Fradi műsorlap (1984/85)

1984-1985 / 4. szám

8 Fradi műsorlap 1984/85-OS IDÉNY, 4. SZÁM 1-3, majd 8-3, s végül 9-7 lett az eredmény. Egy játékvezetői téve­dés sorsdöntő módon befolyásolta a mérkőzés kimenetelét. 3-2-re ve­zetett a Vörös Lobogó, amikor a kitűnően játszó Sándorral szemben Lóránt olyan súlyos szabálytalan­ságot vétett, amiért feltétlenül ki­állítás járt volna. (Kalmár Jenő edző le is hívta a sportszerűtlen Lórántot és Palicskót küldte a pá­lyára.) Á Vörö6 Lobogó legjobbjá­nak korai kiválása hosszú időn át úgyszólván megbénította a csapatot. így az első félidőben a Honvéd, a másodikban a fellelkesült Bp. Vörös Lobogó kitűnő támadójátéka valósággal magával ragadta a kö­zönséget. Igaz, hullottak a gólok is... — Angliában öt perccel előbb fújta le a bíró az Arsenal—West Bromwich Albion mérkőzés első félidejét. Később rájött a tévedésre és az öltözőből hívta vissza a já­téktérre a két csapatot. Utána me­gint megkezdték a szünetet... — Az 1954-es bajnokságban mu­tatott teljesítmények alapján posz­tonként értékelték a játékosokat. A balfedezetek közül Dékány Ferenc végzett az élen. Sajnos, a válogatók mindezt nem vették figyelem.be ... — A Bp. Kinizsi sportolói közül többen is kitüntetésben részesültek. Ekkor lett a Magyar népköztársa­ság Érdemes Sportolója Bartók Já­nos, Hidas Márton, Kávai Zoltán, Kovács Csaba, Márton László, Mészáros Géza, Paulovits Béla, Riheczky Rezső, Sándor István, Ütő Géza evezősök, Csetényi István és Lengyel Sándor tekézők. — Január utolsó napjaiban a Kő­bányai úti pályán lejátszotta első nyilvános mérkőzését a Kinizsi csa­pata. A ködös, nyirkos időben a MÁVAG volt az ellenfél (18-3 volt az eredmény), ötletes húzásokkal, nagy kedvvel játszottak a mieink, a közönség élvezte a játékot, a gó­lokat. Fenyvesi egyik gólja nagyon tetszhetett, mert egy szurkoló be­rohant a pályára és hosszasan ráz­ta a kezét a balszélsőnek ... FEBRUÁR — Róma és Budapest nagy esély-» lyel harcolt az 1960-as olimpia ren­dezési jogáért. Budapest többek között nagy stadionjával, a Margit­szigeti sportlétesítményekkel, a vi­zes sportok dunai lebonyolításával érvelt. A szállodai nehézségek vi­szont tény, hogy nem emelték esé­lyeinket. Az olimpiai falu egy ré­szét a Margitszigeten (itt a nők kaptak volna elhelyezést), másik részét a budai hegyekben emelték volna... 11. KÉRDÉS: Ezt megelőzően mi­kor kapta meg Budapest az olimpia rendezési jogát? (Válasz a 12. ol­dalon) — Február 6-án megalakította a Bp. Kinizsi kajak-kenu szakosztá­lyát! Az alakuló ülésen egyhangú­lag választották meg a szakosztály elnökévé Bencze Lászlót, vezetővé pedig Kőhalmi Bélát. A kajakozók edzője Granek István lett. A kaja­kosok és kenusok a pesti Duna- parton a Kinizsi evezősök vízitele­pén, a Latorca utcában kaptak ott­hont. — Majd minden klub megalakí­totta Baráti Körét. Szabálymagya­rázó előadások, tájékoztatók jelen­tették az első programokat. A Ki­nizsi Baráti Körébe is többszázan jelentkeztek már a kezdet kezdetén. — A jégkorong bajnoki cím sor­sa a döntő mérkőzésen csak hosz- szaihbítás után dőlt el: Bp. Kinizsi— Postás 4-2. Egyesületünk ekkor nyert másodszor jégkorongbajnok­ságot. 