Népújság, 1958. szeptember (13. évfolyam, 188-212. szám)

1958-09-19 / 203. szám

I 6 NÉPtJSÄG 1958. szeptember 19., péntek Háziasszonyok figyelmébe! BEREUEN BEX AUTOMATA« KARAMBOL AS7BLT! belkereskedelmi KÖLCSÖNZŐ V. BUDAPEST IX., KÖZRAKTÁR ü.30. TELEFŰN’ 336-499 Mit kell tudni a korszerű szinté- likus mosószerekről. Az egész világ a forradalmi át­alakulás korát éli. A nők kisza­badultak a sütés-főzés szűk és csöppet sem irigylésre méltó vilá­gából. Szocialista társadalmunkban az élet minden területén egyenran- gúakká lettek a férfiakkal. Az át­menet korszakában azonban a házi munkából még mindig igen sok feladat jut rájuk. Egyik legnagyobb tehertétel a mosás. Ezt a nehéz házimunkát minde­nütt a világon igyekeznek a házi­asszonyok számára megkönnyíteni. Erre két lehetőség is kínálkozik. Az egyik a mosógép. Sajnos, ez még elég drága és nem is áll be­lőle olyan mennyiség rendelkezés­re, hogy minden háztartást ellás­Megérkeztek az olcsó őszi-téli cikkek a Leértékelt Aruk Boltjába (Eger, autóbusz-megállótól egy perc). Téli és átmeneti kabát, női és férfi ruha, iskola­cipő, szövet, pulóver stb. nagy választékban! 14-TÖL 18 ÉVES korig fiúkat napi 6 órás munkaidővel alkalmaz vál­lalatunk. Fizetés kollektív sze­rint. Jelentkezni lehet a vállalat központjában: Heves megyei Vas­es Műszaki Nagykereskedelmi Vállalat, Eger, Raktár u. 1. ALMAGYAR dűlőben 339 négy­szögöl szőlő és 9 darabból álló világos ebédlőbútor eladó. Eger, Makiári út 9. Este 7—9-ig. BÖRKABATFESTÉST szakember­nél, legolcsóbban, jótállással. — Hosszú kabát 120 Ft. Vidékiek­nek soronkívül, postán. Czibula Béla bőrfestőnél, Eger, Sas u. 92. 200-AS DKV, jó állapotban, eladó. Eger, Bethlen u. 27. 6—7 között. MISKOLCI, központban levő két szoba, összkomfortos lakásomat el­cserélném Egerben hasonlóért. Cím a Heves megyei Nyomda Vál­lalatnál* L A AA A AA.A.A.A.J Vasöntvények leöntéséhez famintAk készítését rövid határidővel VÁLLALJUK. Egri Lakatosárugyár, Eger TERMELŐSZÖVETKEZETEK! EGYÉNI TERMELŐK! Az 1958. évivel azonos feltételek mellett beindul as 1959. évi sertéshizlalási akció Szerződést lehet kötni hizlalásra alkalmas, jó cson­tozata, 20 kg-nál nagyobb süldőre. A szerződéses árak függetlenek a szabadpiaci árak in­gadozásától s azoknál jelenleg is magasabbak. ARAK: 106—125 kg-ig fehér hús tőkesertés 15.50 Ft/kg 106 kg-tól hús és hús jellegű setés 11.80 Ft/kg 126—165 kg-ig zsír és zsírjellegű sertés 14.50 Ft/kg 165 kg-on felül zsír és zsírjellegű sertés 14.80 Ft/kg 170 kg felett tenyésztésbe fogott sertés 14.— Ft/kg Kormányzatunk újból lehetővé tette, hogy 1959. évre marha- hizlalási szerződést lehet kötni. Szerződést lehet kötni minden hizlalásra alkalmas bika-, tinó- és üszőborjúra Bika- és tinóborjúra, 70—300 kg-os, üszőborjúra 50— 280 kg beállítási súlyig. A vallalat állatdarabonként 300 forint kamatmentes előleget folyósít a szerződéskötéstől számított 5 napon belül. A 4—13 hónapos hizlalás után a vállalat a bika­tinó átvételét 430 kg, míg az üszőt 380 kg-os legala­csonyabb súlytól tinót 11—17 Ft-os üszőt 9—14 Ft-os bikát 10—16 Ft-os kg-kénti