Fradi műsorlap (1980/81, 1981/82, 1982/83)

1980/81 - 1980 / 53. szám

■ ÚJPESTI TORNA EGYLET ■ ÚJPEST ■ BR DÓZSA ÚJPESTI TS DÓZSA A két csapat bajnoki mérkőzéseinek mérlege (1905—1980): 144 mérkőzés 65 FTC győ­zelem, 40 döntetlen, 39 újpesti győzelem, 308 ferencváros és 230 újpesti gól. Az idei mérkőzésnek külön érdekes- sége^ hogy három évtized után ismét az Üllői úti pályán lesz a zöld-fehérek és a lila-fehérek rangadója. Kevesen gon­dolnák, hogy az Üllői úton Ferencvá- ros-Újpest néven mérkőzés utoljára 1949. május 14-én volt! Az ötvenes években — igaz mindössze ötször — ÉDOSZ és Kinizsi néven szerepeltünk ugyan az akkori Bp. Dózsa ellen, de 1956 óta a két csapat egyáltalán nem játszott bajnoki mérkőzést az Üllői úton! A következőkben nézzük meg, hogy a két csapat találkozóinak mely pályák szolgáltak helyszínül. Soroksári úti FTC-pálya (1905-1910): 2 mérkőzés Népszigeti pálya (1905-1922): 13 mérkőzés Millenáris (1909): 1 mérkőzés Amerikai út (1917): 1 mérkőzés Üllői út (1911-1956) 43 mérkőzés Megyeri út (1922-1973): 39 mérkőzés Népstadion (1954-1980): 45 mérkőzés A mostani mérkőzés színhelyén, az Ül­lői úton tehát 43 mérkőzés volt. A fra- disták kihasználták a hazai pálya elő­nyét, hiszen 27 alkalommal győztek, 11 mérkőzés döntetlenül végződött. A li­la-fehérek összesen ötször győztek az Üllői úti pályán. Az Üllői úti gólarány ennek megfelelően nagy ferencvárosi fölényt mutat: 104:57! HÁROM RANGADÓ AZ ÜLLŐI ÚTON _____________ 1 945. május 13. FERENCVÁROS -ÚJPEST 1:0 Ez volt az FTC első felszabadulás utáni győzelme! Bár a Fradi végig sokat támadott, csak nehezen tudta a 2 pon­tot jelentő gólt megszerezni. A győztes gól a befejezés előtt 10 perccel így szü­letett meg: „Gyetvai 25 méterről hatal­masat lő. Tóth remekül dobja magát, de csak a kapufára tudta tolni a labdát, innen kipattant a hatosra, a szemfüles Gyulai ott termett és a tehetetlenül fek­vő kapus fölött félmagasan a bal sarok­ba lőtt, 1:0!" A két csapat játékosai közül néhányan igen kedvező kritikát kaptak a Népsportban: „A Ferencváros­ban Csikós megbízhatóan védett. Rudas nagyszerűen játszott, biztosan rombolt és szerelt Onódy is. Sárosi III és Lakat főleg all. félidőben játszott jól. Az UTE kapujában Tóth remekül védett, szinte reménytelennek tűnő labdákat fogott el és hárított. Jól játszott Balogh II és Szűcs. A támadósor legjobbja Szusza, bár ezúttal nem húzta fel a góllövő cipő­it." 1950. május 21. ÉDOSZ -BP. DÓZSA 8:1 Nem úgy indult a mérkőzés, hogy az ÉDOSZ ilyen hatalmas — mindmáig megdöntésre váró — gólaránnyal győz. A fordulópont 3:1 után következett be, mivel a II. félidőben az újpestiek Kirádi sérülése miatt csak tíz emberrel jelentek meg a pályán. A csatárok gyorsan rúgtak még három gólt, majd 6:1 után a játék­vezető ráadásul Nagymarosit kiállította. Az utolsó percekben Kocsis és Czibor vette be a Dózsa kaput — így 8:1-es győzelemmel zárult a mérkőzés. A „gól­rekorder" csapat ebben az összeállítás­ban játszott: Henni-Kéri, Kispéter, Sza­bó-Lakat, Dékány-Budai, Kocsis, Deák, Mészáros, Czibor. A nagyszerűen játszó csatársorból Kocsis és Czibor rendkívül eredménye­sek voltak: 3-3 gólt szereztek, míg Deák kétszer talált a kapuba. Még egy érde­kesség, a 8:1-es eredmény úgy alakult ki, hogy az első gólt a Dózsások szerez­ték... A mérkőzés legszebb gólja viszont vitathatatlanul ez a Kocsis gól volt: „A 71. percben Kocsis majdnem a fél­ÚJPEST Ma a főváros IV. kerülete. Az 1830-as években Károlyi István gróf a Rákos­palotához tartozó pusztájából az un. István hegyet adta bérbe szőllőterme- lés céljára a telepeseknek, akik 1831- ben Ujmegyer néven alakítottak hegy­községet. Újpest alapítása előtt területén csu­pán a fóti uradalomhoz tartozó Káposz- tásmegyer puszta volt lakott terület. Az 1840-es évektől kezdve a pestiek ked­velt kirándulóhelye volt Újpest, ahová később — 1866-tól ló vasúttal köz!eked- hettek.Az 1870-es években Újpesten már közel 10 ezer fő lakott. A század vége felé megkezdődött a munkásság szer­vezkedése. A 90-es évektől sztrájkmoz­galmak voltak az egyre jelentősebb ipari várossá vált Újpesten. Az SZDP Buda­pesthez csatolása mellett foglalt állást, de végül 1907-ben önálló várossá nyíl­vánították. 1945. január 9-én felszaba­dult. Újpest 1950. január 1-én lett a fő­város IV. kerülete. (Kivonat a Budapest lexikonból.) pályáról indul a labdával, kicselezi Nagy­marosit, befelé húzódik s mintegy 14 méterről hatalmas lövést küld a jobb felső sarokba!" Zúgott a taps, mint ahogyan a mér­kőzés végén is, és a hálás közönség ön­feledten ünnepelte kedvenceit. 1956. julius7. BP. KINIZSI -BP. DÓZSA 1:1 Gól lövők: Láng illetve Szusza Utoljára ez a csapat játszott a Dózsa ellen az Üllői úton: Gulyás-Henni II, Mátrai, Dalnoki-Ombódi, Dékány-Ker- tész. Orosz, Láng, Vilezsál, Fenyvesi. Az első félidőben a Kinizsi szerezte meg a vezetést. A 36. percben Fenyvesi szögletrúgása után Kertész kapura fe­jelt és a kaputól két méterre álló Láng fordulásból nagy erővel bevágta a labdát Komáromi kapujába. Az 52. percben Szusza szabadrúgásból szerzett góllal egyenlített, majd ismét a Kinizsi roha­mozott. Újabb gólt azonban — bár helyzet mindkét kapunál volt — egyik csapat sem ért el, így a tudósítás szerint igazságos döntetlennel zárult a találko­zó. Ez volt az utolsó rangadónk a Dózsá­val az Üllői úti pályán. Az elmúlt ne­gyedszázadban csak a Népstadionban és a Megyeri úton volt FTC—Ú.Dózsa mér­kőzés! Most ismét az FTC-pályán fut ki a két csapat a küzdőtérre. Mindenkinek sportszerű,izgalmakban bővelkedő, színvonalas jó mérkőzést kí­vánunk! 3