Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 42. Ezüstérmek, ezüst évek (Budapest, 2002)

megszerzésére. Újabb felállás után megint az FTC támad és a Borbás által szépen centerezett labdát Pokorny véd- hetetlenül lövi a MUE kapujába." Az első ferencvárosi gólok tehát bajnoki mérkőzésen is megszülettek, de a félidei 2—0-as vezetés után az első két bajnoki pont megszerzése elmaradt. Arra egészen júniu­sig kellett várni... 1901. június 16. Millenáris: FTC-Bp. SC 5-1 Fekete Leó három, Borbás Gáspár két góljával egy ötöst rúgott az ősfradi és ez az első bajnoki győzelmet jelentet­te. Az FTC egyébként azon a pályán szerezte első bajnoki győzelmét, ahol később a nemzeti tizenegy... A csapat tagjai, akik az FTC-nek az első 2 bajnoki pontot megsze­rezték: Procskó—Berán, Gabrovitz K—Békés G.—Horváth, Horn-Braun, Fekete, Pokorny, Kovács, Borbás. 1919-20 1. MTK 28 26 1 1 113-17 53 2. KAC 28 19 5 4 52-21 43 3. FTC 28 15 10 3 37-15 40 Az FTC-ben játszottak: Szamosi Antal, Takács Géza, Wiener I János, Wilhelm Vilmos, Szabó József, Blum Zol­tán, Hungler I József, Kelemen Richárd, Garai Tibor, Tóth Potya István, Héger Ferenc, Hungler II János, Pataki Mi­hály, Matkovich József, Bihari Ferenc, Ivanovszky Dezső, Wiener II Jenő, Csajka Sándor, Nikolsburger Rezső, Obitz Gábor, Wágner Károly, Kertész Géza, Ungár Gyula, Schwartz Ernő, Kiss Béla, Mészáros Béla. Az első és a második elleni eredmények: FTC-MTK 1-0 1-2 KAC-FTC 1-1 2-0 Slágermérkőzések - érdekességek 1919. november 30. Üllői út: FTC-MTK 1-0 Az FTC hat és fél év után először nyert rangadót! Igaz, hogy csak tizenegyesből szerezte a győztes gólt a Fradi, de a Pataki buktatása miatt megítélt büntető jogosságához szó sem férhetett. A „végrehajtó" az a Kovács Elemér volt, aki röviddel ezelőtt még a kék-fehéreknél rúgta a labdát! „Aj. FTC régi lelkesedése ismét magával ragadta a csapa­tot és a zöld-fehérek váratlanul nagyszerű munkája való­sággal megbabonázta az MTK-t. Stílust az MTK-tól, lelke­sedést az FTC-től vártunk, s mindkettőt az FTC-től kaptuk. Az MTK mindkettővel adós maradt. Sőt, sportszerűségből is. A második félidő 43. percében Kropacsek egy kapu mögött álló gyereket, aki őt állítólag megsértette és meg­dobta, megvert; mire a bíró kiállította. Kropacsek kiállítása az amúgy is ideges MTK-t még izgatottabbá tette, s alig egy perc múlva már Braun sértette meg a bírót: természe­tesen kiállítás volt a jutalma. Már csak egy fél perc hiány­zott a mérkőzés szabályos befejezéséhez, amikor az izga­tott Feldmann sérti meg a bírót, aki látva, hogy nem lehet a mérkőzést simán befejezni, lefújja a meccset." 1919. december 21. Népsziget: FC-UTE 3-0 „Az FTC mai szereplésével alaposan megcáfolta azok­nak a vélekedését, akik azt mondták, hogy a futballisták a decemberi zimankós időben unottan, fásultan és kedv nél­kül mennek bele a mérkőzésbe. Aj FTC játékosai ezzel a vélekedéssel ellentétben, az LITE elleni mérkőzésen olyan kedvvel és akaraterővel játszottak, mintha a szezon köze­pén tartanának, és játékukkal a következő hetekre akarnák maguknak a közönség szimpátiáját biztosítani. Az FTC va­sárnap a legjobb formáját játszotta ki az őszi szezonban. Igazán nem várta senki, hogy a Népszigeten az FTC 3-0- ra verje meg az UTE-t, melynek ebben a szezonban ez volt a legnagyobb gólarányú veresége, mely egyben az FTC- nek is a legnagyobb arányú győzelme. ” A Fradi ezzel a kitűnő hajrával az utolsó őszi forduló után felkerült a 3. helyre! És ezt a helyezését tavasszal is megtartva bronzérmet nyert. 1920-21 1. MTK 24 21 2 1 82-9 44 2. UTE 24 14 8 2 39-14 36 3. FTC 24 14 2 8 48-23 30 Az FTC-ben játszottak: Szamosi Antal, Csajka Sándor, Takács I Géza, Hungler II János, Szabó József, Obitz Gá­bor, Blum Zoltán, Matkovich József, Schwartz Ernő, Ker­tész Géza, Nikolsburger Rezső, Wiener II Jenő, Tóth Potya István, Héger Ferenc, Izsép Gyula, Mészáros Béla, Kele­men Richárd. Az első és a második elleni eredmények: MTK-FTC 1-0 3-1 UTE-FTC 3-1 1-0 Slágermérkőzések - érdekességek 1921. február 27. Üllői út: FTC-MAC 5-0 A sportrókák ezúttal alaposan elszámították magukat: beharangozták a MAC győzelmét, de az FTC keresztülhúz­ta a kalkulációikat. Megsemmisítő vereséget mért a jó for­mában lévő MAC együttesére. A halfsorok közötti több klasszisú differencia döntötte el a mérkőzés sorsát. A Szabó-Obitz-Blum fedezetsor valóban nagyszerű­en játszott, míg a csatársorban Nikolsburger 3 góljával döntő érdemeket szerzett a győzelemben. Érdekes, hogy két gól is a félidők befejezése előtti percekben esett. Az első félidő 44. percében Schwartz közelről talált a ka­puba. A II. félidő 43. percében pedig Wiener II lefutott és a félhomályban éles lövéssel szerezte meg az FTC utolsó gólját. 23