Takáts Béla (szerk.): Helyismereti könyvtárosok XI. országos tanácskozása : Helyismereti - digitalizálás - Európai Unió : Szolnok, 2004. július 14-16. (2005)

3. NAP. - Gulyás Erzsébet: Lehel vezér... Déryné... Rácz Aladár... Székely Mihály... A jászberényi Városi Könyvtár és Információs Központ helyismereti gyűjteménye.

3. nap Gulyás Erzsébet: Lehel vezér... Déryné... Rácz Aladár... Székely Mihály...: A jászberényi Városi Könyvtár és Információs Központ helyismereti gyűjteménye Gulyás Erzsébet: Lehel vezér... Déryné... Rácz Aladár... Székely Mihály...: A jászberényi Városi Könyvtár és Információs Központ helyismereti gyűjteménye A nyilvános könyvtári ellátás városunkban 104 éves, 1900 októberében nyílt meg az első népkönyvtár a városháza egyik termében. A 174 kötetes, egy szekrényben elhelyezett állomány mára elérte a 140 ezres dokumentumszámot, a könyvtári munka megváltozott, differenciálódott. 1943-ban a településen 37 könyvtár működött, 35 ezres könyvszámmal. Ebből a II. világháború pusztításának következtében mindössze 149 db maradt, amely a tanyai vándorkönyvtár alapja volt. A városi ellátás tulajdonképpen csak 1951. április 3-án indult újra, szintén a városi tanács épületében, ahol 1970-ig működött kisebb bővítésekkel. Ekkor adták át ünnepélyes keretek között a mára már zsúfolttá, elavulttá vált lapos tetős épületet. A helyismereti tevékenységünknek volt előzménye. Az 1930-as években dr. Kelé József, jászberényi származású nyugalmazott megyei főügyész 5000 kötetes könyvtárát - főleg jászsági illetve, megyei vonatkozású irodalmat - a városnak adományozta. Egy „Jász történelmi könyvtár" felállítását szerette volna ezzel elindítani. A korabeli források szerint 1242 katalogizált könyv be is került az állományba. A helyismereti gyűjtőmunka tulajdonképpen 1967-ben indult a „sajtófigyeléssel", amelyre az MTI-nél előfizettünk. Az egyetlen megyei napilap - a Szolnok Megyei Néplap - cikkeit mi is figyelemmel kísértük, továbbá gyűjtöttük, illetve a mai napig gyűjtjük a lapkivágatokat. Témakörönként rendezzük: ipar, kultúra, önkormányzat, civil szervezetek, stb. Jászberény a Jászság regionális központja, ezért minden jász településre vonatkozó cikket „figyeltünk". Sajnos, ezt a tevékenységünket 1993-ban az akkori igazgatónk megszüntette. A későbbiekben az addigi gyűjteményt az adott könyvtáraknak ajándékoztuk. Azóta a sajtófigyelés Jászberényre, illetve az egész Jászságot érintő cikkekre vonatkozik, ezeket a lapkivágatokat gyűjtjük. Feltárásuk katalógusba nem történt meg. 1996 júniusától a cikkek a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban elkészített helyismereti adatbázisban kerülnek feldolgozásra. Ez a 74

Next

/
Thumbnails
Contents