12. KÉRDÉS: >— Napjainkig hány bajnokságot nyert a jégkorong-csa­pat? '(Beküldendő) MÁRCIUS — „Sebes Gusztáv az OTSB el­nökhelyettese és Titkos Pál, az OTSB labdarúgó osztályának veze­tője Bécsben részt vett az európai labdarúgó bizottság ülésén. A meg­beszélések elején a bizottság az el­hunyt Josef Gerő dr. helyére Sebes Gusztávot választotta meg alelnök- nek. A megbeszélések során hosszú vitát folytattak az Európa-bajnok- ság megrendezésének módjáról.” — Az Üllői úti pólya állóhelyi kerítése „jubilált”: a tömeg nyo­mására harmadszor dőlt be mérkő­zés közben... — A Bp. Kinizsi—Salgótarjáni Bányász mérkőzésen érdekes e6et történt. Jedlicska már kétszer meg­rúgta Kertészt, és a harmadik „me­rényletre” készült, amikor Kertész ezt észrevette. Közvetlenül a part­vonal mellett folyt a játék, és Jed­licska nagy lendülettel rohant Ker­tész felé. A szélső villámgyorsan elugrott, s a tarjáni hátvéd neki­szaladt Harangozó partjelzőnek, he­lyesebben: lendületben levő bal lábával véletlenül a partjelzőt rúg­ta meg... így a partjelző ezen a mérkőzésen sérülten jött le a pá­lyáról — lerúgták! — Közel 100 ezer (98 000) néző élvezte a Népstadionban a Bp. Honvéd—Kinizsi rangadót. A nagy­számú nézősereg csak érvénytelen gólt láthatott: egy ízben Kocsis leshelyzetből fejelt a hálóba. A Kinizsi hat mérkőzés után is ve­retlen maradt! Még egy érdekes­ség : ennyi néző bajnoki mérkőzé­sünkön soha nem volt. Április — A Húsvéti Torna-győzelmet egy bécsi bravúr jelentette: Bp. Kinizsi—Rapid 2-2! Volt ennek a 30 évvel ezelőtti mérkőzésnek egy érdekes momentuma. Stojasipal — a híres osztrák játékos — akinek Bécsben sportáru üzlete volt, a ta­lálkozó előtt egy garnitúra zöld­fehér szereléssel ajándékozta meg a Kinizsi csapatát. A mieink — kis vita után — úgy döntöttek, hogy az ajándékmezt veszik fel a Rapid elleni mérkőzésen. A csapat- vezetőt a hazaérkezés után ezért el­marasztalták, és a zöld-fehér szere­lést a továbbiakban sem használ­hatták a játékosok. iAz viszont megváltoztathatatlanul tény marad, hogy a Kinizsi-korszakban is ját­szott egy mérkőzést csapatunk zöld-fehérben... — Bp. Kinizsi—Győri Vasas 6-1! „A Kinizsi fiataljai ezen a mérkő­zésen nem csak lelkesen, hanem a játék legnagyobb részében kitű­nően is játszottak, s valósággal le­lépték a győrieket. Az élelmezési csapat jóformán már az első ne­gyedórában bebiztosította győzel­mét, amikor is már háromgólos ve­zetésre tett szert.” Érdekes, hogy már az első félidőben is 6-1 volt az eredmény! A második játékrész­ben mindkét csapat több lehetősé­get puskázott el. A legnagyobbat Dalnoki, aki még büntetőt is hibá­zott! MÁJUS — A Kinizsi hazaérkezett dámái portyájáról. Három mérkőzésen 15 gólt lőttek a magyar csatárok! — Egyesületünk 26 év után is­mét angol csapatot fogadott: Bp. [Kinizsi—Tottenham Hotspur 4-1! A Népstadionban angol klubcsa­patnak Orosz Pali lőtte első gó­lunkat. (A négyből hármat ő szer­zett!) — A