Fradi műsorlap (1983/84)

1983-1984 / 12. szám

4 Fradi műsorlap 1983/84-ES IDÉNY, 12. SZÁM RPORTTÖRTFNFI FM TÖRTÉNT 1934. II. RÉSZ JÚLIUS — A bírókat lássák ©I hangos szavú és egészen 'különleges han­got adó fütyülőkkel! Amikor (tíz­ezrek egyszerre kezdenék izgal­mukban (hangosan kiabálni, akkor olyan 'hangzavar árad szét a pálya fölött, hogy filigrán fütyülök csi­csergésével nem tehet úrrá a bíró akirobbanó szenvedélyek fölött. Ré- gente divatban voltak olyan több sípból álló bírói (fütyülök, amelyek­nek sípjait különbözően hangolták. Ezeket a nézőtérről utánozni sem lehetett, de túliharsogni is nehéz volt. Élesen szóló és sajátos hangú sípokat a bíráknak! — írták a Nemzeti Sportban, 50 évvel ezelőtt. — Felavatták a székesfehérvári uszodát és strandfürdőt. A város szívében az addig be nem épített Sárréten jobb eredményeket ho­zott a fúráspróba, mint a Sóstó környékén, így oda került az uszo­da, míg a Sóstónál később labda­rúgópálya épült. Az uszodát az a Mattyók Aladár tervezte, akinek nevéhez a régi Fradi-pálya terve­zése is fűződik. — A Ferencváros a KilacLnó le­győzése után a KK elődöntőbe ju­tott. Nagy tekintélye volt a csa­patunknak, hiszen a 'következő el­lenfél, a Bologna igencsak nagy jutalmat kapott a Fradi kiverésé­nek esetére. A Bolognának beígér­ték, hogy amennyiben legyőzi a Ferencvárost a d'öntőbejutás idő­pontjáig ingyen nyaralhatnak a já­tékosok Rimlniben! Sajnos, az ola­szok elfogadhatták a nem minden­napi „prémiumot” ... — SÍdhiavio, a Bologna világhírű játékosa nagyon elfoglalt üzletem­ber volt, aki majd mindig repülő­géppel utazott csapata után az ese­dékes mérkőzésre. A szurkolók el­határozták, hogy a népszerű csa­tárnak pénzt gyűjtenek és részére különgépet vásárolnak! A váloga­tott center keresztneve Anglio, ami magyarul angyalkát jelent. Hamar megkapta a népszerű center a „re­pülő angyalka” becenevet. — Érdekes csatársorral kísérle­tezett a Ferencváros a Moravska Slavia elleni nemzetközi előkészü­leti mérkőzésen. A klub történeté­ben ekkor egyszer fordult elő Lá­zár, Toldi jobbszárny! (Lázár, Tol­di, Sárosi, Székely, Kemény.) Lázár nagy klasszisát mutatta, hogy bár idegenül mozgott a szokatlan he­lyen, a legszebb gólban így is ben­ne volt: „A 40. percben Lázár le­fut, nagyszerűen átível a túlsó ol­dalra, ahol éppen jókor érkezik Kemény, lábra jön neki a labda, kapásból be is lövi. Nagyon szép gól volt!” A hrnói mérkőzést a Fradi 5-2-re nyerte. — A jó főpróba után kiábrándító volt a folytatás: a Bologna ellen Budapesten csak '1-1-es döntetlen született. Pedig Schiavio egy tizen­egyest még ki is (hagyott. A földbe rúgott... — A Hungária a Sparta elleni harmadik meccsét semleges pályán Bécsiben játszotta. 'Ez a találkozó is döntetlen eredményt hozott, így sorsolás következett. A 'kalapból a Sparta nevét húzták ki, a magyar csapat kiesett a KK további küz­delmeiből. — Tunyoghy az 'FTC birkózó Európa-bajnaka nagyon neheztelt az ekkor gyengébben szereplő lab­darúgókra : — Nem tudják ezek a fiúk, hogy milyen kincs birtokában vannak a futballtudományukkal. ök nagysze­rűen élnek, segítik őket, állást sze­reznek nekik és egyéb előnyöket élveznek erkölcsiekben is. És én mit értem el a 'birkózással? Pedig ugye volt pár nagy sikerem? Váll- veregetést és dicséretet. Akkor ne­kik mennyivel, de mennyivel na­gyobbat kellene nyújtani, mint egy magamfajta amatőrnek?! Hej, ha ón futballista maradtam volna! Izsák Zsazsa bácsi .mondta nekem annak idején eleget... — Bolognában a 40 fokos meleg­ben a Ferencváros négy gólos ve­reséget szenvedett (1-5). Letört volt az egész csapat, de Papp Lacinak még külön bánata is volt. A talál­kozó