Dokumentumok a szövetkezeti mozgalom Hajdú-Bihar megyei történetéhez. - Hajdú-Bihar Megyei Levéltár közleményei 10. (Debrecen, 1977)

Dokumentumok - III. A termelőszövetkezeti mozgalom átszervezésének második, befejező szakasza Hajdú-Bihar megyében (1957—1962)

mányt 1399-re emelik és közben értékesítenek 1245 hízott sertést, továbbte­nyésztésre pedig eladnak 60-120 fehérhúsú kocasüldőt. Az állattenyésztés fejlesztése természetesen újabb építkezést igényel. Fel is építenek az idén egy négyszáz férőhelyes hizlaldát, 1400 köbméteres palánsi­lót, egy 52 férőhelyes modern marhaistállót pedig befejeztek. Építenek még egy tizenhat vagonos górét és egy gépszínt, mert a gépállomány növekedése azt is szükségessé teszi. Az építésre és a gépekre saját erőforrásaikból több mint egymillió forintot áldoznak. A tsz áruértékesítési mutatója igen magas: száz hold redukált szántó után 210 ezer forint. Az üzemi terv még ennél is jóval többet, 270 ezer forintot szab meg. Ha ezt teljesítik, 300 ezer forint kedvezmény illeti meg őket, a műtrágya felhasználásáért pedig újabb 148 ezer forint, tehát csaknem félmillió Összesen. A terv teljesülésével a 3,6 millió forintos tiszta vagyon több mint 1 millió­val növekszik. A tsz-tagok részesedése pedig munkaegységenként 47 forintot tesz ki. A munkaegység-előleg osztásmódja marad a tavalyi: minden hónapban 20 forint munkaegységenként. Nyomtatott. — Hajdú-Bihari Napló, 1960. 43. sz. febr. 20. 6. p. 1 Árva Endre a szövetkezet elnöke szakáganként sorolva beszél az idei tervről. Újdonság a ker­tészkedés, a munkaigényes kultúrák fejlesztését jelzi a dohány előretörése. 123 Debrecen, 1960. augusztus 12. SIKERESEN FEJLESZTI GAZDASÁGÁT A SZENTPÉTERSZEGI DAMJANICH TERMELŐSZÖVETKEZET Január 14-én alakult meg a Damjanich Termelőszövetkezet. 7 és fél hónapos munkájáról és életéről S. Nagy József, az elnök a következőket mondotta el: 1 Néhány szót szeretnék szólni jövő évi terveinkről. Tavasszal 20 holdon vezet­jük be a zöldségtermelést. Egyelőre szárazkertészet lesz ez, de hamarosan át­térünk az öntözésre is. A parcellák helyén 100 holdas, nagy táblákat alakítunk ki, saját utakkal, a Váncsod felőli részen 6 ezer csemetét ültetünk el, fiatal nyárfákból mezővédő erdősávot létesítünk. Nagyobb arányban fogunk foglal­kozni a vetőmag- és pillangós terméssel is. A napokban állatállományunk fej­lesztésére 200 ezer forint értékben vásárolunk tenyészállatokat. Állati férőhe­lyeinket megháromszorozzuk még ebben az évben. A házi építőbrigádunk ál­tal épített 500 férőhelyes juhhodályon, 30 férőhelyes sertésfiaztatón, 120 férő­helyes süldőszálláson, kétszer 50 férőhelyes sertéshizlaldán kívül őszig három 50 férőhelyes tehénistállót és egy 40 férőhelyes lóistállót emelünk. Fejlesztjük

Next

/
Thumbnails
Contents