magyar válogatott hazaér­kezett jól sikerült északi portyájá­ról: négy győzelem, 27-4-es gól­arány örvendeztette a hazai szur­kolókat. A túra során Kocsis és Palotás volt a legeredményesebb, mindketten 6—6 gólt lőttek. — Százezer néző döbbent csend­ben figyelte, amint a Skótok meg­szerezték a vezetést a Népstadion­ban. Aztán a II. félidőiben Hideg­kúti, Kocsis és Fenyvesi neve ke­rült a villanyújságra... JÜNIUS — A Népstadion kettősrangadó­ján 13 gól esett. A Honvéd—Dózsa eredménye 6-4 volt, utána pedig a Kinizsi 3-0-ra győzött az Izzó el­len. Az előmeccsen egyébként a Dózsa már 3-0-:ra vezetett! A Hon­véd az 52. percben egyenlített: Czi- bor szögletrúgása érintés nélkül csavarodott a bal felső sarokba ... A Kinizsi—Izzó mérkőzésen is esett gől az 52. percben: igaz, az még csak az első gól volt és nehezen született meg. Qmfoódi tizenegyesét a kapus kiütötte, Ombódi rárajtolt és másodszorra már nem hibázott. 13. KÉRDÉS: Amikor az 1978— 79-es bajnokságban a Fradi az Izzó­val a Tábor utcai pályán mérkő­zött, ki rúgta a tizenegyest? (Vá­lasz a 12 oldalon.) — „A NOB kongresszusát ünne­pélyes keretek között nyitották meg 'Párizsban. A Sorbonne zászlókkal, olimpiai ötkarikával feldíszített nagytermében francia sportolók — különböző sportágak képviselői — felszerelésben állták sorfalat. Az ünnepségen részt vettek a NOB- tágok, a nemzeti olimpiai bizott­ságok és a nemzetközi sportszövet­ségek tagjai. Abban a teremben nyitották meg az 56. NOB kong­resszust, ahol 61 esztendővel ez­előtt Coubertin javaslatára felújí­tották az újkori olimpiákat. Ünne­pélyesen zengett a Marseilles dal­lama. Massard, a francia olimpiai bizottság elnöke, a NOB alelnöke mondott beszédet, megemlékezett Coubertinről, majd a köztársasági gárda szimfonikus zenekara elját­szotta az új olimpiai himnuszt. Ez­után Avery Brundage, a NOB el­nöke mondott beszédet.” — Ezen a NOB kongresszuson dőlt el, hogy az 1960-as olimpia rendezési jogát Róma kapta. A magyar olimpiai küldöttség veze­tői a szavazás után sportszerűen az elsők között gratulálták Róma képviselőinek. — Egy emlékezetes nagy mér­kőzés a Népstadionban: Bp. Kini­zsi—Bp. Honvéd 4-4! Az első fél­időben már 3-0-ra, majd 4-1-re a Honvéd vezetett. Félidőben a né­zőik arról vitatkoztak, hogy 6-1-re, vagy 6-2-re győz-e a Honvéd ... A II. félidőben a Kinizsi korszak egyik leglelkesebb játékát láthat­ták a nézők, és ezúttal a gólok sem maradtak el! Ez volt a tavaszi idény zárómérkőzése. A tabellán az élcsoport így festett: 1. Bp. Vörös Löbogó 26 pont; 2. Bp. Honvéd 25 pont; 3. Bp. Kinizsi 22 pont. 14. KÉRDÉS: — ön szerint mi­lyen napon rendezték a Kinizsi— Honvéd rangadót? Hétfőn? Szer­dán? Pénteken? Szombaton? (Válasz a 12. oldalon.) — 16 év után ismét megindul­tak a KK-mérkőzések! A Népsta­dionban a nyitányon: Wacker Wien—Bp. Vörös Lobogó 3-3. Újvi­déken: Vojvodina—AS Róma 4-1. JÜNIUS — Ä vízilabdacsapat 1-1-es fél­idő után 5-3-ra győzött a Dózsa elleni rangadón. Ez a győzelem egyben azt is jelentette, hogy a Kinizsi került a tabella élre! A Dózsa ellen ez a csapat remekelt: Ambrus — Dancsa, Dómján, Jaskó, Kárpáti, Bánfai III., Felkai. 