egységáron vesz át. Bővebb felvilágosításért forduljon a területileg illetékes kirendeltségeinkhez, illetve felvásárlóinkhoz. SZOLNOK-HEVES MEGYEI ALLATFORGALMI V. Az Eger és Vidéke Körzeti Földművesszövetkezet szö­vetkezeti tagok, valamint az egyéni termelők és hegyköz­ségi tagok részére a bérfőzési megkezdte az újjáalakített szeszfőzdéjében, (Eger, Árnyékszala u. 12.) Már mos-*. Jegyeztesse elő magát, hogy időben kis­üsti pálinkáji tegyen. sunk vele. A másik megoldás olyan vegyszerek előállítása, melyek­nek segítségével a ruhaneműből a szenny hosszadalmas és fárasztó dörzsölése nélkül oldható ki. A fejlődés erre vezet! Hazánkban az utóbbi 6—8 évben indult meg az olyan új típusú mo­sószerek gyártása, melyek már nem szappan tartalmúak. Mond­hatjuk tehát, hogy a mosóporgyár­tás most még forradalmi átalaku­lását éli, amely korántsem fejező­dött be. A vegyészek keleten és nyuga­ton egyaránt kutatnak újabb és újabb vegyi hatóanyagok után, amelyekkel javítani lehet a mosó­szereket, új vegyi anyagokkal igyekeznek megkönnyíteni az igen munkaigényes mosást, hogy ezzel valóban gyermekjátékká legyék e műveletet. Maga a mosás igen bonyolult kémiai és fizikai folyamat. A mo­sópor több szerves és szervetlen összetevőjének együttes hatásával éri el a kedvező mosóhatást. A RÁDIÓN mosópor ma a legkorszerűbb mosószer, amelynek előállitását hosszas el­méleti tanulmány előzte meg. La­boratóriumi és üzemi sorozatkisér- letek után a korszerű követelmé­nyeknek megfelelően, alkotórészei­nek leggondosabb kiválogatása után került csak nagyüzemi gyár­tásra. A RÁDIÓN fontos mosóaktfv anyaga a zslralkoholszulfonát, mely keményvizálló. Nemesfoszfát tartalma — több jótulajdonsága mellett — főleg a textiliákon elő­forduló ásvány-lerakódást akadá­lyozza meg, valamint a rozsda- és szineződésfoltosodást zárja ki. Kombinált kémiai és optikai fehé­rítést végez, mely a fehér színt ra­gyogóvá, a színeset üdévé teszi. — Védőkolloid-tartalmának is sok jó­tulajdonságot köszönhet. Megaka- lyozza a szennynek a rostokra való visszarakodását, növeli az ol­dat habtartósságát, megvédi a ros­tokat a vegyi anyagok esetleges káros hatásától, és a kéz bőrére is védő hatással van. A HADION semleges kémhatású, mely lehetővé teszi minden ruha­neműnek, igy a legkényesebb tex­tíliáknak — úgymint gyapjú, se­lyem, nylon, perion, silón s hason­lóak — mosását is. A" RÁDIÓN jelenleg a legkorsze­rűbb univerzális Önműködő mosópor, mely az illetékes vegyvizsgáló in­tézetek véleménye szerint is a leg­jobb külföldiekkel egyenértékű. így segítenek a kutató vegyészek a háziasszonyokon, hogy a máso­dik műszak terhéből minél többet vegyenek le vállukról. Mi pedig ezzel a cikkel igyekeztünk a házi­asszonyok számára megmutatni azt a lehetőséget, amelynek fel- használásával a mosás nehéz, fá­rasztó műveletét megkönnyíthetik, (X) 44 ÉV UTÁN KIEMELIK AZ OSZTRÁK „TITANIC”-OT Olasz búvárok a trieszti öböl­ben, Rovigno magasságában felfedezték az 1914. augusztus 14-én elsüllyedt „Baron Gautsch” osztrák személyszál­lító hajó roncsait. A 2500 ton­nás gyorsgőzös az Osztrák Lloyd