Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 28. Kupasasok (Budapest, 1998)

c) Ha arra a Ferencváros nem áll ki? - akkor a Juventust győztesnek nyilvánítják. A vita jó ideig folyt - a ferencvárosi vezetőknek már annyit sikerült elérni, hogy döntetlen esetén mindkét félt győztesnek nyilvánítják és fél évig az egyik, majd fél évig a másik őrzi a VVK-t. Végh Aladár az FTC elnöke így búcsúzott a bizottságtól: -Uraim, igyekszünk majd úgy játszani, hogy önök­nek a lehető legkevesebb gondot okozzuk... A Fradi az első félidőben nagyszerűen helytállt, Albert révén akár a vezetést is megszerezhette volna a zöld-fehér tizenegy. A második félidőre fokozó­dott az iram, nagyobb lett a küzdelem, a 74. perc­ben megpecsételődött az olaszok sorsa. Az előre­húzódott Novák mintegy 30 méterről nagyszerűen kapu elé ívelt, Fenyvesi magasan felugrott és hat méterről fejjel pattintotta a labdát, amely a kapus közelében vágódott a hálóba. A csapat a hátralévő időben nagyszerű játékkal tartotta előnyét s időn­ként látványos megoldásokkal szórakoztatta az olasz nézőket. Azután elhangzott a mérkőzés végét jelző sípszó. A Ferencváros játékosai összeölelkez­tek a pályán. - Brávó Ungharese! - Tapsolt az olasz publikum, ünnepelte a VVK győztest. Nagy szó ez Olaszországban! Sir Stanley Rous, a FIFA és a VVK bizottság elnöke intett, hogy sorakozza­nak fel a játékosok az asztal előtt. Átadják a kupát, újabb ünneplés, Mátrai Sanyi magasra emeli a ku­pát. A Ferencváros játékosai tiszteletkört futnak, az olasz szurkolók tapsolnak. Azóta 33 év telt el - de ilyen nagy sikert egyetlen magyar csapat sem ért el. Köszönet érte ferencvárosi fiúk, köszönet érte akkori ferencvárosi vezetők. És mindenek felett kö­szönet érte Mészáros József mesteredző - köszön­jük Dodó bácsi... Sajnos ezt a köszönetét már csak az égi futballpályán hallhatja... VALKEAKOSKI: FC Haka-FTC 1-1 KEK A Ferencváros történetének első finn földön szerzett gólja a védő Keller József nevéhez fűződik: a 49. percben Bánki ívelt labdáját előrevetődve, tíz mé­terről fejelte a bal felső sarokba. Látványos szép jelenet volt - a finnek is tapsoltak. Az 1989-es mérkőzés óta a Fradi nem játszott Finnországban, így ez a gól a klub történetének eddigi első és utolsó finnországi gólja... WOLVERHAMPTON: Wolverhampton Wanderers-FTC 2-1 UEFA KUPA 2-0-ás angol vezetés után Kü szépített, majd kö­vetkezhetett volna az egyenlítés. Szőke 11-est rúg­hatott, de ugyanazt a hibát elkövette, mint a Néps­tadionban: az állva maradt kapus lábának rúgta a labdát. Izgalmas volt a hajrá, mindkét csapatnak akadtak helyzetei, de a szerencse ezúttal sem sze­gődött mellénk. A mérkőzés után Csanádi Ferenc edző szomorúan mondta:- Kétszer a kezünkben volt a továbbjutás lehető­sége, de ismételten elvesztettük. Semmivel sem voltunk gyengébbek mind az angolok. Kiszámítha­tatlan, hogy milyen hatást gyakorolt volna a két csapat játékosaira, ha Szőkének sikerül az egyen­lítés... ZÁGRÁB: Dinamo Zágráb-FTC 2-1 VVK Zágrábban a VVK döntőbejutásért játszott a két csa­pat A Budapesten szerencsétlenül elveszített meccs után a Fradinak nagy lehetősége volt az idegenbeli bravúrra. A zágrábi mérkőzésen azonban csatáraink kétszer is az ötösről hibáztak! így a 2-0-ás vezetés helyett 1-1 lett az eredmény, majd Aczél - aki sorozatban kiválóan védett - ezen a meecsen egy 40 m-ről leadott „lövést” beszedett... A 35 évvel ezelőtti kupameccs óta a Ferencváros nem játszott Zágrábban. Igaz, nem sok babér terem ott, hiszen a Fradi utoljára 1937-ben, tehát 61 éve győzött Zágrábban! 88 Kupasasok