Népújság, 1957. november (12. évfolyam, 87-95. szám)

1957-11-07 / 88. szám

12 NEpGJSAG 1957. november 7. csütörtök Helyzetei alapján Eger közelebb állt ar győzelemhez Bp. Szállítók-Egri SC l[: 1 (1:0) Szállítók: Péter — Jarabek, Moravcsik, Blaska — Pecsenye, Pazgyera — Farkas, Brada, Mak­rai, Zárai, Ihász. Edző: Pázmándy Sándor. Eger: Madaras — Nagy II.. Lisztóczky, Tomsó — Hanus, Fe- hérváry — Takács, Bajuhovszky, Nagy I,, Boros, Husi. Edző: Ko­vács László. ' Szeptember elejének is beillő párás, meleg időben folyt le a két csapat találkozója. A vendégek kezdtek jobban. 11 anus rosszul nyúlt bele a lab­dába és Madaras csak nehezen tisztázta a bal felsősarokba tartó labdát. Ezután Farkas távoli lö­vését hárította az egri kapuvédő. Élvezetes, hallatlanul nagyiramú, jó játék alakult ki. A pesti kapu előtt Hanus ju­tott jó helyzetbe, de kivárt és beleléptek a lövésbe. Hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben. A 7. percben Mada­ras hibájából majdnem gólt ka­pott Eger, a jól adogató vendégek percekre beszorították a hazaia­kat. A 10, percben Takács lapos beadására jó ütemben érkezett Nagy I., de a védők a lövés pil­lanatában elnyomták az egri csa­tárt. Ezután Nagy I.—Baju­hovszky—Nagy I. volt a labda útja, a középcsatár lövését azon­ban biztosan védte Péter. A kitűnően játszó Hanust több­ször is megtapsolta a közönség. Eger erősen feljött, Bajuhovszky- nak remek kapás-lövését gyors vetődéssel hárította Péter, majd Husi labdáját Takács fölé vágta. Lisztóczky 22 m-es szabadrú­gása fölé szállt, a másik oldalon a roppant veszélyes Farkas lövé­sét Madaras szögletre nyomta. Hatalmas iramban folyt tovább a játék. Takács leadás helyett cselezni próbált, de szerelték, ké­sőbb Nagy I. fölé ívelt egy 20 m-es szabadrúgást. A 25. percben baloldali Szál- Utók támadás után Pazgyera elé került a labda, aki a fedezetlenül hagyott Zárai elé továbbított. Az összekötő átvette a labdát és kö­zelről a jobb alsó sarokba gurí­tott, 1:0. A gól mintha kedvét szegte volna az addig nagy erővel tá­madó egri csapatnak. Esett az iram, esett a színvonal is. Nagy I. jó lövését Péter nagyszerű vető­déssel mentette, majd Takács szöglete után nagy kavarodás tá­madt a pesti kapu előtt, végül a védők tisztáztak. Szünet után Boros lövése jelentette az első eseményt, majd a 49. percben megszületett az egyenb'tő gól. Fehérváry mintegy 20 méterre a kaputól váratlanul nagy lövést eresztett meg, s a labda a későn ugró Péter fölött a léc alá vágó­dott, 1:1. Egy percre rá szögletet érnek el a vendégek, Madaras rosszul jött Id a labdára, de aztán gyors rávetéssel tisztázott. Eger most fölénybe került, so­kat támadott, de belsői rendre el­rontották a helyzeteket. Ellentámadás során Zárai erős fejesét vetődve védte Madaras, majd Hanust közvetlenül a kapu előtt fellökték és Madaras csak szögletre tudta ütni a labdát. Dankó nagy füttyöt kapott, azért, mert néma maradt a sípja! Az utolsó 20 percben ismét fel­lángolt a harc, több durva bele- menés tarkította a játékot Brada gólját les címén nem adta meg a játékvezető, utána Lisztóczky remekül szerelte az előretörő Makrait Hallatlan izgalmak közepette telt el a mérkőzés hajrája. Tomsó összefejelt Farkassal, s csak né­hány percnyi ápolás után, bera­gasztott homlokkal tért vissza a pályára. Lisztóczky lapos szabadrúgása a védőkről Boros elé pattant, de az összekötő lövése elkerülte a kaput Bitkán látott, hatalmas iramú, helyenkint színvonalas játékot ho­zott a találkozó. Egernek