Társaság tulajdona volt és annakidején Trieszt és Alexandria között közlekedett. A háború kitörése után az osztrák haditengerészet elak­násította a trieszti öbölt. A gőzös aknára futott, felrob­bant és elsüllyedt. Az újságok annakidején osztrák „Titanic”- katasztrófáról- írtak, mert a mintegy 500 főnyi utas és személyzet közül 350-en a ten­gerben lelték halálukat. A hajóroncsot egy olasz vál­lalat most ki akarja emelni és értékesíteni, Olvasd! Terjeszd! a KfPÜlSÓGOT lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! nepüjsag Az MSZMP megyei bizottsága és a Megyei Tanács napilapja. Megjelenik hétfő kivételével minden nap. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Putnoki László. Kiadóhivatal: Eger, Bajcsy-Zsilinszky u. 1. sz. Telefon: 24—44. Pistafiók: 23. Szerkesztőség: Eger, Beloiannisz utca 3. Telefon: 56—74, 56—78. sz. Heves megyei Nyomda V., Eger. Fv.: Mandula Ernő, Eger. A lapot árusításban és előfizetés­ben a megyei postahivatalok ter- jesztik Előfizetési díj egy hónapra 11 forint. — Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél* Baj van a fegyelemmel Alig nyitották meg kapuikat a labdarúgó-pályák, alig kezdődtek el megyénkben a labdarúgó-baj­nokság őszi idényének mérkőzései — máris súlyos sportszerűtlensége­ket követ el egy-két fegyelmezet­len játékos. Az elmúlt vasárnapi fordulóban például Egerben került sor az ESC —Ganzvagon NB. III-as bajnoki mérkőzésre. A mérkőzés második félidejének vége felé nagy vissza­tetszést szült a nézők soraiban, hogy az. egyik egri csatár, s pesti ellenfele, kölcsönösen leköpdöslék egymást, majd minden alkalmat megragadtak, hogy az összecsapá­sok alkalmával ellenfelüket harc- képtelenné tegyek. Ezt a „párharcot” egészen az utolsó percekig folytatták, amikor végre Sipos játékvezető észrevette azt és a vendégek védőjátékosát a játékból kizárta. A mérkőzés után Sipos játékve­zető úgy nyilatkozott, hogy ő látta a köpést a pesti játékos arcán, de nem tudta, csak sejtette, hogy me­lyik egri játékos követte el... Apcon az keltett nagy felháboro­dást, hogy Kovács Zoltán balszél­ső, az Apci Vasas játékosa, a mér­kőzés előtt minden ok nélkül be­jelentette: — ö pedig nem játszik a mérkő­zésen! Hevesen, a Heves—Adács mérkő­zésen, a hazaiak harmadik gólja után, az adácsi kapus egyszerűen elhagyta a pályát és a vendégek 10 emberrel voltak kénytelenek to­vább játszani. Vagy nézzük a korábban lezaj­lott találkozókat. A Füzesabony—Adács mérkőzés hajrájában az egész adácsi csapat levonult a pályáról — vezetőik és szurkolóik befolyására, természe­tesen vélt sérelem miatt. A Recsk—Füzesabony mérkőzést úgyszólván végig durva összecsa­pások, szándékos lábramenések tarkították. Major Imre adácsi játékos föl­dön fekvő játékos társába rúgott bele szándékosan — három mérkő­zéstől eltiltották. Szécsényi Károly, ugyancsak adácsi játékos, a játékvezetőt szi­dalmazta — kiállították és eltiltot­ták a játéktól. Az FVSC II.