előtt ugyanis Táncos azt ígér­te a hátvédnek, hogy amennyiben a Ferencváros továbbjut, elengedi Papp Laci teljes kártyiaadósSágát, ami a Bolognába vezető hosszú úton keletkezett. Mint utóbb ki­derült, Táncos Misi nem volt köny- nyelmű ember ... — Táncossal kapcsolatos a kö­vetkező kis eset is. A Fradi Bo­lognából hazafelé jövet a grazi vá­logatottal is játszott (4-0). A II. félidő 22. percében kigyulladt a világítás, a labdát fehérre cserél­ték. Az új Labdával Táncos ragyo­góan húzott el, sorra fektette el az osztrák hátvédeket és már csak a kapussal állt szemben. Nagy hely­zetben azonban kapu mellé lőtte a labdát. Hiden, az osztrák kapus erre odaszaladt hozzá és örömében megcsókolta... — A Szürketaxi csapatának leg­nagyobb sztárja a volt válogatott ferencvárosi labdarúgó Takács II. József volt. Amikor a taxisok csa­pata Kassán túrázott, úgy 'haran­gozták be a meccset, hogy egy fiút beöltöztettek futballista mezbe, ke­zében egy Takács II. felirattal jár­ta a várost és toborozta a nézőket. A 'kassai taxisok is kitelitek ma­gukért. Az állomásról öt taxi szál­lította a pesti „kollégákat”. Takács II. külön kocsit kapott... AUGUSZTUS — Pozsonyban csonka mérkőzé­sen 2-1-re kikapott a Fradi a Bra- tislavától. A játékvezető a 80. perc­ben a közelgő nagy vihar és söté­tedés miatt 10 perccel korábban lefújta a mérkőzést. — Ohemnitzben nagyobb siker­rel szerepeltek a mieink. 0-2 után előbb 4-2-re fordították az ered­ményen (5 perc alatt lőttek négy gólt!), majd az utolsó percekben 5-5-re állt a mérkőzés. A győztes gólt Toldi—Táncos—Toldi—Kemény akció végén nagy 'lövéssel a bal- szélsó szerezte. — A Fradi-pálya várható füvesí- tési akciójával kapcsolatban Pataki Mihály, a Ferencváros sportigaz­gatója így nyilatkozott: — Nemcsak szívesen látnám a füvesítést, hanem egyetlen vágyam ez idő szerint, hogy klubunk játé­kosai végre gyepes pályához jussa­nak. Nem vitás ugyanis, hogy a fü­vesített pályán tökéletesebb a já­ték, tetszetősebb, a játékosok testi épségét is jobban védjük, anya­gilag is. gazdaságosabb. Nagyon boldog volnék, ha a tervet a közel­jövőben sikerülne keresztülvinni. 1936 tavaszán sikerült... SZEPTEMBER — Vereséggel rajtolt a Fradi az 1934—35-ös bajnokság,ban. Miskol­con: Attila—Ferencváros 3-1! Pa­taki Mihály: — Az első félidőben kellett vol­na megnyernünk. Viszont — ott veszítettük el! Egyébként balsze­rencsénk is volt. — Egy hét múlva már a mieink győztek 3-1-re. A Kispest elleni (találkozón még több gól is eshetett volna, hiszen Sárosi 11-est hibázott... — Egy Miskolcra leutazott Fradd- drukker a meccs utáni tolongásban érzi, hogy valaki a zsebében kutat. Akkorát ütött a kutató kezére, hogy majd letört. — Nem volt elég a 2 pont? — üvöltötte —, még a pénztárcámat is?! — A Hungária egyik trémingjét Senkey edző hirtelen távolléte miatt Brüll Alfréd, a klub elnöke ve­zette. Az egyik fiutógyakorlat után az elnök kicsit gúnyosan megje­gyezte: — Bravó gyerekek! Két perc ti­zenhat. Én magam sem futnám sokkal gyorsabban! A Hungária ettől függetlenül a következő meccset 2-0-na nyerte Szegeden. — Az FTC első olimpiai érmes (bronz) sportolójáról így írtak fél évszázada: „A tribün előtt áll Kó- czán Mór tisztelétes úr, a régi idők gerelyvető bajnoka. Sűrű gombos papi kabát feszül rajta. Mellette áll felesége és leánya. Ifjú FTC atlé­ták unszolják: — Vetkőzzön le, Móric bácsi! — Ugyan! ötvenéves fejjel! — szabadkozik. Leruocant pár napra Pestre. Csi- lízradványiból, Csehszlovákiából, ahol református 'lelkipásztora a községnek. Csak úgy sugárzik a szeme, amint 'beszéd közben körül­körülnéz régi dicsőségének színhe­lyén. örül a fiatalság