Fradi újság (1998)

1998 / 9. szám

15 FRADI ÚJSÁG Számok, nevek, adatok az örökrangadók krónikájából (1903-1997) A két csapat találkozásainak bajnoki mérlege rendkívül ki­egyensúlyozott: 173 mérkő­zés, 68 FTC-győzelem, 40 döntetlen, 65 MTK-győzelem. A gólkülönbség 281-276 az FTC javára. Ezek az adatok a ténylege­sen lejátszott mérkőzéseket tartalmazzák. Egyszer -1917- ben a Schlosser-átigazolási ügy miatt-a Fradi nem állt ki az MTK ellen, a 2 pontot ter­mészetesen az MTK kapta. FTC-MTK az újpesti Népszigeten! Az örökrangadók helyszíne alapján az Üllői úti stadion „vezet”: 59 mérkőzés: Üllői út (1911-1997) 49 mérkőzés: Hungária krt. 1912-1997) 44 mérkőzés: Népstadion (1953-1996) 13 mérkőzés: Millenáris (1903-1910) 6 mérkőzés: Megyeri út (1948-1952) 1 mérkőzés: Újpest, Népszigeti pálya (1904) 1 mérkőzés: Lágymányos, BEAC-pálya (1905) LEG-ek Legnagyobb MTK-győzelem: 11-2 (1924, Hungária krt.) Legnagyobb FTC-győzelem: 7-1 (1966, Népstadion) Leggólképesebb döntetlen: 3-3 (több alkalommal) A Fradi legnagyobb győzelme az Üllői úton: 4- 0 (1989 és 1990) Az MTK legnagyobb győzel­me az Üllői úton: 5- 0 (1952) A góltalan örökrangadók száma mindössze tizenkettő! Az örök­rangadók Üllői úti mérlege (1911-1997) 1998 tavaszán immár hat­vanadszor találkoznak az örök riválisok az Üllői úti stadion­ban! Az eddigi mérleg: 59 mérkőzés, 24 ferenc­városi - 23 MTK-győzelem, 12 döntetlen. A gólkülönbség 87-86 az FTC javára... Csak az új stadionban... Az FTC 1974-ben megnyi­tott új stadionjában az első győzelmet éppen az MTK el­len aratta (2-1). Az új stadi­onban az első gól Branikovits nevéhez fűződik... 1974-től az Üllői úti stadionban 18 FTC-MTK bajnoki meccs volt. Az MTK mindössze egyszer hagyta el győztesen az Üllői úti küzdőteret! 1991-ben - ne vádoljanak elfogultsággal, de bírói segédlettel 2-1-re győz­tek. A Fradi pontosan tucat­szor, 12 alkalommal aratott sikert, valamint öt döntetlen született. A gólkülönbség a fradistáknak imponáló: 33- 11! Az utolsó három Üllői úti örökrangadó eredménye: 1994: FTC-MTK 0-0 1996: FTC-MTK 3-1 1997: FTC-MTK 1-1 Az Üllői úti örökrangadók legutolsó gólszerzője Nyilas Elek volt. Vajon ki (kik) foly­tatják? Az örökrangadók Üllői úti gólkirálya Fischer 4 találattal. Albert és Dzurják 3-3 góllal „dobogós”. Flóri akár az élre is törhet. Ha már az apja nem játszhatott egyetlen Üllői úti örökrangadót sem... Pályafu­tása alatt ugyanis valamennyi FTC-MTK a Népstadionban vagy a Hungária körúti pályán volt. Az MTK gólkirályai Gól 1903: Károly Jenő 15 1905: Károly Jenő 13 1916-17: Schlosser Imre 38 1917-18: Schaffer Alfréd 42 1918-19: Schaffer Alfréd 41 1919-20: Orth György 28 1920-21 Orth György 21 1921-22 Orth György 26 1924-25 Molnár György 21 1934-35 Cseh II László 23 1936-37 Cseh II László 36 1957-58 Molnár János 16 1996-97 Illés Béla 23 Az MTK-ból összesen nyolcán voltak 13 alkalommal gólkirá­lyok. A legtöbbször Orth György, háromszor zsinórban! A legtöbb góllal viszont Schaffer büszkélkedhetett, 42 alkalommal talált a kapuba. Ami felettébb kuriózum előbb 20 évig 1937-től 1958-ig nem volt az MTK-ból gólkirá­ly, majd 1958-tól jött az újabb „gólcsend”. Illés Béla majd 40 évi szünet után vitte a „gólkirályi koronát” a Hungá­AMIKOR ÖTNÉL TÖBB GÓL ESETT AZ ÖRÖKRANGADÓKON Napjaink góltalan világában üdítően hatnak a következő eredmények. No persze mindkét tábornak a saját gólszáma a kedves... 1907: MTK-FTC 4-2 Ez volt az első eset, hogy ötnél több gól esett a két csapat meccsén. 1908: MTK-FTC 3-3 A mérkőzésen három 11-est ítélt a bíró! Érdekes, hogy az FTC tizenegyesénél Károly, az MTK mezőnyjátékosa állt a kapuban, mert Domonkos kapus a meccsen rosszul lett és kiállt. 1908: FTC-MTK 4-2 Az FTC első játékosjubileuma erre a találkozóra esett. Weisz Ferenc 150. díj­mérkőzését játszotta - ami akkor igen nagy teljesítménynek számított. 