon erősnek látszott a helye, mondhatnánk kulcspozíciót szántak neki. A képzeletbeli mintaegyüttes így fest: 1 Maier (Bayern München) — Bréitner (Bayern München), Beckenbauer ‘(Bayern München). Cullmann (Köln), H. Krémers (Schalke) —. Overath (Köln), Flohe (Köln). Hoennes (Bayern München) — Grabowski (Frank­furt), Müller (Bayern München), E. Krémers (Schalke). Ebből az összeállításból is lát­ható a.csapat hadrendje: négy­három -három. Ehhez viszont tud­ni kell, hogy ezt nem merev formulának tekintik, hiszen a nyugatnémet? csapatok nagyré­szénél éppen a kötetlen posztok, az állandó mozgás a jellemző. Miért lenne ez másként a vá­logatottnál. Az előzőekben feltett szónoki kérdésre — mi a szem­betűnő különbség — a válasz , talán éppen ez. Az NDK játé­kosai merevebben ragaszkodnak a számukra kijelölt helyekhez. Éppen ezért lényegesen komp­likáltabban és lassabban tudnak a támadásban es védekezésben egyaránt emberfölényt biztosíta­ni. t*