Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1980/81 - 1980 / 46. szám

rangadókon mindig minden másképp történik ... A Fradi felvonultatta a ferencvárosi közönséget, a lelkesedést, a tüzet, sike­reinek mindenkori alapját. Az FTC nem csak lelkesebben, hanem ezúttal még szebben is játszott, mint az enervált MTK. A 32. percben Feldmann felvág­ta Patakit, a játékvezető 11-est ítélt, amit Kovács belőtt. A botrány ezúttal az utolsó percekben tört ki, Kropa- csek egy gyereket, aki besettenkedett I a pályára, a kapu mögé — megpofozott. (Állítólag a gyerek kaviccsal dobálta vagy sértegette . . .) Vértes játékvezető kiállította Kropacseket, ami úgy felide­gesítette az MTK-t, hogy sorra szidták, sértegették, gúnyolták a játékvezetőt, mire Vértes játékvezető előbb Braunt állította ki, majd az utolsó előtti perc­ben még Feldmannt is. Minthogy nem hagyta el rögtön a pályát, Vértes lefúj­ta a mérkőzést és - gyors léptekkel — levonult a pályáról. A 89. percig tartó mérkőzést természetesen 1 : O-lal iga­zolta az MLSZ. Ez volt az első rangadó, amelyet egyetlen egy 11-es döntött el! Csúcsvereség 1924. október 19. Hungária krt.: MTK—FTC 11:2 Az MTK nagy esélyesnek számított a Pataki nélkül kiálló FTC ellen. De azért tizenegyet senki sem várt . . . A különböző játékmodorú, össze nem szokott FTC gárda tehetetlen volt a fe­nomenális napot kifogó Orthtal szem­ben. Mert Orthnak, ha kedve volt, nem lehetett ellenállni. Egyszerűen „átlé­pett" mindenkin, mintha törpék lettek volna egy óriás útjában. Már a 4. perc­ben belőtte az első gólt (összesen ötöt rúgott!). Kilenc gól különbséggel azóta sem győzött egyik csapat sem a ranga­dón, sőt kétszámjegyű eredményt sem értek el egymás ellen. Tíz emberrel is siker 1948. december 12. Megyeri út: FTC—MTK 1 :1 Változatos, izgalmas, óriási iramú mér­kőzésben gyönyörködhetett a közönség. A két csapat hatalmas küzdelmet vívott egymással. A játék képe szinte másod­percenként változott. A zöld—fehér együttes az első félidő utolsó negyed­órájától Kispéter sérülése miatt tíz em­berrel játszott és szinte mindenki azt hitte, hogy ezután a nagyszerű MTK biztosan megszerzi a győzelmet. Hosszú Rangadó-örökrangadó 1901-ben először mérkőzött az FTC és az MTK labdarúgó csapata. Természe­tesen ez még nem volt rangadó, még a rangadó szó is ismeretlen volt. Eleinte nem kapott külön elnevezést a zöld—fe­hérek és kék—fehérek összecsapása, azu­tán pedig éveken át derby, legjobb eset­ben örök derby névvel tisztelték meg. A rangadó szót — alig több, mint egy emberöltővel ezelőtt vezették be a ma­gyar sportnyelvbe. A korabeli sportnapilap 1931 tava­szán nagyszabású pályázatot írt ki, a hazánkban használatba jött idegen sport szakkifejezések kiirtására, illetve magyar szakkifejezések teremtésére. Ezt a ma­gyarosító akcióját évről-évre megismé­telte a lap, így 1935-ben is. Minden év­ben, minden alkalommal megnevezett néhány olyan idegen szót, amelynek kiküszöbölését különösen ajánlatosnak tartotta. így 1935-ben kitűzte a derby magyarítását pályázati célul. Ezt egyéb­ként kitűzte már előzőleg is egyszer, de akkor eredmény nélkül. 