valami­vel több helyzete akadt, azért — szerintünk — közelebb állt a győ­zelemhez. Egyénileg Madaras sokat bi­zonytalankodott. A védelemben ismét Nagy II,, Lisztóczky, Tom­só volt a sorrend. A két fedezet kitűnően játszott. főleg a nagymunkabírású Hanus. Fehérváry gyengébb kezdés után fokozatosan belelendült, a II. féli­dőben a csapat egyik legjobb já­tékosa lett. Elől valamivel halványabb tel­jesítményeket találtunk. A két szélső lendületes volt, de — fő­leg Husinál — sok hiba csúszott a befejezésekbe. A belső hármas sokat volt játékban, a jól tömö­rülő pesti védelemmel azonban nemigen bírtak. Dankó játékvezető igyekezett jól kézbentartani a mérkőzést, ez azonban nem mindig sikerült neki. xx November 7-én, csütörtökön délután fél három órakor a Do­rogi Bányász NB I-es együttese vendégszerepei Egerben. Előtte rendezik meg a megyei középis­kolás labdarúgó banokság döntő­jét. Balszerencsével vesztett a HVSE Budapesti Spartacus—Hatvani YSE 2:1 (0:0) Budapest, v,: Tamás, 800 néző. Hatvan: Berényi — Forgács, Édes, Srei — Pete, Rékasi — Fehér, Zámbó, Zilahi, Hanty, Herczeg. Edző: Darvas Albert. A lassan egy hónapja idegen­ben játszó Hatvan balszerencsé­vel vesztett a Spartacus ellen. Zilahi indította el az első táma­dást, Zámbóhoz játszott, ő Fehért szöktette, de a szélső lesre futott és odalett a jó helyzet. A szabad­rúgást Édes hárította. A hazaiak Széles révén vezettek támadást a 8. percben, de Benkő kezelése mi­att Hatvan jutott szabadrúgáshoz. Édes Zámbóhoz továbbított, aki egyedül előretört, de rossz hely­zetben a kapusba lőtte a labdát Fehér szögletét a hazai védelem hárította. Hatvan fölénybe került, szép támadásokat vezetett a haza­iak kapuja ellen, de a csatárok kihagyták a jó helyzeteket. A Spartacust meglepte Hatvan jó játéka, A 20. percben Srei labdá­jával Hanty kiugrott, de a ve­szélyes lövést Szikla védte. A 30. percben Forgács gáncsolt a 16-osnáI, a büntetőt Benkő kapu mellé rúgta. Kirúgás után Zilahi szöktette Fehért, de őt Halasi a kaputól 30 méterre felvágta. Pete labdáját a hazai védelem hárítotn. A félidő hátralévő részében mind­két oldalon volt gólhelyzet, de Édes és Kónya vezérletével a vé­delmek hárítottak. Szünet után újra Hatvan támadott és a 48. percben mégis a hazaiak értek el gólt. A hatvaniak közül Pete és Rékasi nagyon előrehúzódott és Édes három csatárral szemben nem tudott beavatkozni. Végül Szita a hálóba rúgta a labdát, 1K). A gól után Hatvan nem adta fel a harcot és egymásután veze­tett támadásokat a hazaiak kapu­ja ellen. A 60. percben a hazaiak Fodor és Csinos révén vezettek támadást Hatvan kapuja ellen és Szita erős fejese Berényi kezét érintve a hálóba pattant, 2:0. A gól után a hazaiak azt hitték, hogy Hatvan feladja a harcot, gólrányt javíthatnak. Hatvan azonban egymásután vezette a támadásokat A 74. percben Hanty veszélyes, felső sarokba tartó lövését Szikla szögletre ütőt te, a szögletet a védelem hárí­totta. A 76. percben Srei indított támadásba Zámbót, aki Sziklát is kicselezve gólt rúgott, 2:1. Hat­van állandóan támadott és a 85. percben Zámbó előtt nyílt alka­lom, de ő a kapusba rúgta a lab­dát. Egyenlítési alkalom volt. A hátralévő időben Hatvan beszorí­totta a Spartacust, de egyenlíteni már nem tudott. Egyénileg Berényi jól védett, a második gólt szerencsével hárít­hatta volna. A védelemből Édes a mezőny legjobbja volt, Pete és Rékasi sokat előre kalandozott és zavarbahozták a védelmet. A csa­társorból Fehér, Hanty és Her­czeg játszottak jól. Zámbónak meg