Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 48. KEK emlékkönyv (Budapest, 2005)

nevének hallatán, de akkor azt mondta ne­künk a walesi klubelnök, hogy ott még egyetlen együttes sem nyert 4-1-re. Aztán jött a Liverpool... Tovább mentünk! Jött a Malmö... Tovább! Jött a Crvena Zvezda... Megint tovább! Sőt: úgy játszhattunk a ku­páért a Dinamóval, hogy a KEK szezon ad­digi mérkőzésein egyetlen vereséget sem szenvedtünk.- Úgy érzi, a legjobb összeállításban és a legjobb feltételek között lett volna remény?- Egy biztos: rajtunk kívül álló okokból hátrányba kerültünk, és annak a Dinamó­nak senki sem adhatott volna előnyt. Hoz­záteszem, a Liverpoolt sem lehetett gyen­gébbnek nevezni a Kijevnél...- Akkor az a döntő gyönyörű emlék vagy örökös fájdalom?- Maga a döntő gyötrelem, de a Bázelig vezető út csoda volt. Szó szerint: valósá­gos csoda... Hegyi Iván 1978-baii ismét IiEIí következett Az MNK döntőt csak augusztus 20-án rendezték, így a magyar kupagyőztes kiléte csak akkor vált ismertté. Az FTC az MNK döntőben - hosszabbítás után - 4-2-re győzött a Pécsi MSC ellen, és ezután a fradisták máris készülődhettek a svéd Kalmar elleni kupamérkőzésre. 1978. szeptember 13. Üllői út - 25 000 néző: FTC-FF Kalmar 2-0 A Friedmanszky Zoltán edző által újjá­szervezett csapat első nemzetközi megmé­rettetése volt ez az Üllői úti kilencven perc. A majdnem teltház előtt játszott találkozó nem hozott látványos játékot. A győzelem küzdelmes mérkőzésen született meg. A két gól története: a 16. percben Ebedli ívelt szabadrúgására Nyilasi berobbant és 4 méterről a léc alá fejelte a labdát. A 43. percben Ebedli szögletét az előrehúzódó Major 16 méterről a lábak között vágta a kapuba. A II. félidőben elmaradt a gólgyár­tás, pedig voltak nagy helyzetek: Nyilasi labdáját a gólvonalról kirúgták a svédek, majd Takács lövése csattant a kapufán... Friedmanszky Zoltán: - Az eredmény szép, az eredmény jó, tényleg úgy alakult, ahogy szerettem volna. Most mégsem va­gyok nyugodt. Legalábbis akkor nem, ha a visszavágóra gondolok. Félreértés ne es­sék, ez a két gól ugyanígy lehetett volna megnyugtató előny is, ha olyan játékkal párosul, amelyet jogosan vártam. Mint később kiderült, az edző nem csa­lódott csapatában, s a visszavágón a fe­rencvárosi gáda becsülettel helytállt. 1978. szeptember 27. Kalmar - 2300 néző: FF Kalmar-FTC 2-2 A visszavágót igaz, hogy hideg időben játszották, de még jobban lehűtötte a fe­rencvárosi kedélyeket a gyorsan kapott két gól. „A 74. percben szépített a Ferencvá­ros. Szabadrúgáshoz jutottak a zöld-fehé­rek a svéd kapu előtt. Ebedli lövése a szét­nyíló sorfal között, s a mozdulatlan kapus mellett a bal alsó sarokba vágódott. Most már bátran támadott az FTC, s a 80. perc­ben kiegyenlített. Pogány átadásával Szokolai a bal összekötő helyén kiugrott, s a kifutó kapus fölött a hálóba emelt. A gól után Nyilasinak volt egy szép szólója, még a kapus mellett is elhúzta a labdát, de vé­gül szerelték.” Vas István tudósításához csak annyit tennék hozzá, hogy ez a döntetlen ered­mény a Ferencváros 100. pontját jelentette a nagy európai kupák (BEK, KEK, WK) küzdelmeiben: 16