FTC Centenáriumi újság (1999)

1999 / 7. szám

FTC CENTENÁRIUMI ÚJSÁG 3 Az FTC-DiMr krónikából... Először 1925-ben, az orszá­gos bajnoki döntőben találko­zott egymással a két csapat. A DVTK derekasan helytállt és a 2-2-es döntetlen után az FTC csak a megismételt mérkőzé­sen győzte le a vasgyáriakat. A folyamatos bajnoki mérkőzések 1940-től számíthatók. Egyéb­ként a Fradi egyik legnehezebb vidéki ellenfele majd mindig a DVTK volt... Ezért is örült a Fradi-közönség 1979. decem­berében, amikor aránylag biztos zöld-fehér siker született: FTC-DVTK3-1 „Kevés volt a játékban a terv- szerűség, az ötlet, a váratlan megoldás, annál több a gépies­ség. A közönség mégis elége­detten távozott, elsősorban a két pont megszerzése miatt, de azért is, mert csapata igazán nagy szívvel küzdött. A Ferenc­város főleg akaraterejének és Pusztainak köszönheti a győzel­met. íme a mezőny legjobbjá­nak, Pusztainak gólt hozó meg­mozdulásai: A 20. percben Pusztai a balösszekötő helyén vezette a labdát, aztán nagy erő­vel, 25 méterről váratlanul rá­lőtte. A 16-os táján helyezkedő Salamon hátán megpattant a labda és irányt változtatva, a bal sarokba perdült. Öngól. 1-0 az FTC javára. A második félidő­ben sokkal többet támadott a DVTK, de a Ferencváros ered­ményesebb volt. Az 52. perc­ben Pogány átadása után Szo- kolai lőni készült, de a labda le­perdült a lábáról - jó helyre, mert Pusztainak remekül jött, s a jobbszéls'ő 8 méteres, erőtel­jes, jobb alsó sarokba tartó lö­vésével szemben Veréb tehetet­lennek bizonyult. 2-0. A 77. percben Pusztai a 16-os oldal­vonala és a partvonal közötti te­rületről pontosan adta a labdát középre, Pogánynak már köny- nyű dolga volt, s 6 méterről a kapu jobb oldalába helyezett, 3-1. Az Üllői úti stadion után néz­zünk három másik helyszínen játszott FTC-DVTK találkozót. Két „semlegest" és egy diós­győrit... * 1983. március 19. Népstadi­on: FTC-DVTK 4-0 A mérkőzést az Üllői úti pálya füvesítése miatt vitte a Népsta­dionba az FTC... Szokolai mesterhármast ért el ezen a ta­lálkozón! Kétszer kipattanó lab­dát helyezett a hálóba, míg a harmadik gólja tizenegyesből esett. A 85. percben a diósgyő­riek is tizenegyeshez jutottak - de a büntető lövést Zsiborás bravúrral védte! * 1983. november 9. Gyön­gyös: FTC-DVTK 3-0 Ezen a meccsen is a Fradi volta pályaválasztó, csak éppen az Üllői úti pálya betiltása miatt Budapesttől távol rendezhetett mérkőzést... Gyöngyös jó vá­rosnak bizonyult: a Fradi simán győzött. Gyöngyösön a Fradi el­ső bajnoki gólját Kvaszta sze­rezte, igaz az ellenfél kezezést reklamált, de a bíró középre mutatott. Aztán egy Rubold ka­pufa, majd egy Rubold beadás következett, amelyet Kvaszta az ötösről értékesített. Kvaszta sé­relmére egyébként a játékvezető nem adott meg egy nyilvánvaló 11-est... A harmadik gólt is K- betűs játékos szerezte: Koch egy szép csel után a kifutó ka­pus mellett lőtt a hálóba. Feke­te Ferenc a DVTK akkori edzője így nyilatkozott:- A mai mérkőzésen a Fe­rencváros jobb volt. Rendkívül sajnálom, hogy Teodoru meg­feledkezett magáról. A diósgyőri játékost ugyanis a mérkőzés UTÁN kiállították... * Az 1968. november 18-án játszott DVTK-FTC mérkőzés 2-1-es vezetésnél félbesza­kadt! No, nem szurkolói botrá­nyok