kell értenie, hogy a futhalt 11 em­ber játsza és nem szabad önzőnek lennie, mert ha ő nem önzőskö- dik, akkor esetleg meglepetés született volna. A% NB II. Keleti csoport állása 1. Bükkalja 2. Budapesti Spartacus 3. Budapesti Előre 4. Szállítók 5. Egyetértés 6. Baglyasaüja 7. Miskolci VSC 8. Debreceni VSC 9. Eger 10. Ózd 11. Miskolci MTE 12. Nagybátony 13. Salg. SE 14. Nyíregyháza 15. Csepel Autó 16. MÁVAG 17. Debreceni Honvéd 18. Hatvan 19. Pereces Elmaradt mérkőzések: Deb­receni VSC—Bükkalja, Csepel Autó—Debreceni VSC, Deb­11 8 1 2 21:18 17 12 7 2 3 33:15 16 12 7 1 4 23:12 15 11 5 4 2 20:10 14 11 5 4 2 18:13 14 12 6 2 4 18:16 14 11 fi 4 2 11:10 14 9 6 1 2 19: 5 13 12 5 3 4 22:14 13 10 3 5 2 20:12 11 11 4 3 4 10:10 11 11 3 4 4 22:22 10 11 3 3 5 13:20 9 11 3 3 5 11:17 9 10 3 1 6 14:18 7 11 2 3 6 10:23 7 10 1 3 6 5:29 5 11 2 — 9 15:25 4 9 1 1 7 7:23 3 receni Honvéd—Pereces, Nyír­egyháza—Debreceni VSC, Pe­reces—Ózd. Kitűnő egyéni teljesítmények a „Bornemisszái Gergely“ ökölvívó emlékversenyen] Az Egri MTSK nagy érdeklő­dés mellett rendezte meg az ipari tanulók „Bornemissza Gergely“ ökölvívó emlékversenyét; A versenyen Budapest, Zirc, Debrecen és Eger ökölvívói vet* tek részt. Általában színvonalas össze­csapások követték egymást, s a lelkes közönség néhány nagyte­hetségű fiatalt ismerhetett meg. Az egri fiúk közül elsősorban Nyírit, Táborit, Orsit, Ruttkát ét Barthát illeti dicséret. A legszebb mérkőzést Nyíri és Jéger (Debre­cen) vívták. Egy meghívásos számot is be­iktattak, ennek keretében Bálint döntetlenül mérkőzött a bpesti Vitályival Podány kitűnően vezette a mér­kőzéseket. Harmat, pehely és könnyűsúlyban a résztvevők nagy száma miatt két csoportba bonyo­lították le a versenyt A serdülők súlycsoport győzte­sei: Halmai (Eger), Schmidt (Bp), Kameniczki (E), Rúdnak (E), Szepesi (E), Erdélyi (E). Az emlékverseny eredménye: Papírsúly: 1. Tóth (D). Légsúly. 1. Balogh (Budapest) és Bartha (E), Pehelysúly: 1. Nyíri (E) és Bódi (D). Könnyűsúly: 1. Újvá­rosi (D) és Csepelka (Bp). Kis- váltósúly: 1. Tábori (E). Váltó­súly: 1. Belányi II. (Bp), Nagy­váltósúly: 1. Hegedűs (Bp). Kö­zépsúly: 1, Belányi L (Bp). Pontversenyben: i. Eger 36, 2. Debrecen 34, 3. Budapest 32, 4. Zirc 3 ponttal. Egy fiatal tudósról, aki öt atlétát nevelt eddig a magyar válogatottnak „A Nyírség, ahol a gyer­mekkori órák és az ifjúkori ál­mok elrepültek felettem, telve volt magányos tücskökkel. Ez az álmos, álmodozó, ködös, — egyhangú vidék nagyon alkal­matos arra, hogy magányos embereket neveljen..,“ (Krúdy Gyula) A Iák lassan díszüket vesztik már, a novemberi szellő mind több és több levelet sodor tova az ágakról. Olyan a Népkert most, mint egy nagy mesebeli ágy, melynek derékalját puha falevelekből rakták. A Stadion vörös salakján is szendereg néhány barna levél, jelezve, hogy nemsokára szögre lehet akasztani a „szegeseket“, vége az atlétikai idénynek. De most még élet van a pá­lyán. A célegyenesben Bata Te­réz, az újdonsült magyar csúcs­tartó száguld a cél felé, emitt egy fehézmezes fiú, Máesár Jó­zsef rójja fáradhatatlanul a kö­röket, s a pálya mellett árgus szemmel figyelő dr. Bakonyi Fe­renc edző intésére hol erősít, hol könnyít az iramon. Amott távo­labb Mihályit Laci ostromolja a 7 métert... Jó, jó — gondolhatja magá­ban az olvasó. Ez mind szép. De mit keres itt ez a Krúdy- idézet? Hiszen az öreg „nyírségi álmodozónak“ nem sok köze volt a sporthoz. Ez igaz. Ám mégsem véletlenül került beve­zetőül e néhány hangulatos