—Besenyőtelek falusi nyári kupa-mérkőzésen az egyik ifjúsági korban levő füzesabonyi csatár a játékvezető jóindulatú fi­gyelmeztetésére köpéssel válaszolt. Mindez annak a bizonyítéka, hogy sok sportkörben alig-alig tesznek valamit az Igazi sport jel­lem, a sportszerű viselkedés kiala­kítására. Sok helyen úgy gondol­ják, hogy elég az, ha győz a csa­pat, a többi nem érdekes. Nem baj, ha a sportoló fegyelmezetle­nül viselkedik, csak gólt rúgjon! Az ilyen nézetek merőben ellen­tétesek az Országos Testnevelési és Sport Tanács célkitűzéseivel, összeegyeztethetetlenek a szocia­lista sport alapelveivel. — A sportolók felkészítésében következetesen alkalmazni kell azokat a nevelési eljárásokat, me­lyek sportolóink szocialista szem­léletét, erkölcsi magatartását dön­tő mértékben befolyásolják. Nem tekinthetünk el a szocialista em­beri, erkölcsi normák megkövete­lésétől sem, és jogosan el lehet várni, hogy mindenki sportember­hez méltó magatartást tanúsítson — mondotta legutóbb Hegyi Gyu­la elvtárs, a Magyar Testnevelési és Sport Tanács teljes ülésén. Nincsen ebben semmi különle­ges, nincs benne semmi hókusz­pókusz. Egyenes és világos az az út, amin sportolóinknak, sportve­zetőinknek haladniok kell. Csak eme néhány egyszérű elv­nek alkalmazásával lehet biztosí­tani megyénkben is a sportszerű­ség érvényre jutását, a fegyelme­zetlenség meggátolását. (—dy> A labdarúgó vasutas-kupáért Budapesti VSC-Hatvani VSE 2:1 (1:0) Hatvan, 500 néző. V.: Szabó. BVSC: Aczél — Kapuszta, Faze­kas, Rada — Szalai, Rendek — Murár, Csernai, Borbély, Nagy, Gerencsér. Hatvan: Berényl — Hídvégi, Srei, Pete — Táj ti, Kovács — Fe­hér, Hanty, Zámbó, Tóth, Zilahi. A labdarúgó vasutas-kupa kö­zépdöntő mérkőzésén a hatvani együttes végig méltó ellenfele volt NB. I-es ellenfelének. A BVSC csak óriási küzdelem után tudott győzni. A fővárosi együttes kezdett job­ban és némi szerencsével már a 4. percben sikerült megszereznie a vezetést: Borbély előre tört a hat­vani védők között, Srei igyekezett szerelni, de a labda Nagy elé pat­tant. A balösszekötő keresztlabdát küldött a jobbszélső Murár felé, akinek beadását Csernai lesgyanús helyzetből a hálóba lőtte. 1:0. A gól után a hazaiak több támadást vezettek a fővárosi csapat kapuja ellen, de a BVSC védelme mindig jó ütemben lépett közbe. Az ellen- támadásokat . pedig a hatvaniak hátvédhármasa hárította önfelál- dozóan. A 36. percben Hanty jó beadását Zámbó hajszállal lőtte a kapu mellé, a következő percben pedig Hanty lövése kerülte el a kaput. Ebben a játékrészben ki­egyensúlyozott játék folyt a pá­lyán. A második félidőben a hazaiak kezdtek lobban. Pete előrevágott labdájával Hanty egészen az alap­vonalig futott, de éles beadása Kapusztáról szögletre pattant. Fe­hér beívelt labdáját bravúrosan védte a vendégek kapusa. A kö­vetkező percben Borbély labdájá­val Csernai kiugrott, Serényi elé­be futott a csatárnak, s 20 méter­nyire a kaputól szabálytalanul sze­relte. Szalai szabadrúgását Srei há­rította. Ezután a vendégek sok helycserés támadást vezettek, a 70. percben — baloldali támadás vé­gén — a fedezetlenül hagyott Nagy a kapu baloldalába fejelte a lab­dát. 2:0. A gól után mindinkább a hazaiam kerültek fölénybe és a M. percben sikerült szépíteniük. Pete —Tóth—Zámbó volt a labda útja, s a középcsatár 18 méterről hatal­mas lövést küldött a BVSC háló­jába. 2:1. A hátralevő időben úgy látszott, hogy a HVSE-nek sikerül kiegyenlítenie. A 86. percben Rada faultolta Hantyt, a büntetőt Tajtl végezte el, de nem értették meg egymást Hantyval és odalett a j6 helyzet. Az utolsó percek a hazai térfélen folytatódtak. A BVSC játéka nénü csalódást keltett Hatvanban, a HVSE viszont váratlanul jó játékkal rukkolt ki. Egyénileg Berényl sok veszélyes labdát védett, jó formában van. A közvetlen védelem egymást múlta felül. A fedezetek közül Kovács volt a jobbik, de Tajti is jó telje-* sítményt nyújtott. A támadósor-* ban Zámbó elsősorban remeit góliáért érdemel dicséretet, Hanty- nak voltak jó és veszélyes meg* mozdulásai. A többiek igyekeztek* de sokszor nem értették meg egy* mást. (Herédy) Egri kerékpárosok az országos bajnokságon Az 1958. évi 200 kilométeres or­szágúti magyar bajnokságot a Bu­dapest—Kékestető útvonalon bo­nyolította le a Magyar Kerékpáros Szövetség. A versenyen néhány egri kerék­páros is elindult, akik a rossz szál­lásviszonyok miatt meglehetősen fáradtan álltak a kora reggeU rajt­hoz. Garabás Ferenc a serdülő 50 km-es mellékfutamban vett részt. A tehetséges egri fiú kitűnően kezdett, de a célbaérkezéskor a nagyobb rutinnal és nagyobb tech­nikával rendelkező fővárosi ver­senyzők bezárták és így holtver­senyben a 10. helyre került. Ugyancsak jól kezdett Lakatos Sándor a 200 km-es versenyben. Egészen Hatvanig 40 km-es átlagot hajtva, az élmezőnyben helyezke­dett el, a hatvani hídnál azonban — a híd javítása miatt — leszakadt a többiektől, több más társával együtt, akikkel aztán sokat kezde­ményezett az élboly befogására. A kezdeményezések során azonban Lakatos gépének fogaskereke ösz- szetört, úgyhogy az egri versenyző a verseny feladására kényszerült; Az ifjúsági Gyenes Sándor is jő! kezdett, 6okat és nagy kedvvel kezdeményezett, a hajrát azonban ő sem bírta és feladásra kénysze­rült. Szarvas László nem indulhatott el a bajnokságon, mivel munkahe­lyéről egyszerűen nem engedték el! Munkahelyén, ügy látszik, nem ismerik a Munka Törvénykönyvé­nek rendelkezéseit. Ilyen fajta támogatással nem fej­lődik, hanem visszaesik fejlődésé­ben a megye kerékpáros sportja... Barátságos labdarúgó-mérkőzés Gyöngyösi Szpartakusz — Eger­esein Bányász 2:1 (0:1), Gyöngyös, 400 néző. V.: Kezes. Gyöngyös: Csaba — Koncz, Trei­ber, Fekete — Zsiska, Vigh I. — Trencsényi, Túri, Marosvári, Lászr ka, Kiss. Egeresein: Schwarcbacher — Ba- ,ogh, Török, Pócsl — Nagy I-, Bár­dos — Egyed, Román, Tengely, Ócskán, S. Kovács. A négy ifjúsági játékossal kiálló gyöngyösiek hősiesen harcoltak az első félidőben és jól tartották ma­gukat az NB III-as csapat ellen. A játék első szakaszában némi Egercsehi fölény alakult ki, előbb Tengely, majd S, Kovács lövését védte Csaba, A hazaiak csak a 20. percben ve­zették az első támadást, amelynek végén azonban a fiatal Trencsényi hibázott. A 22. percben megszüle­tett a mérkőzés első gólja: az egercsehi balszélső elhúzott a vé­dők mellett és egészen középre keveredve, mintegy 7 méterről Csaba hálójába vágta a labdát. 