Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 11-12. KK-tól a KEK-ig. Mozaikok két kupaküzdelem krónikájából (Budapest, 1993)

„Bármilyen hihetetlenül hangzik is, 1958. augusztus 20-án befejezik a labdarúgó Magyar Népköztársasági Kupát, amelyet az 1955-56-os évre írtak ki. Szerdán a Népstadionban a döntő két résztvevője, a Ferencváros és az SBTC lesz.” A sok viszontagságot megélt „hosszú kupaküzdelem” még a végén is rakoncátlanko- dott. Igaz, erről már nem a rendezők tehettek: „Az időjárás alaposan megtréfálta a közön­séget, s a játékosokat. A mérkőzés kezdete előtt egy félórával még kánikula volt, de mire a kezdésre került a sor, beborult, szitált az eső, s nagy erővel fújt a szél. A játékot főleg a szél zavarta, mert a felvert vörös salak ott kavargóit a pálya felett. A salgótarjániak sokkal jobban kezdtek, helyzeteik is voltak. Taliga lövését Horváth csak másodszorra tudta kiütni. Bodon lövésénél már mindenki verve volt, de a labda a felső kapufáról visszavágódott. A 20. percben váratlan ferencvárosi gól született. Orosz a fel­ezővonal táján szöktette Friedmanszkyt, a középcsatár kiugrott, nem tudták szerelni, Oláh I. kifutott, a 11-es pont táján elvetődött. A labda először megakadt a kapusban, de a földön fekvő Friedmanszky gyorsan feltalálta magát, és a kapu bal oldalába kotorta a labdát - 1:0. Zuhogni kezdett az eső. Egy alkalommal Bodon távoli nagyerejű lövése ismét a felső kapufán csattant, a másik kapunál pedig Gerendás sarokra tartó lövését ütötte ki Oláh I. A 44. percben egy partdobás után a 16-oson belül felpattanó labda a rúgni készülő Thó- mannkezét érte. A játékvezető szándékosnak minősítette a kezezést, és 11-est ítélt. A büntetőből Csáki a kapu jobb oldalán a léc alá vágta a labdát - 1:1. AZ 58. percben Oroszt a játékvezető utánrúgásért kiállította. Egy perccel később akár­csak az első félidőben, most is viharos gyorsasággal következett egy ferencvárosi gól: Rákosi hosszan előre vágta a labdát, Friedmanszky villámgyorsan kiugrott, senki sem érte utol, a kapus is kifutott a középcsatár a kapus mellett a balsarokba helyezett - 2:1. A 66. percben Csáki távoli lapos lövését Horváth vetődve tolta ki. A 10 emberrel játszó Ferencváros egyenrangú ellenfele volt az SBTC-nek, bár a vidékiek ebben a játékrészben többet támadtak, de jobbára teljesen veszélytelenül. Rákosi pompás szereléseit többször is megtapsolta a közönség. Az utolsó negyedórában fokozódott a küzdelem, de az ered­mény már nem változott. A mérkőzés végét jelző sípszó után a két csapat tagjai felsorakoztak a játékoskijárónál elhelyezett asztal körül, és a közönség lelkes ünneplése közben Sasvári Istán az MLSZ nevében átadta a Ferencvárosnak a Magyar Népköztársasági Kupát.” Ez már ismét a régi kupa volt... MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁGI KUPA 1955-1956. NEGYEDDÖNTŐ: FTC-Haladás 3:0 SZEAC-Pécs 4:0 SBTC-Vasas 3:0 Bp. Dózsa-MTK 1:1 (A Dózsa, mint vendég jutott tovább.) ELŐDÖNTŐ: FTC-SZEAC 5:0 SBTC-Ú. Dózsa 2:1 DÖNTŐ: 1958. augusztus 20. Népstadion: FTC-SBTC 2:1 10 000 néző, vezette: Virág Góllövők: Friedmanszky 2, illetve Csáki A kupagyőztes csapat: Horváth-Thomann, Mátrai, Berta-Vilezsál, Gerendás-Kertész, Orosz, Friedmanszky, Rákosi, Fenyvesi A kupát átvette: Mátrai Sándor (Sasvári Istvántól) 43