Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 30. Fradiország (Budapest, 1999)

Gyászperc előzte meg a találkozót - Gerendás András, a klub egykori labdarúgójának emlékére lobogott a fekete zászló az Üllői úti stadionban... A lelátón pedig lengtek a zöld-fehér zászlók, különösen a 10. percben borult zöldbe a stadion. Szép akció vé­gén Fülöp középre fejelte a labdát, amit Szabics öt méterről fejelt a kapuba. Végül a győztes gól is a Fradi 17 éves üdvöskéjének nevéhez fűződött. Szabics saját lövésének védőkről visszapattant labdáját lőtte kapura és a labda a jobboldali lécről jutott a háló­ba. A két csapat találkozásainak mindmáig ez az utolsó fontos mozzanata... Kupamérkőzések Magyar Kupa 1986. február 15. Nyíregyháza: Nyíregyháza—FTC 1-3 G: Strausz, Kvaszta, Szántó Zsiborás—Hámori, Pintér, Keller—Szántó, Strausz, Kincses, Takács-Kvaszta, Palkovics, Pogány Cs: Szabadi, Rab A Fradi már a 12. percben 2-0-ra vezetett! Strausz 15 m-es kapásgólja, majd Kvaszta 8 m-ről kapuba gurított labdája után szünetig még több Fradi helyzet kimaradt. AII. félidőviszont küz­delmesen alakult, a harmadik ferencvárosi gól csak a 90. perc­ben született meg: szögletrúgás után Szántó „bebólintotta” a labdát. Nemzeti Bajnokság Kupája 1978. november 22. Nyíregyháza: Nyíregyháza-FTC 1-1 A két csapat izgalmas mérkőzése 12 000 nézőt vonzott a lelátókra! Jobbára a hazaiak támadtak, a vezető gólt is ők szerezték meg. A Fradi egyenlítő gólját a 73. percben Szo- kolai úgy lőtte, hogy a labda a kapufáról vágódott a hálóba. 1978. december 6. Üllői út: FT C—Ny íregyházi Vasutas 5-1 G: Bálint, Nyilasi, Mészöly, Pogány, Ebedli Hajdú—Tepszics, Bálint, Vépi, Giron—Martos, Mészöly, Takács-Szokolai, Nyilasi, Pogány Cs: Major, Ebedli A visszavágón is nehezen adta meg magát a vendégcsapat, de végül a fradistáknak összejött a továbbjutást jelentő győze­lem. Az ötgólos meccsen mind az öt gólt más szerezte... a Fra­di Mikulástól ők ezt kapták. NYÍREGYHÁZA Az elsődleges Nyír névváltozat a nyíres, nyírlaerdő jelenté­sű nyír névből keletkezett. Az egyház(a) utótag a tatárjárás után járult a helységnévhez azzal kapcsolatosan, hogy a ta­tárjáráskor elpusztult településből csupán egy romos temp­lom maradt fenn. * 1935, augusztus 19. „A Ferencváros csapata pompásan ér­zi magát Nyíregyházán s Így elhatározták, hogy az eredeti terv­től eltérően csak szerdán utaznak vissza Budapestre. Hétfőn a csapat Tokajba rándult ki. Megváltozott a keddi műsor. A Fe­rencváros nem tart nyilvános edzést, hanem ehelyett két rész­re osztják a zöld-fehéreket. A csapat egyik fele a NYTVE, a má­sik fele a NYKISE csapatában kap helyet, s a két csapat kedden délután összeméri erejét. A meccs után pedig vidám flekken és szalonnasütés lesz a pályán." Mindez az első NB l-es bajnok­ság előtti nyári felkészülés idején hat nappal a bajnoki rajt előtt történt... Most pedig a Fradi futballmúzeum által szervezett autóbusz is megáll majd Tokaj főterén... SrOlbWERCK c/b szeretet íze i 1 j 93