Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 44. Csupa kupa (Budapest, 2002)

gólt szerezhetett volna a Ferencvá­ros, de a Katona elleni szabályta­lanság után a bírói síp ezúttal is né­ma maradt... Végül Katona két nagy helyzetet is elrontott. A diadal azonban így is megszületett. Lakat Károly: - tudtam, hogy csak akkor van halvány esélyünk a továbbjutásra, ha lelkileg is megfe­lelő módon fel tudom készíteni a fi­úkat. Úgy látszik, ez sikerült, hiszen csak ilyen önfeláldozó, lelkes, oda­adó játék tette lehetővé ezt a szép eredményt. A legmeglepőbb volt számomra, hogy fejjátékban felül­múltuk az angolokat! Páncsics egé­szen kiváló teljesítményt nyújtott a középhátvéd poszton! A Liverpool Daily Post a fiatal Branikovitsról áradozott, és megál­lapította, hogy amikor a csatár be­lőtte a Ferencváros gólját, érezhe­tően eldőlt a továbbjutás kérdése. Eldőlt, és az hogy nem véletlen bravúr történt, bizonyítja a tény: a Ferencváros innen egészen a WK döntőig veretlenül(!) jutott! * A WK bizottsága január 11-én Zürichben összeült és elkészítette a következő forduló sorsolását. A Ferencváros ismét nagy ellenfelet kapott: a spanyol Atletico Bilbaói. A spanyolok egyébként „pihenten" kerültek a legjobb nyolc közé - erőnyerők, azaz kiemeltek voltak... A Bilbao edzőjének dicséretet... 1968. március 13. Népstadi­on: FTC-Atletico Bilbao 2-1 A Fradi már félidőben 2-0-ra ve­zetett, Albert, majd Novák 11-es góljával. Szünet után aztán teljesen megváltozott a játék képe - mi védekeztünk... Ez a Népstadionban egy kicsit szokatlan volt, de hát az ellenfél sem volt akármilyen csa­pat. Augusta Gainza, a Bilbao edzője: - A Ferencváros az első félidőben félelmetesen játszott, s ezzel be­igazolta, hogy nagy csapat. Veszé­lyes támadásokat vezettek a széle­ken, az első gól ritkán látható akci­óból született. Varga később is ügyesen játszott. Lehet, hogy Al- berttel együtt a világ legjobb csatá­rai! A Ferencvárosból minden játékos 10-es osztályzatot érdemelne! 1968. március 27. Bilbao: Atletico B.-FTC 1-2 A spanyol csapat elkeseredetten rohamozott és fölényükre jellemző, hogy 16 perc után 6-0 volt a szög­letarány a javukra! Albertnek ké­sőbb volt egy nagy helyzete, de a labda szó szerint centiméterekkel elkerülte a kaput. Az iram remek volt, egy pillanatra sem csökkent. A mindkét oldalon esett egy-egy gól után Fenyvesi adta meg a kegye­lemdöfést a spanyoloknak. Lakat Károly: - Nagyon értékes a győzelem, hiszen a Bilbao egy klasszissal jobban játszott, mint Budapesten. Cerdeazbel, spanyol játékvezető (természetesen nem ő vezette a meccset): - Ilyennek ismertem a magyar futballt, ilyennek ismertem a magyar futballistákat! Remek já­ték, remek küzdelem volt. „Tálán túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ez az értékes győzelem a zöld-fehérek történetének leg­szebb sikerei közé tartozik majd." A tudósításokban ilyeneket lehetett még olvasni: „A Ferencvárosból CSUPA KUPA 35