Fradi újság (1995)

1995 tavasz / 6. szám

8 FRADI ÚJSÁG WK EMLÉKOLDAL A Ferencváros csapata három évtizeddel ezelőtt - ezekben a hónapokban egész Európát érdeklő küzdelmes kupamérkőzéseken szerepelt. A Vásár Vá­rosok Kupájára végül a Ferencváros neve került! A 30 évvel ezelőtti eseményekről Mátrai Sándor, az FTC akkori csapatkapi­tánya így nyilatkozott a pályafutásáról készült, Lelkes Péter által írt könyvben... Tévedések vígjátéka Előfordult, hogy kissé összetor­lódtak az események... 1964. november 1-én például MNK-mérkőzésünk volt Győrött, majd 3 nap múlva a VVK-rt kellett ját­szanunk a Népstadionban a Wiener SC ellen. Az FTC vezetői gyorsan döntöttek: a konvertábilis valuta még­is többet ér a hazai kupa presz­tízsénél: Győrött pihentettek bennün­ket, a csapat ászai: Albert, Novák, Fenyvesi, Rákosi, Mátrai mentesültek a dunántúli utazás fáradalmaitól. Az ászok pihentek, a pályán a „makk fel­sők” játszottak. Két félidő normálisan lement, gól nélkül. A játékvezető sor­solni akart, de megmondták neki, ilyen előírás nincs. De milyen van? Senki sem tudta. Ezzel elkezdődött a Ili. félidő, a pokol 45 perce. Tanakodás, vitatkozás, telefon­álgatás. Mit kell tenni? Ki tudja? A győri játékosok békésen ültek a füvön és nyaldosták sebeiket. A Pest­re igyekvő FTC-játékosok szépen le­tusoltak, felöltöztek és irányt vettek a büfé felé. Talán még a híres delphoi jósdát is felhívták volna, míg végre megszületett a kollektív döntés: játsszunk tovább! De ezalatt „lement a nap a maga járásán." Jött a III. és a IV. félidő, amíg látni lehetett a ka­put, a győriek kétszer eltalálták. For­dulás után már úgy játszottak, hogy amelyik játékos megtalálta a labdát a sötétben, háromszor elkiáltotta ma­gát: „Ipi-apacs, egy, kettő, három”. Végül a 116. percben a játékvezető, aki a sípot is nehezen találta meg a sötétben, lefújta a mérkőzést. Újabb tanakodás, körtelefon, most mi le­gyen? Végül az FTC azért éjfél előtt hazaért Pestre és - nem óvott. Kinek lett volna kedve karácsonykor újra játszani? Jött a Wiener SC elleni VVK-mér- kőzés. 2 :1-re nyertünk - az összes ász a pályán volt s ezzel kiegyen­lítettük a bécsi egygólos vereséget. Azt mondják, a történelem nem is­métli önmagát. Dehogynem! 20 veze­tő vitatkozott egyszerre: mikor játsszunk? Végül megszületett a megegyezés: legyen a döntő mérkőzés München­ben 18-án. Mindenki fellélegzett, az újságírók elszaladtak telefonálni a szerkesztőségbe, a játékosok szétszé­ledtek. Ekkor jött az egyik vezető és mutatott egy papírlapot, amely szerint csakis Pesten vagy Bécsben lehet a következő mérkőzés. Vajon honnan hozta azt a papírt?? Sorsolás. Az FTC nem mindig ját­szott jól, de a sorsolásokban verhe­tetlen volt. Hát persze, Mészáros Do- dó nyert: 18-án Pesten játszottunk és Albert góljaival (2:0) továbbjutottunk. Szidják a hátvédet, ha lyukat rúg, a középcsatár nénikéjét emlegetik, ha kihagy egy helyzetet. És a vezetők? 