Fradi műsorlap (1987/88)

Fradi futballmúzeum

múzeum (1927-1937) A könyvben közölt évtized eseményei, érdekességei közül az 1934-es' nyár történéseit eleve­nítjük fel a Fradi futballmúze- umból: JÚNIUS — A Ferencváros megnyerte az 1933-34. évi bajnokságot! Az utolsó találkozón a Phőbus ellen 6—O-ra nyertek a mieink, így a meccs végén nagy öröm tombolt. „A bajnokcsapat kézfeltar­tással üdvözli híveit mindkét tribün felé és válaszképpen a B-közép zászlaja alól visszhang­zik az üdvkiáltás. A Ferencvá­ros öltözőjében bajnoki vígság uralkodik. Blum az ajtóban minden befutó játékossal össze- csókolózik. A vezetőség is sor­ban gratulálja a játékosokat. Mailinger elnöknek nyit utat a tömeg^és zuhog az elnöknek az éljen! A mérkőzés után vagy 200 szurkoló jelenlétében alkalmi bajnoki vacsorát rögtönöztek. A pohárköszöntők hajnalig tar­tottak, közben pedig szólt a Fra­di induló: — A Ferencváros-Florids- dorf KK mérkőzésre 10 bécsi szurkoló gyalog jött Pestre! Tan- góharmonikázva, énekelgetvé meneteltek és mindenhol meg­kínálták valamivel a szegény, de lelkes szurkolókat. A Floridsdor- fert ,a mi játékosaink „kínálták meg — nyolc gólt rúgtak a bé­csiek kapujába! JÚLIUS — A Ferencváros a Kladnó le­győzése után a KK-elődöntőbe jutott. Nagy tekintélye volt a csapatunknak, hiszen a követ­kező ellenfél, a Bologna igen­csak nagy jutalmat kapott a Fra­di kiverésnek esetére. A Bolog­nának beígérték, hogy amennyi­ben legyőzi a Ferencvárost, a döntőbe jutás időpontjáig in­gyen nyaralhatnak a játékosok Riminiben! Sajnos, az olaszok elfogadhatták a „nem minden­napi „prémiumot’. .. — Schiavio, a Bologna világ­hírű játékosa nagyon elfoglalt üzletember volt, aki majd min­dig repülőgéppel utazott csapata után az esedékes mérkőzésre. A szurkolók elhatározták, hogy a népszerű csatárnak pénzt gyűj­tenek és részére különgépet vásá­rolnak! A válogatott center Ke­resztneve Anglio, ami magyarul angyalkát jelent. Hamar meg­kapta a népszerű center a „repülő angyalka becenevet. — Érdekes csatársorral kísér­letezett a Ferencváros a Moravs- ka Slavia elleni nemzetközi elő­készületi mérkőzésen, A klub történetében ekkor egyszer for­dult elő Lázár, Toldi jobbszárny! (Lázár, Toldi, Sárosi, Székely, Kemény.) Lázár nagy klasszisát mutatta, hogy bár idegenül moz­gott a szokatlan helyen, a leg­szebb gólban így is benne volt: „A 40. percben Lázár. lefut, nagyszerűen átível a túlsó oldal­ra, ahol éppen jókor érkezik Ke­mény, lábra jön neki a labda, kapásból be is lövi. Nagyon szép- gól volt! A brnói mérkőzést a Fradi 5-2-re nyerte.- A jó főpróba után kiáb­rándító volt a folytatás: a Bo­logna ellen Budapesten csak 1 — 1 -es döntetlen született. Pedig Schiavio egy tizenegyest még ki is hagyott. A földbe rúgott. . .- A Hungária a Sparta elleni harmadik meccsét semleges pá- láyn Bécsben játszotta. Ez a ta­lálkozó is döntetlen eredményt hozott, így sorsolás következett. A kalapból a Sparta nevét húz­ták ki, a magyar csapat kiesett a KK további küzdelmeiből.- Bolognában a 40 fokos melegben a Ferencváros négygó­los vereséget szenvedett (1—5). Letört volt az egész csapat, de Papp Lacinak még külön bánata is volt. A találkozó előtt ugyanis Táncos azt ígérte a hátvédnek, hogy amennyiben a Ferencváros továbbjut, elengedi Papp Laci teljes kártyaadósságát, ami a Bo­lognába vezető Jiosszú úton ke­letkezett. Mint utóbb kiderült. Táncos Misi nem volt könnyel­mű ember. ..