Fradi műsorlap (1988)

1988. szeptember 3.

Fradi műsorlap két budapesti csapattal folytatja. A nyilvántartásokban, bajnoki táblázatokban tehát csak a 12 budapesti csapat egymás elleni eredményei számítanak. + A hadihelyzet a játékos­fronton is éreztette sajátos hatá­sát. A „megmenekült játékosok” Pesten folytathatták pályafutá­sukat. Bodoláról az egyik ferencvá­rosi vezető így nyilatkozott:- Az OSK ismeretes döntése értelmében Bodola abba az egye­sületbe mehet, ahová leginkább a szive húzza. A múltban több al­kalommal hangoztatta, hogy ő csak a Ferencvárosban szeretné tovább kergetni a labdát. Mi a legnagyobb szeretettel várjuk őt és minden kívánságát teljesí­teni fogjuk, természetesen, ami szerény erőnkből telik. Bodola hosszas habozás, inga­dozás után a Vasasba kérte az át­igazolását. Ott már sok nagyvá­radi labdarúgó volt és a régi tár­sakkal akart játszani... + A mérkőzések megtartása egyre nehezebbé vált. A MÁ- VAG a Fradi elleni mérkőzésére- játékoshiány miatt! - nem tu­dott kiállni! A Szövetség méltá­nyolta a nehéz helyzetet és hoz­zájárult a mérkőzés elhalasztásá­hoz. + Ferencváros—SZAC 6—0. Csak a II. félidő 6. percében esett az első gól, de azután „sű­rűsödtek” az események és a 36. percben már 6-0 volt az ered­mény. Ezután Csikós kivédte De­ák tizenegyesét... + Ferencváros-Elektromos 3-1. Az Elektromos szépítő gólja után nem volt középkezdés... „A gól után már nem tudják elkezdeni a játékot, mert meg­szólalnak a légiriadót jelző sziré­nák. A játékosok a lelátó alá vo­nulnak, a közönséget a rendő­rök kiterelik a nézőtérről. A né­zőtér pillanatokon belül üresen ásít. Nem kell azonban sokáig vá­rakozni, mert nyolc perc múlva felbőgnek a riadó elmúltát jelző szirénák. A játékosok és á kö­zönség ismét visszatér a pályára. Lázár játékvezető feldobással hozza újra játékba a labdát a fél­pályánál.” Még 29 percet játszottak a csapatok, de az eredmény már ne'Vi változott. Bt rkessy Elemér: - A kény­szerszünet kizökkentette a csa­patot lendületéből. Ezért maradt el a nagyobbarányú győzelem. * Alig félesztendős műkö­dés után Berauer József dr be­jelentette, hogy lemond a ferenc­városi labdarúgók vezetéséről...- Bankom megbízásából kell vidékre távoznom és ezért kellett az ügyvezető tisztséget - a leg­nagyobb sajnálatomra - rendel­kezésekre bocsájtanom. E rövid idő alatt megtanultam szeretni még jobban a Ferencvárost, annak játékosait, munkatársait, szurkolóit. Nem is hittem, hogy ennyi szeretettel és megértéssel találkozom ezekben a nehéz időkben. Nagyon fáj a válás. Berauer dr. távozásával a meg­üresedett helyre ismét Mailinger Béla „ugrott” be...- Kénytelen vagyok betegen is vállalni és meghozni az áldo­zatod - mondta Mailinger Béla, aki tikkor az FTC elnöke is volt- 35' évvel ezelőtt vezettem elő­ször labdarúgóinkat. Most ki tudja, hogy hányadik virágzáso­mat élem a labdarúgók élén... DECEMBER Lakat Károly, aki ekkor még csak ifjú titánként szerepelt a fradisták legjobb tizenegyében, ezt; mondta példaképeiről:- Az volt eddig a legnagyobb élményem, amikor Toldi Géza mögött fedezetet, Sárosi dr. mel­lett pedig összekötőt játszhat­tam... + Toldi Géza, aki a harctér­ről sebesülése miatt tért haza Budapestre, „balesetéről ” így nyilatkozott:- Egy buta golyó közvetle­nül a szivem fölött hatolt be a váltamba. Szerencsére már túl vagyok a közvetlen veszélyen. Pedig ha csak néhány centimé­terrel lejjebb hatol be a testem­be a golyó, akkor most nem me­hetnék ki pénteken a Fernecvá- ros-Újpest mérkőzésre... + Sajnos a Ferencváros—Új­pest mérkőzésből ezúttal sem lett semmi. 