szeretetének. Mindenről tájékozva van. Lemegy az öltözőbe, hogy szegest és dressz! vegyen fel. Sudár, magas alakja még mindig egyenes, ruganyos. Semmi felesleges zsír. Kis beme­legítő mozgást végez, kiméri a ro­hamot és dob egy páírat. Ügy ötven körül, ötvenévesen ... — A Ferencváros—Hungária örök­rangadó előtt egy budapesti jósnő (Mándi és Sárosi írásából jósolt) kék-fehér győzelmet jövendölt. A meccset a Fradi 3-2-re megnyerte. Hiába! Az örökrangadók bizonyta­lan kimenetelét még a jósmők sem láthatták... — Pataki Mihályt az orvosok több alkalommal eltiltották a mérkőzé­sek látogatásától. Idiegrendszere ne­hezen viselte a feszültséget, így ter­mészetesen az örökrangadó nagy izgalmaitól is eltiltották. Pataki né­hány barátjával ezért a meccs ide­je alatt a Gugger-hegyen kirándult. Egyszer csak az egyik villából ki­szűrődött a rádióból Flulhár István hangja: „A Ferencváros—Hungária derbimérkőzés második félidejét közvetítjük a Hungária úti pályá­ról ...” Mondani sem kell, hogy Pataki elküldte társait kirándulni, ő pe­dig léheveredett a fűbe és végig­izgulta a második 45 percet... OKTOBER — A Sporthíriap már ekkor fel­vetette, hogy helyesebb lenne, ha a 'bajnoki táblázaton gólkülönbsé­get és nem gólarányt jelölnének! A gólkülönibség-sizámítás egysze­rűbb és jobban mutatja egy-egy csapat tényleges erejét. —• A negyedszázados szurkolói jubileumát ünneplő Salamon Bé­lától megkérdezték, hogyan lett ennyire szerelmese a kék-fehér gár­dának, az MTK-nak? — Több, mint két évtizede egy BTC—MTK meccsre mentem ki. A mérkőzést az MTK olyan gyö­nyörű játékkal nyerte meg 3-1-re, hogy örök hűséget esküdteim a kék­fehér színeknek. Egyébként régen jobban, lelkesebben játszottak, ma pedig technikásabfaan, szebben fut­balloznak. Az MTK meccsein kí­vül a legnagyobb élményt egy „ókori” FTC—Rapid meccs hozta. A Rapid nem sokkal a befejezés előtt még 4-2-re vezetett. Aztán jött egy olyan Fradi finis, amelyet még abban az időiben is ritkán le­hetett látni — 4-4-re végződött a mérkőzés! Mivel a Morgen-serle- gért játszottak, hosszabbítás követ­kezett és a Fradi csodálatos küz­delemben 6-4-re győzött! — Löwenrosen Károly egyike volt a régi híres sportembereknek. Megállapításai, reformtervei min­dig figyelemre méltóak voltak. A szurkolókkal kap>csolatban például így beszélt: ,A közönség nem rosszindulatú. Azonban a közönség nagyobbik ré­sze nem futballozott sohasem, így a szabályokat sem ismeri. A kö­zönséget nevelő plakátra ezt kel­lene írni: Szurkoló! Te adod a pénzt, te tartod el a futballt. De ezzel ne élj vissza! Ne bánts, ne sértegess! A pénzeddel ilégy dzsent- lémen. A pénzed ellenében ne tarts jogot a játékosok, bírók sértegeté­sére!” — Az október 7-i magyar—oszt­rák mérkőzés plakátjait sorra ra­gasztották a főváros különféle ré­szein. Kohut Vili jellegzetes alakja csalogatta a szurkolókat a „sógo­rok” élleni mérkőzésre. —i „A magyar futball nevezetes határnapja 1934. október 7-e. Négy­éves szünet után sikerült újra meg­adásra kényszeríteni Ausztria leg­jobbjait, akik az olaszokkal együtt még ma is a legelső színvonalat képviselik a kontinensen és talán az egész világon. Ezt az osztrák csapatot verte el a magyar a Hun­gária úton kifogástalan küzdelem­ben, a csodacsapat nagy neveivel. Ez a győzelem .bejárta a világot és öregbíteni fogja az újra éledő ma­gyar futball hírnevét.” (Magyaror­szág—Ausztria 3-1.) — Kedves és sokak számára mindmáig emlékezetes reklám volt a „Foci csoki” akció. Ekkor és így indult útjára: „A FOCI CSOKI fi­nom anyagból készült, ízlésesen csomagolt csokoládé, amelyhez a profi liga 12 csapata játékosainak fényképe van mellékelve. (Minden