Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 11-12. KK-tól a KEK-ig. Mozaikok két kupaküzdelem krónikájából (Budapest, 1993)

1953-1954. Nem írták ki! 1954-1955. AZ ELSŐ MNK-DÖNTŐ A NÉPSTADIONBAN! A kupadöntőt eredetileg a Sport utcai pályára írták ki, még a pénteki Népsport is ezt közölte helyszínnek. Szombaton azután a Népstadionban jelentek meg a csapatok... A 40 (!) ezer néző érdekes, izgalmas mérkőzést láthatott Bp. Vasas-Bp. Honvéd 3:2. „A kapuk elég gyakran kerültek veszélybe, és elég sok gól is esett. Az utolsó 20 percet kivéve változatos játék folyt, a végén a Honvéd erősen szorongatta ellenfelét, de nem tudott fordulatot elérni, mert a Vasas keményen védekezett.” A piros-kékek már a félidőben is 2:1-re vezettek, és végül Bundzsák gólja végleg el­döntötte a kupa sorsát. A mérkőzés után „a díszlelátó előtt mindkét csapatot megtapsolták, amikor Barcs Sándor, az Országos Társadalmi Labdarúgó Szövetség elnöke átadta a ku­pát, és kiosztotta az érmeket. Amikor levonultak a csapatok, nagy tapsot kapott a Vasas az állóhely közönségétől." Lezajlott az első MNK-döntő a Népstadionban. A Stadionban az első „kupadöntős gólt” Teleki, a Vasas játékosa rúgta. A kupát Szilágyi Gyula, a Vasas csapatkapitánya emelte a magasba. Nem az eredeti kupa volt, egy „szocialista" serleget adtak át. MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁGI KUPA 1954-1955. NEGYEDDÖNTŐ: Bp. Vasas-Szombathely 7:1 Bp. Vörös Lobogó (MTK)-Dorog 5:0 Bp. Honvéd-Salgótarján 9:2 Szolnoki Légierő-Csepeli V. 2:2 (A Légierő, mint vendég jutott tovább.) ELŐDÖNTŐ: Bp. Vasas-Bp. Vörös Lobogó 5:2 Bp. Honvéd-Szolnoki Légierő 3:2 DÖNTŐ: 1955. augusztus 20. Népstadion: Bp. Vasas-Bp. Honvéd 3:2 40 000 néző, vezette: Kamarás Góllövők: Teleki, Raduly, Bundzsák, illetve Kocsis, Budai A kupagyőztes csapat: Kamarás-Sárosi, Kontha, Bodzsár-Bundzsák, Berendi-Raduly, Csordás, Szilágyi, Teleki, lllovszky A kupát átvette: Szilágyi Gyula (Barcs Sándortól) 1955-1956. A HOSSZÚ KUPAKÜZDELEM... Az MNK mérkőzések elkezdődtek 1955-ben és befejeződtek 1958-ban! Alighanem ez a közel négy éves időszak is egyedülálló a kupák történetében. Tologatták a mérkőzések időpontjait, majd közbejött az forradalom. A kupagyőztes Budapesti Kinizsi néven kezdte el a mérkőzéssorozatot, és mire a döntő elérkezett, már Ferencvárosi Torna Club volt a neve! 42