44 év után nehéz megállapítani, hogy kinek a hibá­jából - de a következő Sporthír­lap idézet, tény... „Délután 2 órakor a Szent István kórház előtt - mi újság­írók az Üllői úti pályára tartot­tunk — találkoztunk néhány új­pesti játékossal, akik már vissza­felé jöttek a pályáról. Zsengellér Gyula, Bíró Sándor és még né­hány játékos nagy tömeg kísére­tében tartottak befelé a városba. Utánuk a nép és azt mondták, hogy már nem lesz mérkőzés, mert az újpesti játékosok úgyis elmentek a pályáról. Ez két légi­riadó között történt. Két óra 38 perckor az Üllői úti pályára beengedik a nézőket. A második számú légiriadónak vége. A pályán teljes játékosgár­da várja a mérkőzés kezdetét. Honigberger János a Ferenc­város intézője:- Mi játszanánk, de nem tu­dom, hogy lehet-e még. Most már minden percért kár. Majorszky János, az Újpest igazgatója: - Mi is játszanánk, de az időből nem futja, mert négy óráig, a besötétedésig nem tudnánk befejezni még akkor sem, ha nem tartanánk szünetet.-Azt mondják, hogy az új-' pesti játékosok egy része már hazament — mondjuk az igazga­tónak.- Nem mentek haza, csak el­mentek óvóhelyet keresni.- Ügy látszik, a Szent István kórházig nem találtak óvóhelyet- mondjuk az igazgatónak - mert két órakor ott találkoztunk velük. Az Üjpest igazgatója erre nem válaszolt... Három órakor Mester György hangszórón kihirdette, hogy a mérkőzést nem lehet megtartani és a közönség hagyja el a pályát.” Akik dacosan ragaszkodtak az Üllői úti pályához, láthatták, amint a ferencvárosi labdarúgók egymás között elkezdtek focizni- és játékukat nem zavarta sem légiriadó, sem a korán beállt sö­tétség. A meccset négy óráig le lehetett volna játszani... + Az újabb időpont né­hány nap múlva megszületett: a Ferencváros—Üjpest mérkőzést december 25-én, karácsony első napjára tűzték ki. + A Sport utcai pályán mindössze 3600-an tekintették meg a Ferencváros-BSZKRT bajnoki mérkőzést. És ez volt ebben a fordulóban a nézőcsúcs! Hja, ekkor a férfiak már máshol tolongtak, nem a sportpályák pénztárainál... A Fradi 4—0-ra győzött a BSZKRT ellen, de az első fél­időben akár másként is alakulha­tott volna. Egyszer Tátrai a fe­rencvárosi gólvonalról rúgott ki egy labdát, később pedig Csikós egy 11-est hárított! A találkozó valamennyi gólját a Sárosi testvé­rek szerezték: Gyurka hármat, Béla egyet lőtt. + „Sárosi dr.-nak csütörtö­kön reggel el kellett volna hagy­nia a fővárost, hogy felsőbb uta­sításra elfoglalja állomáshelyét. Szerdán éjjel azonban váratlanul rohamok lepték meg, úgyhogy haladéktalanul be kellett szállí­tani őt az egyik sebészeti klini­kára. Még aznap éjjel vakbél ope­ráción esett át — ami igen sú­lyos természetű volt.” + A világháború folytán az egyesület életében példátlan eset fordult elő. A MÁVAG—Ferenc­város mérkőzés előtt egy nappal még csak hét játékos állt Berkes- sy edző rendelkezésére. A Sport- hírlap hasábjain szinte hirdetést adott fel, hogy a játékosok közül aki Budapesten van, jöjjön vasár­napjátszani: „Felkérem a játéko­sokat, hogy feltételnül adjanak életjelt magukról. Most nem az a fontos, hogy ki játszik majd, csak 11 játékost tudjak össze­hozni vasárnapra. Ha előbb nem érnek rá, akkor vasárnap dél­előtt 10 órakor minden körülmé­nyek között jelentkezzenek a Sport utcai BSZKRT pálya öltö­zőjében.” + Most pedig nézzük, hogy ilyen előzmények után hogyan zajlott le a Ferencváros utolsó háborús bajnoki mérkőzése: MÁVAG-Ferencváros 2-1. A mérkőzés úgy kezdődött - hogy még el sem kezdődött, máris légiriadó volt - a pályát ki kellett üríteni. Húsz perces késéssel kezdő­dött a találkozó. A közönség nem nyugszik a „kizárásba” - lassan visszaszivárognak a lelá­tókra. A rendőrtiszt odamegy a bíróhoz és a 10. percben levo­nultatja a csapatokat. Hosszas várakozás után Huba Miklós rendőrfelügyelő úgy intézkedik, hogy a mérkőzést mégis foly­tatják, de csak abban az eset­ben, ha a 10 ezres tömeg fegyel­mezetten fog viselkedni az eset­leg