Krúdy-sor. Mert dr. Bakonyi Ferenc, akit most mintaképül ál­lítunk sportoló ifjúságunk, egész sporttársadalmunk elé, ott szü­letett a „magányos tücskökkel teli Nyírségben“, ott tanult, ott ismerkedett meg először a sport­tal a Nagykállói Állami Szabolcs Vezér reálgimnáziumban. Minden sportággal foglalko­zott, amihez módja volt, de a legjobb eredményei mégis a ví­váshoz és az atlétikához fű­ződtek. Atlétikában, teljesen magára- hagvatva. Somfai Elemér köny­véből sajátította el az alapeleme­ket, s ha olykor-olykor verseny­re kellett menni — sajátmaga élelmezte magát és füstszagú vá­rótermek mélyén aludt kényel­mes szállodák helyett. (Vajon gondolnak-e erre mimóza fiatal­jaink, akik túlzott igényeket tá­masztanak sportköreinkkel szem­ben?) Kitűnő tanuló volt, s végig tan­díjmentességet élvezett, bebizo­nyítva azt, hogy a sport és a ta­nulás jól megfér egymás mellett. A Testnevelési Főiskolán még inkább minden sportággal kellett foglalkoznia, s Misányi Ottó, az atlétika tanára, kivételes tehetségű távolugrót látott benne, 0 azon­ban inkább úszott és tornászott bár a rendszeres edzésekre egyre kevesebb ideje maradt. Mint a TF rangelsőjének ugyanis, meg­adatott. hogv a Pázmány Péter Tudomány Egyetemen pszihológi- át és filozófiát hallgasson, s az új problémák annyira megragadták a fiatal egyetemistát, hogy minden szabadidejét olvasással töltötte. 1939 őszén, egy barátságtalan, esős napon került Egerbe. Senkii sem ismert itt, s az első időkben úgy érezte: menekülnie kell innét. Menekülnie, vissza a fővárosba, a könyvek, könyvtárak közé, ahol tudománvos ambícióit kielégítheti. Szép volt a város, de a fiatal ta­nár nem találta helyét. Üj munkahelyén, a Tanítóképző Intézetben elsősorban a labdarúgó élet volt fejlett, bár az atlétikának is voltak hívei. Bakonyi Ferenc úi. modem alapokra fektette a labdarúgást. A Tanítóképzőnek ak­koriban félelmetesen erős csapata volt, s ez a csapat volt az, ame­lyik először alkalmazta a három- hátvédes játékrendszert. Igaz, az NEPÜJSAG A» MSZMP megyei bizottsága ét a Megyei Tanács lapja. Szerkeszti: a Szerkesztőbizottság Tagjai: Suha Andor felelős szer­kesztő, Papp János helyettes szerkesztő, Gyurkó Géza főmun- katárs. Felelős kiadó: Putnoki László Szerkesztőség: Eger, Györgyényi út 3. Telefon: 56-74. 56-78 Kiadóhivatal: Eger; Bajcsi Zsilinszki út 1 Telefon: 24—44: Postafiók 23; "eves megyei Nyomda V., Eg-i Fv: Mandula Ernő, Eger első bemutatkozás balul ütött ki, mert az ugyancsak kiváló erőkből álló Kereskedelmitől vereséget szenvedett. 1500 nézője volt a diák-rangadónak, amelyről az ak­kori egri újság így írt: — A Tanítóképző csapata a rendszerbe bukott bele, mely sze­rint Knizse, a középhátvéd, a Ke­reskedelmi középcsatárát őrizte... Ma már mindenki előtt vilá­gos, hogy az újságnak nem volt igaza, hiszen az egész világon el­terjedt és nagy sikereket aratott a háromhátvédes rendszer. A „pre­pák“ tehát büszkék lehetnek arra. hogy Heves megyében ők voltak az úttörők! Nagy fejlődésnek indult az. at­létika is, és az intézetnek csakha­mar 7 méteres távolugrója akadt Bakky személyében, aki a válo­gatott csapat állandó tagjává lett. Sajnos, a II. világháború felbo­rította Bakonyi Ferenc további terveit. Ö maga 1941—46. között nagyon kevés időt töltött itthon. A Don mellett — mint HIR- kp. vezetőnek, bőven nyílt alkal­ma olvasásra és rendszeresen ta­nulmányozta Kant, Platon, Hegel, Nietsche, Schopenhauer német­nyelvű műveit, melyeket felesége küldözgetett részére. Nagy bána­tára