1909: FTC-MTK 3-3 Az FTC 3-2-es vezetésénél - sötétedés miatt - a 83. percben félbeszakadt a mérkőzés. A hiányzó 7 percet egy hét múlva játszották, és az MTK kiegyenlített! 1924: MTK-FTC 11-2 Az örökrangadók történetében ekkor esett a legtöbb gól! No persze a fradisták kevesebbel is beérték volna... Orth élete egyik legjobb teljesítményét ekkor nyúj­totta. Látványos játéka mellett öt gólt lőtt! 1931: Ferencváros-Hungária 4-2 Végig a Fradi vezetett, a „záró gólok’’ tizenegyesből estek. 1932: Ferencváros-Hungária 5>-1 A Hungária szerezte az első gólt - aztán a Fradi „ötös” következett. Hja, a Fe­rencvárossal szemben a 100%-os bajnokság idején, alig úszta meg csapat a mecs- csenkénti öt gól alatt... 1937: Ferencváros-Hungária 3-3 A mérkőzésen még a távolról lőtt gólok száma is azonos volt. Titkos az első fél­időben, Sárosi pedig a II. félidő kezdetén bombázott 20 méterről a kapuba. 1937: Ferencváros-Hungária 3-3 Ebben az évben mindkét örökrangadó egyformán 3-3-mal zárult! A Fradi mind­három gólját szélsők szerezték: Kemény kettő, Táncos egy gólt lőtt. 1947: FTC-MTK 3-3 Opata Zoltán, mint edző ekkor mutatkozott be a Fradiban. Az MTK már 2-0-ra vezetett, de azután Mike mesterhármasával már a zöld-fehérek látszottak győztes­nek. Az MTK a végén tizenegyesből egyenlített. A következő három évben a Megyeri úti stadionban a csapatok háromszor ját­szottak és Hidegkutiék mindháromszor győztek! Mindig más néven... 1949: MTK-FTC 4-2 1950: Texti I es—ÉDOSZ 6-1 1951: Bp. Bástya—Bp. Kinizsi 6-1 1956: Bp. Kinizsi—Bp. Vörös Lobogó 6-2 A Kinizsire keresztelt Fradi ellenállhatatlanul játszott a 35. perctől 9, majd az utolsó 5 percben nyolc főre fogyatkozott ellenfelével szemben. Sándor, Szolnok, Kovács I a kiállítás sorsára jutott. 1961: MTK-FTC 4-2 A legendás Dalnoki-Sándor párharc ezúttal elmaradt, mert Dalnoki saját kéré­sére - jobbhátvédet játszott. A kék-fehérek győzelmét még egy tény segítette: Al­bert kihagyott egy 11-est... 1965: MTK-FTC 4-2 Örökrangadó, mint előkészületi mérkőzés! Egyszer ilyen is volt... A Fradi ugyanis ezekben a napokban az emlékezetes és végül sikerrel megvívott WK-dön- tőre készült. 1965: FTC-MTK 6-1 Érdekes, hogy valamennyi gól a második félidőben esett! Az egyik gól szebb volt, mint a másik, s biztos Fradi-győzelem született. Igaz, ezúttal az MTK volt tar­talékos. 1966: FTC-MTK 7-1 Ezen a mérkőzésen született az a látványos Szőke István-gól, amikor a labda az erős lövéstől a hálótartó vasra tekeredett... 1969: FTC-MTK 4-3 Félidőben - a Hungária körúton! - a Fradi már 4-1-re vezetett! Alberték a kö­zönség vastapsától kísérve vonultak az öltözőbe. Az MTK végül majdnem kiegyen­lített. .. 1975: FTC-MTK-VM 4-2 Bár az „újnevű” kék-fehérek szerezték az első gólt, ritka biztos ferencvárosi győ­zelem született. 1977: FTC-MTK-VM 3-3 A 85. percben az MTK még 3-1-re vezetett! Az utolsó öt percben a Fradi nem­csak egyenlített, hanem akár a győztes gólt is megszerezhette volna! 1981: FTC-MTK 4-2 2-2 után a közvélemény „bundát” sejtett - de azután a 82. percben Szokolai, majd a 86. percben Nyilasi góllal „cáfolt".,. 1993: MTK-FTC 4-3 Az MTK már 4-0-ra vezetett! A májusi mérkőzésen Keresztúri, Zsivótzky, Balog és Szabó voltak a kék-fehérek gólszerzői. Aztán Fradi-félidő következett Fodor, Gregor és Lipcsei gólokkal. Lipcsei bombagólja élményszámba ment, a jubileumi örökrangadót - az elsőt 1903-ban játszották! - azonban a kék-fehérek nyerték. A 23 gólbő találkozónak érdekesen alakult a mérlege: 9 FTC győzelem 8 MTK győzelem 6 döntetlen Valamennyi döntetlen 3-3-as eredményt hozott! Ami az elért gólokat illeti, a kék-fehérek a jobbak: 81 MTK gól - 77 FTC gól. Öt éve nem volt ötgólos örökrangadó... Az oldalt összeállította: Nagy Béla