- A Szürketaxi csapatának legnagyobb sztárja a volt váloga­tott ferencvárosi labdarúgó, Ta­kács II. József volt. Amikor a taxisok csapata Kassán túrázott, úgy harangozták be a meccset, hogy egy fiút beöltöztettek fut­ballista mezbe, kezében egy Ta­kács II. felirattal járta a várost és toborozta a nézőket. A kassai taxisok is kitettek magukért. Az állomásról öt taxi szállította a pesti .Kollégákat”. Takács II. külön kocsit kapott.. . AUGUSZTUS- Pozsonyban csonka mér­kőzésen 2-1-re kikapott a Fradi a Bratislavától. A játékvezető a 80. percben a közelgő nagy vi­har és sötétedés miatt 10 perccel korábban lefújta a mérkőzést.- Chemnitzben nagyobb si­kerrel szerepeltek a mieink. 0—2 után előbb 4-2-re fordítottak az eredményen (5 perc alatt lőttek négy gól!), majd az utolsó per­cekben 5—5-re állt a mérkőzés. A győztes gólt Toldi—Táncos— Toldi—Kemény-akció végén nagy lövéssel a balszélső szerezte.,- A Fradi-pálya várható fü- vesítési akciójával kapcsolatban Pataki Mihály, a Ferencváros sportigazgatója így nyilatkozott:- Nemcsak szívesen látnám a füvesítést, hanem egyetlen vá­gyam ez idő szerint, hogy klu­bunk játékosai végre gyepes pá­lyához jussanak. Nem vitás, hogy a füvesített pályán tökéletesebb a játék, tetszetősebb, a játéko­sok testi épségét is jobban véd­jük, anyagilag is gazdaságosabb. Nagyon boldog volnék, ha a ter­vet a közeljövőben sikerülne ke­resztülvinni. 1936 tavaszán skerült.. SZEPTEMBERBEN MEGJELENIK: FRADIFUTBALLMÚZEUM A MEXIKÓI TÚRÁTÓL A SZÁZGÓLOS FRADI CSATÁRSORIG A címben jelölt időszak 1947 nyarától 1949 szilveszteréig öleli fel a ferencvárosi labdarúgók egyik sikerkorszakát. A Ferencváros 1949-ben, a klub 50 éves jubileuma idején káprázatos teljesítmény­nyel bajnokságot nyerL A „százgólos csatársor - Budai, Kocsis, Deák, Mészáros, Czíbor - ekkor játszott és a fradisták sikert-sikerre halmoztak. Négyen — Ru­das, Lakat, Deák, Mészáros — emlékeznek a négy évtizeddel ezelőtt történtekre. A könyveben számtalan érdekes momentum, korabeli híradás szere­pel és fényképanyag is eddig nem publikált fotókból áll. Most ízelítőül a negyven évvel ezelőtti eseményekből idézünk három hónapnyi történéseket. , 1948 JÚNIUS — A magyar sportközvéle­mény érdeklődéssel várta a dön­tést, hogy labdarúgócsapatunk résztvesz e az olimpiai játéko­kon? Az MLSZ elnöksége úgy döntött, hogy mivel élvonalbeli labdarúgóink nem felelnek meg a F?FA amatőrszabályainak így nem tehetik le az olimpiai esküt — nem indulhatnak a londoni olimpián. — A bajnoki fináléra a fe­rencvárosi törzsszurkolók is nagy­ban készülődtek: B-Közép! Figyelem! Felhívjuk a B-Közép tagjainak figyelmét arra, hogy akinek még nincs jegye a Ferencváros-Csepel mérkőzésre, a IX. kerületi Hor- váth-vendéglőben szombat déli 12 óráig még kaphat. A mérkő­zésre vasárnap délután 1 órakor teherautókon indulunk a Hor- váth-vendéglőtől. Zsikla Sándor a B-Közép vezetője. — Az év legizgalmasabb mér­kőzésén elveszítettünk egy kar­nyújtásnyira lévő bajnoki címet! Csepel-Ferencváros 4-3! Ame­lyik csapat győz, az a bajnok! Döntetlennél pedig a Vasas. A ritka érdekes mérkőzésen emlé­kezetes események voltak. A Fradi a 3. percben már 2—0-ra vezetett! A Csepel 0—2-ről egyen­lített, majd 3—3 után 7 emberrel is (10 ferencvárosival szemben!) megszerezte a