Fradi futball újság (2000)

2000 tavasz / 5. szám

9 FRADI ÚJSÁG NAGY BÉLA XOSy/I AM;iAAAI*TÁR 4. rész labdarúgói a Béke Kupáért mérkőz­tek. A találkozón mindössze egy gól született: a 75. percben Csoknyai az ötösön megszerzett egy labdát és azt a jobb felső sarokba lőtte. A Bé­ke Kupa így az Üllői útra került. Az Üllői úton: Győri Vasas - Bp. Kinizsi 4:0! A sorozatos vereségek után a ti- zennégyes mezőnyben a 8. helyen állt a csapat. A gyenge szereplés el­lenére és az orkánszerű szélben majdnem tízezer néző didergett a lelátón és buzdította csapatát. A Ki­nizsi lelkes játékával szinte végigtá­madta a mérkőzést. Az óriási fölény ellenére nem sikerült a gólszerzés. A fellazult Kinizsi védelem mellett az utolsó tíz percben három gólt rúgtak a győriek. Szegedi Honvéd - Bp. Kinizsi 1:0 Az utolsó bajnoki mérkőzésen, saját pályán szevedett újabb veresé­get a futballcsapat. A végig izgal­mas, heves iramú mérkőzésen egy lesgyanús helyzet után került a lab­da Szabó kapujába. A Kinizsi ezzel pontosan mérkőzéseinek a felét el­veszítette! A gólarány is „felezhető" volt: a 27 adott gólra védelmünk 54-et kapott. Ez minden idők leg­rosszabb ferencvárosi gólaránya! A bajnokságot a Bp. Honvéd nyerte, a Bp. Kinizsi ezúttal a 9. helyen zárta az évet. 1953 Közzéteszik a miniszterta­nács határozatát Magyar Tele­víziós Vállalat létrehozásáról. - Bemutatják az Állami Áruház című filmet. Rendező: Gertler Viktor. - Határozat születik hús­vét hétfőjének rendes munka­nappá nyilvánításáról. - Az Operaházban bemutatják Ránki György Pornódé király új ruhája című meseoperáját. - Bemutatják a Föltámadott a tenger című filmet. Rendező: Ranódy László. - A magyar tör­ténészek első kongresszursa Budapesten. (A Rákóczi sza­badságharc megindulásának 250. évfordulóján) - Közzéte­szik a minisztertanács határo­zatát az internálás és az 1951- ben elrendelt kitelepítés meg­szüntetéséről. - Felavatják a Népstadiont. - Bemutatják a Város alatt című filmet. Rende­ző: Herskó János. Az OTSB jóváhagyta a labdarú­gók átigazolási listáját. A Kinizsi új szerzeményei: Vigh Zoltán és Mag­na Sándor (Orosházi Kinizsi), Pászotor István (Kinizsi Dohány­gyár), Orosz Pál (Szentesi Kinizsi), Fenyves Máté (Kecskeméti Kinizsi), Gyulyás Géza (Bp. Dózsa), Kertész Tamás (Bp. Lokomotív) voltak. Magnóból előbb Marosvölgyi, később Mátrai lett, s vele együtt Orosz, Fenyvesi és Kertész éveken át a klub erősségei közé számítottak. Ebben az évben tényleg kitűnően si­kerültek az átigazolásaink. Az új évnek ismét új edzővel kezdett neki a megújhodott gárda. 1953-tól Sós Károly irányította a Kinizsi labdarú­góit. Ebben az évben már Komorettó Bélát nevezték ki a Bp. Kinizsi elnökének, Száraz István pe­dig az ország valamennyi Kinizsi egyesületének elnöke volt. Gwardia - Bp. Kinizsi 2:2 A krakkói stadiont ezzel a mér­kőzéssel avatták. Félidőben a len­gyelek még 2:0-ra vezettek! Gólja­inkat Mátrai szerezte, az egyenlítőt 4 perccel a befejezés előtt. Bp. Kinizsi - Bp. Postás 4:3 Első győzelmünk a Népstadion­ban! A hét gól közül hat potyagól ízű volt. A Kinizsi negyedik gólja például így esett: „Kispéter 60 méteres felszabadí­tó rúgása egészen a