Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 48. KEK emlékkönyv (Budapest, 2005)

gyár részről az MNK győztes - Floriana Mál­ta volt a párosítás. Mivel az MNK elöntőt ezen a napon este játszották, így később de­rült ki, hogy a Ferencváros utazik Máltára. (Az MNK döntőben: FTC-Tatabánya 2-1) A Fradi azután megint „késett”, hiszen csak szeptember 11 -én érkeztek haza a Ja­pán túráról... A Floriana elleni mérkőzésre így csak szeptember 20-án került sor a Gzivai stadionban. 1972. szeptember 20. La Valletta - 3000 néző: Floriana—FTC 1-0 Harmincfokos melegben folyt a találko­zó, keményre döngölt pályán. Az „életve­szélyes” talajon a hazaiak az első percben szereztek egy gólt és azt nagy lelkesedéssel védték. Horváth Árpád 30 m-es lövésénél már ők is tehetetlenek voltak, de a kapufa „velük volt”... A lelkes hazai csapat végül 1-0-ra győzött, amely eredményre Európa szerte felkapták fejüket a futballbarátok. Na, de következett a budapesti visszavágó... 1972. szeptember 27. Népstadion - 18 000 néző: FTC-Floriana 6-0 A 27. percben Kü fejese megindította a góllavinát és ezután tulajdonképpen a Fe­rencváros akkor ért el gólt, amikor akart. A II. félidőben szinte edzőmérkőzés jellege volt a kupatalálkozónak. De ezt legalább fü- vön játszották... Október 2-án Rómában sorsoltak a II. fordulóra. Az eredeti sorsolás szerint Sparta Prága-FTC mérkőzés lett volna, szóval prá­gai kezdéssel. A következő napokban az UEFA-tól levelet kapott a Ferencváros, amelyben közölték, felcserélték a pályavá­lasztói jogot, az Újpestiek BEK mérkőzése miatt. Az FTC vezetői közölték, hogy már megegyeztek az Újpesttel, másfél órával ké­sőbb kezdődne az FTC-Sparta, mint az Ú. Dózsa-Celtic. Minden hiába - a Fradinak Budapesten kellett kezdenie... 1972. október 25. Népstadion - 15 000 néző: FTC-Sparta 2-0 A Ferencváros hiába támadta végig az el­ső félidőt - a csatárok eredménytelenek vol­tak. A második félidő első percében azonban megnyugodtak a kedélyek, látványos akció végén Kű Lajos gólt szerzett. Azután Mucha a 16-oson belülről értékesített egy közvetett szabadrúgást. A fradisták az utolsó percig óriási lelkesedéssel játszottak, de újabb gólt már nem szereztek. A Fradi tábor így aggó­dással várta a prágai visszavágót... 1972. november 8. Prága - 22 000 néző Sparta-FTC 4-1 Az ellenfélnek a vártnál jobb játéka, a kí­méletlen durvaságokat elnéző, sokszor nyíl­tan részrehajló NDK-s bíró, túl sok volt ezen az estén az idegesen, majd emberhátrány­ban játszó Fradinak. (Juhászt kiállították - két évre minden UEFA rendezvénytől eltiltották, mert úgymond hangulatot csinált egy bedo­bott üveg felmutatásával!) A játékvezető vé­gül egy érthetetlen tizenegyessel végleg el­döntötte a továbbjutás sorsát. A Fradi ráadásul még pénzbüntetést is kapott - ekkor fizetett az FTC először az UEFA kasszájába - igaz „csak” 1000 sváj­ci frankot. Ugyanannyit, mint a rendező prágaiak... Egy cseh szurkolót pedig nyolc havi börtönre ítéltek felfüggesztve... A ..Csikócsapat** veretlenül jutott a IiEK döntőbe! 1974. július 23-án Zürichben sorsoltak. A három kupáért összesen 126 csapatot 7