Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 30. Fradiország (Budapest, 1999)

A Fradi 22 dorogi mérkőzése 1945. december 23. Dorog: Dorog-FTC 1-3 G: Sárosi 3 Csikós-Rudas, Onódy-Sárosi III, Kéri, Lakat-Sipos, Kubala, Mike, Sárosi dr„ Nagy IV. A két csapat első bajnoki meccsén Sárosi Gyurka mesterhármasa döntött! A mérkőzés kemény küzdel­met hozott, hiszen a 76. percig 1-1 volt az eredmény. Aztán az utolsó negyedórában Sárosi kétszer is „meg­rázta magát”. „Rudas hatalmas rúgásával Sárosi kiug­rik és a hatosról félmagasan a bal sarokba lő. A 88. Percben újabb ferencvárosi gól következik. Kubala jó labdájával Sárosi kiugrik és a megdermedt Grosics mellett a jobb alsó sarokba lő." Ez volt a kezdet - a kö­vetkező szintén 3-1-es Fradi győzelem a dorogi pályán 21 év múlva történt... 1947. március 16. Dorog: Dorog -FTC 1-2 Sárosi ezen a meccsen is szerzett gólt, igaz ezúttal „csak” egyet... A győztes találat az ekkor középcsatárt játszó Szabó nevéhez fűződött. Egyébként az ekkor igazolt Kispéter Mihálynak - Fradi mezben - ez volt az első dorogi mérkőzése. 1950. április 16. Dorog: Dorogi Tárna - ÉDOSZ1-2 Kispéter itt már nem csak játszott, gólt is szerzett! A híres csatársorból (Budai, Kocsis, Deák, Mészáros, Czibor) ezúttal Kocsis volt az ügyeletes góllövő. Igaz ő már az egy héttel korábbi prágai Húsvéti tornán is négy gólt szerzett... 1950. szeptember 24. Dorog: Dorogi Tárna - ÉDOSZ 3-0 A szétszedett ferencvárosi csapat sima vereséget szenvedett. A tavaszi csatársorból csak Czibor maradt meg - ő sem sokáig... (Horváth, Guba, Szabó, Csoknyai, Czibor) 1961. november 4. Dorog: Dorogi Bányász - Bp. Kinizsi 1 -0 A nevek változtak - az erőviszonyok még nem. Kinizsi­ként ez volt az első dorogi vereségünk - sajnos nem az utolsó... 1952. február 24. Dorog: Dorogi Bányász - Bp. Kinizsi 5-0 Ez volt az idénnyitó mérkőzés (akkor még éves bajnok­ságot játszottak a csapatok) és az eredmény nem sok jót sejtetett. Ez egyébként a Fradi legnagyobb dorogi veresége - még ha „álnéven” is született... Három dorogi kilencven perc: 0-8! 1953. május 31. Dorog: Dorogi Bányász - Bp. Kinizsi 0-1 Megtört a ferencvárosi gólcsend és mindjárt győzelem született! A 2 pontot jelentő gólt Mátrai hany­attvetődve, látványosan lőtte a hálóba. Játékosaink ér­tékelésénél szinte mindenkiről kedvezően írtak: „Kispéter az egész mérkőzésen megbízható pont volt a védelem tengelyében, tértölelő rúgásaival sok nehéz helyzetben tisztázott. A szélsőhátvédek közül Dalnoki az első, Ombódi a második félidőben játszott igen jól. Dékány bizonyult a mezőny legjobbjának. Mindenütt ott volt, nagyszerűen alkalmazkodott a csúszós talajhoz. Fenyvesi néhányszor zavarba hozta Buzánszkyt. Orosz technikája jól érvényesült, Mátrai gólja után volt jó." 1954. április 25. Dorog: Dorogi Bányász - Bp. Kinizsi 2-1 Az eddig középcsatárt játszó Mátrai először játszott a védelemben (Mátrai, Kispéter, Dalnoki). Ombódival pedig jobbszélsőt játszatott Sós Károly edző. Az egyet­len gólt ő lőtte... 1955. december 7. Dorog: Dorogi Bányász - Bp. Kinizsi 0-0 A dorogi szurkolók ezúttal egyetlen gólt sem láthattak. A két csapatnak ez az egyetlen dorogi 0-0-as meccse. Pedig ekkor jó csapata volt mindkét klubnak. A mieink: Gulyás-Ombódi, Mátrai, Dalnoki-Szabó, Dékány—Kertész, Láng, Orosz, Vilezsál, Fenyvesi. 1956. május27. Dorog: Dorogi Bányász - Bp. Kinizsi 2-2 A két találatot a Vilezsál - Fenyvesi balszárny érte el. Dorogon az utolsó Kinizsi gólt Fenyvesi lőtte. 1958. július 13. Dorog: Dorogi Bányász -FTC 1-5 A Fradi nem csak nevében, játékában is a múltat idéz­te. „Mindent elsöprő lendület - így lehet jellemezni azt a játékot, amit a Ferencváros Dorogon mutatott. Nem számított a rekkenö hőség, a zöld-fehér csatárok, mint a vércsék csaptak le minden labdára és űzték, hajtották llku kapuja felé. A mezőny legjobbja Rákosi, hol a jobb, hol a balszélen viharzott el és valósággal szétzilálta a védelmet. Meglepő volt, ahogy ez a fiatal játékos az iramot bírta. Elsősorban az ő érdeme, hogy a Ferenc­város már a mérkőzés elején valósággal demoralizálta 7H.