azonban — s ezt még ma sem tudja elfelejteni —, ezek az értékes könyvek mind odavesztek az emlékezetes nagy visszavonu­lásnál, s a saját életét is csak an­nak köszönhette, hogy 200 kilo­métert futott síléccel hátrafelé. Később angol hadifogságba ke­rült, ahol nyelveket tanult, tábori újságot szerkesztett és főleg sokat sportolt, majd dr. Schnell, a ham­burgi egyetem pszihológia pro­fesszora maga mellé hívta tanár­segédnek — ő azonban az első alkalommal hazajött. Itthon inkább pszihológiai kér­dések foglalkoztatták egészen ad­dig, míg a pszihológiát — nem tudva mit kezdeni vele — szá­műzték a művelhető tudományok közül. Ekkor érdeklődése teljesen a testnevelés tudomány kérdései fe­lé fordult és ebben a tárgykörben rendszeresen jelentek meg kiváló tanulmányai. Érdemei elismeré­séül a Testnevelési Tudományos Tanács tagjává választották, ahol a mai napig is tevékenykedik. Közben az Útfenntartó Vállalat segítségével sikerült Egerben lét­rehozni egy atlétikai szakosztályt, és ismét elkezdte az atlétikával, mint versenysporttal való rendszer rés foglalkozást. Igv fonódott har­monikusan egybe a tudományos és a gyakorlati munka, sikerült megoldania egy régi, szinte sze­mélyes jellegű atlétikai problémáig a vágtázok elgörcsösödésének kér­dését. Ugyancsak értékes megfi­gyeléseket végzett és nagyszerű eredményeket ért el a túlzott rajt- láz. leküzdése terén. Az atlétikai szakosztály állan­dóan fejlődik, terebélyesedik. He­gedűs Györgyi után Bata Teréz, Máesár József és Mihálvfi László is országos válogatott lett. Dr. Bakonyi Ferenc és tanítványai nevét már az ország határain túl is megismerték. További tervek és vágyak: sze­retne egy fővárosi színvonalú. — erős atlétikai szakosztályt kiala­kítani. Olyant, amelyre méltán lennének büszkék az egriek. Es még egy: tíz év óta várja, türelmetlenül várja a Tudományos Testnevelési Kutatóintézet létre­hozását, melynek remélhető egyik munkatársa 8 lesz. ö, aki szeret­te, szereti és szeretni fogja a Nyír­séget, mely „alkalmas arra, hogy magányos embereket neveljen.“ Mi, — együtt az egész atléta társadalommal — szintén kíván­juk. hogy teljesüljön a vágya. Dr. Bakonyi Ferencnek, a fiatal tudósnak, a sport legfelsőbb irá- nvítói között a helye! SOMODY JÓZSEF Ex történt az NB III-ban Egerc8ehi Bányász - Kazincbarcika 3:1 (1:0) Egercsehi, 100 néző, vezette: Máté. Egercsehi: Schvarczbakher — Balogh. Török, Nyerges — Nagy I., Bárdos — Román, Pécsi, Ten­gely, S. Kovács, Bóta. Edző: Se­res Gyula. Közepes iramú játékot hozott a mérkőzés. Az első félidőben mindkét csapat sok hibát vétett, Jó iramú mérkőzés Rózsaszentmártonban Rózsaszentmártoni Bányász- Borsodnádasdi Vasas 3:0 (2:0). Rózsaszentmárton 800 néző. Rózsaszentmárton: Mátra — Huczka, Kazi, Körösi — Bor­bély, Domer — Laczik, Morvái, Dóra, Imre, Báti. Edző: Fischer Sándor. Kelecsényi Zsuzsa, kétszeres magyar ifjúsági gyorsúszóbaj­nok az őszi és téli időszakban is rendszeresen folytatja ed­zését. Edzés után a jövő bajnokaival beszélget az úszás tu­dományáról. szünet után a hazaiak nagy len­dülettel harcoltak és megérdemel­ten győztek jól védekező ellenfe­lük ellen. Ä gólarány akár na­gyobb is lehetet volna. G.: Tengely (2), Román. 31.: Farkasfalvi. Jó: Schvarczbakher, Török, Nyerges. Román, ill.: Szalánczi; Farkasfalvi. G.: Dóra és Borbély, mindkető 11-esbőL Végig nagyiramú mérkőzés, a hazaiak jobban kihasználták a helyzetüket, s bár a második fél­időben Imre megsérült 10 ember­rel is biztosan győzött a bányász csapat.