Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 11-12. KK-tól a KEK-ig. Mozaikok két kupaküzdelem krónikájából (Budapest, 1993)

eseményekben gazdag, nagyon küzdelmes, érdekes mérkőzést vívott a két csapat. A győztes gólt a 49. percben Görgei szerezte. A második 90 perc, a Vasas-Honvéd mér­kőzés is kielégített a 10 ezer szegedi nézőt. A Vasas különösen az első félidőben játszott lendületesen és Kiss, valamint Szabó góljával már a 23. percben 2:0-ra vezetett. A másnapi döntőbe tehát a DVTK és a Vasas jutott, míg a két vesztes Makón játszott a 3. helyért. (A piros-fehérek 2:0-ra győztek.) Az MNK döntőre a nagy küzdelem volt a jellemző, de a színvonal a várt alatt maradt. Egy órán át inkább a DVTK támadott veszélyesebben. Az 55. percben óriási helyzet ma­radt kihasználatlanul. Borostyán lövését Mészáros a kapufára ütötte, a kipattanó labdát Tatár a fekvő Mészáros kezébe lőtte! Ezután a Vasas következett. Kiss, majd Zombori veszélyeztetett, de a védők hárítottak. Az egyetlen gól a 72. percben született. Partdobás után Birinyi labdája Izsóhoz szállt, aki térült, fordult - közben ügyesen fedezte a labdát -, majd egy váratlan mozdulattal 12 méterről a kapu jobb oldalába lőtt. Izsó ezután még kétszer is gólhelyzetbe került, de az eredmény már nem változott. Bundzsák Dezső, a Vasas edzője így nyilatkozott a kupasiker után:- Végtelenül boldog vagyok. Kárpótoltuk szurkolóinkat a balsikeres bajnoki hajráért. A 70 éves jubileumát ünneplő Vasas legénységnek Soós Károly, az MTK bizottság ve­zetője adta át a kupát és az érmeket. MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁGI KUPA 1980-1981 NEGYEDDÖNTŐ: DVTK-FTC 1-0 Bp. Honvéd-MÁV DAC 5-0 Ú. Dózsa-MTK-VM 2-1 Vasas-Nyíregyháza 2-1 ELŐDÖNTŐ: DVTK-Ú. Dózsa 2-1 Vasas-Bp. Honvéd 2-1 DÖNTŐ: 1981. június 21. Szeged: Vasas-DVTK 1-0 10 000 néző, vezette: Kuti Góllövő: Izsó. A kupagyőztes csapat: Mészáros-Szabó, Hires, Hegedűs, Kántor—Birinyi, Halász, Zombori, Rixer-lzsó, Kiss. A kupát átvette: Zombori Sándor (Soós Károlytól) A 3. helyért: Bp. Honvéd-Ú. Dózsa 2-0 1981-1982 Kontrákkal kivívott kupasiker A kupadöntő helyszíne ezúttal Szekszárd volt. Zsúfolt lelátók előtt léptek pályára az Ú. Dózsa és a Videoton labdarúgói. Az első félidő hajrájában esett újpesti gól - egy kontratámadás végén Birkás lőtt a há­lóba - felfedte mindkét csapat kártyáit. A fehérváriak óriási engergiával támadtak, az új­pestiek pedig minden eszközzel igyekeztek elkerülni a gólt. De nemcsak védekeztek, ha­nem hallatlanul koncentrálva figyelték is, hogy mikor támad rés a Vidi védelmén. Ezek a kontratámadások életveszélyesek voltak, sokszor csak Disztl bravúrjai mentették a helyzetet. A Videoton támadói pedig idegességükben nem tudták befejezni akcióikat, annál inkább Birkás, aki látványos góljával végleg eldöntötte a kupa sorsát. A találkozó végén Soós Károly az MLSZ MNK bizottságának elnöke nyújtotta át Nagy László csapatkapitánynak a kupát. Nagy László: -Ez a Dózsa nem a legendás nagycsapat. Hétköznapi játékosok csapata 59