15. KÉRDÉS: — Közülük kik azok, akik napjainkban az FTC ví­zilabdaszakosztályában tevékeny­kednek? (Beküldendő.) — Az evezősök szép sikereket arattak az országos bajnokságon. Kormányos és kormányos nélküli négyesben Kinizsi hajó ért elsőnek a célba, méghozzá 2—3 hossz előnnyel! Az egyesek bajnoksága „háziverseny” volt: 1000 m-ig az esélyes Bartók egy hajóhossz előnyt szerzett Fok előtt, de nem sokkal ezután rosszul lett, s kiállásra kényszerült. Fok így nagy fölény­nyel biztosan nyerte a bajnokságot. — A KK elődöntőben a kor két legjobb magyar klubcsapata talál­kozott. Hullottak a gólok... Bp. Vörös Lobogó—Bp. Honvéd 2-5, az első mérkőzésen, és 5-1 a vissza­vágón! A KK döntőbe a Vörös Lo­bogó mellett a csehszlovák UDA került. (Ez a Dukla Praha „őse” volt.) 16. KÉRDÉS: — A Ferencváros története során melyik magyar csa­pat ellen játszott KK-mérkőzést? (Beküldendő.) AUGUSZTUS — Az első MNK-döntő a Népsta­dionban: Bp. Vasas—Bp. Honvéd 3- 2. A Vasas megérdemelte a győ­zelmet, mellyel szép sorozatot fe­jezett be. A kupaküzdelem során négy NB I-es ellenfelet győzött le, köztük a Bp. Vörös Lobogót és a Bp. Honvédet! A Népstadionban az első MNK Kupát Szilágyi Gyula csapatkapitány emelte a magasba. Az átadó Barcs Sándor volt. — Két idegenbeli győzelemmel kezdtek labdarúgóink: Diósgyőrben 4- 1-re, Pécsett 1-0-ra győztek a mieink. A Kinizsi ezzöl — a 17. forduló után is — megtartotta 3. helyét. SZEPTEMBER — A BEK „bölcsőjénél”: a lab­darúgó klubcsapatok Európa-baj- nokságának küzdelme vasárnap Lisszabonban elkezdődött: Spor­ting—Partizán Belgrad 3-3. A küz­delem szerdán Budapesten és csü­törtökön Genfben a Bp. Vörös Lo­bogó—lAnderledht, illetőleg a Ser­vette Genf—Real Madrid mérkő­zéssel folytatódik. A bajnokságért 16 csapat küzd, a 16 csapatból 8 pár alakult, s ez a nyolc pár vívja az első fordulót. Elérkeztünk hát szeptember hetedikéhez, Európá­ban a második, Magyarországon az első BEK-mérkőzéshez. A BEK- ben az első magyar gól Szimcsák István nevéhez fűződött. A bal­szélső futtából 6 méterről, éles szögből a bal sarokba lőtt. Érde­kes, hogy aránylag kevés néző — 35 000-en voltak a Népstadionban — tekintette meg az első BEK- meccset: Bp. Vörös Lobogó—An- derleoht 6-3! — Csepeli Vasas—Bp. Kinizsi 1-0. Óriási nézősereg szorongott a lelá­tókon, közel harminoezren prése- lődtek, hogy a mérkőzés szemtanúi legyenek. A 10. percben tartott a mérkőzés, amikor mintegy 5000— 6000 ember a pályára vezető két bevonuló bejárónál áttörte a kor­dont és ellepte a futópályát. A né­zők mind az álló, mind az ülőhely felöli oldalon egészen a partvona­lig húzódtak előre. Amikor Haran­gozó játékvezető látta a fejlemé­nyeket, lefújta a játékot, s kijelen­tette, hogy addig nem vezeti tovább a mérkőzést, amíg a tömeg el nem hagyja a pálya belsejét. A játék­vezetők és a játékosok bevonultak az öltözőbe, s 14 percig szünetelt a mérkőzés. Ezalatt a rendezők a futópályán túl levő gyepszegélyre és virágágyakra „telepítették” át a beözönlött szurkolósereget... A Kinizsi számára balszerencsé­sen végződött a csepeli kirándulás. Egy labda Dékány lábán irányt vál­toztatott és úgy csúszott be a ka­puba. Az öngól után Oimibódi lab­dája a csepeli kapufán csattant... Ez már a második kapufa volt ezen a meccsen: Orosz fejesét is a kapufa hárította! — Hasonló zsúfoltság volt Lau- sanneban is mint Csepelen. Ott 45 ezren préselődtek a pályára, hogy szemlélői legyenek a Magyaror­szág—Svájc válogatott mérkőzés­nek. Lausanneban a szünetben volt a „honfoglalás”. Százszámra ugrál­ták át a kordonon és a rendezőség nem tudta megakadályozni hogy a szurkolók ne foglaljanak helyet a futópályán... A mérkőzést a ma­gyar csapat 5-4-re nyerte ebben a nem mindennapos összeállításban: Fazekas — Buzánszky, Kárpáti, Várhidi — Bozsi'k, Szojka — Ra- duly, Kocsis, Machos, Puskás, Hi­degkúti. A gólszerzők Puskás 2, Maclhos 2 és Kocsis voltak. 17. KÉRDÉS: — iMi volt az ered­mény a legutóbbi Magyarország— Svájc mérkőzésen? (Beküldendő.) — A Népstadionban, 103 000 né­ző előtt: Magyarország—Szovjet­unió 1-4. A magyar csapat csak az utolsó percekben egyenlített! Pus­kás tizenegyesből talált a szovjet 'kapuba. Így a szovjet válogatott népstadionfoeli bemutatkozása a vendégek szempontjából jól sike­rült. 18. KÉRDÉS: — A Szovjetunió válogatottja összesen hányszor ját­szott a Népstadionban? (Válasz a 12. oldalon.) OKTÓBER — Népstadion: Bp. Kinizsi—Sal­gótarjáni Bányász 6-1. „Hosszú szünet után ismét he­lyet kapott a Kinizsi csapatában a sérüléséből felépült Fenyvesi. Új­donságnak számított, hogy Mátrai középhátvédet, Henni II pedig jobb­hátvédet játszott. Az új összetételű együttes az első félidőben és a II. félidő egyes időszakaiban korszerű, sok mozgásos játékkal lepte meg a salgótarjániakat.” Ezen a mér­kőzésen Orosz négy gólt szerzett! Sok kitűnő játék ellenére a válo­gatottság neki sem sikerült... — A 100. magyar—osztrák mér­kőzésen a magyar csapat a II. fél­időben ragyogóan játszott (6-1). A találkozó legkedvesebb pillanata a kezdőrúgás volt: Schlosser Imre, a Slózi végezte ... Aztán az „utó­dok” rúgtak egy hatost a „sógo­roknak” ... — A Vörös Lobogó brüsszeli BEK visszavágó mérkőzése a győ­zelem mellett (4-1) arról is neve­zetes, hogy magyar klubcsapatnak ez volt az első villanyfényes kupa- mérkőzése ! 19. KÉRDÉS: — Mióta lehet a Népstadionban villanyfényes mécs­eseket rendezni? (Válasz a 12. ol­dalon.) — A Bp. Kinizsi—BSZK (Belg­rádi mérkőzést a XIV. kerületi Tanács rendezte! A „tét” óriási volt, hiszen a találkozó tiszta be­vételéből Üttörő-park építését ter­vezték Zuglóba. Nos a rendezők jól számítottak: 60 000 néző belépő­jegye segítette törekvésüket! A Ki­nizsi pedig egy „ötössel” (5-2) szó­rakoztatta a Népstadion közönsé­gét. — A Kinizsi—BSZK mérkőzés előtt is rangos esemény volt: Iha­ros ugyanis az országos atlétikai bajnokságon nagyszerű világcsúcs- csal 13:40.6-os idővel győzött az 5000 m-es távon. Iharos 6 másod­perccel javította meg Kuc világ­csúcsát, így érthetően óriási ün­neplésben