Gáncsné Nagy Erzsébet: Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezetének története, 1994-2002 (2004)
1. Szakmai előfeltételek, történeti előzmények. - 1.1. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete vázlatos története a Helyismereti Könyvtárosok Szervezete megalakulásáig.
1. Szakmai előfeltételek, történeti előzmények Egy szakma, egy szakterület elterjedtségének, elismertségének fokmérője, hogy van-e szakmai folyóirata, oktatják-e valamely felsőoktatási intézményben, illetve létezik-e képviselőit tömörítő szakmai egyesülete. A helyismereti könyvtárosok számára a szakmai egyesület alakításához az 1990es évek elejére értek meg a feltételek. A Helyismereti Könyvtárosok Szervezete a Magyar Könyvtárosok Egyesülete szakmai szervezeteként, annak anyagi, erkölcsi és szakmai támogatásával alakult meg. Ezért fontosnak tartom az MKE létrejöttének, történetének vázlatos áttekintését. 1.1. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete vázlatos története a Helyismereti Könyvtárosok Szervezete megalakulásáig A hazai könyvtárosok körében az egyesület alapításának gondolata az 1920-as években vetődött fel. Az egyesület évkönyvében erről így emlékeznek: „Egyesületünk megalkotásának gondolatát, a kérdés jelentőségének bölcs mérlegelésével, Hóman Bálint m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter, még mint a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója vetette föl. 2 Az általa 1929. június 8-án, a Magyar Nemzeti Múzeumban összehívott és a könyvtári élet akkori vezetőegyéniségeinek részvételével tartott értekezlet volt e téren a kezdeményező lépés, amely egyszersmind Egyesületünk alapjait is megteremtette. Az értekezlet kimondotta a »Magyar Könyvtárosok Szövetségének« megalakulását, a végleges megalakulás előkészítésére szűkebb bizottságot jelölt ki." 3 A megvalósítás azonban több évig váratott magára. A megalakulóban lévő szervezet - a „Magyar Könyvtárosok Egyesülete" néven 1932. október 15-én, az Egyetemi Könyvtárban újabb értekezletet tartott Pasteiner Iván, az Egyetemi Könyvtár főigazgatója vezetésével, aki részletesen kidolgozott alapszabály tervezetet terjesztette elő és javasolta a levéltárosok bevonását a további munkálatokba. 4 2 Az Országos Széchényi Könyvtár az 1808/VIII-as törvénycikkel létrehozott Magyar Nemzeti Múzeum keretében működöt, Nemzeti Múzeum Országos Széchényi Könyvtára néven, 3 A Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyesületének évkönyve I. / szerk. Bisztray Gyula. - 1935-1937. Budapest : [M. Könyvtárosok és Levéltárosok Egyes.], 1937. 36. p. (továbbiakban: MKLE évkönyv, 19351937). 4 MKLE évkönyv, 1935-1937. 36. p. 11