bekövetkező riadó esetén. Ebben a percben, ahogy ezt beje­lentették, megszólaltak a sziré­nák. Mindenki elhagyta a pá­lyát... A folytatás 40 perc múlva következett. Annak ellenére, hogy a Fe­rencváros végigtámadta az első félidőt, szünetben a MÁV AG ve­zetett í-0-ra. A második félidőben fokozó­dott a Fradi nyomás - de csak kapufáig és kihagyott gólhelyze­tekig jutottak a csatárok. Aztán egy ellentámadás - egy nagy vé­delmi hiba és - 2-0 a MÁVAG javára! Szó szerint puskaporos légkörben — kiállításokkal tarkít­va - folyt a mérkőzés. A Fradi öt perccel a befejezés előtt - emberhátrányos helyzetben! — szépített, de az egyenlítésre már nem volt idő. Az 1944-es eszten­dő utolsó gólját egyébként Kéri szerezte: Sárosi III. nagy lövése után a kapus kiejtette a labdát és a felfutó Kéri jól eltalált labdája a felső kapufa éléről vágódott a hálóba... + „Karácsonyhétfőn kellett volna lejátszani az immár kétszer elmaradt Ferencváros-Üjpest rangadót. Ezen dőlt volna el az őszi elsőség kérdése. A mérkőzés most, harmadízben is elmaradt. Háromnegyed tízkor az Üllői úton az FTC-pálya irányába hosszú sorokban özönlik a kö­zönség.- Biztos, hogy a Ferencváros lesz a győztes - hallatszik a tö­megből.- Tévedés, most az Üjpest a jobb, mi leszünk a győztesek - hallatszik a válasz egy nyilván­valóan újpesti szurkolótól. Amikor az FTC pálya elé ér­tünk, már nagy tömeg áll a ka­puk előtt. Bemegyünk a pályára. A kapun akkor jön éppen Schlosser Imre, a régi válogatott játékos és néhány újpesti fiú. ők mondják nagybúsan: — Elmarad a meccs! A lelátó alatti klubirodában Weisz István az FTC-pálya igaz­gatója fogad bennünket:-Az előbb kaptam távbeszé­lő értesítést a rendőrségtől, hogy visszavonják a mérkőzés megren­dezésére adott engedélyt. Pedig legalább 15000 néző lett volna kiváncsi a mai összecsapás­ra. Azért is sajnálom, hogy a mérkőzés elmarad, mert a pálya kitűnő állapotban van. Az idény közepén sem lehetne jobb. Elhagyjuk a pályát. A kapu előtt még mindig álldogálnak né­hány an. Nem akarják elhinni, hogy a mérkőzés elmarad. Aztán az egyik mélyen a szemére húzza a kalapot és csendesen annyit mond:- Annyi baj legyen, így leg­alább a Ferencváros végzett a Hadi Bizottság őszi fordulójában az első helyen!” + A Nemzeti Sport utolsó számában közölt utolsó tabellán ez volt az első hat helyezett sor­rendje és pontszámaj 1. Ferencváros 18 pont (43:10) 2. Üjpest 18 pont (35:16) 3. Csepel 14 pont 4. Gamma 12 pont 5. Nemzeti Vasas 11 pont 6. MÁVAG 11 pont Természetesen az MLSZ ezt a küzdelemsorozatot csak félbe­szakadt bajnokságként tartja nyil­ván. Amennyiben a teljesség ked­véért beszámítjuk a Ferencvá­ros-Üjpest félbeszakadt találko­zó 1-1-es eredményét - a sport- lexikonokban is ezt teszik - ak­kor is a Ferencváros elsőségével zárul ennek az időszaknak a rangsora: 1. Ferencváros 119 11 44:11 19 2. Üjpest 11 9 1 1 39:17 19 Hogy milyen eredményt ho­zott volna a két csapat egymás elleni sorsdöntő 90 perce? Ki tudja, ez már örök talány marad. Ami viszont sporttörténeti tény, hogy öt hónap múlva a Fe­rencváros az Üjpest felett aratta első felszabadulás utáni bajnoki győzelmét! De ez már egy újabb fejezet... A KISPESTIEK ELLEN KEZDŐDÖTT. A háborús romok meredez- tek, mindenkinek nehéz volt a kezdet. A Fradinak még az is bizonytalan volt, hogy lesz-e kezdet? 