1000 nap - Emlékek és események az FTC életéből 1979-1982 (A Fradi műsorlap különkiadása, 1982)

89. szám

Balaton átúszás SÁTHY ISTVÁN (FTC) 2:52,49 mp- es teljesítménnyel győzött a Szekré- nyessy Kálmán Balaton-átúszóver- senyen Füred—Siófok között, 14 ki­lométeres távon. A századszor meg­rendezett vetélkedőn 2. Szlavitsek Gizella (U. Dózsa) 3:02,45, 3. Bo- tond Árpád (Typographia) 3:07.16. Balatonfüreden a szokásosnál is nagyobb volt a nyüzsgés. A móló tele volt emberekkel. Úgy látszik, a Bala- ton-átúszás mégiscsak érdekli az em­bereket. A versenyzők eligazítására Siófo­kon került sor, majd az Uránus ne­vű, motorral felszerelt vitorlás szál­lította át őket Füredre, a start szín­helyére, ahonnan az ünnepélyes meg­nyitó után vághattak a 14 kilométe­res távnak a versenyzők. Az eligazí­táskor azt is elmondták, hogy nem szabad kapaszkodni a kísérő csónak­ba. Szóval, a szabályok egyszerűek és a Balaton-átúszás, valahogy megőriz­te most a centenátiumára is azt a hagyományát, hogy indulhattak 14 éves gyerekek és 60 éves felnőttek is a versenyben, s nekivághattak a távnak fiúk, lányok egyaránt. Hogyan is történt? Aranyjelvényesek a rajtnál 10 ÓRÁ: megérkeznek a siófoki rendőrkapitányság motorcsónakjai, valamint az önkéntes rendőrök moto­rosai. Szóval a kísérő hajók, már vár­ják a versenyzőket. A rendezők ki­osztják a kísérőhajók számait, elké­szítik az ünnepélyes megnyitóhoz a mikrofonállást és várják az Urá- nust a versenyzőkkel. 11 ÓRA 30 PERC: A versenyzők felsorakoznak az ünnepélyes megnyi­tóra, és a Balaton 21 fokos vízhő­mérsékletére tekintettel, megkezdik a zsírozást. Van aki egyszerű disznó­zsírt használ, a rutinosabbak a gyógy­szertárból beszerzett fókaolajos ke­nőcsöt, az átúszás egyik legidősebb versenyzője pedig két csomag vajat kent marjára. 12 ÓRA: A balatonfüredi párt- bizottság titkára megnyitójában mél­tatja a versenyt, beszél a Balaton-át­úszás történetéről, s ezután bemutat­ják a versenyzőket. A közönség pe­dig tapssal jutalmazza a vállalkozó­kedvűeket. Legyenek azok 14 éves lányok, vagy 60 éves férfiak. Ponto­san 30-an vághatnak neki a Balaton­nak. Legtöbbjük a megyei versenye­ken vívta ki a jogot az indulásra, de 9-en az aranyjelvényesek az olimpi­ára akció keretében nyerték el a jo­got a startra. 12 ÓRA 15 PERC: A versenyzők elfoglalják a helyüket a kísérőhajó­kon, amelyek a móló mellett felsora­koztak. A Balaton-átúszás régi rókái szomorúan jegyzik meg, hol vannak azok a régi, szép idők, amikor a vízi­labdázók is vállalkoztak még a táv­úszásra. Azután eldördül a start- pisztoly ... Szlavicsek lekéste a rajtot 12 ÓRA 32 PERC: A 31-es kísé­rőcsónak vezetője ilyedten jelzi, hogy nincs versenyzője. Egy pillantás a startlistára, s kiderül, hogy Szlavicsek Gizella, az U. Dózsa versenyzője eltűnt. A mezőny már úszik, Szlavi- cseket keresik. 12 ÓRA 33 PERC: A kísérő moto­rosba beugrik Szlavicsek gyúrója, aki felháborodottan mondja, nem talál­tak helyiséget, ahol bezsírozhatták volna a versenyzőt. De hol van Szla­vicsek? Egy hang a tömegből: Szlavi­csek már beugrott a vízbe. A kísérő motoros éles kanyarral indul az úszók nyomába. 12 ÓRA 34 PERC: Szlavicsek Gi­zella tetőtől-talpig zsírosán, sírva töri át a tömeget: engem meg itt hagytak, most mit csináljak? De senki nem volt ott, aki tanácsot adhatott volna, így hát beugrott a Balatonba. 13 ÓRA: A mezőny kezdett szét­szakadni, és a háromperces hátrány­nyal induló Szlavicsek felverekedte magát a többiek közé. S mire a Bala­ton közepére értek, már csak az élboj volt előtte. Végül is a győztes Sáthy István (FTC) mögött, a többieket mintegy 5 perccel megelőzve érke­zett a siófoki célba.- Talán ha nem késem el a rajtot, amiért nem érzem felelősnek maga­mat, nyerhettem volna. Nagy alka­lom volt ez számomra, persze, jövő­re még javíthatok — mondta a ver­seny után az Ű. Dózsa úszónője. És a győztes? Alaposan megelőzte a mezőnyt Sáthy István, az FTC úszója, aki az aranyjelvényesek az olimpiára akció­ban részvételével szerezte meg a jogot az indulásra. Érdekesség még, hogy a ferencvárosi gyorsúszó szerepel a 100 méteres magyar ranglistán, ott is a 18. helyen, míg 1500-on a legjobb 50 közé sem került. A verseny legyen nemzetközi Persze a Balaton az más. Ennek a versenynek varázsa van és mint ezen a centenáriumi átúszáson is ki­derült - közönsége is. Mert végeredményben itt min­denki önmagát próbálja ki. És az elismerés, az érdeklődés annak szól, hogy valaki felveszi a küzdelmet az elemekkel s az ellenfelekkel egy­aránt. Éppen ezért örvendetes, hogy a Magyar Üsző Szövetség — mint Ruza József főtitkár mondotta —, a jövőben nemzetközivé kívánja fej­leszteni a Balatonátúszó versenyt. Nem az a cél, hogy neves külföldi versenyzőket, hanem hogy a szo­cialista országok ifjúsági szervezetei­nek egy-egy képviselőjét hívják meg a Balatonra. Szóval, az elkövetke­zendő 100 évben is folytatódik az a nagy sorozat, amelyet Szekrényes- sy Kálmán kezdeményezett 1880- ban, s amelyeknek oly nagy neveket adó hosszútávúszói voltak, mint Páhok, Szénásy, Vörös, Kovács, vagy a vízilabdázó Hasznos és Kanizsa és vannak olyan névtelenjei, akik évről évre megpróbálkoznak a hatalmas távval. A kitűnő rendezés jóvoltából a startnál és a célnál tömegek üdvözöl­hették a versenyzőket. És talán a jövőben még azt is érdemes lenne megszervezni, hogy egy sétahajón a közönség követhesse az úszókat. Mert erre is van igény. .. Lepies György