Postás 16-osán belülre szállt. Muraközi, a Postás kapusa kiejtette a felpattanó lab­dát, Mátrai ott termett és egyszerű­en besétált vele." 1954 Január 9-én közzéteszik a minisztertanács rendeletét a szeméyi igazolvány bevezeté­séről. - Bemutatják a Rákóczi hadnagya című filmet. Rende­ző: Bán Frigyes. - Árvízveszély a Duna egész magyarországi sza­kaszán. Szigetköz jelentős ré­szét elönti a víz. - Bemutatják az Eleijei című filmet. Rendező: Fábri Zoltán. - XII. Nyári Főis­kolai világbajnokság Budapes­ten. - Megindul a Hazafias Népfront lapja a Magyar Nem­zet. - Bemutatják az alábbi fil­meket: Fel a fejjel, rendező: Keleti Márton, Rokonok, rende­ző: Máriássy Félix, 2x2 néha 5. Rendező: Révész György, Simon Menyhért születése, rendező: Várkonyi Zoltán, Én és a nagy­apám, rendező: Gertler Viktor. Rajt a labdarúgó NB l-ben: Bp. Kinizsi - Bp. Vasas 2:0 Több, mint 30 ezer néző látta örömmel, hogy a Kinizsi-játékosok erőtől duzzadó játékai száguldották végig a mérkőzést. Az „idénnyitó gól" története: „A 33. percben Láng szögletből íveli a labdát, Kamarás röviden üti ki. Vilezsál kapásból, a kapunak háttal állva felemeli és a berohanó Kerekes 8 méterről a léc alatt a kapu közepébe fejeli, 1:0 a Kinizsi javára!" Az „aranycsapat" tagjaival együtt két labdarúgónk, Dékány Fe­renc és Kispéter Mihály is megkapta a Magyar Népköztársaság Érdemes Sportolója kitüntetést. Kétségtelen, hogy éveken át a Kinizsi legjobbjai, vezéregyéniségei voltak, így méltán kapták meg az értékes kitüntetést. Bp. Kinizsi - Bp. Vasas 5:1 („Ha ezt a mérkőzést olyasvala­ki is látta, aki nem ismerte a bajno­ki táblázat állását, aligha hitte vol­na el, hogy a két csapat a 3. helyért küzd, oly nagy volt a játékbeli kü­lönbség a Kinizsi javára.) Már az el­ső percben Orosz labdájával Vilezsál kiugrott, de tiszta helyzet­ben éles szögből, hajszállal a kapu mellé lőtt. a 12. percben Fenyvesi elhúzott Sárosi mellett, ívelt, puha beadását a menteni akaró Teleki Orosz elől saját kapuja jobboldalá­ba rúgta, 1:0! A Vasas védelmét az öngól teljesen megzavarta. A 15. percben Kovalik magas labdáért ug­rott fel. Orosz támadni akarta a ka­pust, Szilágyi II. azonban feltartot­ta. A játékvezető közvetett szabad­rúgást ítélt, ezt Kispéter hatalmas erővel a Vasas sorfalába vágta, s a visszapattanó labdát Orosz kapás­ból a kapu baloldalába lőtte, 2:0! A 17. percben Kertész jól futott el, pontos beadását Orosz 7 méterről laposan a kapu bal oldalába rúgta, 3:0! A 24. percben Fenyvesi kitűnő elfutás után középre ívelt és a nagy lendülettel érkező Kertész 5 méter­ről a bal sarokba fejelte a labdát, 4:0! A 36. percben nagy védelmi hi­bából újabb gólhoz jutott az élel­mezési csapat. Egy előrevágott lab­dát Teleki senkitől sem zavartatva akart visszarúgni, de rosszul találta el, a szemfüles Orosz rácsapott, egyedül húzott vele a kapura, s a ki­futó Kovalik mellett az üres kapu közepébe lőtt, 5:0!" A Vasas a félidő utolsó percében lőtt 11-es góllal szépített, és az eredmény a második félidőben már nem változott. „A mérkőzés után nyugodtan megállapíthatjuk, hogy a Kinizsi nemcsak küzdőerényeivel, hanem játéktudásával is rászolgált a har­madik helyre. A hátralévő mérkőzé­seken ezt már aligha veszélyeztet­heti valamelyik ellenfele." 