1945. március-április­ban elhangzottak olyan kije­lentések, hogy a hírhedt Jaross- ügy miatt szüntessék meg, osz­lassák fel az FTC-t! (A háborús bűnös Jaross Andor mintegy fél évig volt az FTC elnöke - és ezt rótták fel az egész FTC-nek. Pe­dig hát nem a fradisták akarták Jarosst, a belügyminisztert az FTC elnöki székébe ültetni...) A klub működését a felszabadulást követő hetekben felfüggesztet­ték. Nehéz napok voltak. Szeren­csére nem tartott sokáig. Az FTC hamarosan visszakapta mű­ködési jogát. Az engedélyt Barcs Sándor írta alá... Az Üllői úti pálya aránylag épségben megúszta a háborús hó­napokat. Sárosi dr. is ott topor- gott a lelátók előtt és újságolta a jelenlévőknek:- A téli műtét után nyolc kilót fogytam és az ostromot sok izgalommal vészeltem át. Na, de remélem, hogy hamarosan a régi leszek, és együtt lehetünk vala­mennyien. Sajnos szegény Nagy III. Pali már nem lesz többé kö­zöttünk: egy aknaszilánk kioltot­ta életét. Aztán valaki felvetette, hogy ismét megalakult az MTK!- Ügy is mint ember, de úgy is, mint ferencvárosi játékos csak örülni tudok a nagymúltú kék­fehérek csatasorba állásának. Már alig várom a legközelebbi FTC-MTK mérkőzést. Szeret­nék újra gólt nigni a kék-fehérek hálójába... Aztán kiderült, hogy Sárosi nem tudott az MTK elleni mécs­esig „várni” — az első barátságos meccsen, a kispestiek elleni talál­kozón kétszer is a kapuba talált! „Az új Fradi premietje az ül­lői úton - jó Sárosival és döntet­lennel” - írták a Népsport 1945. április 24-i számában. Az alagsor­ban hideg öltözők fogadják a csapatokat, a hazaiakat, meg a Kispest együttesét. A játékveze­tői öltözőben Barna Béla. az Európa-szerte ismert futballbí­ró készülődik, hogy oly hosszú kényszerpihenő után ismét sípot vehessen a szájába. S ahogy el­kezdődik a játék, a kispadon Szűcs Nándor, a kispestiek inté­zője máris úgy , izgul, mintha bajnoki pontokért folyna a küz­delem. Át is szól a Fradi intéző­jének:- Azért egy pontot minden­képpen szeretnénk arn hazavinni! Az edzéshiány természetesen meglátszik a játékosokon, főleg a fradistákon. A Kispest némi előnyben van, mert két vagy há­rom barátságos mérkőzést már játszott, az FTC-nek viszont ez az első barátságos meccse az új világban. Kisüt közben a nap s mindjárt melegebbnek tűnik az idő, jobb kedvre derülnek a né­zők. Szűcs óhaja teljesedik, a Kispest valóban elvisz egy pon­tot. (FTC—Kispest 2-2) A nézőtér percek alatt kiürül. Hja, most nincs tízezres néző­sereg, a villamosok se járnak olyan sűrűn, mint annakelőt- te. Az egy napja járó 52-es villa­moson fürtökben lógnak az em­berek, a pályáról,kijövök nemi­gen férnek fel rá. így aztán a leg­többen gyalog vágnak neki az út­nak, a kilencedik kerületiek csakúgy, mint a kispestiek. És mégis boldogok, azt sem tudják, minek örüljenek jobban Annak, hogy megindult a villamos, vagy annak, hogy megindult a foci. Valószínűleg mindkettőnek, hisz egy hét múlva már indul a baj­nokság. + A bajnoki rajtig azonban még egy barátságos meccsre is futotta. A Latorca utcában: FTC—Elektromos 3—2. A kor egyik legtehetségesebb fia­tal játékosa. Kubala László ek­kor viselte először a zöld fehér mezt. Góllal mutatkozott be... A Latorca utcából nemcsak a kép­zeletbeli 2 pontot hozták el a fradisták, hanem az Elektromos edzőjét is! Szabó Pál a métkő- zést követően megegyezett a fe­rencvárosi vezetőkkel és az. Üllői útra szerződött. + Az MLSZ az 1945. évi bajnokság nevezési díját 100 pengőben állapította meg. A kü­lönféle osztályokban összesen 99 csapat nevzett. Az I. osztály 12-es létszámú volt, és csak bu­dapesti csapatok szerepeltek benne. MÁJUS Nagy bravúrt hajtottak végre a labdarúgás irányítói. A le­rombolt Budapesten egy hónap­pal a felszabadulás után már baj­noki meccsek voltak! A Fradi első bajnoki meccsét május 6-án a Vasas ellen játszot­ta. Egy rövid részlet a mérkőzés- tudósításból: „Viharzó ferencvárosi táma­dás vezeti be a játékot, de a Va­sas védelem jól rombol. Sárosi Béla szabadrúgása sorfalban akad fel, majd Gyurka remek kercszt- passzáról Gyulai lekésik. A kö­vetkező FTC-roham végén Gyu­lai mellé teszi a labdát. Sípos lö­vésszerű beadása Aknavölgyi ke­zében akad el. Zúg a Hajrá Fra­di! Remek az iram.