Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1980/81 - 1980 / 41. szám

PÉCSIVASUTAS SK Pusztai gólszerzés előtti pillanatban a PVSK elleni MNK mérkőzésen. ALAPÍTVA: 1919 SZÍNE: FEKETE ~ FEHÉR Baranya megye székhelye. Bizonyára szlovén—kaj—horvát eredetű szó, Pec je­lentése kemence, kályha, magános szikla. Más vélemények szerint jelenté­se ie. számnévre mehet vissza, de nyelvi hovatartozása közelebbről nem határoz­ható meg. Felvetődött annak a lehetősé­ge is, hogy egy szókapcsolatból keletke­zett és Pécsett eltemetett öt kőfaragó vértanú emlékét őrizte meg. A klasszikus latinban a Pécs helyén álló városnak a latin képzésmódú, de vitatott — talán kelta (sop = mocsár) — tövű Sopiande volt a neve. (Kivonat KISS LAJOS: Földrajzi nevek etimológiai szótárából.) A két csapat eddig egyetlen bajnoki mérkőzésen találkozott egymással. 1979. október 20. Pécs: PVSK-FTC 3 : 1 A forduló legnagyobb meglepetését ez az eredmény jelentette. A balsikerű UEFA kupamérkőzéseket követően a Fradi ekkor hullámvölgybe került és a PVSK kihasználta a számára kedvező lélektani helyzetet. 0 : 0-ás félidő után, Szász a 49. percben megszerezte a veze­tést. Négy perccel később a 16-osra be­törő Ebedlit buktatták, 11 -es! A bün­tetőt Pogány a kapu bal oldalába lőtte, 1:1! Néhány perces ferencvárosi fölény után egy ellentámadásból a PVSK sze­rezte meg a vezetést! Horváth a kimoz­duló Zsiborás felett fejelte a hálóba Vinkler beadását. Négy perc múlva vég­leg eldőlt a 2 pont sorsa: Stájer 12 m- ről, fordulásból megszerezte a PVSK harmadik gólját. Lázár Lajos a Népsport tudósítója így értékelte a látottakat: „A második félidő elején belőtt pécsi gólra a ferencvárosiak még tudtak vála­szolni és ekkor vezettek néhány veszé­lyes támadást is, de a határtalan lelke­sedéssel küzdő újonc erősíteni tudott. Lendületes támadásaik a hajrában rend­re zavart okoztak a bizonytalan zöld- fehér védelemben, és ez gólokban is megmutatkozott. A minden csapatré­szében jobb, fegyelmezettebb és elszán­tan küzdő PVSK győzelméhez egy pil­lanatig sem fért kétség. A Ferencváros nagy csalódást okozott." Remélhetőleg a visszavágón tényleg alapos visszavágás következik ... A PVSK utoljára 1977 decemberében játszott az Üllői úton — ez MNK mérkő­zés volt. A találkozó 2 : 0-ás zöld—fe­hér sikerrel zárult. íme a két gól törté­nete: Az 55. percben Szokolai szöglete után Pusztaihoz került a labda, és a szél­ső közelről a kapu közepébe kotorta a labdát. Tíz perc múlva Takács a felező­vonalról indulva remekül ugratta ki Szo- kolait, aki kicselezte a kapust, majd a labdával besétált az üresen maradt ka­puba. Az FTC biztos győzelmével végződő mérkőzésen gólhelyzet sok volt, néző viszont kevés. A havas, zimankós időben mindössze 460 szurkoló tekintette meg a két csapat mérkőzését! 3