Dokumentumok a szövetkezeti mozgalom Hajdú-Bihar megyei történetéhez. - Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei 10. (Debrecen, 1977)

Dokumentumok - II. A termelőszövetkezeti mozgalom átszervezésének első szakasza Hajdú és Bihar, illetve Hajdú-Bihar megyében (1949—1956)

32 Debrecen, 1950. augusztus 19. A DEBRECENBEN MŰKÖDŐ TERMELŐSZÖVETKEZETI CSOPORTOK KÖZEGÉSZSÉGÜGYI HIÁNYOSSÁGAI 1 A Népjóléti Minisztérium 3345/M/14/1950. IX. 1. sz. rendelete értelmében a Debrecen város területén levő termelőszövetkezeti csoportok és állami gazda­ságok egészségügyi vizsgálata megtörtént, s az észlelt közegészségügyi hiányos­ságok tekintetében a következő jelentést terjesztem elő: A város területén jelenleg működik 34 termelőszövetkezeti csoport és 3 állami gazdaság. A termelőszövetkezeti csoportok lakásviszonyai tekintetében 18 tszcs-nél a lakásviszonyok jók és megfelelőek, 5 tszcs-nél a lakásviszonyok kisebb átalakí­tásokkal és bővítésekkel megfelelővé tehetők. 11 tszcs-nél a lakásviszonyok rosszak, mert földes, dohos, gyenge ajtókkal, ablakokkal ellátottak és zsúfoltak. A gazdasági udvaron levő trágya kezelése, valamint a W. C-k állapota miatt 10 tszcs-nél közegészségügyi szempontból kifogásolható, mert a trágya a gaz­dasági udvaron szanaszét szórva, házi szeméttel együtt van tárolva, a legyeknek jó tenyésztő helye, ezeken a helyeken W. C. vagy nincs, vagy teljesen telve van, rozoga felépítményűek és düledezőek. 5 helyen valamivel jobb a trágya keze­lése, amennyiben nem szétszórva, hanem egy helyen van összerakva, azonban nincs bekerítve és gazdaságosan kezelve. Itt a W. C-k felépítménye megfelelő volna, azonban kiürítésre szorulnak és fedővel nincsenek ellátva. 19 helyen úgy a trágya elhelyezése és kezelése, valamint a W. C-k állapota teljesen elha­nyagolt és közegészségügyi szempontból súlyos kifogás alá esik. A termelőszövetkezeti csoportok ivóvízellátása és fürdési lehetősége általában nem mondható jónak és megbízhatónak, mert a legtöbb kút nyitott és a becsúr­gás lehetősége megvan, és szemétnek az ivóvízbe való bejutása könnyen meg­történhetik. 9 helyen a kutak kisjavítással teljesen rendbehozhatók. Ezek közül több helyen fúr ott kút is van. 10 helyen a kutak javításra szorulnak és vizük ivásra nem teljesen alkalmas, 15 helyen pedig kutak fúrására és létesítésére vol­na szükség. Az általános tisztálkodás és tisztasági kérdés szempontjából a fentebbiek alapján érthető, hogy sok kifogás merül föl, mivel fürdési lehetőség egyáltalán nincs biztosítva, zuhanyozók nincsenek sehol, mert az ivóvízellátás maga is hiányokat szenved. 10 tszcs-nél a tisztaság szempontjából kisebb kifogás merült fel. 11-nél már a tisztaság tekintetében súlyosabb kifogások voltak észlelhetők, s ezeken a helyeken fejtetvesség és ruhatetvesség is időnként tapasztalható, 13 helyen a tisztaságkérdés, úgy a személyi, mint a lakás és a tanyaudvar tekin­tetében súlyosabb kifogás alá esik, amennyiben a dolgozók ruházata is szűken van, rosszak a lakásviszonyok és a tisztálkodás tekintetében elhanyagoltak.

Next

/
Thumbnails
Contents