győzelmet. A bajnokság sorsát eldöntő gól év­tizedek óta beszédtéma. A befe­jezés előtt 8 perccel így szüle­tett: „Fenyvesi a jobbszélről fut­tából bead, Henni melléről kipat­tan a labda, Pintér ráfut és kö; zelről bekotorja a labdát! Henni döbbenetes hibája után a Fradi kikapott és ez nemcsak a bajnokság elvesztését, hanem még a 2. helyről való lemara­dást is jelentette: 1. Csepel 52,2. Vasas 51, 3. FTC 50 ponttal. Még két nap múlva is foglal­kozott a Népsport a ferencvárosi kapussal. Mi volt Hennivel a rang­adón? — címmel a mérkőzés után történteket taglalták: „A többiek már régen felöl­töztek, de Henni Géza még min­dig ott szomorkodott az öltöző­padon. Hja! Két gólban benne volt. A ferencvárosi matematiku­sok kiszámították: ha Henni nem hibáz, akkor 3—2 a javunkra, és mienk a bajnokság! Mi történ­hetett Hennivel? A kapus így meséli el a két sorsdöntő gól históriáját: - Az elsőnél rosszul dobtam magam. Valahogy elté­vesztettem a labda röppályáját, a másiknál pedig kicsúszott a lab­da a kezemből és a mellemről kipattant a labda. Este a vereség ellenére is össze­jött a csapat, csak Henni hiány­zott. — Az a baj, — mondta Nádas elnök — hogy éppen a legbizto­sabbnak vélt emberek mondtak csődöt. Henni máskor mérkőzé­seket nyer meg, most meg ő vesztette el a két pontot. A szo­morú csak az, hogy tezzel a baj­nokság is elúszott.. .” Negyven év elteltével is indu­latokat vált ki ennek a bajnok­ságnak ilyen döbbenetes elvesz­tése, Henni példa nélküli hibázá- sa. A Fradi tábor nehezen tért, napirendre a klubot rendkívül fá­jón sújtó eseményre. Amikor Mészáros József — már mint a Fradi edzője — 1965-ben New Yorkban járt, találkozott Henni Gézával. Következzék néhány sor Mé­száros József „A Fradi New Yorkban című 1965-ben megje­lent kitűnő könyvéből: „Most tizennyolc év elmúltával, feltet­tem neki a kérdést: — Mondd, Géza, az a negye­dik gól, ott Csepelen. . . emlék­szel? Rábólintott. — Az hogy volt? — Tudod, Dodó, vannak dol­gok, amikről az ember soha nem beszél. Úgy hiszem, ez is válasz.’ JÚLIUS — A felszabadulás utáni idő­szak egyik legérdekesebb kupa­küzdelme’ 1948-ban a szabad­ságharc 100. évfordulója alkal­mából kiírt Centenáris Kupa volt. A Centenáris Kupában magyar élcsapatok - FTC, Vasas, MTK, Csepel — mellett a Wacker és a Jednota Kosice szerepelt. — A Népsportban a forró júliusi napokban arra emlékez­tették a szurkolókat, hogy 'az élcsapatok edzői miket szoktak mondani, az öltözőkben játékosa­iknak. íme három híres edző jellemzői: Lyka Antal, Ferencváros: egyik fiútól a másikig járkál, mindent elkövet, hogy ne vegyék észre rajta, hogy izgul. Csendes, foj­tott hangon beszél: — Elvárom, hogy a régi Fradi játékosoktól tapasztalt igazi lelkesedéssel küzdjetek! Szünetben, amikor rosszul áll a mérkőzés így be­szél: — Nincs még baj. Ha össze­szeditek magatokat, meg is nyer­hetitek a mérkőzést. A csatárok minden helyzetből lőjjenek, ak­kor miénk a mérkőzés. Guttmann Béla, Kispest: idegent nem enged tartózkodni az öltö­zőben. A beszédet így kezdi: — Fiúk! Maguk tudják, hogy nem szeretek sokat beszélni. Az én fogalmaim szerint ezt a mér­kőzést nem veszíthetik el, ha pontosan betartják az utasítása­imat. Legalább tíz percig beszél. Hát még ha szeretne. . . Ha jól áll a mérkőzés hévvel mondja: Öcsi! Ragyogó volt. Dodó! Tessék minden helyzetből lőni. Az újságírók felé