Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 30. Fradiország (Budapest, 1999)

Három perc alatt három gól született! A 69. percben Jancsika nyolc méterről lőtt a kapuba. Ekkor 2-1-re vezetett a Fradi. A 70. percben a dunaújvárosiak már­is egyenlítettek. Nem sokáig örülhettek a vendégek, ugyanis a 71. percben Pogány átadását Szokolai 14 m-ről a kapuba lőtte. 1980. augusztus 9. Üllői út: FTC-Dunaújváros 8-0! G: Nyilasi 3, Takács 2, Pogány 2, Murai Kakas—Horváth, Judik, Rab, Major-Nyilasi, Ebedli, Mucha-Murai, Szokolai, Pogány Cs.: Takács, Koch A mérkőzés előtt Harót János, az FTC ügyvezető el­nöke köszöntötte Lázár Gyulát, a klub legendás öreg­jét, aki 50 esztendeje játszotta első mérkőzését a Fra­diban! A nagy számok ezen a meccsen vezérszerepet kaptak. Lázár ötven évéhez egy másik ötös is dukál: a Fradi 5000. bajnoki gólja! Ezt Nyilasi szerezte: sor­rendben ezen a meccsen ez volt az ötödik gól. Nem volt valami látványos: a kapu előtti tömörülésben ide- oda pattogott, végül Nyilasi lőtte a hálóba. Persze ami­kor a hangosanbeszélő közölte, hogy ez volt a Fradi 5000. bajnoki gólja - zúgott a vastaps! Mint ahogy a mérkőzés végén is. Ez volt az új idény első mérkőzése és ilyen gólzáporos rajt százévenként ha születik... Ez a nyolcas az Üllői úti pályán mindmáig hazai bajnoki gólrekord! Tulajdonképpen még egy gólcsúcs szüle­tett: egy félidőben hét gólt szerzett a Fradi! Ugyanis a félidő eredménye csak 1-0 volt... KUPAMÉRKŐZÉSEK MAGYAR KUPA 1973. február 21. Dunaújváros: Dunaújváros - FTC 3-1 Az FTC már a 25. másodpercben megszerezte a veze­tést! Branikovits Juhász elé fejelte a labdát, aki hét méterről a bal sarokba pörgetett. A hazaiak már a 12. Percben egyenlítettek, és végül biztosan nyerték a mérkőzést. Az ekkor NB I B osztályú csapat így kiverte a kupából a Fradit... 1980. október 22. Üllői út: FTC - Dunaújvárosi ÉPÍTŐK 6-2 A másik dunaújvárosi csapat ellen is volt egy MNK meccse a Fradinak - de csak az Üllői úton. Az Építők egy félidőn át egyenrangú ellenfél volt, de szünet után már hullottak a ferencvárosi gólok. Érdekes egyébként, 1980. március 1. Üllői út: FTC-Dunaújváros 4-2 hogy mind a hat gólt más és más játékos szerezte: Nyilasi, Pusztai, Mészöly, Ebedli, Szokolai, Pogány ESTI KUPA 1954. augusztus 15. Csepel: BP. Kinizsi - Sztálin Vasmű Építők 1-0 A mérkőzés egyetlen gólját az ifjú Orosz Pali szerezte BÉKE KUPA 1953. augusztus 1. Csepel: Bp. Kinizsi - Sztálin Vasmű Építők 0-1 A kitűnő játékosokból álló csatársor: Kertész, Orosz, Mátrai, Mészáros, Fenyvesi - „békén hagyta” a vidé­kiek kapuját... NEMZETI BAJNOKSÁGOK KUPÁJA 1979. február 8. Üllői út: FTC - Dunaújváros 2-0 1979. április 4. Dunaújváros: Dunaújváros - FTC 3-3 A különös kupában Ebedli (2) és Takács voltak a Fe­rencváros dunaújvárosi gólszerzői. DUNAÚJVÁROS A város északi részéi a régi falusias jellegű Dunapentele jelentette. Ennek neve egy Árpád-kori monostorra emlékeztet, szent Pantaleon vértanú miatt. A Dunai vasmű és lakónegyede felépítésekor a Sztálinváros nevet kapta. (1951-1961) Ezt 1961-ben a Dunaújváros név váltotta fel, amely a város új voltára és Duna melletti fekvésére utal. KÉT RÉGI EMLÉK A VÁROSBÓL... 1956. október 5-7. A férfi kézilabdacsapat sikerrel mutatkozott be az akko­ri Sztálinvárosban. Bp. Kinizsi - Dunakeszi Vasas 37-15, Bp. Kinizsi - Székesfehérvári Vasas 24-8, Bp. Kinizsi - Pécsi Dózsa 18-14. A három mérkőzés után a Kinizsi a döntőbe jutott és ott végül a Vörös Meteor­ral holtversenyben bajnokságot nyert. A klub egyetlen férfi kézilabda bajnokcsapatának tagjai - akik tehát Sztálinvárosban is játszottak: Kele, Berendi, Nád, Som, Dékán, Mojzes, Vájná, Jaczulák, Bodnár, Vágvölgyi, Tormási, Glatz, Csontos, Horváth. Edző: Mayer Miklós.