1965-ben a Fradi nyerte a Vásárvárosok Kupáját... Aki nem tudná, a Vásárvárosok Kupája volt az UEFA-kupa elődje. Jó, elismerem, egyik sem egy BEK. Még csak nem is egy KEK. No de: Mikor nyert 45 óta egy nemzetközi kupát magyar együttes? Hiszen az első for­dulón is ritkán jutottunk túl... Jó, a Videoton eljutott a Real Madrid oroszlánbarlangjába... de végered­ményben a két döntő mérkőzésen mégiscsak elvérzett a magyar csapat. Az FTC is, rémlik valami, sokáig ju­tott egyszer, de kapusunknak rossz napja volt, elbuktunk. Az MTK-nak is sokan tapsoltak egyszer Flandriában, de kupát ők sem hoztak haza. Szó, ami szó, 4 évtizedre visszamenőleg a legnagyobb magyar egyesületi siker az FTC győzelme volt labdarúgásban a Vásárvárosok Kupájában elért siker. Persze voltak irigyeink. Hogy mi csak bukdácsoltunk, hogy mindig csak a harmadik mérkőzésen jutot­tunk túl... hogy mindig egyetlen gó- locskával... meg, hogy „mákunk" volt... ugyan kérem, hiszen labdarú­gó-nagyhatalmak reprezentáns képvi­selőit hozta elénk a sorsolás: Róma, Bilbao, Manchester United, Juventus. Tele válogatott klasszisokkal a PRO­FIZMUS sztárjaival. Hát, ha ez sze­rencse... Botladozva értünk a célba?? Hát, ha valaki botladozva ér a célba egy olimpiai bajnokságon, mi a lényeg, hogy „botladozva" vagy az, hogy olimpiai bajnok lett? És, hogy 3 mérkőzést kellett vív­nunk egy továbbjutásért? Hát igen, és közben bajnokit. Legyőztük a világ legjobb csapatait, s 3 napra rá várt a Honvéd, a Tatabánya, az MTK és az „ősmumus" Dorog elleni bajnoki. Ezeken a mérkőzéseken összesen 6 pontot vesztettünk. Hány ponttal nyerte előttünk a bajnokságot a Va­sas? Hárommal. A mi bajnokságunk Rómában, Manchesterben, Bilbaóban úszott el. Mert a három mérkőzésen szakadt az ín, feszült az ideg... Idevág egy klasszikus labdarúgó­adoma. „Ne bántsa a fiúkat, fáradtak a szerdai meccstől.” „Ne mondja. És szerdán mitől vol­tak fáradtak?” „A Rómát már az örök városban megvertük. A hazai visszavágó merő formalitás volt. És hozzáteszem: oda­kint Albert nem is játszott. Hogy ez nem a legjobb olasz csapat volt? Egy Schnellingerrel, de De Sistivel és más világsztráokkal felálló együttes? Csekélység... Következett a Bilbao. Hogy a baszk városban volt-e valaha vásár, azt nem tudom, de ők is beneveztek. Mindkét csapat győzött a saját otthonában. Mindkét csapat egy góllal. Akkor még nem voltak 11-es rúgások, még nem döntött az idegenben rúgott több gól. A szabály szerint harmadik mérkőzést kellett vívni. De kinek a pályáján? „Mákunk" volt, Budapestre került a meccs és itthon 3 góllal nyertünk. Be­jutottunk az elődöntőbe. Nagymenők lettünk. Másnap Kínában sikeres atom­bomba-kísérletet hajtottak végre. Most már ő is nagymenők lettek. De mi volt az a bomba ahhoz ké­pest, amit Karába zúdított a manches­teriek hálójába a Népstadionban?! Ugyanis a recept maradt: egy gól­lal kikapunk kint, egy góllal nyerünk itthon, sorsolás a harmadik mérkőzés színhelyéről, a sorsolást mi nyerjük, a harmadik meccset is, és továbbju­tunk. Node... majdnem egy félidőn ke­resztül az angolok szorongattak. Álta­lában nem nagyon csípem, ha mel­lettem elmennek... Best, a későbbi fenegyerek akkor volt a csúcson, bi­zony, néhányszor faképnél