részesült. Az eredmény- hirdetést egyébként a labdarúgó­mérkőzés szünetében tartották. Zú­gott a taps ... NOVEMBER — A Bp. Vörös Lobogó—Bp. Honvéd rangadón Kocsisék nem mindennapos góllal egyenlítettek. Puskás félmagasan középre adta a labdát, Kocsis a kaputól 7 méter­nyire, hanyatvetődve, estében ka­pásból, félmagasan a bal sarokba lőtt, 3-3. A látványos gólt dübörgő vastaps köszöntötte. Hetekig erről beszéltek a szurkolók. „Sok néző vitatkozott azon, hogy Kocsis job­bal vagy ballal lőtte-e hátrahúzá- sos gólját. Megkérdeztük a sokszo­ros válogatott játékost. Azt felelte: ballal rúgta, ezt a hátrahúzást másképpen nem is tudja végre­hajtani ... Ez azért furcsa, mert Kocsis jobblábas ...” — A Maglód! úti röplabdapályán szinte példátlan eset történt. Az alsó osztályú bajnokság Sörgyár— Dózsa férfi röplabdamérkőzés ered­ményét — miivel tétje már nem volt, néző sem volt — a két csa­pat tagjai megbeszélték és pályára sem léptek! A jegyzőkönyvbe 3-0-ás Dózsa győzelmet írtak — a játé­kosok pedig ultiztak, lábteniszez­tek ... Mindehhez a kiküldött já­tékvezető is asszisztált! Persze ami­kor kiderült az eset, nagy botrány kerekedett... — Botrányos volt az az eset is amibe két Kinizsi labdarúgót pro­vokálták: „A magyar labdarúgó B válogatott november 27-én Livornó- han mérkőzött az olasz B csapat­tal. A hazatérő magyar csapat két játékosát, Szabó Lászlót és Vile- zsál Oszkárt Tarvisio olasz határ- állomáson hivatalos olasz szemé­lyek felszólították, hogy ne térje­nek haza Magyarországra és ma­radjanak Olaszországban. Miután a két játékos ezt határozottan meg­tagadta, Szabó Lászlót erőszakkal be akarták tuszkolni egy szobába, úgyhogy kénytelen volt kitépni magát karjaikból. Ugyanakkor Vi- lezsál Oszkárnak nagyösszegű pénzt ígértek, majd megfenyegették, hogy ha hazatér Magyarországra, a ma­gyar hatóságok úgy is bebörtönzik. Az olasz hivatalnokok csak akkor mondtak le a további rábeszélésről és erőszakosságról, amikor látták, hogy a magyar játékosokat semmi­képpen sem tudják hazaárulásra bírni.” Mindezekért a magyar kül­ügyminisztérium tiltakozó jegyzé­ket nyújtott át a budapesti olasz követnek... — Hetvenhét éves korában el­hunyt az első magyar olimpiai baj­nok. Hajós Alfrédtől Fekete Pál, a kitűnő újságíró búcsúzott a Nép­sport hasábjain. „Nekrológ óit, búcsúztatót kellene most írni arról az emberről, aki hatvan esztendővel ezelőtt megsze­rezte hazánk színeinek az első olimpiai bajnokságot. Csupán az adatok tükrében nehéz a 77 ávet élt sportember életéről, pályafutá­sáról megemlékezni, pedig itt fek­szik az asztalon a sportsikereiről, alkotásairól szóló, évszámoklkal el­látott pontos felsorolás: hatvan esztendős munkásságának kimuta­tása. Olimpiai győzelmeit megörökíti a sporttörténelem. Sportépítési alko­tásait ismeri egész Európa. Hosz- szasan lehetne méltatni életének jellegzetes eseményeit, azokat az állomásokat, amelyekről nem is olyan régen még ő maga beszél" a Báthory utcai lakás dolgozószo­bájában. Szervezetét marta a betegség és már akadozott a szíve