fordulva, sut­togva mondja: — Mit szólnak a csapathoz? Ragyogóan játszanak a fiúk!. .. Bukovi Márton, MTK: olyan szigorú arccal néz körül az öl­tözőben, hogy az idegen ijed­ten menekül. Ekkor elégedett, és kemény hangon beszél: — Nándi! Maga nem cselez sokat, hanem rögtön továbbadja a lab­dát. Sándor gyerek! Ha mókázni mer, velem gyűlik meg a baja. Börzsei! Maga nem Kockáztat, hanem mindent egyből rúg, de ha van ideje, tegye le szépen, laposan a labdát a csatáraink­hoz. Tudnak maguk játszani, csak ne higyjék, hogy az ellenfél nem tud annyit, mint maguk. Tessék gólt rúgni, aztán nem bánom, ha kissé mókáznak. Szóval valahogy ilyen stílus­ban beszéltek az edzők a szüne­tekben, játékosaikhoz. . . Egyébként a Fradi családias légkörére jellemző, hogy az ed­zők majd mindig tegezték játé­kosaikat, és a sikerhez nem a tudásukat kérték, hanem a szí­vüket. . . AUGUSZTUS / — Mészáros Józsefet is leiga­zolta a Ferencváros! A Kispest színeiből egyszeres válogatott­ként érkezett az Üllői útra. «• „Mészáros megszerzése nagy- jelentőségű a Ferencváros szem­pontjából. Mészáros a magyar labdarúgás egyik nagy értéke. A Ferencvárosnak hosszú idő óta nincs megfelelő balösszekötője, most azonban Mészáros igazi megoldásnak látszik. A szakíró — Kiéber Gábor, sokszoros válo­gatott labdarúgó — szerencsére ezúttal sem tévedett. Mészáros leigazolásával együtt volt a Fradi legendás csatársora: Budai, Ko­csis, Deák, Mészáros, Czibor! Az MTK elleni Centenáris Kupa mérkőzésen játszott .együtt ez a „százgólos csatársor , amely első meccsén csak három gólt szer; zett — a kék-fehérek „ötösével szemben. A Népsportban így ér­tékelték a látottakat: „Az első percben mintha sok­kal több ferencvárosi játékos lett volna a pályán, mintha csupa fiatal csikó harcolt volna zöld-fe­hér mezben. Pompás góllal koro­názta meg a Ferencváros a kez­deti játékot. Ám a gól után rá­kapcsolt az MTK is és percek alatt nemcsak egyenlített, hanem ,a vezetésre is szert tett. Hiába harcolt a Ferencváros védelem a harmadik gól is megszületett. A Ferencváros azonban nem om­lott össze, ellenkezőleg, erősí­tett, sokszor tűzijátékot rende­zett a kék-fehérek kapuja előtt. Fordulás után a Fradi Deák ré­vén gyönyörű gólt lőtt. Idény előtt ilyen tartalmas, szép és iz; galmas játékot régen láttunk. — A Centenáris Kupa mérkő­zéseket nagy érdeklődés kísérte. A Megyeri úton rendezett Fradi- MTK-t például 28 ezren tekin­tették meg! A nézők a szünetben nem mindennapi látványosság részesei lehettek: „A pályán nyolc pincér tálcá­val a kezében (a tálcán egy-egy pohár feketekávé volt) három kört futott. A közönség nagy érdeklődéssel nézte a versenyt s nagy tapssal jutalmazta a be­futó Lovász Ferencet (Hangli). Másodiknak Máthé János (EM- KE), harmadiknak Bogár Gyula (Országház) futott be. — Ferencváros-Wacker 3-0! Ezzel az értékes győzelemmel a Fradi a 3. helyen végzett a Cen­tenáris Kupában. Az új erők — Budai, Czibor, Mészáros — beépí­tése az őszi idényre ez volt a ferencvárosi vezetők célja. Ez még az eredménynél is fontosabb volt. A Centenáris Kupát az MTK nyerte és az ezüst trófeát — ame­lyet ugye 100 évenként csak egy­szer lehet megnyerni! — Hideg­kúti Nándor vette át azon a Gundelben rendezett vacsorán, amelyen csak a kapitányok kép­viselték csapatukat. A Fradi ré­széről Rudas Ferenc vette át a 3. helyért járó serleget.