hagyott. És ettől még szemtelenebb lett. Se­hogy sem akart bejönni a bevált re­cept, hogy ti. a harmadikon simán to­vábbjutunk. Már éppen indultunk vol­na szünetben az öltözőbe 0:0-lal, mi­kor Varga zseniális megérzéssel elen­gedte maga előtt a labdát a hurrikán sebességével befelé száguldó kis szürke verébnek, Karábának, aki 25 méterről egy atomrobbanás erejé­vel... Ugye, emlékeznek? No, itt álljunk meg egy szóra. Ha azt mondom, Karába, Önök azt mond­ják, Manchester United. Istenem, el­sült a lába. Ezért a percért született. Ez volt a történelmi küldetése. Aztán SEM ELŐTTE? SEM UTÁNA SOHA... Meg kell védenem Karábát. Ez a „sem előtte, sem utána soha" nem stimmel. Csak kapásból; az Ózd ellen egyszer ugyanilyet lőtt 20 méterről; a görög Panathinaikosz ellen Albert fe­jesét 18 méterről zúdította be; az iz­landi Keflavik ellen 20 méterről kipú- posította a hálót; egyszer egy MNK- mérkőzésen a Győr ellen 25 méter­ről... De hát ezek nem voltak LAB­DARÚGÓ-TÖRTÉNELMI pillanatok. Hol van ma már Karába? Hova tűnt ez a jól cselező, szélvészgyors, bead­ni tudó fenomén? Miért tűnt el? Mert jött egy másik jobbszélső, akit úgy hívtak: Szőke. Aki még szél- vészgyorsabb volt. Aki még jobban adott be. És Karába-bombák ide, Ka- rába-bombák oda, olyan ágyúlövése, mint Szőkének, magyar jobbszélső­nek még nem volt a Duna-Tia zén, „ágyúbb” lövése volt mir] nél. A szabadrúgásokat, a 11- is egy jobbszélső rúgta akkor a| ben. És Karába elköszönt. Hja, az életben már sok f lett a veszte egy - Szőke! Az öreg hölgy meglátogatása 1965. június 23., Torino, döntő FTC-Juventus 1:0 Oriana Fallaci, Itália leghíi író-riporternője tollára való nj zást érdemelne az, hogy a Fradi járult hozzá ahhoz, hogy a WE tője egyetlen mérkőzésen dőlj; az ellenfél otthonában, Torinói BEK, a KEK és a VVK históri: nincs arra példa, hogy egy di jutott csapat szinte „odaajándé a kupát ellenfelének. Megfosztc Népstadion közönségét egy ne közi kupadöntőtől! A Juventus a St. Gilloise, az fénykorát élő Stade Francais, ménykedni nagyon tudó Plovc végül a sztárcsapat Atletico N kiverésével masírozott a döntő mérkőzés előtt 10:1 arányban f tak Olaszországban a Juve győz; re. És ez volt a realitás. Ha Fallaci veszi a fáradtsági utazik Budapestre és felkeresi r Sándort, aki azon a június 23-i kán diadalmasan emelte maga kupát, egyetlen kérdéssel is rrn gedhetett volna: eladták- e a pá! lasztói jogot? De a világ legjo portere nem ront ajtóstól a ház beszélgetés valahogy így zajlott le. Interjú a Correre della Sera részért Fallaci: Hivatalosan mivel kolták ezt a példa nélkül álló dör Mátrai: Az FTC akkor egy am túra előtt állt. Július 5-én nekün New Yorkban kellett játszanunk, szerűen nem volt szabad időpoi mérkőzésre. Fallaci: Nem lehetett volna ji 26-én Budapesten játszani? Mátrai: Nem, mert június j tűzték ki a magyar-olasz válód mérkőzést. Fallaci: Négy nappal a VVK-d után?? Mátrai: Igen. Fallaci: Es akkor újra pályár^ tek néhányan a VVK-döntő részt' közül? Mátrai: A mi oldalunkon énj bért, Rákosi és Fenyvesi négy n< a VVK-döntő után ott voltunk a