Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 26. „Minden taps a Ferencvárosnak szól” A Fradi nemzetközi mérkőzései 1935-1997 (Budapest, 1997)

1968. 1968. május 22. Népstadion: FTC-FC Bologna 3-2 VVK 0-2-nél szinte minden reménytelen­nek látszott! A félidő befejezése előtt azonban szépített a Fradi, s amikor a szünet után kiegyenlített valóság­gal megtáltosodott. A győztes gól a 81. percben született: Novák indítot­ta Karabát, a szélső Vargához ját­szott, aki szinte háttal állt a kapu­nak. A csatár azonban villámgyor­san fordulásból, 16 m-ről váratlan lövéssel talált a jobb sarokba. Bulgarelli, az olaszok csapatkapitá­nya: -Az eredmény hatására formá­lódik az ember véleménye. 2-0-as vezetésünk után azt hittem, hogy könnyű dolgunk lesz. De a Ferenc­város bebizonyította, hogy alaposan felkészült erre a mérkőzésre. Léleg­zet elállító rohamokat vezettek, ki­tűnően játszottak. Arra persze nem gondoltam, hogy kikapunk. És en­nek nem a könnyelműség az oka. Futballban van ilyen... május 27. Bologna. FC Bologna-FTC 2-2 VVK Több nagy döntő pillanata volt en­nek a mérkőzésnek. 1-1 után Szűcs hagyott ki óriási helyzetet, majd az olaszok megszerezték a vezetést. Ekkor következett Fiavasi, aki kü­lönben ezen a mérkőzésen nemcsak Haliért kapcsolta ki a játékból, ha­nem még az egyenlítő gólra is ma­radt ereje! A vége is meleg volt: az olaszok rúgtak egy kapufát, és ki­hagytak egy óriási helyzetet... Dr. Lakat Károly: - Minden elisme­résem a fiúké, hiszen 48 csapat kö­zül sikerült a döntőbe jutni! Az is igen nagy szó, hogy ismét idegen­ben harcoltuk ki a továbbjutást! 1968. 1968. augusztus 7. Leeds: Leeds United-FTC 1-0 VVK DÖNTŐ A VVK döntő egyetlen gólja sza­bálytalanság után született: a 42. percben szögletrúgás után Géczi és J. Charlton ugrott fel, és az angol játékos meglökte kapusunkat, aki így nem is tudott labdához érni. Jo­nes ott termett és 4 méterről a háló­ba vágta a labdát. Sokat támadtak az angolok, de a védelmünk jól zárt. A hajrában a Fradinak is volt két lehe­tősége, de Varga és Rákosi hibázott. Don Revie az angolok menedzsere: — Izgalmas mérkőzésen megérde­melten nyertünk. Képesnek tartom a csapatot arra, hogy Budapesten is jól helytálljon. Ha egy gólt rúgunk, akkor a Ferencvárosnak erre három­mal kell válaszolni. Amint később kiderült a Népstadi­onban egyetlen gól sem született! szeptember 11. Népstadion: FTC-Leeds United 0-0 VVK DÖNTŐ Az FTC szinte végigtámadta az egész mérkőzést, sorra maradtak ki a gólszerzési lehetőségek, így a VVK-t a Népstadion hetven ezres publikuma előtt nem Albert Flórián vehette át Sir Stanlev Rous- tól, a FIFA elnökétől... Albert: - Sajnálom, hogy nem sike­rült. Ez az első olyan hazai VVK mérkőzésünk, amelyen nem lőttünk gólt. És éppen ez volt a döntő. Sir Stanley Rous: - Ilyen mérkőzést még nem láttam életemben, amikor egy csapat ilyen hihetetlen erejű tá­madásokkal rohamozzon 90 percen át, de ne tudja megtörni a másik el­lenállását. .. Don Revie, a Leads menedzsere: - A Ferencváros kiváló csapat. Egyi­36