csomagban egy kép.) Aki 132 da­rabot összegyűjtött (12X11) képet küld be a céghez, avagy pedig 50 képet és 70 fillért, annak a cég a beküldött képek visszaszolgálta­tása mel'lett egy díszes kiállítású EZÜST ALBUMOT ajándékoz, mely a fényképek hosszú évekre valló megőrzésére alkalmas. Különösen — de nem kizárólag — az ifjúság figyelmét akarja a cég felhívni, mert az idők folya­mán egy ilyen megtelt album egy kedves, megható emlék, mely a küzdelmes, de mégis az igazi ma­gyar sportért lelkesedni tudó ifjú­ságukra emlékezteti majdan őket. Fogadják ezt a készítményt oly szeretettel, mint amilyen szeretet­tel a cég a sportkedvelő közön­séggel szemben viseltetik. Ha mérkőzést nézünk, amatőrt vagy profit / Együnk állandóan finom FOCI CSOKIT. Gyártja a Szent István Csoko- ládégyár. Ára 10 fillér. (Amennyiben valamelyik kedves szurkolónk rendelkezik a Foci csoki Ezüst albumával, kérjük szívesked­jen klubházunkba eljuttatni. A Szerk.) — A harmincas években még ilyen mondatot tartalmazott az AS Roma alapszabálya: „Az egyesület tagjai tartoznak a klubhoz hűek maradni, különösképpen olyankor, ha a csapat veszít...” — A Ferencváros—Újpest rang­adó előtt az újpestiek abban a jó­zsefvárosi kiskocsmáiban rendeltek a mérkőzés utánra 60 terítékes va­csorát, ahová a Fradi szokott járni. Erre mondták a Fradiban: — Csak hadd rendeljék meg ők, megenni majd mi esszük meg azt a győzelmi vacsorát. (A találkozót Újpesten játszották és 1-1-es döntetlennél zárult. Le­het, hogy közös vacsora volt?) NOVEMBER — A Ferencváros—Hungária ve­gyes—Palermo mérkőzésen a bíró egy vitatható Il-est ítélt a ma­gyarok javára. Az olaszok tilta­koztak, végül még a kapust is ki­hívták a háló elöl, így Turaynak az üres kapuba kellett volna lőni a büntetőt. Turay azonban „lova- giasan” taccsra rúgta a 11-est! Klug Frigyes játékvezetőt megkérdezték, hogy 6 mit ítélt volna ilyen eset láttán? — A bíró ítéletének lejáratása a legnagyobb sportszerűtlenségek kö­zé tartozik, mellyért kiállítás jár. A kapus esetében ez nyilvánvaló — nem állt a kapujába — de én T.urayt is leküldtem volna a pá­lyáról, ha kétségtelennek találom, hogy szándékosan rúgta félre a labdát. — A Fradi váratlan vereséget szenvedett a Budai 11-től. — Azért a Fradi többet támadott — próbált vigasztalódni az egyik zöld-fehér hivő. — Menjen a csudába — rivalt rá valaki. — Én magára fogom hússzor a pisztolyomat, de egyszer sem sütöm el, vagy csak egyszer fogom magára, de akkor el is sü­töm. Na? Melyiktől fél jobban? — Érzékeny pontvesztés az Üllői úton: Ferencváros—Szeged 4-4. A Szeged szerezte meg a vezetést, majd a Ferencváros belefeküdt és a félidőben már 4-2-re vezetett! Szünet után a fradisták tucatnyi helyzetben hibáztak, a Szeged pe­dig baMkesedett. Így a szegedi fiúik lendülete és a ferencvárosiak bizonytalansága döntetlenné tette az eredményt. AM ezt félidőben jósolta volna, annak az arcába ne­vettek volna. Hja, ez a futball! DECEMBER — A marokkói túrára készülő Ferencvárost már jó előre reklá­mozták. A Casablancában megje­lenő lep>edő nagyságú újság ne­gyedoldalas hirdetésiben hívta fel a figyelmet a Fradi közelgő ven­dégjátékára. Ily módon: Ismeri ön, tudja ön, micsoda a Ferencváros? Nem. Legyen türelemmel, néhány nap múlva az ünnepi játékok ke­retében megismeri Magyarország bajnokát a Közép-©uropa Kupa győztesét. Megismerték! A Fradi december 15. és 25. között öt meccsen 46 gólt rúgott Marokkóban! „A kö­zönség valóságos extázisbán tap­solta végig a meccseket. Ez a csa­pat tökéletes együttes és méltó a tanár szerepének betöltésére” — írták a marokkói lapok. Mindez ötven éve történt. Irta és összeállította: Nagy Béla