MSZMP Heves Megyei Ideiglenes Elnökségének/Végrehajtó Bizottságának ülései (22.3) 1956. november 7. - 1957. december 30.

1. doboz 1956. 11. 07. – 1957. 12. 30. - 13. őrzési egység: Végrehajtó bizottsági ülés jegyzőkönyve 1957. augusztus 26. - Oldalszámok - 13. őe. 15. o.

Az 1956/57. tanév rövid értékel ése és ez uj tanév előkés zí tése, . Ha visszatekintünk a tanév kezdetére íáag kell állapítani, hogy az 1956/57 tanév több szempontból kedvező politikai és pedagógiai fel­tételek közt indult meg. Az MDP, Központi Vezetőségének júliusi ha­tározatát és az értelmiségi határozatot pedagógusok nagy része egyet­értéssel, rokonszenvvel fogadta. S. határozatokban a sz ócializmus^ó­ójjitésóben a korábbi esztendőkben elkövetett hibák kijavításának ő­szinte szándékát és reális útját látták. Rokonszenvvel fogadták a nevelésügyünkben bekövetkezett változta­tásokat is, melyek mind arra voltak.hivatva, hogy a korábbi években oktatásügyünkben is gyökeret vert dogmatikus hibákat, bürokratikus eljárási módokat kijavítsuk. mindennek következtében a tanév kezdetén a pedagógusokat megnöve­kedett politikai aktivitás, pedagógiai .érdeklődésiokozott munka­kedv jellemezte. ^ Azonban az 1956/57-es tanévet nem lehet az ország politikai, gazda­£ sági életétől külön értékelni, Az októberi ellenforradalmi események, melyek súlyos poli'tikai, gazdasági ós kulturális károkat okoztak or­szágunknak, nevelésügyünket sem kímélték. Az ellenforradalom megzavar­ta •iskoláink munkáját, tanulóink, nevelőink nyugalmát, B mindezek a tanév eredményességét nagy mértékben csökkentették. Fokozta a nehézséget az ellenforradalomnak a fegyveres harcok után az iskolák terén megindított támadása. Megnehezítette a kibontako­zást, hogy nevelőink a terület,n kivoltak szolgáltatva az ellenfor­radalom eiabereinek ós a felsőbb .szervektől határozott útmutatásokat, nem kaptak, szinte magukra voltak hagyatva. Az iskolák vezetői az el­ső határozat ot, határozott útmutatásokat csak a. febr. hónapban magtar­tott igazgatói értekezleten kapták meg. Ettől az időtől•kezdve isko­láink munkája fok»ozatosan javult. Az I. félév lezárása már viszony­lag nyugodt légkörben, eredményesen történt. Az ellenforradalom hatá­sa, a felzaklatott kedélyállapotok, a lassan indult konszolidáció •következtében az oktatás tavaszra került rendes kerékvágásba, illet­ve olyan helyzetbe, hogy az nyugodtnak lehet nevezni. Az általános iskoláinkban az általános tanulmányi eredmény az elmúlt évi 3• 36-ról 3.44—re emelkedett. A tanulmányi eredménynek számszerü­sógi emelkedésében szerepet játszik az uj átiiag megállapítási eljá­rás. Végeredményben az idei számszerüségi tanulmányi eredmény a ta­valyi, évivál sezEst egyszinten mozog. Ha az icei eredményeket az elmúlt évivel összevetjük, ós azokat ren­düség szerinti megoszlásban vizsgáljuk, akkor azt t apasztaljuk, hogy az elmúlt évhez hasonlítva a kitűnők, jók, közepesek, elégtelenek száma emelkedett, ^egnagyob'b mőrtókü az emelkedés a jórendüeknél / 3 % /• Csupán az elégséges rendüeknél tapasztalható csökkenés', a­mely .az elmúlt évihez hasonlítva 5.8 % -ot tesz ki. Igen súlyos szá­munkra az elégtelen rendű tanulók számának nagymértékű növekedése / 3.139-ről 3,454-re emelkedett az elmúlt évhez Hasonlítva,. /. • • r*

Next

/
Thumbnails
Contents