beszéd köz­ben, de ő az emlékeiktől átforró­sodva a múltat idézte: időről térről megfeledkezve újra és újra átélte a hosszú évtizedek előtt lezajlott ese­ményeket. Amikor 60 esztendővel ezelőtt megnyerte a 100 méteres úszásban, a Sió torkolatéiban az el­ső úszóbajnokságot... Nem sokkal később, 17 éves korában az első úszó Európa-ibajnokságon, Bécsben bajnokságot nyert ugyanezen a tá­von. Életkedvvel, vágyakozással várta a jövő esztendőt, hatvanadik évfordulóját annak, hogy 1896-ban teljesült az álma: az athéni olim­pián, az Akropolis tövében kivívta 100 és 1200 méteres úszásban az olimpiai bajnokságot. Mily nagy szeretettel beszélt kései utódairól, azokról, akik a tervei szerint 25 esztendővel ezelőtt felépített alko­tásában, a margitszigeti Sportuszo­dában bontogatták szárnyukat és készültek sikeres nemzetközi sze­replésükre. ötvenhét esztendővel ezelőtt játszott az első osztrák— magyar válogatott labdarúgó mér­kőzésen. Es megérhette a 100. ta­lálkozót is! Sebesebben vert fáradt szíve, hogy ezt ő még átélhette ... Párizsban a VI. olimpián korsze­rű stadion-terveivel az első díjat nyerte el. Az egyetlen sportember volt a világon, aki nemcsak sport­ban nyert olimpiai bajnokságot, hanem a szellemi olimpián is győ­zött. Sorolhatnánk még az esemé­nyekben és sikerekben gazdag élet­pálya állomásait, az áldozatkész, harcos sportember jellemzését. Év­tizedekig harcolt példáull azért, hogy korszerű stadionja legyen Budapestnek. A Népstadion tervei­nek elkészítésénél, mint meghívott szakértő éveken át tevékenykedett. Valósággal megfiatalodott a Nép­stadion avató ünnepségén. Most búcsúzni kellene a veterán sportújságírótól is. Mennyi friss té­mát, kristálytiszta gondolatot rög­zítettek papírra az ajkáról elhangzó szavak nyomán. Ezek közül most a fiataloknak szóló szavait idézzük: — Az ember nekdmegy a mere­deknek, csak arra a helyre néz, amelyre lép ... Közben megpihen, hátrafordul és elképedve látja a maga mögött hagyott ködbevesző utat... Közel nyolc évtized ormán tekintek vissza az életemre. Sok­szor rugaszkodtam neki a cél felé. Megtörténhetett volna, hogy el­csüggedek, a sors kérlelhetetlen kerekei alá kerülök... De mindig tudtam, hogy az élet derűje, bol­dogsága nem a tétovázók, a meg­alkuvók felé int, hanem a bátrak, az erőshitűek felé ... Vége... Az élet ormán fenn, a csúcson örökre megpihent az erős hitű bajnok. Életútja nem vész ködbe az utókor előtt.” DECEMBER — A magyar labdarúgó-bajnok­ságok történetében ekkor egyedül álló eset történt: az utolsó forduló előtt — a már kiesett két csapat (V. Izzó, Légierő) mellett még 7 csapat állt kiesésre! Végül a Győr és a Diósgyőr búcsúzott az NB 1-461. A Kinizsi az utolsó fordulóban helyezési rangadót vívott: Bp. Ki­nizsi—Bp. Vasas 1-0! A sorsdöntő gólt Kertész előrevetődve fejelte a Vasas kapujába. A bajnokságot a Honvéd nyerte, második a Vörös Lobogó, míg harmadik ezzel a győ­zelemmel a Kinizsi volt. A szépen Sikerült bajnokság után a Kinizsi labdarúgói egy máltai túrával ké­szülhettek az 1956-os év felada­taira.