1935-ben mint­egy ötven új kifejezést vagy rég nem használt ódon magyar szó felfrissítését ajánlották a derbyre pályázók, éltusától színe-javáig vagy újudvartól helyosztó­ig ... Az ötven ajánlott szó között sze­repelt Bendekovits Gyula akkori salgó- tartjáni fodrászsegéd javaslata: legyen a derbyből — rangadó. A bíráló bizottság elfogadta az új szót, az ajánlattevőt ki­tüntette, a szó használatát megkezdte, s a rangadó szinte percek alatt a legnép­szerűbb magyar labdarúgó szakkifejezé­sek egyike lett. No, persze a gyors népszerűsödéshez az új szó megjelölte esemény rangos vol­ta is hozzájárult! A rangadó szó legnép­szerűbb válfaja az „örök'' rangadó lett, az FTC és az MTK mérkőzése, függet­lenül a névváltozásoktól (Ferencváros, Kinizsi, Hungária, Bástya, Vörös Lobo­gó) és attól, hogy a mérkőzés időpont­jában a két népszerű csapat tényleg a magyar labdarúgó rangsor élén állt-e vagy sem. A két csapat találkozását ezért napjainkban is örökrangadónak tekint­jük .. . ideig így is látszott. Az utolsó negyed­órában azonban a szívvel-lélekkel játszó ferencvárosiaknak sikerült az egyik pon­tot kiharcolni. A Ferencváros egyenlítő gólja így született meg: „A labda Lantosról szög­letre pattant. A szögletrúgásból Budai ívelt a kapu elé. A labda nagyszerűen szállt középre. A kapu előtti csoportból Kocsis ugrott a legmagasabbra és a labda a fejéről védhetetlenül a bal felső sarok­ba szállt — 1 :1" A Ferencváros ezzel a bravúros pont­szerzéssel megőrizte veretlenségét. A bajnoki tabella ferencvárosi dicsőség- láblának is beillet: 1. Ferencváros'13 12 1 — 64 : 10 25 Albert cipője leesett 1968. augusztus 4. Hungária krt.: FTC—MTK 0 : 0 A gól nélküli rangadó nagy izgalmakat és számtalan kihasználatlan helyzetet hozott. A legnagyobb helyzetet talán Albert hagyta ki, nem mindennapi kö­rülmények között. A 35. percben egy ragyogó cselsorozattal kiugrott, már csak Hajdúval állt szemben, de a lövés pillanatában jobblábas cipője leesett és így a labda gyengén mellé szállt! Az igazsághoz tartozik, hogy Dunai hátul­ról rálépett Albert lábára így történhe­tett meg a furcsa eset. A második félidőben megint össze­csapott a két játékos: „Kiugrás után Al­bert ismét becsapta Dunait, átemelte fölötte a labdát, s már éppen kiugrott, amikor a középhátvéd Albertet oldalról mellbe rúgta. Petri határozottan kiállí­totta Dunait." A Fradi bár nagy hajrát vágott ki, de a győztes gólt nem sikerült megszerez­nie. Ludas volt ebben Hajdú Jóska is, aki parádés védések sorozatát mutatta be, a mezőny legjobbja volt. Vastaps az örökrangadón! 1969. május 10. Hungária krt.: FTC—MTK 4:3 Hosszú évek elteltével ismét telt ház volt a Hungária körúti pályán. A talál­kozó első részében a fradisták ünnepel­hettek, hiszen egymás után hullottak a gólok. Már a 7. percben Németh gólt fejelt, majd 10 perc múlva a kitörő Né­meth felvágásáért büntetőből 2 : 0. Az MTK ugyancsak 11-esből 2 : 1-re szépített, de ezután ferencvárosi percek következtek. A 35. percben Novák sza­badrúgásból középre ívelte a labdát, az ötösön Németh Miki okosan Alberthez fejelt, aki kapásból belsővel, a bal sa­rokba pofozta a labdát 3:1. Két perc­cel később Juhász fejesével már 4 : 1 volt az eredmény! A közönségnek na­gyon tetszett a játék. A zöld—fehérek lendületes, időnként sziporkázóan szel­lemes játéka vastapsot kapott. Szünet után váratlan fordulat követ­kezett. Az MTK jelentősen feljavult, az egész második félidőt végigtámadta, de az egyenlítés nem sikerült. Örökrangadó volt a javából, sok gól­lal, izgalmas, színvonalas játékkal. A levonuló játékosokat a közönség megtapsolta. Mindkét gárda megérde­melte! 5