0:1. A 33. percben Koncz—Túri—Trei­ber volt a labda útja, Treiber Ma­rosvári elé gurította a labdát, aki­nek nagy lövését az egercsehi ka­pus szögletre hárította. helyzetben. A 77. percben született meg a gyöngyösiek kiegyenlítő gólja: a védők hibájából Túri elé került a labda, aki — miközben a kapus kiindult kapujából — visz- szagurította a labdát Marosvári­nak, s a középcsatár 18 méteres lövése a hálóba jutott. 1:1. Egy perc múlva a győzelmet is megszerezte a Gyöngyösi Szparta­kusz. A lesgyanús helyzetben álló Marosvári előre tört, a védők lest A Természetjáró O. B. tájékozó­dási verseny első fordulóját szep­tember 13—14-én bonyolították le a Búkk-hegység délkeleti részében. A négy útvonal sok ismeretlen hellyel ismertette meg a 12 ver­senyző csapatot. Mind a négy út­vonal változatos terepen, igen ne­héz fizikai és elméleti feladatok elé állította a versenyzőket. Az Egri Szpartakusz csapata a 9-ik helyen áll holtversenyben a 8-ik vitatva, leálltak és Marosvári könnyedén a hálóba helyezte a labdát. A határjelző be is intette a lest, a játékvezető azonban ha­tározottan gólt ítélt. 2:1. Az utolsó percekben Román előtt nyílott gólhelyzet, de nagy lövését Csaba és a kapufa közö­sen mentette. Jók: Zsiska, Treiber, Csaba, il­letve Schvarcbaclicr, Bárdos és Román. helyen végzett budapesti Uvaterv csapatával, 22—22 helyezési pont­tal. Az Egri Szpartakusz csapatá­ból a Francia—Séra részleg volt a legeredményesebb. A második forduló szeptember 20-r21-én lesz, előreláthatólag a Cserhát-hegységben. Az egriek a következő összeállításban indul­nak: Martus—Gyöngy,. Rozgonyi— Szvák, Zbiskó—Tóth és Francia— Séra. (Sz. K.) Sporttelep, vagy legelő? A második félidőre mindkét csa­pat tartalékjai Is szóhoz jutottak. A hazaiaknál Lászka és Vigh I. helyére Bánhidi és Nagy állt be, míg az egercsehieknél Égjed és Ócskán cserélt Nagy II. és Nyer­ges II-vel. Ebben a játékszakaszban ki­egyensúlyozott volt a küzdelem, mindkét kapu előtt bőven adódtak helyzetek, a csatárok azonban rosszul és pontatlanul lőttek. Az egercsehieknél Román és Tengely hagyott ki nagy helyzetet, míg a másik oldalon a veszélyes Kiss elöl mentettek utolsó pillanatban a védők. A 61. percben Túri átadá­sával Marosvári elfutott, de közel­ről a kapu mellé gurította a lab­dát, majd Nagy II, hibázott jó Ha valaki gépkocsival keresztül halad Kápolna községen és a köz­ség szelén elhagyja a vasúti átjá­rót, furcsa látványnak lehet ta­núja. A vasúti átjáró mellett terül el ugyanis a község labdarúgó pályá­ja, amelyen, ha nem folyik sport­mérkőzés, a község tehén- és kecs­kecsordája legelészik nagy béké­sen ... A községi tanácsnak talán nincs legelője? | De ettől függetlenül kérdezzük: mi történik akkor, ha valamelyik sportoló az állatok által megfertő­zött talajon sérülést szenved és te- tanuszmórgezést kap? A község vezetői és a sportkör vezetői lássák be, hogy ilyen kö­rülmények között nem egészséges sportolni a kápolnai pályán, amely különben nagyon szép helyen fek­szik és kitűnő talaja van. (— várj)