Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 48. KEK emlékkönyv (Budapest, 2005)

magyar legszívesebben megcsókolta volna... A Fradi fiúk azt az ünneplést, amiben ré­szük volt, soha nem feledik. Sporttörténel­met írtak: a Ferencváros orosz csapat felett először jutott túl kupamérkőzésen! Sajtófigyelőnkben a sporttörténelmi meccsel kapcsolatban három korabeli írást elevenítünk fel... Dimiirij drámáról mesél Oroszországi hangulatban készülődött a ferencvárosi közönség a CSZKA elleni KEK mérkőzésre, hiszen az Üllői úti stadi­on szó szerint ragyogó eredményjelző tábláján a néhány héttel korábbi Omega- koncert felvételét sugározták a találkozó előtt, s felhangzott a Léna című dal is: „Az volt a tél, szörnyű tél, Dimitrij legen­dát mesélt”... A szurkolók persze abban bíztak, hogy az orosz vendégek számára ezúttal az ősz is dermesztő lesz és a visszavágó után az FTC játékosairól szól­nak majd a legendák. A zöldekre a keserűen zárult első ne­gyedóra ellenére sem lehetett panasz, leg­alábbis abból a szempontból nem, hogy ugyanolyan odaadással futballoztak, mint Moszkvában, de rendkívüli elszántságuk nemhogy gólt, sokáig még helyzetet sem eredményezett. Ám addig-addig tartott az orosz oldalon a „magyar megszállás”, amíg a 38. percben, ha szerencsével is, si­került egyenlíteni: Lipcsei húszméteres lö­vésébe Szinyov úgy lépett bele, hogy lábá­ról az ellenkező sarokba vágódott a labda (1-1). Szpasziba... Ezután már nemcsak küzdött, hanem játszott is az FTC, és a 45. percben Simon körültekintő átadását - amit a ferencvárosi szurkolók „Simi-labdának” neveztek - Neagoe a hálóba továbbította (2-1). A moszkvai 1-2 után tehát abszolút „döntetlenre” állt a találkozó, de a 47. percben talán még az arénával szomszé­dos Pénzverdében sem adtak volna két fil­lért azért, hogy marad a 2-1... Sukov hallatlanul hosszú szólójánál csak az ak­ció befejezése volt szorongatóbb, ám Fajzullin hét méterről nem találta el a ka­put. Nem sokkal később viszont eltalálta Szekeres lábát, amiért Ziller német játék­vezető kiállította. Igazán kedvező esélyhez jutott a Ferencváros, ráadásul ez az esély még növekedett is, amikor Ziller nyolcmé­teres közvetett szabadrúgást adott (ezúttal szpasziba helyett danke schön...) a ma­gyar csapat javára. Lipcsei lövését Novoszadov kapus bravúrral hárította, de a CSZKA hiába kerülte el az újabb gólt, a további - és minden korábbinál feltűnőbb - FTC-fölényt nem tudta megakadályozni. Nagy Béla páratlan munkássága ellenére a 67. percben a legnagyobb Nagy a jobb­szélső Zsolt lehetett volna a Ferencváros­ban, ha labdáját nem menti a bal kapufa és Simon elegáns csele után sem sok hi­ányzott ahhoz, hogy a jobb-bekknél csü­törtök este ne legyen jobb bekk a IX. kerületben... Mivel a zöld-fehér ostrom a második fél­időben nem hozott gólt, következett a hosszabbítás, aztán meg a tizenegyes pár­baj, mert a kétszer tizenötperces ráadás­ban már a fáradtság volt az úr a pályán. Ti­zenhárom tizenegyeslövő sorra a hálóba küldte a labdát, a tizennegyedik, Kolotovkin viszont a kapu fölé emelt. így a CSZKA két Dimitrije, Bisztrov és Sukov drámáról me­sél, míg a Ferencváros büszke lehet telje­sítményére, mert egy európai formátumú, 21