1955 Megalakítják a Magvető Könyvkiadót, a Magyar írószö­vetség kiadóját.- A fővárosi tanács elnöke a Népsportnak adott nyilatkza- tában bejelenti, hogy Budapest megpályázza az 1960-as Nyári Olimpia rendezési jogát.- Filmbemutatók ebben az évben: Hintónjáró szerepel, rendező: Ranódy László, Liliomfi, rendező: Makk Károly, Budapesti tavasz, rendező: Máriássy Félix, Díszelőadás, rendező: Keleti Márton, Egy pi­koló világos, rendező: Máriássy Félix, Gázolás, rendező: Gertler Viktor, A 9-es kórterem, rende­ző: Makk Károly. • Magyaror­szágot fölveszik az Egyesült Nemzetek Szervezete tagjai közé(december 14) - Vízre bo- csájtják a háború utáni első magyar tengerjáró hajót. Hosszú évek után ismét Húsvéti tornát rendeztek az osztrák és ma­gyar csapatok: Kinizsi-Austria 4:2 A Kinizsi tetszetős játékkal biz­tos győzelmet aratott. Dalnoki ti­zenegyesből, Orosz fejesből, majd közeli lövésből szerezte a gólokat. A Kertész sérülése miatt kölcsön- játékoskét szereplő Budai II. állítot­ta be a végeredményt. Az utolsó percben Szabó óriási kapufalövése zárta a mérkőzést. Bp. Kinizsi - Bp. Honvéd 0:0 „A játék képe nagyjából ki­egyenlített volt. Egy alkalommal Puskás ügyesen csavart szabadrú­gása elszállt a sorfal felett, s félma- gasan a bal sarokba tartott, Gulyás azonban a levegőben úszva meg­szerezte a labdát. Nagy tapsot ka­pott. A 77. percben az élelmezésiek már a tizedik szögletüket érték el. Az utolsó tíz percben a Honvéd erő­sített, egymásután sok támadást ve­zetett, a Kinizsi azonban visszaverte ezeket." (A Kinizsi ha mérkőzés után is veretlen maradt! Még egy érdekes­ség: a találkozót 98000 szurkoló te­kintette meg! Ennyi néző bajnoki mérkőzésünkön soha nem volt.) Bp. Kinizsi - Tottenham Hotspur 4:1 A Kinizsi első angol ellenfele a Népstadionban. A mieink jobba ki­használták helyzeteiket és igen ér­tékes győzelmet arattak. A hátvé­dek közül Mátrai, a csatársorban pedig Fenyvesi és Orosz kiemelke­dően játszott. 1956 A Duna jeges árja áttöri a gátat Bálánál, majd Herceg- szántónál és Bajánál. Mohács szigetét elönti az ár. - Megkez­dik a műszaki zár eltávolítását a magyar-osztrák határon. - Bemutatják a Dollárpapa című filmet. Rendező: Gertler Viktor. - Megindula Hétfői Hírlap (ok­tóber 8.) - Bemutatják a Hanni­bál tanár úr című filmet, rende­ző: Fábri Zoltán. - Október 23- án megkezdődik a rendszer el­leni tüntetés a Petőfi szobornál, innen a tömeg a Bem téré majd az Országház elé vonul, ahol az esti órákban Nagy Imre beszél az egybegyűltekhez. 21 óra 37 perckor a Dózsa György úton a forradalmárok ledöntik a Sztálin-szobrot... Bp Kinizsi-BSK Belgrád 2:1 A Máltában portyázó labdarúgók értékes győzelemmel kezdték az új évet. Mivel az előző napon Mátla válogatottjával 2:2-re végeztek, így a nemzetközi tornát a mieink nyer­ték. Bp. Kinizsi - RC. Lens 7:1 „A Kinizsi Kotósszal és Cziborral megerősített csapata kitűnő játék­kal rukkolt ki ezen a mérkőzésen. A találkozót rövid ünnepség előzte meg, s a kezdőrúgóst Micheliné Presle, a Budapesten tartózkodó ki­Folytatás a 10 oldalon AVIS AVIS AVIS