miatt... A diósgyőri pályát mintegy 10 cm-es hótakaró borította, de a nagyobb gondot a gomolygó köd okozta. Persze a diósgyőri­ek számára az is gond volt, hogy a 33. percben Branikovits majd öt perc múlva Katona a hálóba talált. Szünet után azon­ban feljött a DVTK, és Vass ré­vén szépített. A 60. percben Branikovits buktatása miatt a já­tékvezető 11-est ítélt. A bünte­tőt szokás szerint Novák végez­te el, s annyi év után először — kihagyta. Nem növelné azonban Novák góljait, ha történetesen a hálóba talált volna, a mérkőzést ugyanis a 66. percben Vízhányó játékvezető - a teljesen ködbe borult pályát figyelembe véve - lefújta. Tíz nap múlva került sor a megismételt mérkőzésre. 1968. november 27-én azu­tán megismétlődött a korábbi 2-1-es eredmény! Nagyszerű időben, telt ház — 35 000 néző! előtt - kezdődött a hétközi mérkőzés. A Fradi baj­noki álmaihoz mindkét pontot produkálni kellett. Albert vezető gólja után a fradisták egyre na­gyobb fölénybe kerültek, és Ju­hász góljával bebiztosította a győzelmet. A győzelemmel a Ferencváros a tabella élére ke­rült - és már végig megtartották helyüket. Egy pont előnnyel nyerték a bajnokságot az újpes­tiek előtt... Szóval kellett az a diósgyőri győzelem. Akár köd­ben, akár napsütésben. Zöld lebegés Hogy milyen is volt Diósgyőrött a Ferencváros bajnoki öröme? Válaszolhatnánk most esztétikai lexikonok címszavainak idézésével, nagy gondol­kodók aforizmáinak segítségül hívásával, költők szavával, vagy akár Beethoven emlegetésével. Ezek külön-külön leírhatnák a zöld-fehérek boldogságának egy-egy szeletét, együtt meg talán kifejezhetnék azt, amit éreztek tizenegy év után azok, akik a legnépszerűbb magyar csapat­nak szurkolnak, ha kell, a pokol tornácán is. Mondom, használhatnánk szép szókat, de fél­revezetnénk vele a csak újságból értesülőket. Mert a Diósgyőrött kirobbant öröm a leghagyo­mányosabb volt, amit a földgolyó látott. Minden úgy történt, ahogy történnie kellett, mindenki úgy viselkedett, ahogyan viselkednie kellett. A gól­szerző Wukovics keblére ölelte a világot, keblére ölelte a többieket, keblére ölelt mindenkit. Nyilasi Tibor úgy érezte, ekkora sikert még soha életében nem élt meg. Szívós doktor azt hajto­gatta, hogy ez fantasztikus, ez fantasztikus, az „öreg" Albert befelé volt boldog, Nagy Béla meg már egy új könyvön törte a fejét - miközben aki zöldben volt az öltöző környékén, az lebegett, lebegett... A szurkolók meg... A sokszor elátkozottak még viselkedni is megpróbáltak, csak a jófajta adidas trikókat, gatyákat meg a játékosokat akarták darabokra tépni, aztán megkeresték a „sárga buszt", ahová kijelölték számukra az öröm helyszínét. Ott pedig, mint akik bizonyosságot nyertek, skandálták: bajnokcsapat, bajnokcsap­at... (ládonyi) (Mai Nap-1992.) * Az 1992 júniusi mérkőzés után a Zöld Sasok „ aranyba borultak" - megnyerték az 1991-92. évi bajnokságot! Wukovics emlékezetes két gólja pecsét volt a Fradi „aranytavaszán’’. Íme, akik a diósgyőri pályán hallhatták a Baj­nok csa-pat! Baj-nok csa-pat! örömteli kiáltást: Balogh T. -Simon, Telek, Kuznyecov-Páting, Albert, Fodor, Lipcsei, Keller-Balogh G. Wukovics - majd pályára lépett Nagy Zsolt és Vaszil is...- Magyar Külkereskedelmi Bank -